Únor 2014

Beseda o Guinea-Bissau

27. února 2014 v 11:01 | Jitka |  Losos
Pondělní Losos byl spojený s besedou. Nejprve jsme se ale všichni přivítali, zazpívali si, zopakovali si oblíbené básničky a tanečky.
Během svačinky už ale začal svoje vyprávění náš host Joaozinho Gomes z Guinea Bissau, která se nachází na západním pobřeží Afriky. Do České republiky přijel v rámci studijního programu před 28 lety a už tady zůstal, takže mluví plynule česky.
Vyprávěl nám o své zemi, ukázal nám ji na mapě, popsal období jejího vzniku, jak se tam žije, dozvěděli jsme se, že tam roste téměř celoročně spousta ovoce a ořechy, typickým jídlem je ryba s rýží, ktrou tam také pěstují a víme i to, že vánoce slaví podobně jako evropané 25.12., kdy děti ráno najdou pod stromečkem dárky a na oběd se pak sejde celá rodina.
Panu Gomesovi moc děkujeme za návštěvu a příjemné povídání. Maminkám se beseda moc líbila, povídali jsme si hodinu, kdybychom nespěchali na logopedii, vydržely bychom to určitě déle.

Mamince Petře Borůvkové děkujeme za veliké a moc dobré překvapení v podobě sladkých tvarohových košíčků.
A ještě pár fotek z Guinea-Bissau:
vlajka Guinea-Bissau
pobřeží
pěstování rýže
typická vesnice
a takhle roste kešu - u nás doma velmi oblíbené oříšky :-)

Olympiáda

27. února 2014 v 9:59 | Jitka |  Hvězdičky
Dnešní představování bylo rychlé, protože z devíti dětí byli hned tři Filipové.


Po zpívání, tančení a protahování u básniček jsme si připomněli Olympiádu a zopakovali si zimní sporty (lyžování, bruslení, snowboard, boby, běh na lyžích, biatlon). Už víme, že se na bruslích dá tančit, ale také závodit. Také víme, kdo z nás bobuje, kdo sáňkuje a kdo už začal lyžovat.Hlavně máme jasno v tom, že máme rádi zimu i sníh.

Sice v Rybičce nemáme ani sníh, ani led, ale malou olympiádu jsme zvládli taky.Použili jsme opičí dráhu, lavičku, uspořádali jsme závody v běhu a na skákacích balónech a poslední disciplínou byl hod balónkem do břicha gorily.
A protože to všem moc pěkně šlo, děti bojovaly a snažily se ze všech sil, vyrobili jsme si po svačince všichni zlaté medaile a vyzkoušeli si, jaké to je, stát na stupni vítězů.Angličtina 21.2.

26. února 2014 v 16:40 | Denisa |  Výuka angličtiny
V pátek jsme jsme vytvořily celé dva páry, takže jsme mohly směle praktikovat konverzaci. Hodilo se nám to při objednávání hotelového pokoje, neboť jsme se věnovaly tématu cestování/travelling. Nejdříve jsme ale zopakovaly fráze o počasí, které se vždy hodí a slovíček je k tomu potřeba opravdu hodně, protože v tom se Anglosasové opravdu vyžívají. Také jsme ještě pro ty, co posledně chyběly, prolétly příbuzenské vztahy a i tam se našlo dost chytáků. V rámci procvičování předpřítomného času a vazby I would like jsme diskutovali o našich preferencích co se týče dovolenkové destinace, a snažili se nalákat ostatní do vybraného letoviska. Příště budeme pokračovat v tématu, a ověříme si praktickou využitelnost předpřítomného času.
Děti poslouchaly písničky 5 little monkeys jumping on the bed a 10 Little Indians, Give me five, opakovaly barvičky a čísla.


Denisa

O koblížkovi

25. února 2014 v 18:22 | Lenka Jen |  Žabky a pulci
12. 2.
I tuto středu byla Rybička plná dětí a jejich maminek. Ještě před zpíváním všechny přivítala žabička a každý jí řekl své jméno, popřípadě jméno svého sourozence. A protože jsme slušně vychovaní, pěkně jsme se pozdravili.


Samozřejmě nechyběla pohybová říkadla a tanečky. Apolenka předvedla tanec na písničku "Tancuj, tancuj " . Ta miminka nám teda pěkně rostou a z některých pulečků už se stávají malé žabičky Líbající.

Naučili jsme se nové básničky s pohybem.

Žabka
Skáče, skáče žabička, okolo malého rybníčka.
Rozhlíží se kolem sebe, kde je asi modré nebe?
Nebe není pro žabičky, radši skočí do vodičky.

Motýl
Poletuje motýl tiše, křidélka má jako z plyše.
Dosedne na kytičku, odpočívá chviličku.
Pak poletí zase dál, jako by se dětí bál.Ani na svačinku jsme nezapomněli. Po posilnění byla pohádka o koblížkovi, který utekl babičce a dědečkovi, také zajíčkovi, medvědovi, myšákovi, krtkovi, ale lišce už neutekl, tak moc se vychloubal, že si ani nevšiml, že na něj liška líčí lest, sedl jí na čumák a liška ho snědla.
A výtvarka byla jasná. Každý si mohl namalovat vlastní propečený koblížek. Ale pozor na mlsnou lišku!

Po malování se starší děti přesunuly do herny, kde si skládaly z víček obrázky.


A miminka? Krásně se mezitím pokoulela na míčích.


Příště se těšíme na viděnouUsmívající se.

Cvičení rodičů a dětí Rybí Speciál

21. února 2014 v 12:15 | ZUZKA |  Cvičení pro děti s rodiči "Rybí speciál"
Otevíráme nový pohybový kroužek pro rodiče a děti.
Společné cvičení, tancování, sportovní hry, protažení a relaxace. Každý čtvrtek od 16-17 hodin v MK Rybička.

Sypaná vitráž

20. února 2014 v 20:01 | Jitka |  Hvězdičky
Tentokrát se sešlo 8 dětí a zase jsme si vydatně zahráli a zazpívali, protáhli se u oblíbených básniček a hned navázali opičí dráhou v tělocvičně. Tam jsme se ale vyřádili!
Děti pak zahnaly hlad svačinkou a pokračovali jsme tvořením. Dnes jsme si vyzkoušeli práci s obarvenou krupicí, kterou jsme sypali na lepicí fólii. Vznikly nám tak krásně barevné sypané vitráře. Dětem se práce moc líbila, ty by sypaly o sto šest :-)
Zimní pomoc zvířátkům

20. února 2014 v 13:38 | Jitka |  Losos

Po přivítání, zpívání a protahování jsme v neúnavném pohybu pokračovali v herně, kde jsme si ještě parádně zacvičili a také potrénovali barvy pomocí barevných obručí a balónků.
Po svačince jsme se vypravili do lesa, kde zvířátka zjistila, jak na ně lidé myslí i v zimě a jak jim chtějí pomáhat mimo jiné tím, že jim donesou jídlo. Jenže to nějak popletli! Ježkovi k pelíšku nasypali kaštany, srnkám a prasátkům do krmelce ořechy, veverce seno, zajícovi sůl,... Naštěstí děti daly všechno do pořádku.Také jsme si řekli, že nemusíme pomáhat jen zvířátkům v lese, ale i ve městě. Třeba tím, že jim budeme sypat zrní a semínka do ptačí budky. Kromě toho, že jim pomůžeme i ve skutečnosti, jsme si to dnes zkusili na nečisto při výtvarce.


Krmítka se povedla a nasypali jsme do nich zrníček, kolik se jich jen vešlo, resp. kolik se jich podařilo přilepit :-)


Vitrážování

18. února 2014 v 21:42 | zuzka |  Výtvarné dílny
Druhé setkání u vitráže opět přilákalo tvořilky všech věkových kategorií. A všichni jsme se pustili s chutí do tvoření. Práce vypadá jednoduše, ale zdání klame. Nejprve jsme na skleněný podklad naměřili a poskládali stříbrnou lepicí konturu, někdy jsme zkoušeli nějaké tvary, tak to už bylo náročnější, a nebo jsme jen propojovali do obrazců. Poté jsme zafixovali připevnění a už jsme vymýšleli barevné variace. Vitrážové barvy se ředí ředidlem a jsou krásně průhledné, proto se hodí na svícny či obrázky do okna, kde paprsky barvy ještě více rozjasí. No podívejte se, jak nám to šlo.
A v březnu zase vyrobíme nějaké šperky. Sledujte nabídku v programu MK.


Pohádkový bál 7.2.2014

9. února 2014 v 17:39 | Jitka |  Akce pro celou rodinu
Pohádkový bál se hemžil princeznami, vílami, ale bylo tu i dost udatných princů. To bylo dobře, protože pan král a paní královna potřebovali vyřešit vážný problém- nějak se jim totiž vymkla z ruky výchova jejich urozené dcery princezny Šášulíny.

Jak na fotce i vy vidíte, princezna má svou hlavu - bylo třeba, aby ji hosté bálu nejprve naučili, jak se ve společnosti urozených chovat. Děti si vylosovaly jména a pak se chodily představovat i se svými rodiči královskému páru.
Poté princové museli princeznu Šášulínu naučit základní dovednosti: jezdit na koni.
Pak už byla příležiost zatančit si.Ples byl dvakrát vážně narušen, a to příchodem paní Závisti, proti které naštěstí děti postavily vysokou zeď a příletem vyhládlého draka, který zajal všechny princezny do své jeskyně. Přítomní udatní rytíři dostali meče a postupně byli vysláni, aby saň zdolali. Saň měla mnoho hlav, ale nakonec se podařilo ji udolat, všechny princezny osvobodit a král mohl rozdávat z pokladnice hrdinům čokoládové zlaťáky.
Zdařilý večer zakončilo překvapení: překrásný a velmi chutný dort od maminky Petry Borůvkové, který všichni mohli nejen obdivovat a fotit, ale také ochutnat.

Děkuji Zuzce Krumpholcové, která celou akci vymyslela a zorganizovala, Katce, Tomášovi za pomoc s divadlem, Jitce Bednaříkové, která pomohla s úklidem až do samého konce a Petře Borůvkové za luxusní dort, který na naši akci věnovala.

Masopustní dílna v družině ZŠ

5. února 2014 v 20:51 | Zuzka |  Výtvarné dílny
Masopust už se blíží a proto jsem se vydala s výtvarným materiálem do základní školy M. Alše, kde ve školní družině v V. oddělení už na mě čekaly děti. Připravila jsem pro ně výrobu masopustních škrabošek a techniku malování horkým voskem. A jelikož náš suchdolský masopust vypráví Legendu o statečném lidu, který bojoval s nepřítelem, ale nakonec mu pomohli silní draci, hbití koníci a spásné slepičky. Tak to byly naše zvířecí motivy, které jsme na masky ztvárnily. Holky měly vesměs jasnou volbu - koníky, jelikož mnohé z nich navštěvují Brandejsův statek s opravdovými koňmi. Děti si vystřihly připravenou šablonu na speciálním lesklém tvrdším papíře a už se skláněly nad žehličkami. Pomocí žehličky jsme nanášeli barevný vosk, který nám namaloval zajímavé efekty na šablony. Jelikož už to byly velcí kluci a holky, zvládli obsluhu žehličky sami. Výhodou tohoto malování je, že je to prakticky během vteřinky suché a můžeme hned dozdobovat třeba vlnou, plstí, peříčky či chlupatými drátky. Z výrazu dětí jde poznat, že je tvoření bavilo, navzájem si pomáhaly a výsledné dílko se jim moc povedlo. A tak jsme stihli vyrobit všechny masky a jsme připraveni vyrazit do masopustního průvodu.
A co Vy? Máte už svoji masku? Masopust se koná již 15.2. !


Angličtina 31.1.

3. února 2014 v 18:19 | Denisa |  Výuka angličtiny
Tentokrát jsme si povídali o počasí, naučili jsme se spoustu užitečných slovíček, a diskutovali o tom, jaké kdo máme rád roční období, počasí a proč. Také jsme měli audio cvičení z Youtube, kde se rodina bavila o tom, jaké bude počasí a snažili se pochytit něco z americké televizní předpovědi.
Zde je odkaz: http://www.youtube.com/watch?v=x2ZAYPGz7bs
Pro pilné jsem našla i další zajímavé výukové video: http://www.youtube.com/watch?v=QCqQHQlIS6c
Příště si pro zopakování uděláme malý překlad, a vrhneme se na daší téma: popis domu/bytu a také na žádost Zorky přinesu nějaké cvičení na modální slovesa (can/must/may).

Děti se nejdříve věnovaly barvám (malovaly duhu, poslouchaly anglickou písničku), pak procvičovaly číslice ONE - TWO - THREE, stavěly věž a po odpočítání ji bořily (to se dětem líbí nejvíc) a pak odstartovávaly v herně těmito slovy závod ve skákání a jízdě na odstrkovadlech. S dětmi se zdravíme a loučíme slovy HELLO a BYE-BYE.

Denisa

O sněhulákovi, který se nevytahoval

3. února 2014 v 15:53 | Jitka |  Losos
Dnes se v Rybičce sešlo 7 dětí a moc jsme si to užili. Vydatně jsme si zazpívali a protáhli se u básniček.Pak jsme si s těmi sněhuláky, které jsme vyráběli minulý týden, zahráli pohádku o tom, jak je lepší se nevytahovat a s kamarády se rozdělit. Pohádka byla o třech sněhulácích, kteří měli narozeniny. Dva z nich se hádali, že dostanou ten největší nebo nejdražší dárek. Tak jim kouzelná víla nadělila plný pytel. Ale odpadků a špinavého prádla.


Ten jeden, který se nehádal dostal dvě velikánské zmrzliny. A protože byl kamarád, tak jednu dal těm dvěma křiklounům, kteří se pak polepšili a už se nedohadovali, protože pochopili, že je každý dárek dobrý a nejlepší je se rozdělit s kamarády.

Výtvarka byla o kouzlení s inkoustem a zmizíkem.


Na závěr nás čekala v tělocvičně překážková dráha, zpívání s padákem a samozřejmě závody v chodbě! :-)Lednové smaltování

2. února 2014 v 20:28 | zuzka |  Výtvarné dílny
Lednové výtvarné dílničky byly ve znamení smaltování. A dle zájmu bylo vidět, že je to technika zajímavá jak pro dospělé, tak i pro školní děti. Mít totiž doma svoji originální lžičku či nosit parádní šperk, je báječný pocit. Nejprve jsme si řekli pár základních rad, jak si připravit pracovní prostor, jak správně nanášet speciální práškovací pudry, jak vytvářet propojení barev a malování a nakonec i zapékaní smaltu. Jelikož byli všichni začátečníci, tak si všechno vyzkoušeli na lžičkách a některé se velmi vydařily. Poté se odvážlivci pustili i do nějakého zajímavého šperku.
Na únorové tvořeníčko (11. a 18.2.) bude připravena technika - falešná vitráž na sklo. Tak jste zváni.
Zuzka