Listopad 2012

Falešná terrakota 27.11.2012

29. listopadu 2012 v 21:29 | Zuzana
Dnešní dílnička byla ve znamení chlapecké jízdy, neboť na dílnu přišli kluci Kristiny Zhukové a velice mě potěšilo, že zájem o výtvarné tvoření je i ze strany chlapců. Navíc Jarda navštěvuje i jiné tvůrčí dílny a byl moc rád, že si vyzkouší zase něco jiného. S chutí se pustil do nátěru základní vrstvy a už si předkresloval návrhy, jak vázu ozdobí. Po zaschnutí si opatrně vzal tavnou pistoli a už s ní zdobil v duchu hudby - houslový klíč s notami. Menší bráška Maxim si udelal menší svícínek, než mu to uschlo, tak si pohrál s nejmenším bráškou a maminka si stihla taky udělat jednu vázu v antickém stylu. Moc se jim to povedlo a doma jim to dělá vskutku parádu, nevím, nevím, zda Jarda se vzdá vázy a daruje ji paní učitelce na výtvarnou výchovu a jestli ano, bude určitě velmi potěšena.Mrkající

Hvězdičky a Paleček

27. listopadu 2012 v 15:08 | Jana a Zuzka |  Hvězdičky
Hvězdičky dnes začaly ráno pěkným koncertem - zpíváním, tleskáním a bubnováním. Divadélko bylo tentokrát o Palečkovi. Všichni se zapojili a pomáhali jeho mamince, aby Paleček brzy vyrostl - pěkně Palečka krmili. Trošku povyrostl, ale velký kluk se z něj stal až poté, co mamince poradila babička, že je potřeba ho zaměstnat. A tak Paleček mamince začal pomáhat a rázem z něj byl velký chlapeček. Po pohádce jsme se vydováděli v tělocvičně i herně. Na výtvarce jsme dnes obkreslovali své ruce, abychom měli památku, než nám děti vyrostete. Bylo to dnes príma. Některým je třeba ještě pofoukat bolístky - byl to dnes totiž na kroužku takový padací den, a tak někteří potřebovali tutam náruč maminky. Těšíme se za týden již v prosinci! Jana a Zuzka
Losos a dalekohled

26. listopadu 2012 v 13:21 | Jana |  Losos
Milí čtenáři, dnes k nám na kroužek přišly známé tváře i nová malá slečna, a tak nás bylo osm dětí, osm maminek a jeden tatínek. Jsme rádi, že se k nám na kroužek připojil! Zpívali jsme, zopakovali jsme si jména zvířátek a zvuky všemožných dopravních prostředků u divadélka - zvířátka totiž hledala ztraceného pejska všemi možnými způsoby, procestovala celý svět, vyhlížela ho dalekohledem a tak podobně, ale dopadlo to dobře a pejska objevily. Potom děti posbíraly rozutíkané míčky v tělocvičně a samozřejmě nesmělo chybět povození v padáku. Vypadalo to, že by se někteří vozili klidně celé dopoledne. Na závěr jsme vyrobili barevné dalekohledy. Kuk. Ahoj za týden, Jana
Listopadání

22. listopadu 2012 v 23:34 | Lenka |  Žabky a pulci
21. listopadu 2012

Představte si, Terezce se dnes ráno vůbec nechtělo vstávat! Děti si ji musely zavolat - už chtěly zpívat, ale nechtěly začít bez ní, a ona pořád nikde! Naštěstí přiběhla a byla prima jako vždy, i když tentokrát působila trochu rozespale.. V tom sychravém počasí, kdy celý den nevysvitne sluníčko, není ani divu. Vám se možná také nechce ráno z postýlek, že ne?

A děti, všimly jste si, že stromy mají čím dál tím méně listů? Terezka si nedávno vyslechla rozhovor dvou listů na stromě - poslouchejte:
"Já ještě nechci spadnout, já se chci na všechno dívat pěkně z výšky!"
"Ale za chvíli napadne sníh, musíme spadnout, dole na zemi nám bude tepleji!"
"Mně je tu sice zima, ale proč musím spadnout? Mně se nechce!"
"Abys udělal místo lístečkům, co na Tvém místě vyrostou na jaře!"
"Aha! - Děti, pomůžete mi?"
Děti přiběhly a foukaly a foukaly, až ten neposedný list - v listopadu - také spadnul!


Ještě jsme se naučili písničku o listopadovém větru a listopadové náladě, no a protože nám bylo trochu smutno, když je ta písnička taková melancholická, honem jsme se utíkali proskočit do tělocvičny.


Po svačince jsme vyráběli lístečkové skřítky - k nalepeným lístečkům jsme přimalovali hlavičky, ručičky a nožičky,

a v Rybičce se nám roztančilo tolik lístečkových skřítků!

Jeden hezčí než druhý, no uznejte!

Koníci už cválají

22. listopadu 2012 v 14:19 | Lucka |  Želvičky
Hrrr na něj, na draka! Pohádkovou princeznu unesla zelená obluda a chce si ji dát k obědu!
Naštěstí přijel udatný rytíř, aby princezně pomohl. Zachránil ji ze spárů dračí příšery a pak ji dostal za manželku a půl království k tomu.
Po pohádce jsme si šli zahopsat na míčích...
... pak děti připravovali žrádlo pro koníky, které maminky vyráběly pro svoje miláčky.
Stačí tvrdý papír, ponožka a tyčka, pár kousků odstřižků, knoflíčky a tavná pistole a je to:-)))
Supermaminky vyrobily koníčků ještě víc...
... děti to trochu zmohlo, ale čekání stálo za to a teď už můžou všichni odcválat domů!
Příště zkusíme vyrobit adventní kalendář, tak se těšíme zase na viděnou!

Mozaikování ze semínek 16.11.2012

20. listopadu 2012 v 20:55 | Zuzana |  Výtvarné dílny
Na páteční dopolední dílnu, která je určena zejména pro tvoření dětí a maminky jim jenom dopomůžou k celkovému dílu, jsem si připravila mozaikování ze semínek. Děti potřebují trénovat jemnou motoriku, zejména pinzetový úchot a tato technika je k tomu jako dělaná. Navíc těch možností, kolik různých semínek najdeme v kuchyni, že i maminky nevědí, co to je za luštěninu. Tak jsme i pohovořili, jak připravit červenou čočku nebo pohanku, co s fazolkami, to už bylo horší, ale to by nám jistě poradil pan Robert Žižka, který pořádá na toto téma luštěniny, ještě že nás neviděl, že je takto znehodnocujem ke tvoření.
Děti si vybraly rámeček nebo zrcadla a prohrabaly se mističkami se semínky, dostaly speciální lepidlo na mozaikování a už to sypaly a připadaly si jako popelky. Kdo nechtěl mít přírodní rámeček, mohl si ho nabarvit a pak i semínka lépe vynikla. Kristýna se pustila do zrcatka s erbem jabloňového stromu a s iniciály jmen své rodiny. Moc se jí to povedlo a dětem také, náš obrázek už visí nad Vašíkovým psacím stolem a jistě se do zrcátka s radostí ušklebuje.
A k tomu jsou tyto dílny určené, užijem si radost ze tvoření, radost z kolektivní práce a ještě nás výrobek těší doma.
Ahoj při další dílně. Usmívající se

Podzimní dekorace pro radost 13.11.2012

20. listopadu 2012 v 20:40 | Zuzana |  Výtvarné dílny
Nastal podzim a s ním přišly sychravé a mlhavé dny, ale já jsem nechtěla být zamračená jako podzimní obloha, chtěla jsem si z podzimu vzít i něco hezkého. A tak jsem vyrazila do přírody, nasbírala spadané plody buku a dubu, barevné lístečky, stále zelený břečťan či brslen, měkkoučký mech, makovičky a obilí, bodláky a k tomu stačilo přidat lýko, sysal a už rýsovaly pěkné podzimní dekorace. Abych se neradovala sama, připravila jsem i pro ostatní šikovné maminy dílničku, aby si mohly taky zútulnit byt či terasu. A maminky s radostí přišly a vzaly s sebou i své pomocníky dětičky.
Nejvíce se zalíbily stromečky, polystyrénovou kouli jsme obalili mechem, převázaly ozdobným drátkem, přidaly sisal a plody bukviček, nebo jsme kouli obalily lístečky barevnými či břečťanem, k ní jsme připojily kmen, nazdobily, daly do květináčů a podzimní paráda nám rozjasnila celou dílnu. Bylo vidět, že už i malé školačky mají zájem o tvoření, zapojují svoji fantazii, pracují s různorodým materiálem a tu radost jakou prožívají z hotového díla je pro mě tou největší odměnou.
Tak Vám přeji hezký podzim a ať vám dekorace rozjasní úsměv na tváři.
Zuzka


My tři králové přicházíme za želvičkama

20. listopadu 2012 v 9:17 | Lucka |  Želvičky
Jednoho listopadového dne, byl to zrovna čtvrtek, jsme s dětmi přivítali tři krále. Ale napřed se samozřejmě želvička se všemi pozdravila, zazpívali jsme a zadováděli si. Pak se diváci posadili na svá místa a divadlo začalo...
"My tři králové jdeme k vám, štěstí zdraví vinšujem vám!" To je ale divné, co dělají tři králové v listopadu u nás v Rybičce? Představte si, že se k nám zatoulali a potřebovali poradit cestu. Děti musely napřed splnit pár úkolů, jako je obtahování velbloudích hrbů, krmení tohoto chlupáče jablíčky čerstvě utrženými ze stromu a nakonec ještě pochytat listí...
Všech úkolům se děti bravurně zhostily a ze sebraného listí jsme společnými silami vyzdobily hvězdu...
Nebyla to hvězda jen tak ledajaká, ale byla to ta, která ukazovala třem králům cestu do Betléma. Cesta je to daleká, tak jim přejeme šťastnou cestu a kdo by chtěl vidět náš výtvor, může se přijít podívat do Husova sboru v Roztokách. Tam bude naše dílko společně s dalšími vystaveno po celou dobu adventní.
Příště zkusíme vyrobit koníky a poníky pro všechny děti. Takže ponožky a tyčky s sebou a těšíme se na viděnou:-)

Losos a myšička která vařila i varila

19. listopadu 2012 v 19:24 | Jana |  Losos
Dnes se kroužek rozrostl o další dvě príma dětičky s maminkami, a tak nás dohromady bylo sedm. Po zpívání se děti podívaly na pohádku o myšičce, kterak vařila kašičku. Měla hodně hostů, zvířátek, a tak na některé nezbylo... Děti ale ukázaly, že mají dobrá srdce a zvířátka ochotně nakrmily zeleninou. Mockrát děti v tom mumraji neslyšíme povídat, ale tentokrát ti větší skvěle zvládli všem říct, jaká že to zvířátka přišla k myšce na návštěvu - třeba Méďa Béďa, želva, pes a tak dále. K pohádce jsme si pověděli říkanku Vařila myšička kašičku a pak ji zkusili i ve slovenštině - v té má navíc trošku jiný děj. V tělocvičně se děti zahřály při přechodu lavičky, kostek a v tunelu. Při jízdě v padáku jsme si zopakovali říkadla a pak se naučili jedno nové - Ide ide slon. Byla to legrace, příště nám už snad půjde jako po másle. Kroužek jsme zakončili obkreslováním ručiček a rukou. Těšíme se za týden naposledy v listopadu !! Jana


Začněte se cvičením hned!

18. listopadu 2012 v 16:46 | Kamila |  Cvičení pilates
Nečekejte na novoroční předsevzetí a přidejte se k nám.
Pilates v Rybičce probíhá každé pondělí a čtvrtek 18,30-19,30.

Listopadové hrátky a jedna dobrá rada

14. listopadu 2012 v 16:01 | Lucka |  Žabky a pulci
Listopadové ráno, jak má být. Jinovatka, mlha, kouř od pusy a poslední lístečky už zábly ruce tak, že se pustily větví a pomalu se snášely na zem. A tak se nás sešlo jen pár. Ostatní asi doma marodí, stejně jako naše lektorky Lenka a Míša. A tak nám přišla pomoci Zuzka Luftová a bylo to bezva, Zuzko, díky!
Zazpívali jsme a zatančili a vrhli se do hraní divadla a plnění úkolů.


Svatý Martin se ještě potuloval našimi končinami a děti musely jeho koně nakrmit jablky a
shrabat napadané listí, které pak leipy na stromy.
On dal za to dětem radu:
V listopadu přijmi radu: schovej uši, nos i bradu!
Koně nejen pro Martina

14. listopadu 2012 v 15:35 | Lucka |  Žabky a pulci
Ještě před svátkem svatého Martina jsme si v Žabkách vyrobili své koně.
Povídali jsme si s rytířem Martinem a nechali jsme si od něj poradit, že nejlépe se nám bude hodit kůň, který nepotřebuje potravu. Který to je? No přece houpací! A tak jsme se pustili do vystřihování a vybarvování a za chvíli jsme měli plnou stáj...Další možností jsou koně ponožkoví, na to je ale potřeba trochu víc času. Odpoledne a večery jsou ale dlouhé, s takovým koněm můžou děti doma pořádat i rytířské zápasy nebo princeznovské vyjížďky.Hvězdičky a vitamíny

13. listopadu 2012 v 13:26 | Jana a Zuzka |  Hvězdičky

Tak jsme se opět po týdnu sešli v Rybičce s našimi nejmenšími - s Hvězdičkami. Děti byly velice hodné, nejdřív všechny krásně zpívaly a pak vzorně seděly a pozorovaly divadélko o žabce, která neposlouchala maminku, nechtěla se v zimě oblékat a nechtěla jíst žádné ovoce, ve kterém jsou vitamíny:-) Nakonec ale všechno dobře dopadlo!
Po divadle jsem se sli všichni společně protáhnout, zaskotačili si a zazpívali ještě i na míčích, prolezli se po "mostě" a lezli také tunelem.
A pak už hurá na všemi oblíbennou svačinku a výtvarku! Všichni krásně tvořili obrázy z natrhaných barevných papírků,to byla zábava!
Nakonec jsme se přesunuli do herny, kde si ještě každý našel to své a nakonec jsme se rozloučili písníčkou o zvířátkách. Na paškál jsem si vzali tentorát jak dělají pejskové a kočičky a na příště máme domácí úkol! Nezepomeňte si zopakovat řeč prasátek a kraviček.
Tak nashle zas v úterý!

Losos a žabí rodinka

13. listopadu 2012 v 12:52 | Jana |  Losos
Milí čtenáři, Losos se opět o kousek rozrostl, z čehož máme velkou radost!! Bylo nás šest dětí a 6 maminek. Děti zpívaly, tančily, pozorně naslouchaly pohádce o žabí rodince, kterak je dobré v zimě nosit bundu a čepici. Všichni se vydováděli v tělocvičně a vytvořili krásné barevné obrázky aut nebo ovoce. Těšíme se za týden! Jana a Kubík

Světélkový průvod 9.11.2012

11. listopadu 2012 v 16:31 | Jitka, foto autorka a Pavla Máčová |  Akce pro celou rodinu
V minulých dnech se rodiče s dětmi připravovali vlastní výrobou, nebo i nákupem lampiónů, aby byli připraveni a mohli se zúčastnit Martinského světélkového průvodu na Suchdole. Sluníčko zapadalo za domky okolo MŠ Gagarinova, začalo se pomalu stmívat. Průvod s rozsvícenými lampiony odstartoval od mateřské školy Gagrinova
a vinul se podél polí jako dlouhý světélkující had.
Na dohled od statku průvod zastavili dva zbrojnoši s pochodněmi, nejdřív nechtěli pustit nikoho dál,
ale po pár písničkách se ukázalo, že bude naopak užitečné, když Martinovi na koni, který zbloudil a hledá cestu, ukážeme kudy má jet. Mezitím už se setmělo, u bran Brandejsova statku nás vítali další světlonoši
s pochodněmi a zavedli nás na nádvoří statku.
Tam byl připraven ozdobený stromek pro zvířátka v přírodě. Děti mohly pověsit na strom dárky pro zvířátka, které si přinesly s sebou: jablíčka, mrkve a další dobroty.
Pak se objevil Martin na koni.
Přivítal se s dětmi, poděkoval jim, že mu pomohly najít cestu na statek ke stromku s dárky pro zvířátka.
Za to, že děti myslely na zvířátka a přinesly jim dobroty, Martin obdaroval děti také nějakými dobrůtkami.
Děti měly za úkol je najít, byly ukryté nedaleko zdi kočárovny na statku.
Na závěr si tedy každý vybral něco dobrého z pokladu ukrytého u zdi
a pak už se bezmála 300 rodičů, babiček a dědů s dětmi rozcházelo domů. Někteří ještě nakoukli do stájí, kde se koně chovají.
A tím už byla letošní světélkový průvod minulostí.
Děkuji Zuzaně Krumpholcové,
která celou akci připravila, vedla doprovodnou dílnu v Základní škole M. ALše a zorganizovala celý tým panošů a zbrojnošů. Paní ředitelce MŠ Gagarinova děkujeme za podporu a pomoc, Jezdeckému oddílu ČZU za vstřícnost a příjezd sv. Martina. Romanovi, Tomášovi, Kristině a Katce děkujeme za pomoc při malých divadelních vstupech.


Prvňačci vyráběli lampiony 9.11.2012

11. listopadu 2012 v 10:49 | Zuzana |  Zajímavé akce
Vzhledem k tomu, že rybičkoví návštěvníci už si svá světélka na večerní průvod vyrobili, domluvila jsem výrobu lampionku s paní učitelkou Simandlovou, která je třídní učitelkou v I. B. v ZŠ Alše na Suchdole. Děti, nebo spíše už žáci, měly hodinu pracovní činnosti, tak se to zrovna hodilo.
Každý dostal bílý pauzovací papír a techniku si každý mohl zvolit sám. Kluci se vrhli na šablonky rakety, ufounů a hvězdné oblohy, holky zase blýskavých třpytek. A s velikou chutí se pustili do malování. Paní učitelka obcházela stolečky a kde bylo potřeba poradila a pomohla.
Čas nám neúprosně běžel, protáhli jsme tvoření i na přestávku, ale děti měly velkou radost, že se to nakonec podařilo dokončit a všichni si pyšně nesli domů krásný, ručně vyrobený lampionek. Tak večer si je krásně rozsviďte a třeba spatříte i toho svatýho Martina na bílém koni...

Děkuji paní učitelce za "bojovou" hodinu
ZK

Žabky a podzimní světýlka

7. listopadu 2012 v 16:40 | Lenka |  Žabky a pulci
31. října 2012
Představte si, děti, teta Lucka a Míša byly dnes obě nemocné! Všechny žabky a pulci je moc pozdravují a přejí jim, aby se hodně rychle uzdravily!
Děti byly chvíli smutné, že nejsme všichni, ale pak si i tak vesele zazpívaly a zatancovaly. A pak už takhle pozorně čekaly na pohádku:

Trochu se při ní bály, protože se v místnosti zhaslo.. Terezka jim ukázala vydlabanou dýni, která navís svítila! A proč? Takhle na podzim, když je brzy tma, vzpomínáme častěji na ty, co nejsou zrovna s námi. Dýně se dnes večer rozsvítí v mnoha okýnkách, na balkónech, zahradách. Ta světýlka ukazují, že na ty vzdálené nezapomínáme a že je máme rádi.
Děti, vydlabete si s maminkou a tatínkem doma večer také takovou dýni a rozsvítíte si světýlko?

V Rybičce jsme si malé dýničky alespoň pomalovali, na vyřezávání a dlabání jsme si netroufli. Ale i to malování nás bavilo moc! Někomu nestačila dýně, musel malovat i na papír!

No uznejte, nejsou ty dýničky roztomilé, když mají očička, nosánek a pusinky?

Příště už bude listopad, budeme se těšit na svatého Martina, tak určitě přijďte!

Hvězdičky a Červená karkulka

7. listopadu 2012 v 12:05 | Jana a Zuzka |  Hvězdičky
Milé hvězdičky. První listopadové úterý to s vámi bylo moc fajn! Klukům i holčičkám šlo skvěle bubnování na kostky při písničkách, jízda s auty po silnicích skrz všemožné tunely a zvlášť obdivuhodné byly výkony malých dam, které odvážně zdolávaly most z kostek. Pohádka byla tentokrát ta o Červené karkulce a vlkovi. Někteří i chvílemi plakali, ale to asi spíš z lítosti, že nesedí u maminky, než ze soucitu ke Karkulce. Dobře to ale dopadlo a Karkulka se s dětmi i podělila o dobré koláčky. Hvězdičky jsme zakončily tvořením skřítků z šišek. Těšíme se za týden! Jana a Zuzka


Losos vplul do nových vod

7. listopadu 2012 v 11:45 | Jana |  Losos
V pondělí 5.listopadu jsem na kroužek Losos dorazila poprvé sama, tentokrát bez Vlaďky, které se snad již tou dobou dobře dařilo v nové práci! Přišly k nám tři maminky s moc šikovnými dětmi, a tak jsme si mohli zazpívat, podívat se na divadélko o listopadovém větru, vytvořit si draka a hlavně si zadovádět v tělocvičně a herně. Bylo prima přivítat nové tváře a těšíme se, až se Losos rozroste o další malé i velké návštěvníky. JanaStrašidlácká školka

1. listopadu 2012 v 19:12 | Lucka |  Želvičky
Dneska bych chtěla začít dotazem: nenašel jste někdo v Rybičce foťák? Zřejmě jsem ho tam před 3 týdny ztratila, zabordelila... Takže jsme bohužel bez fotek.
Dneska jsme si s Tomem už už chystali záložní plán - úklid hraček v herničce, protože se do půl desáté nehnuly dveře, ale pak se k nám nahrnuly děti a bylo veselo:-)
Někdy se nám povede, že napeče víc maminek, ale že by napekly všechny? No, to byla hostina, děkujeme:-))) Pak jsme si zazpívali a zachrastili - děti tentokrát zpívaly sborově, nádhera! No a pak si malí diváci sedli na židličky a želva se pustila do vyprávění o... strašidlácké školce! Strašidýlka se učila vyplazovat jazyk, koulet očima, zkoušela děti postrašit, ale to se jim nepovedlo. Stala se z nich hodná strašidla, co dětem dokonce i zazpívala písničku:

Já jsem malé strašidýlko, co si hraje rádo.
Zasměju se, zamračím se, neboj se mě, Madlo!

Ref. : [:Bu a bu a bu, bu, bu, děti strašit nebudu.:]

Pak jsme si doběhli pro míče a trochu si na nich zablbnuli a zopakovali říkanky. Ciarra dětem připravila opičí dráhu a pak si je jako paní učitelka odvedla do herny. Výroba vlastního strašidýlka byla hračka - stačil kus starého prostěradla, vatelín z polštáře, vařečka, provázek a fixy na namalování obličeje. Každé strašidlo bylo originál.
Těšíme se na příště, doufám, že už se Zuzkou, držím palce k brzkému zotavení! Budeme vyrábět lampión na světýlkový průvod, tak kdo má kulaté krabičky od sýra a tyčku, vemte prosím s sebou.