Prosinec 2013

Vánoční perníčky

26. prosince 2013 v 16:29 | Jitka |  Hvězdičky
Poslední setkání Hvězdiček mělo opět vánoční atmosféru. Kromě našich oblíbených starých známých písniček jsme si zazpívali i několik koled. Byli jsme se v kazatelně podívat na ozdobený vánoční strom a hlavně krásný malovaný betlém s Ježíškem, který vyrobila Daniela (vede Želvičky a Žabky). Vánoční strom i betlém tam zůstaly po sobotním adventním setkání Rybičky a sboru CASD a nám se u nich koledy zpívaly lépe než v herně.


Také jsme si řekli o vánočních zvycích. Jedním z mnoha je i pečení a malování perníčků. Pro děti byly připravené čtvrtky a kouzlení s bílým voskem a vodovkami, ale ty raději závodily na chodbě, takže z toho nakonec byla příjemná výtvarná dílna pro maminky :-)


Nakonec se ale přidaly i děti, když viděly, že děláme něco zajímavého.


A sportování jsme také věnovali pořádný kus času.


Těším se na další setkání v příštím roce :-)

Losos díky Kátě na skok v Rusku

26. prosince 2013 v 15:41 | Jitka |  Losos
Naše poslední letošní setkání bylo spojeno s besedou, tentokrát na téma Rusko, Moskva a Kavkaz. Přišla za námi totiž maminka Katka, která v Praze žije už 13 let, mluví krásně česky, ale původem je Ruska, z Kavkazu.


Vyprávěla nám o Rusku, o Moskvě, jak je tam všechno obrovské, že si to ani představit nedovedeme. Naštěstí s sebou měla i fotky, takže jsme o lecčems získali lepší představu.


Zaujalo nás moskevské metro, jeho ohromné prostory, které svou výzdobou připomínají foyer nějakého národního divadla, i počtem linek (jestli jsem dobře počítala na plánku, tak jich mají 13!).


Ale dozvěděli jsme se i něco o Kavkazu, národních zvycích a samozřejmě jsme probrali i vánoce a Dědu Mráze.

Další beseda je plánovaná na 27. ledna a bude o Kubě, takže nám do té zimy pronikne trochu slunce a tepla. Doufám, že přijdete! :-)

Ale nezůstalo jen u povídání. Pochopitelně jsme i zpívali a protahovali se u básniček. Také jsme pomohli zvířátkům v lese ozdobit vánoční stromeček.
Sami jsme si pak každý jeden namalovali a ozdobili nalepením pěnových ozdobiček.


Těším se naviděnou v novém roce :-)

Vánoční dílna pro o.s. Dobrotety

22. prosince 2013 v 16:56 | zuzka |  Výtvarné dílny

Ve čtvrtek 19.12. náš klub naštívili mladí studenti z VŠ sociální v Praze. Přišli se svojí paní účitelkou L.Vránkovou přidat ruku k dílu a něco se dozvědět o aktivitách klubu Rybička.
Uspořádali jsem další dílnu pro o.s. Dobrotety - výroba dárečků talismanů pro maminky a děti do nemocnic. Rybička zakoupila materiál a Dobrotety komponenty a další materiál pro výrobu šperků z Fimo hmoty. Všichni jsme se chopili hmoty a začali jsme hnětat a formovat různé tvary, nebo jsme použili vykrajovátka, formičky, přidali šperkový komponent a už se plnil pekáč s výrobkami k zapečení.
Mezitím jsme si povídali o našich aktivitách, hlavně o dopoledních kroužcích o hraní divadla, zpívání a pohybových her. Studenti by se totiž rádi zúčastnili v rámci své praxe těchto kroužků a na vlastní kůži by ochutnali práci s dětmi i rodiči. Přinesou nové nápady získané z učebních materiálů a naopak si odnesou nové zkušenosti z praxe. Těšíme se na spolupráci a děkuji všem za krásné výrobky, které Dobrotety darují nebo prodají a z výtěžku nakoupí pomůcky pro miminka do nemocnic

Barborky

19. prosince 2013 v 22:13 | Lenka Adámková |  Žabky a pulci
4.12.2013

Žabky si krásně zazpívaly, miminka nadšeně poslouchala,


pohádka nás zavedla do lesa ke zvířátkům, která byla smutná, že ptáčci mají krásná krmítka, lidé si rozsvěcují doma světýlka a oni namají žádný domeček, natož vyzdobený. A tak jim děti pomohly postavit krásný barevný domek a dokonce ho i vyzdobily! A víte čím? Barborkami! Větvičkami, které zvířátkům vykvetou na Štědrý den!


A co jsme potom vyráběli? Barborky! Namalovali jsme vázu, do ní větvičky a děti prstovou barvou domalovávaly bílé květy.Nezapomeňte si dát do vázy opravdické barborky a těšte se na překvapení na Štědrý den!

Svatá Lucie u Žabek a pulců

17. prosince 2013 v 16:08 | Lenka Jen |  Žabky a pulci
Ve středu se v Rybičce opět sešlo spousty dětí a maminek. A že nás bylo Usmívající se.
Jako obvykle jsme se přivítali, zazpívali a zatancovali.
Zničeho nic se v herně mezi dětmi objevila svatá Lucie. Přišla zrovna v momentě, když si děti hrály a rozhazovaly věci kolem sebe. Lucie dětem vysvětlila, že by si měly své věci dávat na své místo. A děti? Lucky se vůbec nebály a ochotně pomohly s úklidem.

Uf, byla to dřina a tak následovala svačinka Smějící se, během které nás Daniela informovala o různých zvycích a pranostikách týkajících se svaté Lucie.Bylo to dost zajímavé.
Tělíčka jsme si protáhli na opičí dráze.
Ve výtvarce jsme čarovali s vodou a solí, což si užily nejen děti, ale i některé maminky.


Tak naviděnou příště a nezapomeňte přinést nějaké to cukroví na ochutnání.

Druhá hodina angličtiny

15. prosince 2013 v 23:29 | Denisa |  Výuka angličtiny
Tento pátek se k nám přidaly další dvě maminky s dětmi, tak skupinka dospělých byla čtyřčlenná a děti byly v doprovodném programu tři. Dva caparti se od maminek nechtěli odpoutat, tak jsme je ponechaly jejich osudu, ale docela si vystačili sami a dali nám i prostor zaobírat se angličtinou :-). My jsme se znovu vyměnily stručné informace o sobě, rodině, zájmech, profesích a pak o tom, co máme a nemáme rády, zaměrily jsme se na jídlo, různé národní kuchyně, naše preference v jídle apod. Příště se ještě budeme věnovat britské kuchyni a rozšíříme si trochu slovní zásobu v této oblasti. Zkusíme si nějaké dialogy na téma Restaurace, a také nějaký poslech. Zda předvánoční hodina 20.12. proběhne nebo ne, dáme vědět do středy, podle zájmu účastníků.

Denisa


Hvězdičky zdobí vánoční stromek

11. prosince 2013 v 22:34 | Jitka |  Hvězdičky
Dnes jsme na kroužku přivítali novou maminku Lenku se synem Bertíkem. Zase jsme si pěkně a hodně zazpívali, u básniček si okovali nožky, pováleli těsto, vylezli se žábou po žebříku, atd...

Pak jsme zvířátkům a Klárce pomohli najít správný strom, který by se hodil na vánoční zdobení. Nejen, že jsme našli jednu krásnou jedličku, ale také jsme ji ozdobili. Myslíme si, že se nám to povedlo, takže stromeček necháme v Rybičce až do Vánoc.Aby si děti také něco odnesly domů, namalovaly si na paír vánoční stromečky, které pak ozdobily stejnými barevnými hvězdičkami, srdíčky a zvonečky.Nádhera. To Ježíšek nebude vědět, pod který stromeček dřív skočit :-)

Těšíme se na příště.

Vánoční ježci

11. prosince 2013 v 22:15 | Jitka |  Losos
Dnes jsme si po písničkách a básničkách ještě pořádně zacvičili.Házeli a kutáleli jsme s balónky, lezli tunelem, balancovali na kladině,...
Cílem bylo udělat si hlad na svačinku, abychom jedli pořádné jídlo a ne třeba omylem vánoční dekorace, na jejichž výrobu jsme se po posilnění s chutí vrhli.Ozdobili jsme si jablíčka větvičkami jedle a kandovaným ovocem. Doma vydloubneme bubáka a z jablíčka bude svícínek.


Ty se ale povedly, že? :-)

Tak ahoj zase za týden!

První hodina angličtiny

9. prosince 2013 v 19:58 | Denisa |  Výuka angličtiny

Na první hodinu angličtiny se nám sešly dvě maminky (třetí byla omluvena z důvodu nemoci) a tři děti. Děti se tak trochu rozkoukávaly, je to pro ně nová zkušenost vydržet bez mámy téměř hodinu, takže se dalo čekat, že to nebude úplně bez obtíží. Co se týče maminek, tak ty byly statečné a snažily se rozmluvit v angličtině na téma Já, moje dítě a moje rodina, a to i přes občasné vyrušování dětmi. Myslím, že nám to docela šlo, na příště dostaly maminky za domácí úkol povyprávět o sobě podle dané osnovy, tak příště už to rozjedeme :-), a doufám, že i ve větším počtu. Co se týče dětí, připravíme pro ně na příště malou hudební produkci, aby si slovíčka lépe zapamatovaly prostřednictvím písniček a také malé protažení těla, aby se vyřádily. Těšíme se na všechny zase v pátek v 9:30!
Denisa a Miriam


Mikuláš, čert a Hvězdičky

6. prosince 2013 v 15:52 | Jitka |  Hvězdičky
Na začátku jsme si zase zazpívali své oblíbené písničky a básničky.

Zjistili jsme, že i zvířátka v lese vědí o tom, že tento týden bude chodit Mikuláš a čert.
Aby dětem nebylo líto, kdyby k nim domů náhodou nepřišli, tak jsme si je vyrobili. I s andělem :-)

Mikuláš a čert v Lososu

6. prosince 2013 v 15:30 | Jitka |  Losos
Naše tradiční začátky už jistě nikoho nepřekvapí, zazpívali jsme si své oblíbené písničky a řekli oblíbené básničky. Protože se možná za některými dětmi tetno týden vypraví Mikuláš s čertem, tak jsme si pro ně nachystali písničku, kterou jsme si dnes zopakovali, protože ji umíme už od minulého týdne.

Zjistili jsme, že i zvířátka v lese se na příchod Mikuláše a čerta chystají.

Aby dětem nebylo líto, kdyby k nim domů náhodou nepřišli, tak jsme si je vyrobili.
Adventní dílna

5. prosince 2013 v 12:38 | zuzana |  Výtvarné dílny
V pátek 29. listopadu před první adventní nedělí jsme se pustili do výroby věnců a dekorací, aby právě v neděli jsme si mohli už první svíčku zapálit. Zájem o výrobu byl veliký a tak je milé,že maminky a děti společně tvořili vlastnoruční věnec a užili si příjemný čas.
Dekorací a ozdůbek byl velký výběr, a tak nám to dalo trochu přemýšlení, než jsme vybrali to nejvhodnější právě pro náš věnec. Někdo dal přednost klasické zlato červené barvě, jiným se líbila modro stříbrná variace a na své si přišli i s modernějším pojetím věnců. Také i kluci se zapojili do práce a Dominik si vyrobil první svůj věnec a byl vskutku nádherný.
Tak děkuji všem za příjemný večer a hezký advent.

Beseda s Josefem Ceplem

5. prosince 2013 v 11:35 Poradenství
V pátek 22. listopadu náš klub navštívil pan Josef Cepl, pastor a poradce v oblasti manželství s mnohaletou praxí. Besedu navštívily i studentky Filosofické fakulty UK, obor sociální práce, které to velice zajímalo i pro další studijní potřeby.
Pan Cepl nám nastínil jak sociologové bijou na poplach, že se bortí základ státu a to je rodina. 48% manželství se rozvádí. Vyrůstá nám generace dětí z rozvedených rodin, což je pro další fungování společnosti velmi špatné. Začínají to děti vnímat, že je to vlastně normální...
Každý potřebuje vztah a pokud první nevydrží touží prostě po druhém,ale i každý další krok buď ve vztahu nebo v manželství je novým vývojem a my se ho musíme učit. Řemeslo se také nenaučíte ze dne na den...Nemůžeme chtít všechno hned, což je právě dopad dnešní doby, vše máme na dosah, a tak to chceme i se vztahy...
No odnesly jsme si cenné rady, jak fungující vztahy prohloubit, opečovávat a hledat pořád něco hezkého a vážit si toho, co máme. Mějte se rádiUsmívající se
Pro případné konzultace a pomoc odborníka na problémy v partnerství / manželství je Vám pan Cepl k dispozici. Rádi dáme kontakt.


CHARITATIVNÍ DÍLNA

5. prosince 2013 v 11:04 | ZUZKA |  Výtvarné dílny

Dílna pro Dobrotety,
V úterý 19.11. jsme se uspořádali již druhou dílnu pro neziskovou organizaci Dobrotety.
Tato organizace vznikla na základe zkušeností několik maminek, které předčasně porodily svá miminka a společně museli trávit několik týdnů v nemocnicích. Nemocniční prostředí vlastní domov nenahradí a tak často psychika dělá své. A proto se Dobrotety rozhodly to změnit, pořádají charitativní dílny, bazárky, z výnosů nakupují pomůcky pro maminky i miminka a i malou drobností v podobě amuletu, obrázku na zeď nebo ozdoby na inkubátor rozveselují nemocniční prostředí. Jedna taková dílna proběhla i v klubu Rybička. Blíží se čas vánoc a tak jsme vyráběli přáníčka, přívěsky s andílky a stihli jsme i pár obrázků s miminkovskými motivy.
A u této dílny nekončíme! V prosinci 19.12. od 13 do 15 hodin k nám zavítají studentky VŠ Sociální v Praze a se svojí pedagožkou paní Vránkovou a přispějí svojí pomocí. Budeme vyrábět z Fimo hmoty krásné amulety pro štěstí. I Vaše ruka může pomoci, dílna je otevřená všem. Jste vítáni.

Dva bubáci

4. prosince 2013 v 14:26 | Daniela |  Žabky a pulci
Středeční dopoledne patří jako vždy Žabičkám a Pulcům. Tedy malým dětem a jejich ještě menším sourozencům. Přišlo Vás dnes hodně na to, abychom si společně zazpívali, zatančili a zahráli zajímavé hry. Miminka si protáhla nožičky a ručičky při společném říkání básniček a říkadel - žabičky pomáhaly.
Potom nám Lenka předvedla co vše se nechá dělat s padákem. Čarovali jsme kouzelný les a přivolávali i déšť. Naštěstí venku počasí přeje a pršet nám nezačalo.
Po dobré svačince jsme si poslechli krátkou, tentokrát čtenou pohádku o 2 bubácích. Miminka hlasitě komentovala, tak snad jsme ji všichni slyšeli:)Byla o tom jak bubáci Kabous a Skuhra strašili za čertovým kamenem. Potom si Lenka vzala miminka na společné cvičení na míči a Daniela s nimi vytvořila vánoční andělíčky.
Jak nám to šlo vidíte na přiložených fotkách.
Příští středu se na Vás opět těšíme!