Říjen 2013

Lampion

31. října 2013 v 8:59 | Daniela |  Žabky a pulci
30. 10.
Kdyby si někdo myslel, že si maminky z Rybiček raději prodloužily pondělní volno a ve středečních Pulcích a Žabičkách jsem byla s Maxem sama, tak by se spletl. Maminek přišlo dost a každá přivedla s sebou jednoho Pulčíka i malou žabičku, se kterými se již dá zpívat a tancovat.
To jsme hned po přivítání udělali a protože miminkám ve společnosti rychle tráví - udělali jsme si svačinku hned na začátku.
Přitom jsme se bavili o tom jaké krásné akce nás do budoucna v klubu Rybiček čekají - a došli jsme k té nejbližší a tou je lampionový průvod na svatého Martina, konaný tradičně na Suchdole. Ještě nevím jak bude vypadat ten letošní - všichni se to včas na blogu mateřského centra dozvíme. Já jsem zalovila v paměti, kdy byl Max menší tak okolo dvou let a prvně jsme se tohoto průvodu zúčastnili. Nejdříve si každý vyrobil svůj nejkrásnější lampion a potom jsme je venku společně rozsvítili a za zpěvu jsme se vydali na cestu. Já vůbec netušila kam - o to to bylo zajímavější. Šli jsme polem až jsme se ocitli u jízdárny (alespoň doufám, že to byla) a tam k mému překvapení i překvapení všech dětí přijel svatý Martin opravdu na skutečném bílém koni.
Při vzpomínce na tento průvod, se dětem líbila myšlenka výroby lampionu. Tak jsme se do toho hned pustili, zapojili se úplně všichni a večer - i když zatím jen zkušebně bez průvodu, ho mohli všichni rozsvítit.
Příští týden se těšíme na viděnou!

Rybí Speciál měl premiéru

31. října 2013 v 7:27 | Zuzana |  Cvičení pro děti s rodiči "Rybí speciál"
Suchdolské Alšoviny, tak nazvali organizátoři další ročník prezentace zájmových kroužků různých organizací z okolí. MK Rybička měla zde stánek s výtvarnou podzimní dílničkou, kde jsme vyráběli ježky ze všeho možného. A skupina Rybí speciál zde měla své první vystoupení. Oblékli jsme naše žlutá trika a už jsme se nachystali na plac. Zatancovali jsme dvě písničky a na třetí jsme roztančili i ostatní diváky.
I když jsme to neměli ještě úplně sladěné, jelikož jsme měli 3 zkoušky, tak jsme se pobavili a udělali radost i druhým.
Pořád máme ještě volnou kapacitu a už chystáme další vánoční vystoupení. Zveme vás mezi nás!

Drakiáda 20.10. 2013

27. října 2013 v 20:57 | Zuzana, foto Pavla Máčová |  Akce pro celou rodinu
Podzim už se nám vybarvil v plné kráse a je nejvyšší čas užít si podzimních radovánek. K těm bezesporu patří pouštění draků.
Letos jsme ji uspořádali u nás před klubem, resp. u Vltavy a doufali jsme, že vítr, který už tradičně na vyhlášení drakiády nefoukal, tak letos bude! No a zklamal, bylo krásné slunečné podzimní počasí a to naštěstí vylákalo ven mnoho dětí a rodičů. Vzhledem k tomu, že výroba létajícího draka je věda a vyžaduje delší čas a přesnost měření a vyvažování, nechali jsme tuto činnost pro šikovné tatínky. A tak jsme pro děti připravili výrobu tzv. japonských draků. Děti si podle své fantazie nazdobily, pomalovaly či polepily karton, který jsme pak spojili do roury a ozdobili barevnými fáborky, pak jsme přidělali provázek do ruky a už se děti mohly prohánět po chodbě. Jakmile jsme všichni dotvořili, přesunuli jsme se ven, kde jsme nachystali pár sportovních disciplín, abychom se s dráčky pěkně protáhli a proběhli. Nakonec přišli na řadu létající draci, děti běhaly jak o závod, aby dostaly toho svého do výšky a naštěstí na 5 minut zafoukalo a draci se do výšky přeci jen podívali. A aby jim tam bylo dobře, volali jsme na ně básničku: "Vyleť dráčku do nebe, zamáváme na tebe! Vyřiď pozdrav sluníčku, zazpívej mu písničku!" Na závěr jsme provedli vyhodnocení nejlépe létajících, nejlépe zpívajících a nejlépe běhajících dráčků a tak jsme si kromě našich draků odnesli domů i draky na ozdobu do oken. Tak pěkný podzim a ať vám dráčci krásně létají.

Jeníček a Mařenka pro miminka

25. října 2013 v 15:58 | Daniela |  Žabky a pulci
23. 10.
Dnešní středeční dopoledne patřilo opět maminkám s těmi nejmenšími a pokud ti nejmenší mají ještě bratříčka nebo sestřičku, tak je to úplně nejlepší na setkání Žabiček a Pulců.
Jako vždy jsme se na začátek přivítali, zazpívali si - s Lenkou je ohromná výhoda, že nejen za doprovou dřívek, rumba koulí, trianglů, vařeček a všeho co naše kapela vlastní, ale i kytary - to se hned lépe zpívá.
Vystřídali jsme náš pestrý hudební repertoár, přeříkali říkadla - a na přání se děti hned vrhly na svačinku:o)
Miminka spokojeně komunikovala vlastní řečí - Apolenka pokročila a už krásně sedí!
No a starší děti vyráběly loutky do pohádky. Vyprávěla jsem jim, jak Želvičkové děti minulý týden vyrobily překrásnou Červenou Karkulku i s babičkou a vlkem, tak nechtěly být pozadu a vznikl nám opět za pomoci papíru, barevných papírů a vlny Jeníček a Mařenka...
Příští týden se těšíme na viděnou!

Bramboráci

25. října 2013 v 15:36 | Daniela |  Želvičky
24. 10.
Při naší poslední návštěvě Želviček, jsme si řekli, že divadýlko z minulého týdne přesouváme na dnešek - a také přesunuli.

Jen co jsme se přivítali, zazpívali si a trochu protáhli cvičením ručičky a nožičky, usadili jsme se a sledovali v divadýlku Červenou Karkulku. Nebýt šikovného Honzíka, který zasáhl jako myslivec v poslední části pohádky, nevím, nevím jak by to dopadlo:o)
Děti mezi sebou také dnes prvně přivítaly novou holčičku Julinku, která si s maminkou přišla pohrát a prohlédnout si, cože to tu každý čtvrtek spolu děláme. Všechny další maminky, které mají doma děti ve věku od 2 let vítáme a těšíme se na ně!
Podzim je v plné síle a k podzimu neodmyslitelně patří brombory. Jednu básničku o bramoře všichni umíme, ale takového bramborového skřítka jsme ještě nevyráběli. Tak jsme si to dnes vyzkoušeli.
Vzali jsme brambory, špejle, listí a klacíky...a na světě byla parta bramborových skřítků.
Jeden z nich nám dokonce ochotně zapózoval u zdi - i housenky se divily, kde se tu vzal:o)
Na další program se těšíme příští týden ve čtvrtek!

Červená Karkulka

24. října 2013 v 9:06 | Daniela
17. 10.
Dnes byl v Rybičkách první Ondřej se svojí babičkou - a nikde nikdo další. Ondra byl moc smutný a přál si aby tu nebyl sám. No a jak to dopadlo? Otevřeli se dveře a začala chodit jedna maminka za druhou a každá Ondrovi přivedla kamaráda, nebo kamarádku na hraní.
To byl potom rád:o) Když už nás bylo hodně, mohli jsme zpívat, tancovat a také vyzkoušet hru, která se jmenuje židličková.
Dnes jsme si řekli, že si zahrajeme pořádné velké divadlo - pohádku, kde vystupuje vlk a holčička celá v červeném... a děti hned poznaly, že to bude Červená Karkulka.
Neměli jsme ale potřebné loutky a tak je děti vyrobily - a opravdu krásné. Dokonce i vlka.
Jenom ten čas nám nějak nevyšel:o) výroba loutek, hraní a svačinkování nám zabralo tolik času, že máme domluvu, že ten, kdo přijde příští týden ve čtvrtek do Rybiček k Želvičkám uvidí a uslyší pohádku o Červené Karkulce hned na začátku:o)
Budeme se těšit!

Listy se nám zbarvují

23. října 2013 v 21:55 | Lenka Adámková |  Žabky a pulci

16. října 2013

Už je tu zase středa dopoledne, a tak hurá do Rybičky za Terezkou a ostatními kamarády! Nejprve zpívání a protáhnutí - chvíli jsme si hráli na zajíčky, co přeskakují hroudy hlíny, pak jsme zase tancovali jako kočičky,


i miminka si spolu popovídala - ale o čem, to úplně nevíme..


Terezka nám vyprávěla o tom, jak v lese slyšela naříkat větvičku. Co se jí stalo? Byla nešťastná z toho, že se její krásné zelené listy začínaly měnit, najednou byly červené. Terezka jí vysvětlila, že změna barvy listí patří k podzimu. A vždyť je to príma mít každý den trochu jiné šaty, ne? Časem ty lístečky opadají, aby na jaře mohly vyrůst zase zelené! A tak už větvička nebyla smutná. A druhá větvička, která na sobě neměla listy, ale jehlice, ta zase ne a ne se zabarvit, natož opadat! A my už víme, že opadávají jen listnaté stromy a ty jehličnaté až na jednu výjimku - modřín - ne.


No a pak jsme si na toho kouzelníka, pana Podzima, zahráli - barvili jsme listí, tiskli ho na papír, vytvářeli jsme tak nové a nové kombinace barev -


moc nás to bavilo!


Babí léto

23. října 2013 v 9:01 | Daniela |  Želvičky
10.10.
A je to tady, sluníčko obarvilo na stromech již všechny listy, pole jsou sklizena, ovoce na stromech dozrálo a vzduchem voní podzim. Nesmím zapomenout, že už jsem viděla poletující pavučinky s malinkými pavoučky...je tu babí léto. Sešli jsem se se želvičkami jako každý čtvrtek v půl desáté, pozdravili se - zazpívali jsme si a zatancovali.
Dnes to měly Želvičky těžké, musely uhodnout jaká zvířátka jim kreslím( to bylo těžké již samo o sobě) a potom přiřadit každému z nich patřičný zvuk, který vydává...No zjistili jsme, že pavouka děti poznaly, ale protože žádný zvuk nevydává - alespoň jsme si ho vyrobili.
Podívejte se na naše výsledky - takového poletujícího pavoučka snad nikde nepotkáte:o)

Příští čtvrtek se těšíme na viděnou...

Hvězdičky a podzimní listí

22. října 2013 v 22:17 | Jitka |  Hvězdičky
Hned na úvod jsme se přivítali písničkami, básničkami a protahováním celého tělíčka. Dnes se ale víc protahovaly maminky než děti, ty byly spíš v roli pozorovatelů.

Pak jsme si v pohádce připomněli, že na podzim sice padá listí, ale ne ze všech stromů, kromě těch jehličnatých jsou to i některé listnanté, na příklad duby nebo habry.

Nakonec jsme ze suchého listí vytvořili postavičky menších nebo větších lesních skřítků.

A už se těšíme na příště :-)

Ztráty a nálezy

22. října 2013 v 20:45 | Zuzana |  Novinky
Při nedělní drakiádě někdo zanechal modrobílou chlapeckou bundičku na lavičce u řeky. Visí v klubu v šatně, tak at si ji majitelé odnesouUsmívající se Myslím, že byla běhajícího Zdeněčka...

Lososa navštívil ježek

21. října 2013 v 16:40 | Jitka |  Losos
Opět jsme se přivítali písničkou, všem jsme zazpívali na přání a trochu si zatancovali.

Pohádka byla o tom, jak holčička našla v listí ježka a vzala si ho domů. Tam ho krmila podle toho, co znala z obrázků: jablíčky, hruškami, mlíčkem. Chudákovi ježkovi z toho bylo hrozně špatně, a tak při první příležitosti utekl za svými kamarády. Protože ježci přece jedí žížaly, červíky a hmyz. A my už to teď také víme. :-)Pak jsme si ježka namalovali, bodlinky jsme mu udělali z párátek, žížaly z krepového papíru a pěkně jsme je uložili do listí, no posuďte sami, jak se výtvory povedly:
Ještě jsme stihli svačinku a také si trochu popovídat.


Prezentace MK Rybičky - ALŠOVINY

17. října 2013 v 9:43 | zuzana |  Akce pro celou rodinu
V sobotu 19.10. se MK Rybička bude prezentovat na druhém ročníku SUCHDOLSKÝCH ALŠOVIN, které začínají od 13 hodin v areálu Starosuchdolské restaurace U Křena na Starém Suchdole. Můžete shlédnout taneční vystoupení naší skupinky RYBÍ SPECIÁL, dále se prezentují ostatní zájmové organizace z okolí, tak uvidíte tanec, ohnivou show, šermíře, sebeobranu, hudební skupiny a mnoho doprovodné zábavy. Vstupné dobrovolné, vemte děti a přijďte nám fandit.
Těšíme se.Usmívající se

DRAKIÁDA JIŽ TUTO NĚDĚLI!

17. října 2013 v 9:38 | ZUZKA |  Zajímavé akce
Milé děti a rodiče,
zveme vás na nedělní drakiádu 20.10. 2013 od 10 hodin. Sraz u mateřského klubu Rybička, Roztocká 5. S sebou vezměte létajícího draka. Čeká vás spousta zábavy, sportování, tvoření a teplé občerstvení na zahřátí. Vstupné za rodinu 50 Kč.

Hvězdičkám dozrála jablíčka

16. října 2013 v 21:39 | Jitka |  Hvězdičky
Dnes jsme si zase na úvod hezky a hodně zazpívali a protáhli se u básniček. Dětem jsme probudili nožičky u nové básničky o tom, Jak se chodí do světa:
Levá pravá levá pravá
tak se chodí do světa.
Kdo to splete můj ty světe
ten je velký popleta.
Levá pravá levá pravá
po schodech a ze vrátek
kdo to splete, můj ty světe
ať se vrátí nazpátek.


Ještě jsme si připomněli básničku Foukej, foukej větříčku, kdy děti foukaly a maminky jim s foukáním pomáhaly, až to v Rybičce pěkně fučelo a začly nám tam padat hrušky. Povídali jsme si, co všechno nám na podzim dozrává a pro jistotu jsme nechali kolovat hrušku a jablíčko a zkoušeli, jestli je všichni správně poznáme.Jablíčka jsme použili i při tovření. Maminky většinou pomohly namalovat strom, na který pak děti "zavěšovaly" jablíčka - obtiskávaly půlky jablíček namočené v temperách.
Výsledky byly opět různorodé. Někdo měl krásný strom plný jablíček a pod stromem dokonce malého ježečka, jiný vytvořil "podzimní ovocné pyré". :-)


No hlavně, že si děti malování a tiskání užily.

Ještě svačinka, herna a na závěr již naše zřejmě tradiční závody na chodbě a hurá domů.

Vzděláváme naše lektorky pro lepší práci s rodinami

16. října 2013 v 15:11 | Zuzka |  Zajímavé akce
Síť mateřských center o.s., jíž je naše centrum členem, realizuje projekt "Motivace růstu" č. CZ.2.17/2.1.00/36100, financovaný v rámci Operačního programu Praha - Adaptabilita.
Hlavním cílem je rozvoj, stabilizace a udržitelnost Sítě mateřských center a jejích pražských členských organizací a zkvalitnění jejích služeb prostřednictvím vzdělávání a následné profesionalizace zaměstnanců a dobrovolníků těchto organizací.
Z našeho centra se vzdělávání v rámci tohoto projektu účastní 5 zaměstnankyň.


V pátek 11. 10. 2013 se v rámci tohoto dlouhodobého vzdělávacího prejektu konal seminář "Objevování a zdokonalování sama sebe", který vedla Mgr. Libuše Vránková, která vystudovala obor psychologie a pedagogiky na FF UK v Praze, absolvovala řadu výcviků v technikách skupinové práce, psychoterapie a v současné době vyučuje na VOŠ sociálně právní v Praze.
Semináře se účastnilo 12 pracovnic z pražkých mateřských center.
Cílem semináře bylo prohloubit sebepoznání a sebereflexi, zdokonalit se v týmové práci, uvědomit si své silné a slabé stránky, naučit se relaxovat a zdokonalit se v sociálních rolích pracovníka, rodiče a partnera.


O hladové vlaštovce

14. října 2013 v 19:56 | Lenka Jeníčková |  Žabky a pulci
Naše setkání Žabek a pulců bylo ve znamení zpívání, her a malování. Na začátku jsme se přivítali a zazpívali narozeninovou písničku pro Aničku Smějící se a samozřejmě se nezapomnělo ani na písničky na přání. Poté jsme se protáhli v tělocvičně s padákem, tak trošičku jsme čarovali a na padáku se také povozili.


Ale to už děti i maminky přemohl hlad.

Po svačince začala pohádka o hladové vlaštovičce, která byla smutná, protože nemá sílu na cestu za teplem a potřebuje nasbírat zásoby jídla. Naštěstí tu máme báječné děti, které ochotně pomohly se sběrem dobrot.


Děti si potom s vlaštovičkou zahrály hru, jak si sedají na drát.


Ve výtvarné části holčičky otisky svých rukou vytvářely nádherné podzimní stromy.


Miminka, která zrovna nespalaSmějící se, se pohoupala na míčích.


Dopoledne uteklo jako voda a my už se těšíme na příště. Kdo můžete, přineste pár kousků spadaného listí. Ahoj všem.

Losos s besedou

14. října 2013 v 15:26 | Jana |  Losos
Dnešní Losos jsme zahájili tradičně zpíváním a přivítali jsme další nové děti s maminkami. Vynechali jsme tentokrát divadélko a vrhli se rovnou na tělocvik, který si pro nás připravila Zuzka. U svačinky jsme už mohli přivítat našeho dnešního hosta - paní Kateřinu Ošancovou z Centra pro integraci cizinců Praha. A tak která z maminek chtěla zůstat, mohla další hodinu z kroužku věnovat besedě na téma Cizinci mezi námi. Děti se za dohledu Zuzky pustili do hraní ve vedlejší herně a my jsme se tak dozvěděly spoustu informací o tom, jaké služby Centrum cizincům nabízí, s čím se klienti na centrum nejčastěji obrací, jaké je mnohdy čekají obtíže s hledáním práce či v práci samotné nebo také s jakými stereotypy a předsudky se v ČR při diskusích o cizincích nejčastěji pracovníci Centra setkávají. Zajímavé bylo slyšet všechny podmínky pro získání různých druhů pobytu, případně občanství. Věděli jste například, že je třeba při získávání občanství uspět i ve vědomostním testu o České republice? Některé otázky vypadaly opravdu záludně a nejeden z nás by si musel sám české reálie zopakovat. Paní Ošancové za besedu moc děkujeme a s maými i velkými návštěvníky se těšíme na viděnou za týden! JanaHvězdičky a dráčci

8. října 2013 v 21:03 | Petra |  Hvězdičky
Dnes se ve Hvězdičkách zpívaly oblíbené písničky, které děti znají a mají rádi. Potom si všichni poslechly pohádku a dráčkovi co se ztratil a v tělocvičně na ně čekala opičí dráha, kterou si všichni užily. Na konci cvičení jsme stavěly hrad z kostek, který děti potom se smíchem zbouraly. Po svačině si děti s maminkami vyrobily vlastního dřáčka, aby si ho mohly venku pouštět.

stavění hradu pro draky

7. října 2013 v 16:55 | Lenka Jeníčková |  Žabky a pulci
Středeční ráno se Rybička opět zaplnila švitořícíma dětma a jejich maminkama. Po přivítání a seznamovací písničce jsme oprášili oblíbené pecky dle přání holčiček, např. Holka modrooká, Poštovský panáček nebo Pásla ovečky Usmívající se . Také jsme se naučili novou básničku o větříku.

Větřík píská písničku, pohladí ti ručičku.
Načechrá ti tvoje vlásky, ne však ve zlém, ale z lásky.
Větřík nás má všechny rád, je to přece kamarád.
Když však přijde vichřice, bojíme se velice.


"Haló, děti" volala Kristýnka, "já vám musím něco povyprávět". To už si děti sedly a poslouchaly povídání a dráčcích, kteří létají povenku, ale jsou smutní, protože nemají žádný domov. Ale kdo jim pomůže? Vítr by rád, ale neví jak. A co děti? Ty začaly z velkých kostek stavět vééliký hrad, a že to byla celkem legrace. Dráčci měli obrovskou radost a ještě větší, když jim
děti hrady ještě nakreslily a s maminkama vyzdobily.A miminka? Některá spala v kočárku, některá pásla koníky a některá pozorovala okolí.

Příští setkání už se blíží a těšíme se, že si zase přijdete pohrát a pobavit se. Bude bezva pohádka, určitě nějaké prima tvoření a miminka pokoulíme na míčích.

Losos a korunky

7. října 2013 v 14:21 | Jana |  Losos
První říjnové pondělí jsme na kroužku přivítali další nové malé návštěvníky a návštěvnice s maminkami. Společně jsme si zazpívali, zahráli a dětem se moc líbilo i psaní na záda.
Divadélko bylo tentokrát o tom, kterak se vydělávají korunky a že je pak v obchodě nemůžeme utrácet jen za všechny hezké věci a dobroty, co kolem vidíme.
V tělocvičně jsme si užili padák a pak už všichni nedočkavě zasedli ke stolečkům a svačinám.
Na závěr jsme razítkovali a popřáli dvěma malým oslavencům k druhým narozeninám.
Těšíme se za týden, kdy bude součástí kroužku i beseda.
Jana