Zážitkový pátek

Šili jsme textilní knížku

Neděle v 21:47 | Jitka
16. 12. 2018

V pátek 14. prosince jsme se v Rybičce již podruhé sešli s Veronikou Kubátovou při workshopu Quiet book.


Veronika pro nás měla připravený krásný materiál a vzory pro další dvě stránky do textilní knížky.


Maminky se s chutí a úsměvem pustily do vystřihování tvarů, přišívání knoflíků ...


- vytváření labyrintu ... Tentokrát jsme stihli i obšít vytvořené stránky.


Dětičky si zatím hrály s tetou Blankou.


Někdo měl to šití trošku ztížené :-)


Výsledek za to snažení opravdu stál! Co říkáte?Mockrát děkujeme paní Veronice za ochotu věnovat nám čas a těšíme se, že se zase sejdeme v Novém roce 2019 nad šitými knížkami!

Návštěva solné jeskyně

9. prosince 2018 v 12:48 | Jitka, Blanka
7. 12. 2018
V pátek 7.12.jsme v komorní skupince - pěti maminek a sedmi dětí + teta Jitka jako doprovod - vyrazili do solné jeskyně v Praze 7, Korunovační ulici.


Solná jeskyně nás překvapila příjemnou atmosférou a hernou pro děti. Zazpívali jsme si, zaběhali v soli a pak si děti pohrály a maminky popovídaly nad kávou a čajem:-) Byla to hezky strávená společná hodinka. Možná se sem někdy vrátíme:-)Scrapbookové dopoledne

2. prosince 2018 v 19:42 | Jitka
30. 11. 2018

V pátek 30.11.jsme se sešli na scrapbookovém tvoření v Rybičce. Materiál byl přichystaný, a tak jsme se dali do tvoření.


Přítomné dětičky měly svůj program s tetou Zuzkou, chvilku si malovaly, pak lepily ...


- a nakonec se schovávaly v tunelu:-)


Maminky měly na tvoření celkem klid, a tak vznikl krásný obrázek ...


- stránky v originálním kalendáři ...


nebo osobité leporelo na památku klukům - dnes ještě miminkům:-)


Bylo to hezké dopoledne v Rybičce ve společnosti šikovných žen. Příští scrapbookové tvoření plánujeme po Novém roce, v pátek 25.ledna 2019. Těší se na Vás lektorky Rybičky.

Přednáška S tátou mě to baví

25. listopadu 2018 v 17:12 | Jitka
23. 11. 2018

V pátek 23.listopadu se uskutečnila další akce Zážitkových pátků v Rybičce. Přijel za námi psycholog pan Marek Šulc, aby nás seznámil s konceptem S tátou mě baví svět. Přednášku se seminářem navštívilo 13 dospělých a spousta dětí. Po přednášce došlo na otázky maminek i jednoho tatínka na téma výchovy dětí, role tatínků při výchově, dělení úkolů mezi oba rodiče, atd. Dopoledne se nám moc líbilo a pana psychologa jsme dlouho nechtěli pustit domů do Strakonic. Třeba za námi zase někdy přijede:-)


Další z cyklu Zážitkových pátků se uskuteční již 30.11.2018 od 9:30 hodin - výtvarná dílna Scrapbooking s Jitkou. Těšíme se na Vás!

Jak jsme šili textilní knížku

17. listopadu 2018 v 20:05 | Jitka
16.11.2018
V rámci cyklu Zážitkových pátků jsme se v pátek 16.11.2018 seznámili s úžasnou aktivitou, kterou se zabývá paní Veronika Kubátová - se šitím textilních knížek. Paní Veronika nám vyprávěla, jak se šitím začínala a proč ji zaujala právě QUIET BOOK. Víte, že tento zvláštní název vychází ze skutečnosti, že děti se při hraní s textilní knížkou úžasně uklidní? A že knížky jsou vhodné pro dětičky od nejútlejšího věku?


A jsou krásné ...


Maminky si zkusily "šití" jedné nebo dvou stránek. K dispozici byl materiál pro stránku s geometrickými, různě barevnými tvary a stránku s odepínacími kytičkami.


V závěru bylo v plánu sešití stránek na stroji, ale to už necháme na příští lekci šití knížek. Maminkám se totiž workshop tak líbil, že požádaly lektorku o pokračování, a to již v pátek 14.prosince 2018 od 9:30 hodin v Rybičce.


Při workshopu se dobře bavily i dětičky - v herně s tetou Hankou.Mockrát děkujeme paní Veronice za krásnou inspiraci a za možnost pokračování kurzu!

Zveme Vás i na další akci Zážitkových pátků, a to na přednášku Mgr. Marka Šulce "S tátou mě to baví!", která se uskuteční již v pátek 23.11.2018 od 9:30 h v Rybičce. Těšíme se na Vás! Lektorky z Rybičky

Foukám, foukáš, foukáme

12. listopadu 2018 v 20:11 | Jitka
9. 11. 2018

V pátek 9.11.2018 se v rámci Zážitkových pátků uskutečnila výtvarná dílna v Rybičce Foukání triček.
Stačí vzít bílé tričko, foukací fixy, šablonky s různými motivy - a můžeme se dát do práce!
Foukalo se z plných plic. Dětičky si s tetou Hankou hrály a zpívaly při klavíru, chvilku zkoumaly, co to ty maminky dělají, a pak se zase věnovaly svým hrám a kamarádům.
A taková krásná trička na kurzu vznikla !


A sluší nám :-)


Dopolední tvoření jsme si krásně užili ! Už se těšíme na další páteční setkání 16. listopadu na workshopu Znáte QUIET BOOK? Vaše lektorky z Rybičky

MŠ z Roztok v Rybičce

4. listopadu 2018 v 19:33 | Jitka, Zuzka, Hanka
2.11.2018

V pátek se na nás do Rybičky přišly podívat děti z oddělení Žabiček v MŠ Havlíčkova v Roztokách. Ještě než jsme se stačili rozkoukat a připravit dětem svačinu, holčičky se samy chopily hudebních nástrojů a připravily si pásmo písniček na pódiu :-) A to se pak hudebních nástrojů nebáli ani kluci, a tak jsme si v jejich doprovodu zazpívali písničky podle obrázků, které děti vybíraly. Na piano nám k tomu krásně hrála teta Hanka. A na závěr hudební části jsme si zkusili pár hádanek: Hanka zahrála melodii známé písničky a děti hádaly, o kterou písničku se jedná. Všechny písničky úspěšně odhalily, a tak jsme si je mohli zazpívat celé.
Pak jsme se vrhli na pohybové říkanky a moc jsme se u nich pobavili. A navíc jsme si protáhli celé tělo. Chodili jsme jako broučci, skákali jako šašek, protahovali se jako kočička, stavěli dům jako medvěd, stáli jako bedla a strašák, skákali jako blecha a vyčarovali si výlet do Afriky. A aby toho pohybu nebylo málo, zapřáhli jsme se jako vraní koně a skákali obručemi jako pes přes oves.


Abychom si po tom všem trochu odpočinuli, zahráli jsme si divadlo. Bylo o tom, jak se jablůňka mění v ročních obdobích. Děti pomáhaly jablůňce rozkvést na jaře, s jablíčky v létě, se shazováním listů na podzim a v zimě ji zasypaly sněhem. Ke každému období jsme si navíc zazpívali písničku, a protože Vánoce se už blíží, skončili jsme koledou.


Na závěr si děti vyrobily vlastní jablůňku obkreslením svojí ručičky, na kterou si nalepily dle své libosti zelené lístečky a růžové kvítky, nebo zelená či červená jablíčka.
A takhle krásně se jim obrázky povedly:


Děkujeme dětem a jejich milým učitelkám za návštěvu, moc se nám dopoledne s nimi líbilo!

Tety Jitka, Hanka a Zuzka

Jak jsme navštívili Kašpárky v Roztokách

28. října 2018 v 21:35 | Zuzka a Jitka
26.10.2018

V pátek 26.10.2018 Rybička vyrazila na výlet do Roztok. Na nádvoří roztockého zámku si děti vyzkoušely netradiční hudební nástroje a pak jsme se dozvěděli novinu. Ze zámku se ztratila princezna! Kam asi běžela?
Vydali jsme se v jejích stopách - a tu jsme našli její čelenku a tamhle ležela kabelka?!
Nakonec jsme našli dopis, který nám princezna nechala u rybníčku. Prý jí bylo na zámku smutno, a tak se vydala do světa s veselým Kašpárkem. Zazpívali jsme si její písničku Kdyby se v komnatách ... a pak už jsme šli na výstavu Kašpárkův svět.
Výstava byla půvabná a vystavené loutky se líbily i malým dětem.V herničce na nás čekalo překvapení - malé divadelní představení. Stínové divadýlko nám zahrálo pohádku O princezně, která neuměla běhat.


Když se princezna konečně naučila běhat, vyzkoušely si hraní divadla i dětičky:-)
Naše parta před největším divadýlkem na výstavě.


Výlet jsme zakončili v kavárně. Škoda jen, že tam neměli víc židlí...
Užili jsme si pěkné dopoledne. Pojďte příště s námi! Tým lektorek MK Rybička

Montessori hrátky v Rybičce

22. října 2018 v 19:24 | Zuzka, Jarka a Jitka
19.10.2018

V pátek 19.října jsme se sešli v Rybičce na dopolední herně a workshopu s názvem Montessori hrátky. Programem nás provázely lektorky Rybičky Jarka Slavíčková a Zuzana Štíbrová. A bylo nač se dívat a s čím si hrát! Lektorky si připravily mnoho nových aktivit s prvky montessori, vhodných pro nejmenší i trochu větší dětičky. A tak si děti vyzkoušely kuličkodráhu, vhazovací boxíky, věšení prádla, řazení barevných kuliček, hledání předmětů, přiřazování tvarů, chytání rybiček a spoustu jiných aktivit. Maminky si mohly vyrobit montessori hračky na doma. A nakonec jsme ještě závodili při házení míčků do lví tlamy a shazování kuželek! Dopoledne se nám moc líbilo a hrozně rychle uteklo :-)
Kdo by si chtěl s montessori hračkami pohrát častěji, může přijít do dopoledního kroužku Žabky v Rybičce, kde obě lektorky připravují montessori hernu každou středu. Moc se na Vás těší Jarka a Zuzka.Scrapbooking s Jitkou

14. října 2018 v 15:33 | Jitka
12. 10. 2018

V pátek 12. října jsme se sešli na dopolední výtvarné dílně Scrapbooking s Jitkou. S maminkami přišly i dětičky, kterým se věnovala teta Blanka. Dlouho jsme neotáleli a pustili jsme se do tvoření. Výhodu měly maminky, které už nějaký ten obrázek nebo minialbum vytvořily.


Zorientovali jsme se v připraveném materiálu a vybrali jsme si, jak by měl vypadat náš výtvor. Dvě maminky se rozhodly pro obrázky na stěnu, dvě maminky pro kalendáře na rok 2019 a dvě maminky pro leporela - minialba..


Dětičky si pohrály v herně, posvačily a pustily se do vlastního tvoření. Teta Blanka pro ně připravila lepení přáníček.
Šlo jim to pěkně :-)A tady jsou hotové obrázky ...


Dopolední tvoření jsme si hezky užili. Domluvili jsme si příští termín výtvarné dílny Scrapbooking na pátek 30.11.2018 od 9:30 hodin. Budeme rádi, když se za námi přijdete podívat! Materiálu ke tvoření máme dost :-) Těší se na Vás lektorky Blanka a Jitka

Šneci v Rybičce

8. října 2018 v 16:18 | Jitka
5. 10. 2018

V pátek 5. 10. 2018 jsme měli v Rybičce milou návštěvu. Přijely se k nám podívat děti z Mateřské školy Havlíčkova v Roztokách u Prahy s paní učitelkou Lenkou a Janou.
Užili jsme si krásné dopoledne. Společně jsme si zazpívali s piánem, na které hrála teta Hanka. Předvedli jsme si básničky, které už děti umí, a také jsme dětem zahráli pohádku.
Byla to pohádka Františka Hrubína O jabloňce. Dětem ze školky se moc líbila a ochotně spolupracovaly při strojení jabloňky do květů, lístků a jablíček. Při tom jsme si zazpívali písničky podle ročních období: Sněží sněží, Travička zelená, Sluníčko sluníčko, popojdi maličko... a jiné.
Připravili jsme pro děti i výtvarku - při ní si vytvořily svůj strom, obsypaný květy nebo jablíčky.
Jsme rádi, že se dětem u nás líbilo. Na příští návštěvu Šnečků se těší Tým lektorek Rybičky.

Jede traktor aneb Rybička v muzeu

23. září 2018 v 15:00 | Jitka
21. 9. 2018

V pátek 21. září jsme se vypravili s Rybičkou na společnou návštěvu Národního zemědělského muzea v Praze na Letné. A byl to krásný výlet !
Muzeum je plné překvapení a pro městské lidi nezvyklých věcí. Hned u vchodu nás přivítal velký traktor Zetor.


Selský dvorek byl plný domácích zvířat.


Dětičky byly ze zvířátek u vytržení:-)


Muzeum má na střeše zahrady! A je odtud úžasný výhled na celé město.
Děti lezly po kládě:-)


Zaujala nás dřevěná herna na konci expozice Les. Hrály si děti i maminky:-) I tatínkovi se v herně líbilo.


Výstava Gastronomie je celá určená dětem. Její součástí je obchůdek s regionálními potravinami...
- velká profesionální kuchyň, kuchyňský simulátor (ten prozkoumaly maminky), vály a válečky na válení těsta a vykrajovátka, ukázky stolničení a hru na správné stolování, dětská kuchyňka, atd.


Po Gastronomii jsme zavítali do oddělení traktorů a zemědělské techniky. Tam nás nejvíc lákaly traktůrky a různá odrážedla. Za jízdu na traktůrcích dostaly dětičky diplom a odměnu:-)


A co nás čekalo venku před muzeem? Mají tam bistro Záletná, kde dělají skvělé pizzy a jiné dobroty...


- vybudovanou zahradu jak za starých časů před 100 lety s altánem, lavičkami ...
a krásným funkčním kolotočem na ruční pohon. S chutí jsme si zajezdili a maminky si popovídaly v altánku:-)


Dopoledne se nám povedlo! Pojďte příště s námi:-) Další společný výlet plánuje Rybička na pátek 26.října do Roztok na výstavu Kašpárkův svět. Těšíme se na Vás!

Jaký byl výlet přívozem

18. září 2018 v 20:46 | Jitka
14.9.2018

V pátek 14.září jsme s Rybičkou vyrazili na výlet přívozem přes Vltavu. Bylo trochu podmračené počasí, ale nám to nevadilo. Bylo jen škoda, že nás na výlet nešlo víc.
Sraz účastníků byl u přívozu V Podbabě.


Je to historické místo...


Na lodi se nám líbilo a možná, že někdo z nás jel přívozem poprvé:-)
Na druhé straně Vltavy je pěkná cyklostezka, hojně využívaná i bruslaři a běžci. Naši malí taky běželi a chvílemi jeli na koloběžce.

A náš nejmenší se nosil v náruči.
Když jsme dorazili k zastávce Zámky, nalodili jsme se a přejeli do Sedlce.


A tam nás čekalo - tentokrát otevřené - Bistro U tří bratří.
Bistro má bohatou nabídku dobrot a také krásně zařízený dětský koutek.


Je v něm model lodi...

- spousta nářadí, dětský obchůdek a jiné zajímavosti.
Hezky jsme si tu odpočinuli a společně se naobědvali. Výlet se povedl! A při návratu domů už zase začalo svítit sluníčko:-)


Srdečně Vás zveme na další zážitkový pátek 21.9.2018. Tentokrát se vypravíme do Národního zemědělského muzea v Praze na Letné. Těšíme se na Vás!

Páteční piknik v Houslích

16. června 2018 v 20:33 | Elenka a Jitka
15. 6. 2018

V pátek 15.6.2018 jsme za krásného slunečného počasí vyrazili na společnou vycházku do Lysolaj. Sraz byl na zastávce autobusu, kousek od príma klouzačky. Tu jsme hned prozkoumali a pak už jsme vyjeli směrem do Houslí. To je krásný kousek přírody v Lysolajích.


Kočárky jsme zaparkovali na plácku v třešňovce a rozbalili jsme piknikové deky. Vybalili jsme dobroty, nalili kávu a piknikovali jsme :-)
Když jsme už měli plná bříška, zazpívali jsme si pár písniček. A pak přišly na řadu sportovní hry: skákání v pytli, házení míčem, podlézání a přeskakování překážky. Nakonec si maminky zaházely "talířem".


Před polednem už bylo hodně teplo, tak jsme se přesunuli k "lysolajské pláži".
Hezky jsme se osvěžili:-)


A pak už dětičky potřebovaly svůj oběd a klid. Naložili jsme je do kočárků a zamířili autobusem domů.


Vycházka se nám moc líbila. Pojďte příště s námi! Těší se na Vás tým Rybičky.

Dětský den v Rybičce

4. června 2018 v 21:51 | Jitka
1. 6. 2018

V pátek 1.června měly děti svůj svátek. Naši nejmenší jej oslavili s námi v Rybičce! Společně jsme si zazpívali písničky z barevných obrázků a při některých jsme si i zatancovali :-)


Zahráli jsme si pohádku - tentokrát O koblížkovi. Znáte ji? Babička upekla dědečkovi dobrý koblížek. Jen ho dala na chvilku vystydnout na okno a koblížek se ztratil. Kutálel se od domu přes dvorek k vratům, pak vyklouzl ze vrat a dal se na cestu až k lesu. Cestou potkal žabku a medvěda, ale osudným se mu stalo až setkání s liškou.

Dětem se pohádka líbila a možná si budou pamatovat koblížkovu rýmovačku:
Já koblížek červený,
po sýpce metený, na másle smažený,
na okýnku chlazený -
utekl jsem dědečkovi i babičce,
utekl jsem žabce a medvědovi
- a tobě liško taky uteču!
Ale neutekl a mazaná liška ho slupla k obědu.


Po pohádce byly pro děti připravené soutěže a hry. Skládali jsme puzzle a zvířátka, přikládali různé tvary na obrázek...
- házeli jsme míčem do koše


- skákali jsme v pytli - nebo maminky děti v pytli poponášely:-)


- prolézali jsme tunelem, házeli kroužky na cíl nebo přeskakovali obruče.


A za své snažení dostaly všechny dětičky diplomy, dárečky a balónky!
A nakonec přišla společná svačinka, posezení a popovídání. Děkujeme maminkám, které přinesly občerstvení! Bylo to moc milé:-)Už teď se těšíme na další akce Zážitkových pátků - 15.6. Piknik v Houslích a 20.6.Letní slavnost v Rybičce. Informace o akcích najdete na na tomto blogu v sekci Novinky. Srdečně Vás na ně zveme! Tým lektorek MK Rybička

Pojďte s námi na PIKNIK

27. května 2018 v 22:49 | Jitka
8. 6. 2018

Vážení návštěvníci a příznivci Rybičky, srdečně Vás zveme na společnou vycházku do Lysolaj, zakončenou piknikem v Houslích (přírodní památka - součást Lysolaj) v pátek 15. června 2018. Pro děti budou připraveny soutěže a hry v přírodě, navštívíme i další zajímavosti v městské části Prahy 6 - Lysolaje. Nezapomeňte si piknikovou deku a občerstvení :-) Těšíme se na Vás!

Montessori herna v Rybičce

18. května 2018 v 21:57 | Jitka
18.5.2018

V Rybičce se dnes konala další akce z cyklu Zážitkové pátky - herna a dílna Montessori podomácku.
Lektorkami programu byly Jarka a Zuzka ze středečního dopoledního kroužku Žabky a pulci.

Jarka a Zuzka představily v krátkosti principy montessori výchovy malých dětí. Vysvětlily, proč se při ní používají speciální
pomůcky a jak se tyto pomůcky mohou vyrobit v domácích podmínkách. Všechny představené činnosti a pomůcky byly popsané na kartičkách, aby se v nich maminky mohly samy orientovat. Pomůcek byla plná zasedačka, ale přesto zbylo místo i na slíbenou dílnu a pro posezení, popovídání a svačinku dětí.

Dílna a výrobky, které v ní vznikly :-)

Předvedené pomůcky používají lektorky ve středečním kroužku v Rybičce. Přijďte si s nimi pohrát! Těší se na Vás tým MK Rybička

Páteční scrapování v Rybičce

23. dubna 2018 v 22:06 | Jitka
20. 4. 2018

Scrapbooking nás baví, a proto se jednou za čas sejdeme a společně tvoříme - obrázky, minialba, leporela. Co k tomu potřebujeme? Pěkné fotografie, barevné papíry, různé ozdoby a taky hodně trpělivosti :-) Výsledkem našeho snažení je radost - pro nás nebo pro naše blízké.


Hezká vzpomínka :-)


A co při tom našem scrapování dělají naše dětičky? Hrají si, dávají si svačinku - a tvoří také !
Tentokrát přáníčka ke svátku maminek :-) Moc se jim povedla. Ale kdo je dostane, to je zatím tajemství... Jen prozradím, že se před Svátkem maminek půjdeme podívat na seniory do Horizontu.
Přijďte příště tvořit s námi! Těší se na Vás lektorka Jitka a maminky z Rybičky.

Páteční vycházka za zvířátky

20. března 2018 v 20:48 | Zuzka a Jitka
16. 3. 2018

V pátek 16.3. jsme se byli s Rybičkou podívat za zvířátky v Pokusné stáji České zemědělské univerzity v Praze Suchdole.
Počasí se moc nevydařilo, a proto jsme začali naši návštěvu u zvířátek ve vnitřní expozici. Bylo toho k vidění hodně a paní průvodkyně nám o zvířátkách i hodně vyprávěla.


Děti byly nadšené. Nebály se králíků ani prasátek, hladily beránky i hada:-)


Naši exkurzi doprovázelo kohoutí kokrhání ...


Krajta v rukou chovatele ...


- a malý gekonek.


Morče se nám taky líbilo.


Odvážné maminky se rozhodly využít nabídky a přemístily se s dětmi do výběhů ovcí a koz. Tam jsme potkali i jehňata a kůzlátka.


Vycházka za zvířátky se nám i přes vytrvalý déšť a zablácené holínky dětí moc líbila. Srdečně Vás zveme na příší akce Zážitkových pátků! Tým lektorek MK Rybička

Voňavá beseda

11. března 2018 v 23:25 | Jitka
9. 3. 2018

V pátek 9. března za námi do Rybičky přišla milá návštěva. K svátku žen jsme si nadělili Voňavou besedu - seminář o mýdlech, která vyrábí (lépe řečeno kouzlí) paní Anastasia Krasilnikova, mýdlařka z Lysolaj.
Paní Nasťa přišla i s dcerkou Neli. Některé maminky měly s sebou také dětičky, byla pro ně připravená herna.


Pěkně jsme se usadili a na začátku jsme si zazpívali krásné písničky o kytičkách.


Na piáno nás doprovodila maminka Hanka. Děkujeme!


Paní Nasťa vyprávěla se zápalem a hodně zajímavě. Spousta informací byla pro nás úplnou novinkou. Přinesená mýdla provoněla celou Rybičku.


Pozorně nasloucháme ...


Dětičky nejdřív zaujala herna ...


- ale za nějakou chvíli přišly blíž. Však jsou to holčičky!


Seminář o mýdlech, mýdlárně i životě paní Nasti se nám opravdu moc líbil. Děkujeme, Nasťo, a někdy příště na shledanou! Do Lysolaj to není daleko :-)


Taková krása se rodí pod rukama paní Nasti.


Těšíme se na další akci z cyklu Zážitkových pátků, již v pátek 16. března 2018 jdeme za zvířátky do Stáje České zemědělské univerzity.
 
 

Reklama