Březen 2013

Velikonoční odpoledne pro školáky 28.3.

31. března 2013 v 21:47 | Zuzka |  Zajímavé akce
Na Zelený čtvrtek měli školáci prázdniny a tak jsme je pozvali do Rybičky. Čekalo na ně velikonoční odpoledne plné českých zvyků a tradic. Přivítali jsme 5 českých dětí a 6 ruských dětí. V Rusku se velikonoce neslaví, a tak pro ně české zvyky byly o to zajímavější. Katka Gerbenzon umí z rukodělných tradic hodně a tak pletení pomlázky je pro ni hračka. Přinesla proutky od Vltavských břehů a ukázala nám pletení pomlázky z 8 proutků. Každý si to vyzkoušel a jelikož jsme se v tom všichni motali, tak jsme se alespoň učili hodovačku pro kluky - Upletl jsem pomlázku, je hezčí než z oblázku.... a jelikož je to práce kluků, tak jsme další tradici ukázali holkám - barvení vajíček. Uvařili jsme v cibulových slupkách vajíčka a obtiskli jsme na ně různé větvičky a lístečky. Pak jsme všichni společně povídali o složení vajíčka, co si z něho můžeme uvařit, upéct a pár jsme jich vyfoukali. A jelikož je zrovna Zelený čtvrtek, tak jsme si k vaječné omeletě přidali libeček, petržílku a pažitku.
Pak jsme přešli k další tradici barvení vajíček voskem, to se velmi líbilo. Stihli jsme si ještě vytvořit zelenou zahrádku se zajíčkem či slepičkou a nakonec děti hledaly barevná papírová vajíčka s úkoly a řešily tajenku. A že nevíte, co jim vyšlo? No přece, že velikonoce jsou Svátky Jara! Tak snad se jara už brzy dočkáme.
Děkuji Katce a školačce Lucce za pomoc.

Hezké velikonoce přeje Zuzka


Hvězdičky a oblékání

31. března 2013 v 10:27 | Zuzka |  Hvězdičky
Klasika, je tu úterý a s ním i pravidelný "hvězdičkový" raport:
Dětí 13-STOP-10 holčiček,3klucííí-STOP-všichni krásně zpívali-STOP-pak bedlivě naslouchali-STOP-divadélko o oblékání-STOP-pak se pěkně protáhli-STOP-a pak vyráběli krásná velikonoční přání-STOP-
Konec hlášeníSmějící se!


KROUŽEK ŽELVIČKY BUDE!

27. března 2013 v 12:24 | zuzka |  Novinky
Milé maminky,

lektorky dopoledního kroužku Želviček (Zuzka a Lucka) mají nemocné děti, ale netruchlete, kroužek 28.3. bude!
Povede ho bývalá lektorka hvězdiček Pavla Albrechtová, je nyní na mateřské s malým Kvídem, tak ho aspoň poznáte.
Tak přijdte do klubu na velikonočně laděný Zelený čtvrtek.Mrkající

Losos se chystá na Velikonoce

27. března 2013 v 0:20 | Jana |  Losos
Poslední pondělí před Velikonocemi jsme na kroužku jako vždy na začátku zpívali. Potom se děti moc dobře zapojily do pohádky a pomohly bezradnému opičákovi s oblékáním - nevěděl totiž, jestli ponožky patří na ruku, nebo kam vlastně a tak podobně.. V tělocvičně jsme hledali odkud přichází zvuk hraček, lovili rybičky a procvičili říkadla. Při sváče jsme pojedli velikonoční dobroty a hned poté se pustili do jarních přáníček. Příští pondělí se neuvidíme, a tak se moc těšíme za čtrnáct dní! Jana.Jarní výzdoba

26. března 2013 v 21:21 | Zuzana |  Výtvarné dílny
Ta zima snad neskončí, slýchávám na každém rohu. Ti pilní, už stihli jarní úklid při prvních jarních paprscích, ale já opozdilec, jsem to nestihla, jelikož zima udeřila opět v plné síle. A komu by se chtělo mýt okna v tom severáku.
Tak jsem si jarní atmosféru vytvořila doma, vlastně v mateřském klubu Rybička. Navštívila jsem velikonoční dílnu Zuzky Krumpholcové, která vždycky připraví příjemnou a inspirativní dílničku. Vzala jsem s sebou i dcerky, které tvoření moc baví. Po seznamení s kreativními možnosti tvoření jsme se pustili do malovaní vyfouknutých vajíček a akrylovými barvami jsme namalovali i květinač. Pak jsme si vyzkoušeli malovat rozpuštěným voskem. Měli jsme k dispozici velký vzorník všemožných tvarů, tak jsme měli z čeho čerpat. Po pár tazích jsem zjistila, jak to funguje a měla jsem velkou radost, jak se vajíčka proměnila v krásně malované kraslice. Navíc jsme všechno mohli sladit do svých oblíbených barev. Květináč jsme dozdobili ubrouskovou technikou, přidali sisal, stuhy, peříčka a nazdobená vajíčka. Krásné jarní či velikonoční dekorace nám vykouzlily úsměv na tvářích a my s příjemným pocitem si je odnašeli domů. Ať si venku fouká, fičí, já už mám JARO doma!
Petra R.


První jarní den

20. března 2013 v 21:29 | Daniela |  Žabky a pulci
20. března

Jarní rovnodennost můžeme oficiálně slavit až zítřkem, ale jarní nálada ovládla Rybičky už dnes. Žabičky a pulci měli velké překvapení v podobě usměvavé maminky Jitky, která bude ode dneška každou středu pomáhat s programem. - Hurá!
Na začátek jsme si sesedli do kroužku při společných písničkách a mezi stálý repertoár zařadili i jednu jarní:

Žabička zelená zjara celá blažená,

žabička zelená zjara celá blažená..

Nožičky si protahuje, na sluníčku poskakuje,
kvaky kvak, kvaky kvak, je to žabka, je to tak.

Při cvičení jsme se inspirovali také skákající žabičkou a zařádili na velkých míčích. Malé žabičky to moc bavilo a tak jsme přidali i několik říkadel.

V divadle jsme se dozvěděli jaké kytičky našla žabička cestou na procházce a jakého překvapení se dočkala když objevila probouzejícího se ježečka po zimním spánku.

A když může na podzim pohádkový ježek nosit na bodlinkách jablíčka, mohl ten náš jarní mít na zádech kytičky…

Tady je výsledek našeho snažení…

Příští týden se budeme těšit na viděnou s velikonočním tvořením!
Ahoooj žabáci Daniela.

Tři prasátka

20. března 2013 v 15:26 | Daniela |  Žabky a pulci
13. března
Ještě, že má klub Rybička tak krásný zděný domeček, jinak by nám vtom sněhu byla obrovská zima… A víte kdo stavěl domečky ze slámy, ze dřeva a z cihel? Žabičky a pulci, kteří dnes přišli už to vědí…
Máme radost z opět velké účasti a i to zpívání nám jde ve větším počtu lépe:o).
Přidali jsme i zlatou bránu…
V tělocvičně jsme se protáhli a po vydatné svačince jsme se chystali na to stavění domů…
V divadýlku jsme poznali tři prasátka a řekli si o nich krásnou pohádku…
Už víme, že to byla ona kdo se pustil do stavění a také víme, že nejlépe na tom bylo prasátko s domečkem z cihel…jinak pozor, přišel by vlk: nadechl se, zafoukal a domeček už spadl sám…

Domeček jsme si také vyrobili stříháním a lepením: tady jsou výsledky.


Těším se příští středu na viděnou Daniela.

Dort pro maminku

20. března 2013 v 14:53 | Daniela |  Žabky a pulci
6. března
Žabičky a pulci se po dlouhé zimě probudili a přišli k nám do Rybiček v opravdu hojném počtu 8 maminek a 14 dětiček. V mocném sboru jsme zapěli známé písničky, hudebníci využili všech dostupných nástrojů… ještě jsme si zopakovali i některé zimní.
I tu naši oblíbenou:

Zima zima tu je
snížek poletuje
stromy, domy, stromy, domy
bílé zahaluje
stromy, domy, stromy, domy
bílé zahaluje .

Sněhuláka máme
ještě hůl mu dáme
a pak na něj a pak na něj
vojnu uděláme
a pak na něj a pak na něj
vojnu uděláme. (v našem podání koule naházíme).

Po krátkém proskotačení jsme se nasvačili a čekalo nás divadýlko.
Protože už za dva dny bude svátek žen, shodli jsme se na tom, že lepší než kytka je dort a kdo umí dort lépe, než pejsek s kočičkou. Divadýlko bylo tedy o tom ,,Jak pejsek s kočičkou pekli dort".
Dětičky poradily co se do takového stokrát dobrého dortu dává - hráli jsme u tabule v tělocvičně a dort kreslili - nakonec, když už bylo upečeno a dort chladl, přiběhl i zlý pejsem Maxík a celý upečený dort nám houbou z tabule smazal:o).

Aby si každý odnesl dortík domů, nakreslili a nazdobili jsme si ho ještě na papír…


A na závěr přejeme maminkám všechno nejlepší a příští středu ahoj...


Hvězdičky přivolávají jaro

19. března 2013 v 13:46 | Zuzka |  Hvězdičky
To je nadělení! Dnes jsme měli připravená samá jarní témata a ouha, za okny 10 cm sněhu!
No, nic naplat, rozhodli jsme se, že jaro naší jarní náladou prostě přivolámeSmějící se!
Na začátku jsme si tradičně zazpívali za použití všelijakých nástrojů. Podívejte:

Poté následovalo divadélko. Dozvěděli jsme se, jak se máme chovat na jaře na zahradě či jinde v přírodě, že nemáme trhat kytičky a máme být hodní na zvířátka, která už vylézají ze svých zimních úkrytů.
Pak následoval oblíbený tělocvik, Jana si na nás tentokrát vymyslela spoustu úkolů! Ke konci tělocviku jsme se ještě povozili v padáku, takhle:

No, a pak už hurá na svačinu a šlo se tvořit. Na květináčky jme nalepili namalované oči, pusy a nosy a poté je naplnili zeminou a navrch nasypali semínka řeřichy. Teď už jen musíme hlídat a každý den zalévat, aby obličeji brzy vyrostly "vlasy"!

Tak nashledanou zase příští úterý.
P.s.: snad přijde víc chlapečků, aby holčičky nebyly stále v přesileMrkající!

Losos se zvířátky

19. března 2013 v 7:20 | Jana |  Losos
Březnové pondělí patřilo jako vždy kroužku Losos. Nově k nám zavítala další holčička, tentokrát v doprovodu tatínka, což v Rybičce zase tak často nevidíme. Po zpívání jsme se usadili k divadélku o zvířátkách, kterak si hrály, až zapomněly, kde bydlí - a tak děti pomohly pejskovi najít cestu do boudy, rybě do vody a tak podobně. Byly opravdu moc šikovné! V tělocvičně jsme lovili rybičky, třídili balónky a vozili se v padáku. Po sváče jsme se odvážně pustili do využití prstových barev a malování velikonočních vajec. Co na tom, že byly obrázky třeba černé, vyvedly se! Ahoj za týden, Jana
Dílnička pro všechny

17. března 2013 v 17:06 | Zuzka |  Výtvarné dílny
Milé maminky, lektorky,

každý měsíc bude realizována dílnička, kde budeme s radostí vyrábět krásné a praktické věci, které pak vystavíme při různých akcích Rybičky a zkusíme i něco prodat.
Tento pátek jsme začali s plstěním, vyrobili jsme ozdoby na pověšení.
Budeme rádi, když se zapojíte. Dílničky jsou zdarmaUsmívající se
Zuzka K.

Rybí speciál

17. března 2013 v 17:01 | Zuzka |  Cvičení pro děti s rodiči "Rybí speciál"
Milé maminky,

máte volno ve čtvrtek odpoledne a rádi tancujete se svými dětmi? Stále ještě se můžete přihlásit nebo nově vznikající taneční skupiny "Rybí speciál", pravidelně od 15.30 hod.
Na čem pracujeme? - vybrali jsme vhodné rytmické písničky a společně s dětmi zkoušíme secvičit skladbu, ve které tancujeme a cvičíme.
Nakonec se hezky protáhneme a domů si odnesete nahrané CD s písničkami, abyste je doma opakovali.
Těší se Zuzka

Eskymáci u žabiček

14. března 2013 v 10:42 | Daniela |  Žabky a pulci
27. 2.
Dnes jsme se probudili do takové zimy, že než jsme dorazili do Rybiček vypadali jsme všichni jako eskymáci. Červené nosy i uši, zabalení v čepicích. Venku hromada sněhu pro stavění iglů…
Eskymácké téma jsme si přenesli do tepla a po zpívání se naučili básničku:
Eskymáci, to jsou máci,
Ti, když nemaj žádnou práci,
Sundají si holinky,
Dávají si pusinky.
Potom jsme zkoušeli přeskakovat ledové kry i chytat barevné míčky-rybičky.
V divadle jsme si namalovali jak takový Eskymák vypadá a řekli si kde bydlí a jaká zvířátka s ním obývají Grónsko.

Po vydatné svačince jsme slepili iglů z papírových cihel namísto těch ledových, rozloučili se a vyrazili opět do zimy plné sněhu…


Hvězdičky a nočník

12. března 2013 v 20:51 | Zuzka |  Hvězdičky
Ááá, zas tu máme úterý! A co to znamená?
No to mají přece vždycky v Rybičce sraz všechny naše malé Hvězdičky!
Začali jsme písničkami, děti krásně spolupracovaly a podávaly obrázky písniček, které se budou zpívat.
Ale pak nastalo to hlavní! Co? Velmi poutavé divadélko o holčičce, která nechtěla chodit na nočník, dětičky koukaly, div že jim oči nevypadlySmějící se


Po divadélku jsme se šli protáhnout do tělocvičny, prothály se jak děti, tak maminky a ještě jsme přidali pár říkadel a tanečků.
Po svačině následovala "výtvarka", jak se nám vytváření oveček povedlo, můžete posoudit sami.
Na závěr jsme si s písničkou připomněli, jak dělají vrány.
Těšíme se na shledanou příští úterý!
Pa, Zuzka a Jana

Losos a velikonoční zvyky

11. března 2013 v 12:34 | Jana |  Losos
Začátek týdne jsme na kroužku odstartovali zpíváním a bubnováním. Za pár týdnů budou Velikonoce, a tak se na ně pomaloučku začneme chystat. Divadélko bylo o tom, na jaké velikonoční zvyky zmůžeme různě v Evropě narazit. Třeba na hledání čokoládových vajíček, které poschovával dětem zajíček (v Německu i jinde), na závody s pánví a palačinkou (pancake day v Anglii) a jiné. V tělocvičně sklidilo největší úspěch navlékání kroužků a po sváče jsme si vyrobili velikonoční ovečku. Stihly jsme probrat, kdy se kdo chystá do práce, jak se těší a jak půjde práce s péčí o děti dohromady. Ahoj za týden! JanaAutíčková pohádka

9. března 2013 v 21:38 | Zuzana |  Želvičky
Dneska jsme se věnovali autíčkům. Želva nám to prozradila už při zpívání a vítání, tak se děti těšily. Při pohádce pak pomáhaly autíčkům na cestě za sluníčkem.
Nejdřív projely slalom v lese.
Potom jsme stavěli silnici ve městě.
Když jsme pomáhaly semaforu, procvičili jsme si barvy.
Koknečně autíčka dojela až za sluníčkem a dostala pro radost kopec i s tunelem pro bezstarostnou projížďku.
Děti si potom samy jako autíčka projely opičí dráhu na chodbě.
Aby nám zbylo také trochu radosti domu, namalovali a postavili jsme si kuličkovou dráhu. Teď už je aspoň jasné, co se dá dělat s roličkami od toaletních papírů.
Děti pak pouštěly kuličky nejen po dráze, ale různě je přenášely, přesypávaly a dokonce i spolupracovaly.
Těšíme se zase za týden.

Hvězdičky a neposlušné opičky

5. března 2013 v 13:47 | Zuzka |  Hvězdičky
Nuže, máme tu zas úterý, tudíž Vám poreferujeme, co se dělo na kroužku Hvězdiček!
Holčičky byly tradičně v přesile 5:2Smějící se
Na začátku bylo oblíbené zpívání, poté následovalo divadélko, bylo o neposlušných opičkách.
Po divadélku jsme se přesunuli do tělocvičny a řádně se protáhli, Jana nachystala spoustu atrakcí, na kterých se děti mohly vyžít.
Kdo měl zájem, vyrobil si po svačině opičku, která umí vyplazovat jazyk.
Na závěr jsme si řekli něco o vosách a také si o nich zazpívali písničku.
Tak příští úterý zase ahoj v Rybičce!Holčičí Losos

5. března 2013 v 13:34 | Jana |  Losos
První březnové pondělí se na Losos sešla parta pěti holčiček. Zavítala mezi nás nově Johanka těšíme se, že se k nám přidá i příště. Zazpívaly jsme si, zabubnovaly a podívaly se na divadélko o zajíci, který byl hóóódně lakomý, nechtěl se s ostatními zvířátky rozdělit o nahromaděné dobroty, až se mu to vymstilo. V tělocvičně si díky menšímu počtu dětí dnes krom jiného mohly jeden po druhém vyzkoušet houpání v padáku s říkankou. Sváča byla poklidná a přešla rovnou do kreslení a vybarvování medvědů. Maminky u tvoření stihly spoustu věcí probrat. Mimo jiné i to, že malou Darinku čeká cesta za příbuzenstvem dlouhá přes 5000 km!! Držíme palce, ať se vydaří a těšíme se zase na viděnou za měsíc, s ostatními za týden. Jana

Holky okukují miminko a přebalování.

Rybí speciál se rozcvičuje!

3. března 2013 v 17:47 | Zuzana |  Cvičení pro děti s rodiči "Rybí speciál"
Skupina Rybí speciál stále hledá nové tanečníky. Zatím máme klučičí sestavu, tak jsme se trochu přeorientovali na cvičení, tancování klukům moc nejdeMrkající

Nově jsme domluvili termíny tréninků pravidelně ve čtvrtek od 16:30 hod. v MK Rybička.
Jednorázová cena: 50 Kč za 1 lekci
Výhodnější předplatné: 500,-Kč na pololetí (min. 15 lekcí je plánováno)

Těším se na příjemné sportovní vyžití. Zuzka Krumpholcová