Únor 2013

Nové možnosti malování, 26.2.2013

27. února 2013 v 18:43 | Zuzana |  Výtvarné dílny
Na úterní dílnu, která je určená i pro školní děti, jsem vybrala novou, velmi kreativní techniku - enkaustiku, neboli malování voskem. Společně s Petrou Růžičkovou, která se této technice věnuje, jsme připravily úvodní kurz pro začátečníky. Zájem byl veliký a tak jsme sháněly žehličky, aby každý měl svojí. Žehlička totiž hraje hlavní roli při této technice, pak potřebujeme barevné voskovky, křídový papír pro enkaustiku a můžeme se pustit do experimentů. První seznámení je opravdu experimentování, co vše lze pomocí žehličky vykouzlit na papíře. Vše záleží na sklonu a tahu žehličky, jestli malujeme celou plochou nebo jen hranou či špičkou žehličky, kolik naneseme a v jakém směru barevné vosky. A pak už se všichni pustili do vlastního fantazírování a to děti velmi bavilo. Když si to účastníci trochu osvojili, pustlili se do tvorby obrázků - krajiny, moře a duhy či různé moderní kreace. Každý si domů odnesl několik krásných děl. Obrázky se dají dále zpracovat - udělat z nich přáníčka, pasparty či jako pozadí pro hezkou fotografii. Podivejte se, jak se nám dařilo.

Hvězdičky a ošklivé žabátko

26. února 2013 v 14:25 | Jana |  Hvězdičky
V úterý se nám na Hvězdičkách sešly 4 slečny a 3 kluci, byl nás příjemný počet. Někteří se už na začátku nebojí říct, jak se jmenují a s napětím očekáváme, kdy se přidají se svým jménem i další. Zazpívali jsme si spoustu písniček - třeba skákal pes, kočka leze dírou nebo hlava, ramena..Divadélko bylo, jak správně děti poznaly, o rodině kačenek, kterým se narodilo ošklivé káčátko, se kterým si nikdo nechtěl hrát. Z káčátka ale časem vyrostl parádní žabák a vše dobře dopadlo. Po svačince, kdy bylo opět nejvíc v kurzu to, co svačí ostatní děti, jsme si vyrobili zvířátka na kolíčku - kočky, berušku nebo ptáčka. Těšíme se na setkání za týden - už v březnu. JanaLosos a budulínek

26. února 2013 v 14:18 | Jana |  Losos
Představte si, že v pondělí na kroužek dorazily samé holčičky, a tak měl Kuba nápadnic na výběr! Krásně jsme si zazpívali, zatleskali a zabubnovali. Divadélko bylo tentokrát o Budulínkovi, kterak neposlechl babičku s dědou a pustil domů lyštičku, která ho potom unesla! Ale dobře to dopadlo, a tak jsme si oddechli a vyrazili se vyřádit do tělocvičny. Někteří ukázali, že umí dělat parádně zajíčka ve své jamce, nebo třeba hrát kuželky. Po sváče jsme vyráběli zvířátka na kolíčkách, která se moc povedla. Venku mezi tím tály hromady sněhu, a tak uvidíme, jestli se příště už sejdeme v jarním počasí. Hezký týden, JanaŽelvičky a mrazík

23. února 2013 v 20:42 | Lucka |  Želvičky
Zima je, zima je, každý se raduje... I v Rybičce se zima přihlásila o slovo. Po úvodní svačince a zpívánkách za dětmi přišel mrazík. Tenhle byl ještě malý a zrovna se učil kreslit květinky na okna. Copak vy nevíte, že i mráz musí chodit do školy? Napřed se zaletěl podívat přes sklo do botanické zahrady a pak si to zkusil pěkně barvičkami spolu s dětmi. Moc se jim to povedlo, okno rozkvetlo všelijakými květinkami.
Taky jsme se protáhli na velkých míčích, trochu potrénovali barvy a pak už hurá na výtvarku. Děti si samy vyzdobily zamrzlé okno a maminky měly čas si popovídat.
Držím palce, aby se všichni už uzdravili a těším se zase ve čtvrtek na viděnou.

Co si dnes oblečeme?

21. února 2013 v 14:21 | Míša |  Žabky a pulci
20.2.2013
Dnes jsme měli v Rybičce asi nejmladšího pulečka v historii - šestinedělní Apolenku. Byla moc hodná a tak bude určitě s maminkou a sestřičkou chodit pravidelně.
Při zpívání nás tentokrát doprovodily dva triangly, které se staly hvězdými nástroji naší hudební čtvrthodinky. A představte si - zvoní jen, když jsou na provázku! Písničky jsme vybírali mimojiné také podle toho, jestli se v nich zpívá o nějakém oblečení, protože dnešní téma bylo hlavně o oblékání.
Potom jsme strávili dlouhý čas v tělocvičně: nejprve na překážkové dráze, pak jako broučci, co se po ránu protahují a utíkají do školky a také s obručema, které jsme navlékali na vysokou tyč.
"Děti, mám tu velkou hromadu oblečení a potřebuji vědět, které mám nosit v zimě a které v létě - poradíte mi?" Tak se zeptala zoufalá Terezka, když s sebou přinesla tašku plnou kalhot, šatů, plavek... Letní věci jsme nosili do krabice pod sluníčko a zimní věci zase pod sněhuláka. Brzy jsme vše roztřídili a Terezka už ví, že šála se nosí v zimně, zatímco plavky, když je horko a jdeme k vodě.
A protože je stále sníh a ještě nás čekají mrazy, vyrobili jsme si vlastní šály a pěkně je pomalovali. Kdyby vám náhodou byla v příštích dnech zima, klidně nám napište a my vám vyrobíme takyMrkající

Hvězdičky a modelína

19. února 2013 v 14:23 | Zuzka |  Hvězdičky
Ani jsme se nenadáli a až tu máme zase úterní dopoledne a to znamená, že se sejdeme v rybičce s našimi malými HvězdičkamiSmějící se!
Jako vždy jsme se na začátku přivítali písničkou, zopakovali si jak se jmenujeme a poté už nechali výběr "repertoáru" na dětech. Nakonec jsme přidali i pár nových písniček ze včelích medvídků.
Po písničce jsme pozorně shledli divadélko o tom, jak se máme správně chovat, zdravit děkovat, prosit, atd....
Pak následoval tělocvik, tentokrát nová "opičí dráha" a také tancování a říkadla.
Po pauze, svačince a odpočinku jsme se vrhli na vyrábění z modelíny, což děti velmi, ale skutečně velmi bavilo!
A na závěr rozloučení s písničkou a básničkou.
Tak pa příště! Budou se těšit vaše Jana a Zuzka
Žabky a pulci vybírají zaměstnání

19. února 2013 v 14:22 | Míša |  Žabky a pulci
13.2.2013
Tentokrát jsme se v Rybičce hodně naučili - celé středeční dopoledne jsme objevovali, kam chodí dospělí do práce a jaká zaměstnání vůbec existují. Už při zpívání jsme zjistili, že máme v repertoáru spoustu písniček, ve kterých se zpívá o řemesle nebo práci: pecař, kominík, myslivec, kovář...
Abychom se pořádně protáhli, naučili jsme se novou říkanku o broučkovi, který si protáhl celé tělo, nazul bačkůrky a utíkal do školky. My jsme ale utíkali do tělocvičny a tam postavili barevného sněhuláka z obručí. Pro všechny míčky jsme našli správné barevné kroužky a ani jednou se nespletli!
Divadýlko bylo dnes jednou velkou hádankou: teta Daniela s Terezkou předváděly různé profese a my jsme hádali, kdo to je a jak se správně jmenuje. Přišli k nám opravář, kadeřnice, doktorka, prodavačka, i fotograf a nebylo to vůbec jednoduché!
Po svačině jsme si mohli vybrat, čím chceme být, nakreslili a vystřihli jsme si k tomu domky a vyrobili vlastní kadeřnictví, obchod s ovocem a zeleninou nebo cukrárnu. A pak jsme se tradičně odstěhovali do herny a tam řádili, dokud maminky neřekly dostSmějící se

Lososi si hrají

19. února 2013 v 14:11 | Zuzka |  Losos
Tak jsme se v pondělí sešli na Lososu.
Účast byla hojná, až jsme se divili, přišlo hodně nových maminek s novými přírustkySmějící se, takže jsme se nenudili!
Po zpívání jsme pozorně naslouchali divadlu, které bylo tentokrát velmi poučné a výchovné o tom, jak musíme zdravit, prosit a děkovat. Po takto vyčerpávající chvíli jsme se museli jít protáhnout do tělocvičny a po "cvičení" samozřejmě doplnit kalorie a dát si něco dobrého na zubS vyplazeným jazykem.
Na závěr jsme si pěkně vyhráli s modelínou a celý kroužek zakončili v herně na klouzačce, trampolíně a opět písničkou.
Nashle příští pondělní dopoledne!


Cvičení o jarních prázdninách odpadá

18. února 2013 v 20:06 Cvičení pilates
Tento týden necvičíme!

Nová technika na výtvarné dílně 15.2.

15. února 2013 v 18:11 | Zuzka |  Výtvarné dílny
Jak je u mě zvykem, pořád vymýšlím nové techniky, kterými obohacuji výtvarné dílny. Takže i stálý výtvarníci si přijdou na své. Nově jsem s Petrou Růžičkovou připravila techniku zvanou "enkaustika" neboli malování voskem. Jde o zajímavé tvoření, kde zapojíme hodně svoji fantazii a pomocí žehličky a barevného vosku tvoříme opravdu neuvěřitelné obrazy. A to nejsme opravdoví výtvarníci! Nejprve je nutné se s technikou seznámit, vyzkoušet co vše žehlička vykouzlí a až to trochu okusíme a víme jak vést tahy, tak potom můžeme už cíleně tvořit.
Tak se podívejte, jak své první pokusy okusily návštěvnice dopolední dílny. Po jarních prázdninách v úterý 26.2. od 17 hod. to opakuji pro dospělí a školní děti. Kdo má starou žehličku, vemte ji s sebou... Těšíme se.


Cvičení pilates vhodné pro všechny!

15. února 2013 v 15:13 | Zuzka |  Cvičení pilates
Bolí Vás záda, máte převislé bříško? Zkuste si zacvičit pilates. V mateřském klubu Rybička nabízí toto cvičení pravidelně zkušená lektorka Kamila. Každé pondělí a čtvrtek od 18.30 si krásně protáhnete, zaposilujete na míčích a s činkami a budete se cítit lépe. Pravidelným cvičením navíc upevníte vnitřní svaly, naučíte se správnému dýchání a lektorka všem vysvětlí správné provedení cviku. Tak neseďte u televize a počítačů a přijďte do Rybičky na cvičení PILATES. Cena 100,- za hodinovou lekci nebo 700,- pernamentka na 10 lekcí.

Těší se Kamila Šímová, lektorka. Rezervace míst na emailu: kaka.simova@seznam.cz

Žabičky a karnevalové masky

14. února 2013 v 10:33 | Daniela |  Žabky a pulci
Dnes 6. 2. si mohou žabičky připomenout pranostiku: únor bílý pole sílí, protože venku je opravdu bílo. U nás v Rybičkách je ale krásně teploučko a ještě se zahřejeme zpíváním, tancováním a předváděním písniček a říkanek.
Každá žabička i Pulec vědí, že o víkendu bude velká veselice jménem Masopust a proto o něm bylo i povídání a divadýlko. Posledně jsme si vysvětlili co to masopust je a proč se slaví, dnes jsme se zaměřili na převlékání do masek!
Nezapomněli jsme ani na zvířátka, která si masopust moc neužijí a přiřadili jsme si ve hře které jídlo, kterému zvířátku patří. Po divadýlku všechny děti věděly, že mrkev je pro zajíce a zrní pro ptáčky…

Ještě před svačinkou jsme si potrénovali házení kroužkama a hraní s padákem.


Potom jseme si všichni vyrobili masku do masopustního průvodu a protože bylo divadýlko také o zvířátkách, vznikali nám tu krásní zajíčci a prasátka…


Těšíme se zase příští středu!

Valentýnské hvězdičky

13. února 2013 v 14:38 | Jana a Zuzka |  Hvězdičky
Toto úterý se hvězdičky začaly opět naplňovat. Snad se i ostatní děti brzy přidají. Přišel mezi nás i nový chlapeček Vojta. Začali jsme zpíváním několika novějších písniček a když už děti začaly utíkat k tělocvičně, vrhli jsme se na divadélko. To bylo tentokrát o Sněhurce a trpaslících. Všechny děti si mohly vyzkoušet, kterak se královna zhlížela v zrcadle a ve výtvarce si později mohly své malé zrcadélko vyrobit. Navíc ve tvaru srdíčka, když už se nám blíží Valentýn...V tělocvičně jsme se vydováděli na míčích a v padáku. A potom jsme s radostí popřáli Ondrovi k druhým narozeninám!! Sfoukávání svíček mu šlo náramně dobře. Těšíme se za týden! J+Z


Losos s medvídky

13. února 2013 v 14:24 | Jana |  Losos
V pondělí se na kroužku sešly tři holčičky a jeden kluk, se všemi to bylo prima. Zazpívali jsme si, tentokrát i písničku ze Včelích medvídků, kterou příště určitě zopakujeme. Divadélko bylo o rodině medvídků, kde se ten nejmladší chtěl stát dospělým a užívat si tak věcí, jako je mobil, auto, klíče atp., jako mají rodiče. Nakonec se ale rád vrátil ke svým hračkám.
V tělocvičně jsme společně postavili komín z kostek a tančili kolo kolo kolem něj a zopakovali si i jiná říkadla na velkých míčích. Po sváče bylo mohl, kdo chtěl, tvořit pohyblivého medvídka. Jako vždy to uteklo, a tak se těšíme za týden!! J+JPilates

10. února 2013 v 20:58 | Kamila |  Cvičení pilates
Zítra - 11. února začínáme novou sérii pondělních lekcí. Přidejte se k nám!

Karnevalový rej masek 7.2.

10. února 2013 v 19:13 | Zuzka |  Zajímavé akce
Únor je ve znamení masopustu a tak i u nás v Rybičce jsme pro naše nejmenší připravili Karnevalový rej masek.
Jelikož v únoru bývá ještě pořádná zima a malé děti v maskách při masopustním průvodu nedojdou daleko, tak aby si masky užili v teple, přichystali jsme zábavné odpoledne v maskách.
Bohužel naše dětičky přemohly řádící bacily, tak se konal spíše malý rej. Ale o to veselejší. Nejprve jsme se nechali namalovat v salonu krásy, maminky si půjčily také masky, aby nám to všem slušelo. Pak jsme si vyrobili zvučné chrastítka a už s plnou parádou jsme usedli k divadelnímu představení.
A pohádka byla taky trochu masopustní o medvědech a babce chňapce. Poté jsme si zazpívali, zahráli s chrastítky a shlédli malou ukázku taneční skupinky Rybí speciál.
A pak už začla pořádná tancovačka. Na pohádkové písničky jsme plnili různé taneční úkoly a společně s maminkami pěkně dováděli. Nechyběla ani promenáda maskových modelů a sladká odměna na závěr.
Užijte si karnevalovou parádu a zase někdy v Rybičce na viděnou.
Tým lektorek

další fotky zde, kdo chce nějakou zaslat, napište si o ní na: z.krumpholcova@seznam.cz

Dílna pro žáky družiny ZŠ M. Alše

10. února 2013 v 18:01 | Zuzka
V týdnu před suchdolským masopustem jsem vyrazila s výtvarným materiálem do družiny ZŠ M. Alše. Tam už na mě čekali žáci 3. a 1. třídy se svými pani učitelkami.
V úterý 5.2. jsem pro starší děti připravila netradiční techniku - malování voskem, kdy pomocí žehličky a barevného vosku vytvoříme zajímavé efekty na křídový papír. Tato technika je velmi kreativní, rozehřátým voskem se krásně maluje a navíc je to hned suché. Pak přišel na řadu zdobící materiál - barevné ovčí rouno, vlna na hřívu, filce a barevný papíry, peříčka či chlupatý drát.
Jelikož suchdolský masopust bude ve znamení eposu "O statečném suchdolském lidu", který bojoval se silným nepřítelem a nakonec zvítězil díky pomoci draků, koní a slípek. Tak jsem navázala na toto téma i při výrobě masek. A tak kluci se chopili výroby dračích masek a holky zase zdobily grošované koníky a třpytivé slípky. Všechny to velmi bavilo a s chutí lepili, stříhali a malovali. Nakonec jsme přidělali gumičku a už jsme se proměnili v hrozivé draky, chlupaté koně či mírumilovné slepičky.

A v pátek jsem to zopakovala pro prvňáčky, u nich zase vyhráli koníci. Děti lepily, stříhaly a zdobily všemožným materiálem, a tak každý koník byl úplně jiný a originální. Někteří byli s první maskou hotoví, a tak si vyrobili ještě další pro svého sourozence.
Tak sláva všem maškarám a v sobotu 9.2. se Suchdolským masopustním průvodem hurá na Holý Vrch.

Hvězdičky a paní Brejlounová

5. února 2013 v 12:50 | Jana a Zuzka |  Hvězdičky
První únorový úterek jsme s napětím očekávaly, kolik dorazí v době chřipek a hor dětí a maminek. Naštěstí tři malí odvážlivci přišli. Byla to taková holčičí parta a Kubík. A tak jsme si zazpívali, zacvičili, malovali si na záda a vytvářeli škrabošky - to proto, že se blíží karneval a masopust. Škrabošky se moc vyvedly, jen jsme trochu zápasili s tím, jak uchránit misku třpitek před zvědavými dětmi a jejich rychlýma rukama. Divadélko bylo tentokrát plné světelných efektů :). Bylo o paní Brejlounové, kterak ji nikdo neměl rád, ostatní se s ní nebavili a báli se jí, protože byla jiná. Až pak potkala pana Brejlouna, se kterým se měli rádi, a tak vše dobře dopadlo!
Kluci a holčičky, tak zase za týden! Jana a Zuzka


Losos a kočičky

4. února 2013 v 14:19 | Jana |  Losos
Dnes jsme s Kubíkem vše nachystali a vyčkávali. Chvíli to vypadalo, že nikdo nepřijde, a tak jsme začali zase uklízet.
Naštěstí ale dorazila Helenka s maminkou, a tak kroužek proběhl. Ostatní děti a maminky dnes chyběly, tak doufáme, že jsou spíš na horách, než doma nemocní v postelích. Na klávesy nám na úvod opět po měsíci zahrála Jana, za což jsme byli rádi! I divadélko O pejskovi a kočičce tak tentokrát mohlo být s dramatickým klavírním doprovodem :). Děti dnes pojaly cvičení po svém a hrály si podle svého. Po sváče jsme vytvářely masky kočiček, v Rybičce se totiž blíží karneval. Těšíme se za týden snad v hojnějším počtu na viděnou!! Jana
čekání na rybičky
o pejskovi a kočičce