Říjen 2012

Filcování 23.10.

31. října 2012 v 20:38 | Zuzka |  Výtvarné dílny
Páteční dílna filcování se velmi ujala a tak pokračujeme v dalším tvořeníčku. Tentokrát jsme se sešli odpoledne a možnost dostaly i školní děti. Sára, Verča, Janička, Karolínka i menší Eliška dostaly možnost, vyzkoušet si práci s jehlou a nití. Vybraly si barevný filc, ozdoby a zaujaly je ozdobičky na stromeček, vánoce se blíží, tak se budou hodit.
Nejprve si nastříhaly podle šablonek filc a začaly obšívat, přidávat korálky, třpytky a už to parádily. Ze začátku jim to dělalo trochu neplechu, ale za chvíli to dostaly pod kontrolu a krásně obšívaly.
Podívejte se na jejich snažení.

Žabky a podzimní výlov rybníka

30. října 2012 v 20:47 | Lucka |  Žabky a pulci
Středeční žabky začaly netradičně rozcvičkou na míčích. Změna to byla vítaná, ba ani ruce se nám pak netřásly při rybaření!
Rozhodli jsme se totiž vylovit všechny ryby z rybníka: kapry, líny, sumce, i tu drobotinu. Jen se podívejte!
Říkali jsme si při tom básničku:
Pozoruju kapříka,
plave a nic neříká.
Pije vodu, vodičku,
špulí při tom hubičku.

A jako správní rybáři jsme si dali taky svačinu. Pak jsme se pustili do výtvarného zpracování výlovu.
Natiskli jsme houbičkami plné kádě ryb!


Hvězdičky a les

30. října 2012 v 13:34 | Jana a Zuzka |  Hvězdičky
Poslední říjnové úterý ve hvězdičkách bylo věnováno zpívání, říkadlům, divadélku a tvoření z přírodnin. Divadélko bylo tentokrát o chlapečkovi s holčičkou, kteří se vydali do lesa na procházku a zjistili, že i příroda je živá a nesmí se ničit. Za odměnu dostali od přírody dárek, který si poté i malé hvězdičky mohly vytvořit. Těšíme se na viděnou v listopadu! Jana a Zuzka
Losos o stromech

29. října 2012 v 20:36 | Vlaďka |  Losos
Pro mně byla dnešní cesta do Klubu trochu zvláštní.
Uvědomila jsem si, že jsem touto cestou jezdívala, s přestávkou, 4 roky.
Teď už to tak pravidelné nebude, ale doufám, že cestu nezapomenu a s některými z vás se zase brzy uvidím.
Děkuji Jitce za přání a vynasnažím se, aby pacienti byli spokojeni. :-)
Jako obvykle jsme se na začátek přivítali a Kristýnka nám pak pověděla pohádku o smutném stromu.
Kolem něho chodila každičký den a všimla si, že je smutný. Vypadal tak sešle a šedivě.
Celý rok se tím trápila a na podzim dostala nápad. Ten strom byl uschlý a nikdy na něm nevyrašily pupeny, nekvetly květy ani se nezelenaly listy.
A tak Kristýnka dostala nápad. Posbírala opadané různobarvené listí od jiných stromů a nalepila je na ten strom.
Jééé, to vám byla proměna! Strom se začal usmívat a bylo mu zase moc dobře.
Taky jsme si takový strom namalovali a nalepili ne něj listy.
Ale nejdříve jsme si ještě zazpívali.
Nakonec jsme dováděli v tělocvičně a nejvíc si užili padáku.
Od příštího týdne se na vás těší Jana!
Tak ji přiďte podpořit ať je vás víc! :-)

Pozor změna Losos-Hvězdičky

28. října 2012 v 16:44 | Jitka
Děkujeme Vlaďce Jarešové, která několik let v MK Rybička vedla dopolední kroužky, jako poslední kroužek Losos.
Nastupuje do zaměstnání a my jí přejeme samé příjemné pacienty:).
V MK Rybička nám dále bude pomáhat při organizaci jednorázových akcí (Bazar, Mikuláš, Drakiáda).
Kroužek Losos bude lektorovat Jana Plessingerová, kterou již znáte z kroužku Hvězdičky. Losos bude i nadále kroužkem zaměřeným na poznávání cizích zemí a jakousi bránou pro cizince do našeho mateřského klubu. Do jeho programu chceme zapojovat aktivně i maminky z ciziny.
Náplň kroužku bude ale šitá na míru především věkové skupině batolat 1-2 roky a to z důvodu, že momentálně je mezi rodiči o ativity pro věkovou skupinu 1-2 roky větší zájem, než může jeden kroužek Hvězdiček pojmout.
Pokud máte s batoletem o program zájem, můžete využít pondělní Losos.
Přijímání nových zájemců do kroužku Hvězdičky je dočasně pozastaveno, aktuální informace Vám podá Jana Plessingerová jana.pless@seznam.cz, tel.: 739 423 261.
Těšíme se na Vás!

Výrobky z filcu 23.10.2012

25. října 2012 v 20:39 | Zuzka |  Výtvarné dílny
Na dnešní výtvarnou dílnu jsem si pro maminky přichystala zajímavé tvořeníčko, které jsme ještě v klubu nedělaly. Nebudeme dnes míchat barvy ani malovat, ale přesto malovat budem, jenomže místo štětce máme jehlu s pestrobarevnými bavlnkami a míchat barevného papíru filc.
Nejprve jsem maminkám ukázala pár ukázek hotových výrobků, aby si udělaly představu, do čeho se pustí. Na výběr měly různé taštičky, pouzdra nebo brože a naúšnice. Pak už jsme vybíraly barevné filce, načrtly šablonky, vzaly nůžky a už to jelo jako v šicí dílně. Mezitím co maminy stříhaly a vymýšlely, holčičky už měly jasno jaké korálky, flitry a ozdobičky na své taštičce chtějí mít. A protože máme v klubu spoustu hraček, sportovních pomůcek a hlavně maňásků, děti se zabavily a dokonce si udělaly vlastní kroužek, Ciara předvedla divadlo, pak si zazpívaly s hudebním doprovodem, no bylo vidět, že si obrácenou roli náramně užívaly a maminky mohly spokojeně relaxovat u vyšívání.
Za odměnu dostaly děti krásné výrobky, no posuďte sami. Příště neváhejte a doražte na páteční či úterní dílnu, udělejte si čas i na příjemnou relaxaci. Usmívající se Tvořilka Zuzka

Hvězdičky a vítr

23. října 2012 v 19:25 | Jana a Zuzka |  Hvězdičky
Milé hvězdičky, dnes se nás sešlo jedenáct malých hvězdiček s maminkami, a tak bylo opět hezky živo. Po zpívání a říkadlech byla tentokrát asi nejpřekvapivějším momentem hra, kdy se navzájem představovaly maminky. Děti ani nedutaly a pozorovaly, co se kolem nich děje. Divadélko bylo tentokrát o větru a foukání - co vše fouknutí dokáže (třeba rozeznít nástroj, vytvořit bubliny a tak dále). Ale vítr asi děti inspiroval, a tak se nenápadně zhostily propriet a jako vítr s nimi utíkaly. Kroužek jsme zakončily tvořením draka s mašlemi malovanými vodovkami, které děti (nebo spíše maminky) rozfoukávaly.
Těšíme se za týden! Jana a ZuzkaZahajujeme přihlašování na kurz Respektovat a být respektován

22. října 2012 v 20:30 | Jitka |  Kurzy
Respektovat a být respektován
Kurz o komunikaci a postupech, které vymezují hranice, podporují zodpovědnost a sebeúctu a zmírňují konflikty.
Lektorky: PhDr. Lucie Dobešová, PhDr. Eva Lukavská,
PhD. a Blanka Kaválková

Sdělování oprávněných požadavků
1. seminář - 13.3.2013 (středa) 17.30 - 21.00
Úkoly výchovy, jak jsou naplňovány různými výchovnými styly. Rizikové způsoby komunikace I. Principy reagování tří částí mozku. Základní fakta o emocích I. Šest zásad dobré komunikace.

2. seminář - 14.3.2013 (čtvrtek) 17.30 - 21.00
Rizikové způsoby komunikace II. Respektující versus mocenský model ve výchově a vzdělávání. Poslušnost a vzdor - vyjasnění pojmů, dopady osobní, pracovní a celospolečenské. Dovednosti
pro respektující komunikaci I.

3. seminář - 20.3.2013 (středa) 17.30 - 20.30
Dovednosti pro respektující komunikaci II. Já-výrok a jeho funkce. Procvičování.

Emoce
4. seminář - 27.3.2013 (středa) 17.30 - 20.30
Základní fakta o emocích II. Různé způsoby, jak reagujeme na emoce (zejména negativní) u druhých. Formy empatické reakce, procvičování.Zvládání vlastních emocí a jak to učit děti.

Způsoby Vymezování hranic, které vedou k zodpovědnosti
5. seminář - 3.4.2013 (středa) 17.30 - 20.30
Rozlišení pojmů: trest - přirozený důsledek - logický důsledek. Vnitřní a vnější motivace k učení a práci. Rizika trestů. Postupy při nevhodném chování dětí.

Jak vyjadřovat uznání a ocenění
6. seminář - 10.4.2013 (středa) 17.30 - 20.30
Vyjasnění pojmů odměna, pochvala. Rizika odměn a pochval. Pojmy ocenění a zpětná vazba. Postupy při oceňování. Rizika soutěží.

Respektující Komunikace pro každý den
7. seminář - 17.4.2013 (středa) 17.30 - 20.30
Vytváření návyků u dětí, prevence a řešení každodenních "krizových" situací i konfliktů mezi dětmi. Zmírňování problémů v sourozeneckých vztazích.

Kurz bude otevřen, jsou ještě volná místa, můžete se hlásit až do vyčerpání kapacity.
ÚČASTNICKÝ POPLATEK: 2850,- Kč.
Účastníci, kteří si v tomto běhu kurzu chtějí nahrazovat zmeškané lekce z jinde zaplaceného kurzu zaplatí 50 Kč/ lekce.

PŘIHLÁŠKY: Přihlášky získáte na jitkakaf@centrum.cz, tel.: 603 461 893 (Jitka Kafková)
MÍSTO KONÁNÍ : Mateřský klub Rybička, Roztocká 44/5, Praha 6 - Sedlec.

Účastníci kurzu obdrží písemné shrnující materiály a budou mít možnost zakoupit si knihu Respektovat a být respektován. Doporučujeme vzít si podložku na psaní. Semináře jsou akreditovány MŠMT, zájemcům lze vydat osvědčení o absolvování kurzu.

K čemu je nám na podzim traktor?

22. října 2012 v 13:56 | Míša |  Žabky a pulci
17.10.2012
Dnes nás Terezka přišla pozdravit v čepici, protože venku byla ráno taková zima, že by jí málem omrzla ouška! A možná proto se nás také sešlo v Rybičce tolik - holčičky i kluci, děti větší, menší i miminka. A dokonce se nám na začátku představily tři EmičkyUsmívající se Zazpívali jsme si Běží liška k táboru, zatančili mazurku a také se nám v jamce schoulelo několik zajíčků, kteří ale nakonec vyskočili, aby si s nám trošku protáhli tělíčka při oblíbených říkankách.
Pak jsme si přichystali židličky a sledovali, o čem bude dnešní divadýlko. To se dnes odehrávalo na bramborovém poli, kde se Terezka potkala s myškou a rejzkem. Pozorovala je, jak se oba snaží čumáčky vyrývat brambory a vyptávala se jich, co s nimi budou dělat. Jak si tak všichni povídají, najednou slyší velký rachot a když se ohlédnou, spatří opravdický traktor, před kterým stihli jen tak tak uskočit. Traktor řídil pan Novák a vyorával brambory, aby mu přes zimu na poli nezmrzly. Myšce a rejzkovi vysvětlil, že traktorem zorá pole za chvíli a pak už stačí brambory jen posbírat. Zvířátka spolu s Terezkou slíbila, že pomohou panu Novákovi brambory vybrat a posbírat. A my jsme si vyprávěli, jaké dobroty nám maminky doma z brambor připravují.
Po svačině jsme se dali do výroby traktorů pro tatínky a dědečky. Nejdříve jsme obkreslili šablonu, potom jsme vystřihli kola, připli je ke konstrukci patentkou a nakonec celý traktor vybarvili nebo polepili barevnými papíry. A hurá na brambory - ale v holínkách!

Drak u zubaře

18. října 2012 v 20:18 | Zuzana |  Želvičky
Dneska, jako už po několikáté, se nám trochu protáhla svačinka. Začali jsme s mírým zpožděním. Příště už si na takový nešvar musímě dát opravdu pozor!
Každopádně jsme se s každým dídětem přivítali, teda ježek to vzal za nás, a každého pozdravil a vyptal se na jméno. A děti odpovídaly a ježka různě hladily. Pak bylo společné zpívání a trochu toho tancování. Děti se do písniček hezky zapojovaly, trochu některé hlídaly maminky, aby jim neutekly. Někdo zas měl zálusk na hudební nástroje toho druhého a tak se to bez trocha vysvětlování neobešlo. To už tak ke kolektivu batolat patří.
Když ale začalo divadlo, děti seděly vzorně a pomáhaly i stavět nemocici. Maminky to už evidentně moc nepřekvapilo, ale želva zas usnula a bylo ji potřeba pořádně vzbudit. To bylo křiku!
Pohádla bylo tentokrát o drakovi, ktrý jedl tolik sladkého, až ho zuby rozboleley. Sanitka ho odvezla do nemocice, kterou tomu nešikovi všechny zkažené zuby doktor vytrhal. A děti pomáhaly.
V tělocvične pak na míčích procvičily mámy stehna děti celá tělíčka. A když se sourozenci nechtěli střídat, bylo to posilování poměrně vydatné.
Po cvičení byla ta správná nálada na namalování vlastního draka. A protože některé děti jsou už starší zvládly toho opravdu dost - stříhání podle čáry, malování vodovkami, lepení očí a kombinování barevných fáborků na ocas.
Příští týden si budem hrát na posvícení. Kdo by chtěl přinést ochutnat koláčky, budem rádi.

Losos 15.10. 2012

17. října 2012 v 20:48 | Vlaďka |  Losos
Toto ráno se asi některým nechtělo do zimy, tak nás bylo málo, ale i tak jsme si to udělali příjemné.
Vlaďka P. uvařila čaj a mezitím jsme se vyřádili v herně a šli na pohádku.
Dnas byla připravená loutková o Perníkové chaloupce.
Jeníček s Mařenkou se ztratili v lese a nějakou chvili byli u ježibaby, ale pak to nakonec dobře dopadlo a šťastně se vrátili domů.
S Magdalénkou a Moničkou jsme si zazpívali písničky s nástroji a potom jsme vyráběli jako perníková srdce z papíru.

Nakonec jsme se protáhli v tělocvičně s míči i bez nich.

Podzimní bazar v Klubu Rybička

17. října 2012 v 20:41 | Vlaďka |  Akce pro celou rodinu
Na letošní podzimní bazar se přihlásilo už předem docela velké číslo prodávajících, a tak bylo opravdu z čeho vybírat. Díky velké pomoci všech dobrovolníků jsme zvládli dopolední nápor přicházejících s věcmi k prodeji, ale také i večerní úklid a setřiďování věcí.
Sešlo se nejvíce věcí pro děti ve věku od 0 do 2 let a pak od 3 do 8 let. Jako obvykle byly věci k darování a ty jsme mohli prodávat za symbolickou desetikorunu nebo dvacetikorunu.
Děkuji všem prodávajícím i nakupujícím. Díky Vám Klub Rybička obdržel částku 2 231,- Kč - doposud nejvyšší.
Velmi děkuji ochotným dobrovolníkům, bez ketrých by to opravdu nešlo zvládnout - Lucce, Kristýně, Jarkovi, Zuzce L., Zuzce Kr., Romanovi a Katce!
Tak zase na jaře ! Tentokrát asi někdy v březnu - termín ještě včas upřesníme.
Nazdar bazar!!!

Odlet ptáků

16. října 2012 v 22:34 | Lenka |  Žabky a pulci
3. října 2012
Dnes jsme v Rybičce přivítali dvě nové děti. Emičku a miminko Darinku. Obě byly zvědavé, jak to v Rybičce chodí, tak jsme jim vše pěkně ukázali. Snad se jim u nás líbilo a přijdou zas! :-)

Po zpívání a tancování nás čekala pohádka o huse a čápovi, jak si povídali na dvoře. A o čem? Čáp se přišel s husičkou rozloučit. Venku už začíná být zima, a tak musí odletět do teplých krajů. A vrátí se? Ano, husička mu má hlídat místo za komínem a on se na jaře zase vrátí! Bylo to smutné loučení (husička nikam letět nemusí, té zima nevadí), ale na jaře se zase sejdou a budou spolu kamarádit!
Po pohádce jsme si s dětmi povídali, kteří ptáci odlétají a kteří ne a že těm, co neodlétají, bychom v zimě měli udělat krmítka a dávat jim do nich zrní, aby neměli hlad.

A o čem bylo dnešní tvoření? Viděli jste už hejna vlaštovek na drátech elektrického vedení? Podívejte se, jak holčičky ťukaly jednu vlaštovku vedle druhé!

Těch vlaštovek ale odlétá, no uznejte!

A ještě nám zbyla energie na skákání!

Příští týden Žabci a pulci nejsou, ale 17. října už zase ano, tak přijďte, ano? Budeme se na Vás těšit!

Hvězdičky a myška

16. října 2012 v 13:01 | Jana |  Hvězdičky
Hvězdičky dnes opět přivítaly kluky a holčičky v hojném počtu, a tak bylo potřeba zopakovat si všechna jména s písničkou! Děti vybíraly obrázky, zpívalo se, nechyběla říkadla o bedle, bramboře, hlava ramena a zlatá brána. Protáhli jsme se v tělocvičně lezením v tunelu a dnes taky projížďkou v padáku. Po vydatné sváče nás navštívila myška, která vařila kašičku. Každý si pak myšku mohl při výtvarce schovat do podzimního listí.
Kluci a holčičky, dnes skončily hvězdičky, přejeme vám hezký den, sejdeme se za týden! Jana a Zuzka

A pro ty, kdo si chtějí doma říkadla zopakovat:
Bedla: Stojí v lese bedla, ráda by si sedla. A vzala si pletení, už jí nohy dřevění.
Brambora: Kutálí se ze dvora, tákhle velká brambora. Neviděla, neslyšela, spadla na ní závora. Kampak koukáš závoro, na tebe ty bramboro Kdyby tudy projel vlak, byl by z tebe bramborák.
Želvičky a zelenina

11. října 2012 v 20:38 | Zuzana |  Želvičky
Dneska se nás ve čtvrtek sešlo trochu víc, bylo veselo. I tak jsme zvládli zazpívat každému písničku. Při tančení "Kolo kolo mlýnský" bylo kolo přes celý koberec, a to ještě netančili všichni.
Pohádka pak byla veskrze podzimní, totiž zeleninová. Drak Okurka vyzrožoval princezně Bramboře. Na pomoc prišli rytíř Kedlubna a bratři Ředkvičkové, ale až Cibule vše vyřešil a dostal princeznu za ženu. Řešení to bylo veskrze zeleninové, bez prolévíní kapky krve.
Protahovali jsme potom tělíčka na míčích a kdo ještě neměl dost, přidal se kvyrábění bramborových loutek. Starší holčičky se hlásily o třpytivé kousky Terezčina trička a vyráběly princezny. Mladším to je ještě jedno, hlavně že jim máma pomůže.
A kluky nejvíc bavilo zatloukání hřebíků, někteří tak vyrobily rytíře ve zbroji.
Nakonec jsme měli pěkné zeleninové stádo.

Hvězdičky a princezna

11. října 2012 v 13:36 | Jana |  Hvězdičky
9.10.
Tentokrát se nás sešla plná rybička! Bylo nás dohromady 12 dětiček a 12 maminek a to znamená, že byly Hvězdičky úúúplně naplněné. Proto prosíme, máte-li někdo chuť do kroužku se ještě zapojit, využijte prosím nabídku dalších kroužků. Pokud by se Hvězdičky opět uvolnili, dáme vám prostřednictvím aktualit zde vědět.
A teď už zpátky k tomu, co jsme na kroužku tentokrát zažili. Kromě zpívání a říkadel i zábavný tělocvik - prolézání tunelů, posílání míčků po lavičce a stavbu věže. Odpočinuli jsme si při sledování pohádky o princezně, která se moc chtěla stát dospělou, ale zjistila, že nejlepší je stejně být malá a hrát si s hračkami. Ve výtvarce jsme tentorkát vyráběli hudební nástrojky - princezny. Děkujeme dětem i maminkám za příjemné dopoledne.
Těšíme se na příště! Jana a Zuzka


Želva a zakutálená jablíčka

9. října 2012 v 13:04 | Lucka |  Želvičky
"Želvo, vstávej!", křičeli jsme z plných plic. Ale marně, želva spala neznámo kde a místo ní přilezla malá želvata a dětem se představil ježek. Děti mu na oplátku prozradily svoje jména. Pak se zpívalo a hrálo a dovádělo jako vždycky. Každému jsme zazpívali jeho oblíbenou písničku.
Divadlo bylo o zásobách na zimu a děti zvířátkům vydatně pomáhaly hledat něco na zub.
Kampak se nám asi zakutálela jablíčka? Jedna teta už je sbírala, Aničce se ale nepodařilo všechna sklidit:-) A tak jsme mohli tiskat kompoty s těmi, co nám zbyly..
Ještě jsme si zakouleli s velkýma míčema, trochu si na nich zahopsali a naučili se novou říkanku o letadýlku:

Letadélko Eda, pokoje nám nedá.
Pokřikuje na nás, volá, leťte taky, hola, hola!

Po cvičení si děti zvesela sedly ke stolu a malovaly a tiskaly, až se z nich kouřilo:-) Myslím, že takovou vitamínovou bombu by si každý zasloužil mít doma. Zvlášť když na podzim neustále hrozí nějaká ta rýma nebo kašel.
Ahoj příště! Nejspíš zůstaneme u vitamínů:-)))

Hězdičky a perníková chaloupka

5. října 2012 v 21:19 | Zuzka Pencová |  Hvězdičky

2.10.
Tak jsme se zas po týdnu v úterý sešli s našimi nejmenšími.
Účast byla hojná a dětičky nás mile překlvapily tím, že byly až k neuvěření hodné. Zazpívali jsme si, učili se říkadla, zacvičili si na míčích a pozorně sledovali pohádku o perníkové chaloupce. Na závěr jsme si vlastní perníčky vymalovali. Těšíme se zase za týden! Jana a Zuzka


Losos 1.10.

3. října 2012 v 9:51 | Vlaďka |  Losos
Ráno jsme si dali pomalejší "rozjezd" u čaje a sušenek, zatímco se děti rozehřívaly v herně.
Pak už je Kristýnka svolala k pohádce.
Na začátek jsme si ještě zazpívali - pěkne z vesela.
A pohádka mohla začít...
Tentokrát Krtek s přítely slavil posvícení.
S dětmi jsme si řekli, že toto slavili lidé, a radovali se z toho co se jim v létě urodilo na zahrádce.
Většinou se uvařili samé dobroty a pekli se posvícenecké koláče.
Tak i Krtek s kamarády - Žabkou, Ježkem, Zajíčkem slavili. Žabka donesla koláče a spolu se radovali.
Jenže v tom začalo pršet a pršelo tak dlouho, že začalo Krtkův domeček vytýpet voda. Nakonec museli všichni utéct do bezpečí.
Když se zase vyajsnilo, zůstal Krtek bez domova. Ale kamarádi a děti ho v tom nenechaly - pomohli mu postavit nový.
Krtek byl moc rád, že má takové kamarády a děti.

S dětmi jsme si vyrobili koláčky na papír.

A nakonec jsme vytáhli velké míče a trochu si na nich zacvičili.