Leden 2014

Krtek a sněhulák

31. ledna 2014 v 10:00 | Lenka Jen |  Žabky a pulci
Hurá, přišla středa a tím i naše setkání žabiček a pulečků. Tak to vypadá, že naše prosby byly vyslyšeny a konečně napadl sníh. Zazpívali jsme si známé, ale i neznámé písničky, hlavně ty o zimě, aby nám zase hned neutekla. Naučili jsme se novou říkanku o sněhulákovi s dlouhým nosen.


Dnes jsme si zacvičili s padákem, trochu jsme s ním čarovali, procvičili barvy a nakonec jsme se na něm povozili.


Pohádka byla o malém krtečkovi, který by měl v zimě spát, spolu s maminkou a tatínkem. Ale náš krtek byl zvědaví, co se to tam nahoře, na té jeho louce, děje? Byl strašně překvapený, jak to tam vypadalo. Všechno bílé a navíc tam stojí něco ohromného . Byl to sněhulák. Sněhulák krtkovi povyprávěl o zimě a sněhu, o tom, že se musí v zimě pořádně oblékat a krtek mu zase půjčil plecháček na hlavu, protože ten sněhulákovi chyběl.


Malování holky moc bavilo a vůbec nevadí, že nikdo nepozná, že malovaly sněhuláka.
Tak zase příští středu se těšíme naviděnou.

O ztracené Terezce

31. ledna 2014 v 9:33 | Lenka Jen |  Žabky a pulci
Byla středa a Rybička se opět zaplnila dětma a maminkama. Terezka nás pěkně přivítala a tak jsme si zvesela zazpívali spoustu písniček, hlavně ty o zimě a sněhu, protože ten nám stále chybí. Třeba ho tím přivoláme Líbající. Tělíčky jsem rozhýbali při tanečkách a pohybových říkankách.


Pohádka byla o Terezce, která neposlechla maminku a během cesty k babičce spadla do díry a nemohla se dostat ven. Že by to Terezka neslyšela?? Naštěstí její pejsek Punťa jí díky svému čichu našel a ta slíbila, že už bude maminku vždycky poslouchat.


Po pohádce jsme si povídali o našich smyslech - hmatu, sluchu, čichu, zraku a chuti. Zjistili jsme, že nám všechno funguje tak jak má, ikdyž to někdy tak nevypadá, hlavně ten sluch S vyplazeným jazykem.


K výtvarce nám dnes stačily barvy a naše prsty, namalovali jsme si všechny smyslové orgány.

Příště se na vás opět těšíme.

Základy krizové intervence

30. ledna 2014 v 9:27 | Jitka
Síť mateřských center o.s., jíž je naše centrum členem, realizuje projekt "Motivace růstu" č. CZ.2.17/2.1.00/36100, financovaný v rámci Operačního programu Praha - Adaptabilita.
Hlavním cílem je rozvoj, stabilizace a udržitelnost Sítě mateřských center a jejích pražských členských organizací a zkvalitnění jejích služeb prostřednictvím vzdělávání a následné profesionalizace zaměstnanců a dobrovolníků těchto organizací.
Z našeho centra se vzdělávání v rámci tohoto projektu účastní 5 zaměstnankyň.

Ve středu 22. 1. 2014 se v rámci tohoto dlouhodobého vzdělávacího prejektu konal seminář "Základy krizové intervence", který vedla Mgr. Libuše Vránková, která vystudovala obor psychologie a pedagogiky na FF UK v Praze, absolvovala řadu výcviků v technikách skupinové práce, psychoterapie a v současné době vyučuje na VOŠSP v Praze.
Semináře se účastnilo 11 pracovnic z pražkých mateřských center.
Cílem semináře bylo porozumět příčinám krizí, seznámit se s průběhem lidské reakce na silný stres a uvědomit a vyzkoušet si, jak jim můžeme jako pracovníci mateřského centra poskytnout oporu. Seznámili jsme se také s možnostmi dalších odborných pracovišť, kam můžeme klienty nasměrovat.

Zkušeností k respektování

29. ledna 2014 v 10:27 | Jitka |  Kurzy
Zkušenost není to, co se člověku přihodí, ale to, co udělá s tím, co se mu přihodilo. (A. Huxley)
Koventina, o. p. s. pořádá kurz
Zkušeností k respektování
lektorky : PhDr.Lucie Dobešová , Mgr. Blanka Kaválková,
PhDr. Eva Lukavská, PhD., Mgr. Eva Mikešová
Termín: středy večer 1.10.,8.10.,15.10.,22.10. a 29.10. 2014.
Kurz je určen pro rodiče i pro všechny zájemce o zlepšení vztahů v rodině, ve škole či na pracovišti.
Kurz nabízí:
- porozumění respektujícímu přístupu (k sobě i k druhým),
- možnost nahlédnout na vlastní vzorce a modely komunikace a chování a také možnost jim více porozumět a rozhodnout se, jak s nimi dále naložit,
- možnost uvědomění si vlastních potřeb i potřeb ostatních a práci s emocemi,
- nástroje ke změně komunikačních postupů nejen ve vztahu k dětem.
Kurz je postaven na prožívání situací s následnou reflexí, což umožňuje jak hlubší porozumění sobě i druhým, tak i efektivnější získávání nových dovedností.
Kurz je přizpůsoben individuálním potřebám, očekáváním a možnostem účastníků.
Základní kurz:
Rozsah základního kurzu: 18 hod. (3 dny)
První den - Zmapování základních výchovných cílů a metod, které mohou vést k jejich naplňování. Zprostředkování jiných možných úhlů pohledu na danou problematiku. Mocenský verzus partnerský model mezilidských vztahů. Komunikace mezi lidmi - podstata, zásady, popisný verzus hodnotící jazyk.
Druhý den - Dovednosti provázející partnerský přístup - zejména práce s informacemi, aktivní procvičení. Jak se učí lidský mozek. Téma emocí - obecně; pochopení zákonitostí na základě rozboru osobních situací.
Třetí den - Potřeby skryté za emocemi. Zvládání vlastních emocí. Ventilace emocí já výrokem. Když jsou v emocích druzí - empatická reakce.
Pokračovací kurz:
Rozsah pokračovacího kurzu: 12 hod. (2 dny)
První den - Vnitřní a vnější motivace (tresty a odměny jako nejběžnější nástroje vnější motivace) - podstata, prostředky a rizika. Tresty ve výchově a proč a čím je možné je nahradit. Práce s konkrétními situacemi účastníků z každodenního života.
Druhý den - Odměny a pochvaly a proč a čím je možné je nahradit. (Opět konkrétní situace.) Rizika soutěží - dopady na mezilidské vztahy a sebeúctu jedince. Předběžné přihlášky: Jitka Kafková, tel.: 603 461 893, jitkakaf@centrum.cz
Počet účastníku min. 20 osob.
Cena: 2300 Kč základní kurz, 1500 Kč pokračovací kurz.

Hvězdičky

28. ledna 2014 v 16:53 | Jitka |  Hvězdičky

Zase jsme si zazpívali a zopakovali si pár oblíbených básniček a tanečků.
A naučili jsme se novou legrácku, která se dětem moc líbila - Výtah.


Pak byla připravená pohádka o sněhulácích, ale nedošlo na ni, protože se děti rozutekly pryč. Tak jsme dali svačinku a po svačince jsme se vrhli na tělocvik. Ten jsme si opravdu užili. Dneska děti přímo překypovaly energií, tak bylo potřeba ji důkladně vybít :-)
Losos s besedou o Kubě

28. ledna 2014 v 16:40 | Jitka |  Losos

Na úvod jsme si zazpívali a protáhli se u básniček a zatančili si Kolo, kolo mlýnský, Pásla ovečky a povedl se nám i jeden Zajíček v své jamce, který v jamce sice neseděl, ale ležel. Ale to nikomu vůbec nevadilo :-)
Protože jsme minulý týden opravdu svědomitě přivolávali paní Zimu, tak se nám to povedlo, až z toho byla minulou středu kalamita. No a když už máme ten sníh, tak jsme rádi, že můžeme dělat ty vytoužené sněhuláky a koulovat se. Aby nám alespoň na nějakého sněhuláka zbyla památka, tak jsme si je vyrobili.

Pak jsme se rozdělili na dvě skupinky. Zuzka se věnovala dětem, kterým připravila cvičení v tělocvičně, maminky, kterým to děti dovolily, si mohly příjemně popovídat s Andreou, která nám přišla vyprávět o Kubě. Bylo to moc zajímavé. Objevili jsme několik různých tváří Kuby, starou architekturu i současný způsob bydlení, mohli jsme se pokochat pohledem na azurové moře a čisté bílé písečné pláže a také objevit, co Kubánci jedí, poznat jejich zvyky a temperament.
Viděli jsme k i spoustu fotek, na pár z nich mimo jiné i migrující kraby. A protože Darinka dávala pozor, našla si pak sama kraba v knížce! :-)


Smaltování pro všechny

26. ledna 2014 v 21:11 | zuzka |  Výtvarné dílny
Pro lednové výtvarné dílny jsem vybrala techniku SMALTOVÁNÍ. Jde o zajímavou techniku, kde se hodně zapojí fantazie a hra s barvami. Pomocí speciálních smaltovacích prášků se vytváří krásné motivy na lžičky, šperky či sponky. Tato technika není náročná na shnutí a tak se přihlásily i školní děti, které si to mohly vyzkoušet i ve všední den navečír. A že jim to šlo a hlavně je to bavilo. Jelikož to byli všichni začátečníci, zvolila jsem lžičku pro první ochutnávku smaltování. Ukázala jsem jim, jak nanášíme prášek, jaké barvy k sobě dobře ladí, jak na to malovat, aby vyniklo pozadí nebo třeba razítko. Prášek jsme pak nad plotýnkou zapékaly a přidávaly další odstíny. Taky dobře vypadá spojení dvou barev nebo třeba strukturární či třpytivé práškové barvy. Tak se podívejte, jak nám to šlo a pokud byste si to chtěli také vyzkoušet, tak v úterý 28. a v pátek 31.1. k tomu máte příležitost - viz program akcí.
Těším se na další zájemce. Usmívající se

Jak jsme hledali ztracenou paní Zimu

23. ledna 2014 v 12:36 | Jitka |  Hvězdičky
Zase se náš šešlo hodně, tak jsme si také hodně zazpívali a zacvičili.


Dnešní pohádka byla o ztracené paní Zimě, kterou přestalo bavit vládnout sněhu a mrazu, protože je z toho celá prochladlá a zmrzlá, a tak se rozhodla, že se pomocí kouzelného zaříkadla přestěhuje do pekla, kde je pořád teplo. Jenže děti se chtějí v zimě koulovat, sáňkovat a lyžovat, a tak se vydaly paní Zimu hledat. V pekle ji pak přesvědčily, aby se vrátila zpátky.


Abychom paní Zimě pomohli zasněžit krajinu, vyrobili jsme obrázky sněhových vloček pomocí šablon z kartonu a tupováním houbičkami namočených do temperových barev. Děti nejprve bavilo ťukat barevnými houbičkami do šablony, ale pak začaly houbičkou malovat po celém papíře, některé odložily houbičky a malovaly prsty. Výsledkem byly vločky ale i sněhové bouře.


Asi se nám podařilo paní Zimu opravdu přivolat, protože ve středu ráno byla pěkná sněhová kalamita...

No a pochopitelně nechyběly ani naše tradiční závody v chodbě :-)


Dnešní kroužek Žabek a pulců odpadá

22. ledna 2014 v 8:17 | Jitka |  Novinky
Dnes, 22.1.2014, jak už asi víte z info mailu, odpadá kroužek Žabek a pulců.
V MK Rybička se totiž koná celodenní seminář "Krizová intervence" pořádaný Sítí mateřských center.
Děkujeme za pochopení.

O Ztracené paní Zimě

21. ledna 2014 v 20:08 | Jitka |  Losos

Dnešní pohádka byla o ztracené paní Zimě, kterou přestalo bavit vládnout sněhu a mrazu, protože je z toho celá prochladlá a zmrzlá, a tak se rozhodla, že se pomocí kouzelného zaříkadla přestěhuje do pekla, kde je pořád teplo. Jenže děti se chtějí v zimě koulovat, sáňkovat a lyžovat, a tak se vydaly paní Zimu hledat. V pekle ji pak přesvědčily, aby se vrátila zpátky.
Abychom paní Zimě pomohli zasněžit krajinu, vyrobili jsme obrázky sněhových vloček pomocí šablon z kartonu a tupováním houbičkami namočených do temperových barev. Děti nejprve bavilo ťukat barevnými houbičkami do šablony, ale pak začaly houbičkou malovat po celém papíře, některé odložily houbičky a malovaly prsty. Výsledkem byly vločky, jinde sněhová bouře nebo otisky vlastní ruky.Samozřejmě jsme ještě zvládli závody v chodbě a chvilku i hernu :-)

Angličtina 17.1.

21. ledna 2014 v 17:26 | Denisa |  Výuka angličtiny
Tentokrát Rybička trochu ožila, sešly se dvě maminky a tři děti, z toho jedno miminko. Angličtinu vstřebávalo vleže...co se v mládí naučíš... :-)
Připojila se k nám poprvé a ne naposledy Zora, a přinesla zajímavé poznatky z pobytů v USA a Skotsku, takže jsme si měly o čem (samozřejmě v angličtině) povídat. Pak jsme probraly takové ty maminko miminkovské věci, naše společné téma a ještě jsme se vrátily k oblíbenému tématu vánoc. Pár nových a typicky vánočních slovíček: holly, mistletoe, carol, mulled wine, Boxing Day, First Footing, New Year Resolution etc. Také jsme se bavily, jaké to je trávit vánoce v anglosaských zemích, např. na Novém Zélandě. Kdo nezná novozélandský vánoční strom Pohutukawa, zde je obrázek:

popř. pak další info:
http://en.wikipedia.org/wiki/Metrosideros_excelsa
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDeleznec_ztepil%C3%BD

Je to opravdu velmi zvláštní, koupat se o vánocích v moři, nosit šortky, případně chodit po městě úplně bos (celkem běžně k vidění na NZ).

Příště si popovídáme o počasí, poslechneme si předpověď a naučíme se "small talk", který se v Británii točí hlavně kolem počasí.

Co se týče malých angličtinářů,
tak s těmi Lenka opakovala poznávání barev a pak se učili počítat od jedné do tří, ukazovali si obrázky, spojovali číslovku s počtem nakreslených věcí.
Potom stříhali z papíru a dětem to moc šlo - na nastříhané papírky kreslili podle tvaru domečky, srdíčka apod. a vytvářeli skupinky po jedné, dvou, třech;a říkali si říkanku: ONE, TWO, THREE, COUNT WITH ME.
Na závěr si stavěli věž z podsedáků a odpočítávali čas do okamžiku jejího zboření (ONE - TWO - THREE!), to se dětem líbilo nejvíce.

Těšíme se na velké i malé studenty tento pátek!!!

Denisa

Novoroční angličtina

14. ledna 2014 v 13:39 Výuka angličtiny
Po novém roce byla účast trochu slabší, měli jsme pouze jednu maminku, co se nemohla již dočkat, aby splnila své novoroční předsevzetí, že se bude pilně učit anglicky i se svým synkem. K němu se přidala i malá Karolínka, a společně se učili barvičky, poslouchali písničky a opakovali, co se již naučili minulý rok.
Já s Darinou jsme z předchozí hodiny zopakovali Food in Britain a pak si povídali o vánocích, jak to probíhá v Británii a které zvyky a obyčeje jsou jiné a které jsou stejné. Přečetli jsme si zajímavý článek Christmas and the New Year in Britain, kde jsme se dozvěděly, co se jí o vánocích v anglosaských zemích, co je to Boxing Day, kdy je hlavní svátek v Británii a kdy a kdo nosí dárky.
Také jsme zkoušely poslech, vyprávění o tom, jak tráví a co dělají o vánocích Britové. Pokud by to někdo chtěl také zkusit, může si otevřít http://learnenglish.britishcouncil.org/en/overcooked/tell-me-about-christmas-part-1
a poslechnout si to také, je tam k tomu i transcript a úkoly pro lepší porozumění textu. Pro nadšence je tam i druhá část:
http://learnenglish.britishcouncil.org/en/overcooked/tell-me-about-christmas-part-2.
Doufám, že se příště sejdeme v plném počtu jako na poslední hodině před vánoci. Maminkám, co nemohly dorazit, pošlu materiály z poslední hodiny emailem a budu se těšit na shledanou tento pátek!!!

Denisa

P.S.: Pro fajnšmekry přikládám kreslený vtip s vysvětlivkami:

If santa were british

This cartoon by Peter Brookes from The Times pokes fun at the average Briton's innate inablity to cope with a bit of snow. The result is that the whole country comes to a standstill. (See here and here.)
In the top frame, we see Santa Claus on his sleigh about to start delivering presents. The reindeer are ready to go. Santa holds out his hand. A few snowflakes are beginning to fall.
In the bottom frame, Santa has abandoned his sleigh and is walking off into the distance, a suitcase in each hand. A thought bubble contains the words "Bugger that for a game of soldiers!" This is something a person might say when they abandon an activity because it's too much trouble or too difficult. It is not a common expression. More usual alternatives would be "Stuff this!", "Blow this (for a lark!)", "Fuck this!" or just "Bugger this!" (WARNING: Learners are advised not use any of these expressions, as they will risk sounding ridiculous.)
VOCABULARY
'Bugger' is a rude word, though not quite as bad as 'fuck'. It can be a noun, verb or exclamation, and is used in a variety of colourful expressions (see The Urban Dictionary).
GRAMMAR
Note the use of 'were' (not 'was') in the second conditional sentence "If Santa were British." This is one of those grammar points which divide opinion. Read what renowned linguist David Crystal has to say about it.

Žabky a pulci tříkráloví

13. ledna 2014 v 10:41 | Lenka Adámková |  Žabky a pulci
8. ledna 2014

Už je pár dní po Vánocích, a tak žabky a pulci s nedočkavostí vyrazili do Rybičky. A to jich tu tentokrát bylo! Dokonce kamarádi, co odjeli na pár let do Francie (Kubečkovi), se přišli podívat. To měla Terezka a my všichni s ní radost! A tak jsme se kromě písniček, co už známe, naučili i Když tygr jede do Paříže a Emička nám ukázala na mapě, kde že ta Paříž vlastně je.
Venku je téměř jaro (skoro 15 stupňů nad nulou), ale nevzdali jsme to, protože si přejeme, aby přišla zima, a zazpívali jsme si naši oblíbenou písničku o sněhulákovi, co měl hlídat krajáč mléka k snídani, obědu a večeři.

A pak už Daniela pozvala větší děti do dílny, aby si vyrobily korunky. Tvořilo se s chutí!


A tu se najednou ve dveřích objevili tři pánové a zpívali My tři králové jdeme k Vám. Putovali za Ježíškem do Betléma a tady od domu k domu, aby popřáli všem hodně štěstí do nového roku. Ale něco jim chybělo - korunky.


Ale to nebyl žádný problém, děti jim půjčily své právě vytvořené korunky! Ti měli radost! Jak hned získali na vážnosti!


Po svačině jsme měli stále dost energie na opičí dráhu,


miminka se protáhla na míčích - dokonce tentokrát cvičily i větší holčičky s miminky panenkami :-).


Tak zase za týden ahoj, těšíme se na Vás!

Tři králové i ve Hvězdičkách

10. ledna 2014 v 9:46 | Jitka |  Hvězdičky

Hned v úvodu jsme zvládli malování a také přivítat dva nové kamarády.Hvězdičky se sice schází v úterý, ale protože bylo v pondělí 6. ledna, den Tří králů, tak jsme si po zpívání a protahování u básniček, ještě zavzpomínali na vánoce. Zahráli jsme si s keramickými figurkami příběh Marie a Josefa a narození Ježíška. Jak anděl zvěstoval zprávu o jeho narození pastýřům a také třem králům a jak se za Ježíškem všichni vydali, aby ho pozdravili a donesli mu dárky.


Připomněli jsme si jména Tří králů, dary, které Ježíškovi přinesli a také, že se na domovních dveřích může objevit nápis K † M † B † 2014, který si lidé vykládají jako iniciály Tří králů, ale původně znamenaly Christus mansionem benedicat - ať Kristus požehná tomuto příbytku (po celý rok - proto se za třetí křížek píše letopočet).


A protože Ježíška zpočátku pomáhala zahřívat i zvířátka, oslík a kravička, která jsme v našem betlému také měli, zopakovali jsme si s dětmi, jaké zvířátka vydávají zvuky. Prolistovali jsme knížku a objevili v ní ovečky, koně, slepice, kohouta a další domácí zvířata. Děti byly moc šikovné, zvířátka poznaly a také věděly, jak dělají.


Také jsme měli v plánu zazpívat si písničku "My tři králové jdeme k vám" v plném znění, ale to jsme nezvládli, byla moooc dlouhá... Tak jsme si dali svačinku, ochutnali cukroví a šli si zazávodit do chodby a ještě chvilku pohrát v herně.

Tři králové

10. ledna 2014 v 9:36 | Jitka |  Losos

Protože bylo v pondělí 6. ledna, den Tří králů, tak jsme si po zpívání a protahování u básniček, ještě zavzpomínali na vánoce. Zahráli jsme si s keramickými figurkami příběh Marie a Josefa a narození Ježíška. Jak anděl zvěstoval zprávu o jeho narození pastýřům a také třem králům a jak se za Ježíškem všichni vydali, aby ho pozdravili a donesli mu dárky.


Připomněli jsme si jména Tří králů, dary, které Ježíškovi přinesli a také, že se na domovních dveřích může objevit nápis K † M † B † 2014, který si lidé vykládají jako iniciály Tří králů, ale původně znamenaly Christus mansionem benedicat - ať Kristus požehná tomuto příbytku (po celý rok - proto se za třetí křížek píše letopočet).


A protože Ježíška zpočátku pomáhala zahřívat i zvířátka, oslík a kravička, která jsme v našem betlému také měli, zopakovali jsme si s dětmi, jaké zvířátka vydávají zvuky.

Také jsme měli v plánu zazpívat si písničku "My tři králové jdeme k vám" v plném znění, ale to jsme nezvládli, byla moooc dlouhá... Tak jsme si dali svačinku, ochutnali cukroví a šli si zařádit do tělocvičny a samozřejmě zazávodit do chodby. Stihli jsme si i chvilku pohrát v herně.


Pouštění lodiček

7. ledna 2014 v 10:21 | Lenka Jen |  Žabky a pulci
Naše poslední předvánoční setkání Žabek a pulců bylo jako vždy veselé a neslo se v duchu očekávaných Vánoc.

Po přivítání,zpěvu a protažení v tělocvičně (překonávání opičí dráhy) jsme se vrhli na dobrůtky a ochutnávání cukroví.


S Danielou jsme si nakreslili a vystřihli ozdoby na náš stromek, který netrpělivě čekal na ozdobičky. Co by to bylo za vánoční stromeček bez koulí a zvonečků?


Úplně na konci jsme pouštěli lodičky ze skořápek a zpívali jsem známé vánoční koledy. Vypadalo to trochu strašidelně, ale děti si to užily, některé zaujal lavor s vodou, některé hořící svíčky. Naštěstí maminky vše uhlídaly a my jsem se v klidu rozešli domů užít si vánoční svátky.

V lednu se těšíme na viděnou.

Nábor do taneční skupinky

2. ledna 2014 v 19:42 | zuzka |  Cvičení pro děti s rodiči "Rybí speciál"

V novém roce opět začínáme cvičit a tancovat! Začínáme ve čtvrtek 9. ledna od 16 hodin.
Tancuje, zpívá a cvičí Vaše dítko rádo na rytmické písničky? Pak se přijďte podívat na ukázkovou lekci. Vhodné pro děti od cca 4 let a starší. Hodina obsahuje rozcvičku na zahřátí, taneční a cvičební prvky, zapojuji i dětskou jógu hlavně na relaxaci a protažení, zábavná hra na odreagování, využití cvičebních pomůcek a nacvičujeme různé sestavy pro vystoupení při jednorázových akcích. Maminky nemusí čekat, ale můžou se přidat k nám a dát si trochu do těla spolu s dětmiMrkající
Cena lekce 50 Kč.
Těším se na společné tancování.
Zuzka K. Tel. 720 145 435