Prosinec 2012

Ruské vánoce teprve nastanou

30. prosince 2012 v 20:14 | Zuzka |  Výtvarné dílny
U nás už jsme vánoční svátky krásně prožili, vánoční dekorace nám ještě dělají parádu a my jen vzpomínáme. Ale ne všichni se už radovali z nadělených dárečků, například v Rusku se slaví vánoce až 7. ledna a tak jsem připravila speciální dílnu pro hosty z Ruska, kteří přijeli na Silvestra k nám do Prahy a protože Kristina Zhuková chodí pravidelně na náš mezinárodní kroužek LOSOS, pozvala své kamarádky s dětmi k nám do Rybičky. Sedm maminek a jejich šikovné holčičky se s nadšením pustily do dekorování vánočních věnců a různých ozdob, aby i ty jejich vánoce krásně voněly a třpytily se. Kluci na zdobení moc nebyli a tak si kreslili dopravní značky a auta. Zpívali jsme si naše české koledy a když jsem se zeptala Nataši, kterou písničku zpívají u stromečku tak je to "Vyrostla mladá jedlička, tam mezi modříny..." z pohádky Mrazíka, ale v ruském podání.
Tak jsme příjemně strávili odpoledne v Rybičce, já jsem si prodloužila vánoční čas a ruským hostům jsem zase přiblížila chvilku očekávání Děda Mráze, popřáli jsme si hodně zdraví do Nového roku a "dasvidaňa" v roce 2013...

Želvičky a vánoční zvyky

20. prosince 2012 v 16:48 | Lucka |  Želvičky
Vánoce, Vánoce přicházejí, zpívejme, želvičky:-))
Zvířátka si připravila štědrovečerní večeři a nezapomněla ani na vánoční zvyky.
Nechybělo rozkrajování jablíček. Jsem ráda, že každý objevil hvězdičku:-)
Pouštěli jsme lodičky a potěšilo nás, jak se drží sourozenecké loďky u sebe.
Po skotačení na míčích zazvonil zvoneček a pod stromečkem se objevily dárečky pro všechna zvířátka.
Přejeme všem krásné Vánoce a těšíme se na viděnou v roce 2013.

Světýlko pro žabky

20. prosince 2012 v 15:10 | Lucka |  Želvičky
Kolo, kolo mlýnský...
... želvo, vstávej!
Dnešní pohádka byla o sněhu a o tmě a o světýlku. Sněhu napadlo hodně, dokonce tolik, že zvířátka zapadla docela a najednou byla ve tmě. Naštěstí s sebou ježek nosí sirky a svíčku, a tak si posvítili a vyhrabali si cestu ven. Potom si sněhem všichni zadováděli - chytali jsme vločky, koulovali se a stavěli sněhuláka.
Po cvičení si každý nabarvil svoji lucerničku.
Jsou parádní:-)))
I nám už doma svítí.

Advent aneb jak Žabky psaly Ježíškovi

18. prosince 2012 v 21:50 | Lucka |  Žabky a pulci
Na začátku adventu jsme si v Žabkách povídali o čekání na Vánoce a připravili jsme si obálky na dopis Ježíškovi.
Z barevných papírů a bramborových tiskátek jsme vytvořili taková psaníčka, která jistě za oknem nepřehlédne.
Jen se podívejte!




Losos slaví Vánoce

18. prosince 2012 v 17:23 | Jana |  Losos
Poslední předvánoční pondělí jsme si zazpívali, poslechli si příběh o příchodu Ježíška na svět a v tělocvičně jsme zopakovali všechna říkadla, která doposud známe. Všem to šlo skvěle, je znát, že bude třeba v novém roce obnovit repertoár... O svačince jsme si dali spoustu sladkých vánočních dobrot a dozvěděli se, v čem se liší tradice štědrovečerního dne u nás a na Slovensku. Nakonec jsme narazili na spoustu drobných zvyklostí, což mě překvapilo. Od odlišností při stolování po zvyky - třeba ten, že se pod ubrus schovávají peníze (nebo dokonce kreditní karta), aby byl bohatý rok. Na výtvarce jsme bramborovými tiskátky potiskali co jen šlo. Někteří tiskátka i ochutnali. Skvělou tečkou na závěr byly koledy, které nám Jana zahrála na klávesy a malí hudebníci měli velkou radost, že si k piánu mohou také sednout a hraní si vyzkoušet. Jani díky. Mrzí nás, že Kája marodila, a tak aspoň takhle na dálku přejeme hezké svátky! Těšíme se v novém roce, Jana



Besídka s hvězdičkami

18. prosince 2012 v 17:14 | Zuzka a Jana |  Hvězdičky
Tak toto úterý jsme se sešli před Vánoci naposled. Po tradičním zpívání u vánočních světélek jsme se podívali na příběh o Ježíškovi. Po společném focení a říkadlech v tělocvičně jsme zasedli k bohaté svačině. Tentokrát nesvačily jen děti, ale i my - všichni donesli báječné cukroví, ještě jednou díky! I mamince Davídka, která nemohla dorazit, ale poslala nám ochutnávku svých skvělých výtvorů. Sladkosti jsme zapíjeli teplým dětským punčem, a pak se vrhli na tvorbu vánočních visaček na dárky. Bylo to moc fajn. Na všechny se těšíme v novém roce a už chystáme nová říkadla a písničky, protože ty podzimní a předvánoční už všichni znají jako své boty. Mrzí nás, že někteří museli dnes zůstat kvůli nemocem doma, a tak alespoň takhle na dálku přejeme hezké svátky. Jana a Zuzka



Vánoční posezení

16. prosince 2012 v 11:32 | Jitka
Na pátek 14. 12. 2012 jsme si naplánovali vánoční posezení bez dětí. Taková malá odměna za celoroční práci s dětmi:)
Hostem byl Robert Žižka, který připravil ochutnávku zdravého vánočního cukroví a pomazánek. Vždy nám dal hádat, z jakých ingrediencí se pochoutka skládá, a my ochutnávali a divili se.
Recepty pro inspiraci si každý mohl vytištěné odnést domů. Z jablek, máku, datlí, sezamu, ořechů a kokosu se dají vykouzlit chutné a lehké dobroty, jak jsme zjistili.
Pomazánky byly převážně z luštěnin, opět převážně bez klasického tukového základu a zajímavých chutí. Zuzka a Lenka přinesly také své ukázky.
Potom jsme si povídali, kdo z nás co v Rybičce dělal či dělá, proč tam vlastně chodíme, vzpomínali jsme a smáli se.
Zuzka nalévala svůj svařáček z jablečného džusu, rozdávala pf a Vlaďka připravila pro všechny malé dárky.
A pak už jsme jen povídali a plánovali, co bychom chtěli dělat v dalším roce.
To je aspoň malé nakouknutí pro Vás šechny, co jste chtěli přijít, ale něco Vám to překazilo.
A při nějaké příští příležitosti se třeba uvidíme!


Hvězdičky na sněhu

11. prosince 2012 v 13:39 | Zuzka |  Hvězdičky
Dnes jsme se sešli s dětičkami z Hvězdiček, bylo to dosti náročné vinnou sněhového kolapsuRozpačitý, ale i tak nás bylo dosti!
Tradičně jsme si nejdříve zazpívali, přidali též pár koled, pěkně si při tom do rytmu zabubnovali a zatleskali, Jana nám k tomu pěkně hrála na kytaru a pak jsme se pohodlně usadili a hurá, divadélko bylo tu!
Tentokrát bylo o tom, jak je důležité, abychom se uměli rozdělit a navzájem si pomoci. Po divadélku jsme šli do tělocvičny a protáhli si ztuhlá tělíčka na opičí dráze.
Po oblíbené svačince se někteří pustili do výroby vánočních oveček a jiní si šli hrát.
Nakonec jsme se rozloučili písničkou o slepicích. A pozor! Domácí úkol na příště: zopaujte si, jak dělají sloniUsmívající se!
Těšíme se zase v úterý, Zuzka a Jana



Losos a andílci

11. prosince 2012 v 13:36 | Jana |  Losos
Dnes nás bylo na kroužku jako šafránu, většina malých asi marodí. Doufáme, že do příštího týdne už bude po kašli, rýmě a jiných neduzích a sejdeme se na posledním předvánočním kroužku v hojném počtu. Vezměte cukroví a vánoční náladu! Ale zpátky k dnešku - pondělní ráno začalo jako vždy zpíváním a bubnováním, které nám šlo od ruky. Divadélko bylo tentokrát o pejskovi, který moc chtěl dosáhnout na hvězdičku na nebi. V telocvičně jsme kutáleli bramboru a posadili bedlu a dali si oblíbené ovečky a kolo kolo. A po sváče jsme v poklidu vyráběli andílky. I dnešní povídání v mezičasech bylo moc fajn. Děkujeme také za návštěvu Janě a těšíme se za týden! j+j



Vánoční dekorace na letošní advent

9. prosince 2012 v 21:31 | Zuzka |  Výtvarné dílny
Začal nám ten nejkrásnější čas v roce - advent. Mnozí z nás si připravili vánoční výzdobu, zapálili první svíčku, zadělali těsta na cukroví nebo vyrazili na nákupy do vánoční Prahy. Ti, kteří ještě nestihli vánočně vyzdobit svůj příbytek, vyrazili na páteční dílnu do Rybičky. A že udělali dobře, o tom jistě nepochybují.
Na dílnu jsem se dlouho připravovala, sbírala jsem různé plody, ostříhala jsem kdejakou tůji, jalovec, smrček, břečťan či mahon, sušila pomeranče a limetky a pomocí různých odstínů sprejů jsem připravila tyto přírodniny do vánočních barev. Ke každému parádnímu věnci patří ozdobné mašle a drobné ozdobičky a tak při nejrůznějších pochůzkách jsem dokupovala, aby výběr byl pestrý a každý účastník vánoční dílny si vybral to své.
A že návštěvníků přišlo, od nejmenších, přes školáky a studenty až po maminky a to i z různých zemí, jelikož na náš mezinárodní kroužek losos pravidelně chodí i maminky z Ruska.
Pustili jsme se do aranžování a těm, kteří floristika moc neříká jsem ochotně poradila či vhodně pomohla najít tu pravou dekoraci, aby věnec ladil do interiéru, byl vkusně sladěný a vyhovoval umístění. Některé maminky měly jasnou představu a jiné zase aranžovaly, měnily, zkoušely tak dlouho, až s výsledkem byly nadmíru spokojeny. A protože materiálu bylo hodně, tak krom věnců vznikaly i svícny s nejrůznějšími voňavými větvičkami, obdélníkové dekorace na stůl nebo jen nazdobená větev na dveře. A dokonce i staré hodiny se krásně přeměnily v novou dekoraci do bytu. K tomu nám hrála vánoční melodie, teplý čaj s ovocem nám přišel k chuťi a konečně jsme si začali uvědomovat, že ten nejkrásnější čas v roce je už konečně tu.
Přeji všem hezký advent, ať tak krásné dekorace Vám dělají dlouho radost a ať Vám mé kreativní dílny přinesou novou inspiraci i v příštím roce.
Zuzka K.

Podívejte se na tu nádheru:

Mikuláš přišel k želvičkám

7. prosince 2012 v 8:17 | Lucka |  Želvičky
Želvo, vstávej! Jak můžeš spát, když je za dveřmi Mikuláš? A kdyby jenom on...
Nejdřív jsme se ale samozřejmě se všemi pěkně přivítali a každému zazpívali jeho oblíbenou písničku. Nechybělo Kolo mlýnský a po malé rozcvičce se děti posadily a čekaly na pohádku. Místo toho se ozývalo strašlivé chrápání, to zase želva usnula. Ale děti jsou skvělý budíček, nedalo jim moc práce spavou želvu vzbudit:-)
Byl jeden domeček.. a v něm rodinka zvířátek. Někdo bouchá na dveře? To jde Mikuláš, čert a anděl.
Mikuláš se každého zvířátka zeptal, jestli bylo hodné. Táta trochu zlobil, nemyl si uši či co, a tak dostal od čerta uhlí, ale anděl mu taky něco nadělil. Maminka byla nejhodnější a dítě trošilinku zlobilo, ale zazpívalo písničku a vše bylo odpuštěno a dáreček taky dostalo.
Po divadýlku jsme si zahopsali na míčích a potom následovala výtvarka stromečková.
Maminky zatím kreativně tvořily z papíru kapsičky na adventní kalendář a taky jeřába jsme zopakovali.
Adventní kalendáře visí a děti z nich mají radost:-)
Ahoj příště třeba v lese!

Mikulášská besídka 2.12.2012

5. prosince 2012 v 9:55 | Jitka,Pavla,Jan |  Akce pro celou rodinu
V neděli večer jsme v Klubu Rybička připravili mikulášskou nadílku. Začali jsme maňáskovým divadlem, které představilo legendu o Mikuláši,
potom jsme společně zpívali a nakonec volali na Mikuláše, aby už přišel.
Děti měly možnost sebrat veškerou kuráž a jednotlivě Mikuláši něco zazpívat nebo říct.
Nakonce všichni - i ti nejmenší, co se s tou podivnou postavou setkali poprvé v životě - dostali balíček s dobrotami a drobnými dárky.
A pak už Zuzka pozvala děti k vyrábění papírových chlupatých čertíků.
Andělé ještě procházeli mezi dětmi a kdo chtěl, mohl se s nimi vyfotit.
Celkem se zúčastnilo 87 osob a doufám, že se to všem líbilo.
Děkuji Zuzce Krumpholcové za přípravu a vedení výtvarné dílny, Vlaďce Jarešové za přípravu balíčků, Janě Klinderové za hudební doprovod na klávesy během společného zpívání a Siggimu Bytomskému, Kristině Hulenové a Veronice Škáchové za zosobnění Mikuláše a andělů.



Tak zase za rok:)))

Hvězdičky a anděl

4. prosince 2012 v 14:25 | Jana a Zuzka |  Hvězdičky
V úterý jsme se na hvězdičkách sešly opět v hojném počtu. Některé jsme pro marodění dlouho neviděli, a tak snad už vám teď zdraví dlouho vydrží! Do zpívání jsme tentokrát zařadily i koledy, ale zdá se, že lidové písničky mají pro své tempo větší úspěch. U koled se všichni rozutekli, a tak jsme se rychle usadili na divadélko o andílkovi a čertovi, kterého děti naučily mluvit. Kdo uměl, tak se k dětem z pohádky přidal a předváděl čertovi, jak se řekne máma, táta, jak dělá kravička nebo jiná zvířátka. Po prima cvičení a svačině jsme si na závěr vyrobili andílky. Těšíme se za týden, Jana a Zuzka




Losos a cesta do Litvy

4. prosince 2012 v 14:16 | Jana |  Losos
V pondělí se k nám na kroužek Losos přidala nová holčička, a tak jsme se všichni představili zpíváním písničky. Po hraní následovalo divadélko. To jsem pěkně popletla, a tak jsem vděčná za pomoc maminkám a trpělivost se zmateným příběhem o Karkulce, kterou už cestou za babičkou snědl vlk, místo aby se převlékl za babičku a až pak Karkulku snědl. Důležité ale bylo, že Karkulka cestovala za babičkou až do Litvy, která je od nás přes 1000 km daleko. Na tělocviku se za podzim opravdu poprvé vydařilo kolo kolo mlýnské, je vidět, že děti rostete a jste čím dál tím šikovnější. Po svačině jsme se usadili v herně a díky mamince Kristině se dozvěděli moc zajímavé věci právě o Litvě. Snad se tam někdy vypravíme na krásná města, přírodu, na kolo, na místní dobroty..Ještě jednou, Kristino, díky. Těšíme se za týden! Jana