Březen 2012

Nová mláďátka na statku

30. března 2012 v 15:11 | Míša |  Hvězdičky

27.3.2012
Dnes jsme se tradičně přivítali s Terezkou a krásně jí pověděli, jak se všichni jmenujeme. Potom následovalo naše oblíbené zpívání a hraní na nástroje, ale přidali jsme i novou jarní písničku: Běžela ovečka...

Když jsme si zatancovali Kolo kolo mlýnský a popásli ovečky, sedli jsme si do kruhu a naučili se krátkou básničku o beranovi, který trká rohama a dělá berany berany duc. Někteří se opatrně hlavičkama "potrkali" a pak už utíkali připravit židličky na divadýlko.
Tentokrát jsme se podívali na statek, kde žije spousta zvířátek, mimo jiné i ovečky a beránci, kteří mají velikou radost, že jim na pastvě raší nová čerstvá travička. Už nebudou muset jíst seno, kterým se živili celou zimu, ale vyrazí na pastvu. Také se přišel podívat pejsek a ovečky mu ukázaly, jaké se jim narodilo nové jehňátko. Do toho přiskákal zajíček a spolu s ovečkami si pochvaloval dobrou travičku a listy pampelišek. A protože se nám zvířátka líbila a chtěli jsme na ně sahat, slíbili jsme si, že si beránky nebo jehňátka později vyrobíme sami.
Sedli jsme si spořádaně ke stolečkům a posilnili se svačinkou, které jsme se už nemohli dočkat...
A potom už hurá k pastelkám a lepidlům! Podle šablony jsme obkreslili beránky, vystřihli je, domalovali jim oči, ouška a kopyta. Tělíčka jsme potřeli lepidlem a nalepili na ně kousky vaty jako kožíšek.
A protože jsme svačinou načerpali energii, nakonec jsme si ještě zacvičili - prolézali obručemi, běhali jako koníci a hráli hru na domečky.
Hotové beránky jsme si pak spokojeně odnesli domů.

Losos 26.3.2012

27. března 2012 v 14:56 | Vlaďka |  Losos
Dnešní Losos jsme pojali tak trochu předvelikonočně.
Po té co se s dětmi přivítala Kristýnka, jsme si zahráli pohádku o Kohoutkovi a slepičce.
Kohoutek byl lakomý a aniž by se chtěl rozdělit chtěl sníst zrnko vína. Jenže to se mu zapříčilo v krku a nešlo ven a tam.
Slepička našla kohoutka a rychle běžela pro mléko ke kravičce, jenže ta neměla, protože nebyla na pastvě.
Travička nevyrostla. A tak slepička bežela za travičkou na louku, ale travička nemohla vyrůst, protože nebyla voda.
A tak poslala slepičku za studánkou. Studánka nemohla poslat vodu na louku, protože byla celá zanesená větvičkami a listím.
A tak slepička vyčistila studánku, ta dala vodičku louce. na louce vyrostla travička a tu pak spásla kravička.
A když se dostatečně najedla, mohla dát slepičce mléko.
Slepička utíkala za kohoutkem a moc si přála, aby nešla pozdě.
Kohoutek se napil mléka a nakonec tu kuličku vína ze sebe vykašlal.
A tak slepička nakonec kohoutka přece jenom zachránila.
A kohoutek sliboval, že už se příště vždy se slepičkou o vše rozdělí.
Po pohádce jsme si s dětmi řekli novou básničku:

Pospěšte si slepice,
ať jsou letos kraslice.
No jo, jen se nezblázněte,
co to po nás pořád chcete?

Zazpívali jsme si jako obvykle a zopakovali pár říkadel.

Po svačince jsme si šli na chvíli hrát do herničky a nakonec jsme s maminkami vyrobili slepičky.
Příště si doneste vyfouknutá vajíčka, budeme je zdobit!
We will work with an empty eggs corps next week! Bring them with you, please!

Jarní květináče

26. března 2012 v 12:08 | Zuzka,foto Pavla Máčová |  Výtvarné dílny
Na páteční dílnu jsem se moc těšila, jelikož k nám zavítalo jaro a první kytičky rozkvetly a je nejvyšší čas si vyzdobit své obydlí. Tak jsem si pro maminky a tvořilky nachystala zdobení květináčů. Vybrala jsem vhodné jarní a velikonoční motivy ubrousků, barvy, kontury, dekorace a různé velikosti květináčů a samozřejmě jarní kytičky.
Sešlo se nás 6, což je prima a po krátkém seznámení s postupem jsme se pustily do malování základní barvy květináče. Vybraly vhodný motiv ubrousku a už se natíralo, lepilo, zdobilo, využili jsme i metodu krakelovaní a 3D tvaru.
Tvořilky byly nadšené, že i amatér to zvládne,
někde jsem poradila s dobrou radou, jak vše zkombinovat, jinde jsem pomohla přímo se štětcem a výsledná dílka jsme ozdobily kytičkami a sisalovým vláknem.
Moc se nám to všem povedlo a nadšeně jsme si odnášely svá dílka a doufám, že vůně jara vás bude doma dlouho těšit.
Krásné jaro....Mrkající

Stříhání u želviček 22.3.

24. března 2012 v 20:18 | zuzka |  Želvičky
Kristýnka přivítala v klubu samé kluky a říkala si,to se zrovna hodí,jelikož příběh byl taky o klukovi, ale o ježkovi Kubovi. Jak jsme se minule dozvěděli, ježci poznali,že už je jaro tady a vylezli ze svých skrýší a nejinak tomu bylo i dnes. Jenomže, když paní ježková volala na svého synka Kubíka, aby šel na zdravou snídani, ježek Kuba vůbec neviděl na cestu, tak mu přes zimu narostly bodlinky, že přes ně vůbec neviděl. Maminka ho chtěla objednat k holiči, ale Kuba se moc bál, že ho to bude bolet, že ho střihne do ouška apod. Nakonec se domluvili, že se nejdřív půjdou jen podívat. A tak koukali okýnkem,co se u kadeřníka děje. Zrovna tam byla ovečka, kterou stříhala kadeřnice skoro dohola. A ježek Kuba nastražil ouška a čekal strašný křik, ale nic se nedělo... Když pak ovečka vyšla ven, Kuba se jí zvědavě vyptával, jestli to bolelo. Ovečka Kubu uklidnila a s velkou radostí mu říkala, jak je ráda, že už nemusí nosit tu těžkou vlnu a jak se cítí lehčeji a nebude jí takové horko, vždyť jí do zimy zase naroste. A tak to nakonec Kuba zkusil, posadil se na křeslo, koukl do zrcadla, zavřel oči a nechal se ostříhat... A nakonec byl rád, že mu nic neleze do očí, nikde se mu nic nezacuchá a nakonec má parádní sestřih na ježka... Tak kluci a holčičky, nebojte se nůžek a hurá na jarní sestřih.
Nakonec jsme si namalovali ovečku a nalepili jsme jí krásný vlnitý kožíšek, který nakonec Matěj (dle našeho příběhu) ostříhal.
tak ahoj příště

Africké odpoledne

24. března 2012 v 7:20 | Ilona |  Akce pro celou rodinu
"Co by za to daly děti v Africe..." Zveme Vás na rodinnou akci, která se pokusí dětem přiblížit život v chudých částech Afriky. Ve spolupráci s občanským sdružením Bez mámy (www.bezmamy.cz) pořádáme besedu s dobrovlníky africké mise, jejíž součástí budou hrané scénky pro děti, výtvarné hrátky, zážitkové hry "na Afriku", tombola nebo třeba hlídání dětí v herně s hračkami.
Přijďte 1.4. od 15,00 do MK Rybička.

Příští týden necvičíme!

23. března 2012 v 18:42 | Kamila |  Cvičení pilates
V pondělí 26.3. a ve čtvrtek 29.3. nebude cvičení.

Losos s pejskem a kočičkou

21. března 2012 v 16:02 | Vlaďka |  Losos
Toto ráno Terezka pěkně koukala! V klubu bylo pěkně plno a děti kam se podíváš.
Tak se se všemi hezky pozdravila a zazpívali si pěkně dlouhou přivítací písničku.
Pak se děti hezky usadily na polštářky a začala pohádka.
Tentokrát byla o pajskovi a kočičce jak dělali dort.
On měl totiž pejsek svátek a kočička narozeniny.
Jenže jak se takový dort peče?
Pejsek s kočičkou se shodli, že aby ten dort byl dobrý, musí tam dát samé dobroty.
A tak hledali co ve spíži měli dobrého a postupně to dávali do velikého hrnce.
Do hrnce přišel cukr, med, džem, ale i sýr, který měla ráda kočička, pejsek zase přidal salám, pak aby tam bylo něco zdravého, tak tam dali mandarinku, mrkev, ředkvičku...atd.
Pěkne to spolu uvařili a když to bylo hotové dali to vychladit ven na schody u jejich domečku.
Moc se na ten dort těšili.
Jenže v tu samou dobu šel kolem jejich domu jeden hodně hladový pes. Ucítili, že něco tady voní a když uviděl hrnec s dortem, vrhnul se na něj. Měl takový hlad, že to všchno snědl. pak se "odvalil" s plným břichem do keře opodál. Začalo ho z toho ještě bolet břicho, tak skučel a skučel.
Z domečku vyšli pejsek s kočičkou a hledali svůj dort. Když uviděli psa bylo jim to hned jasné.
Chvíli se hodně zlobili, ale když viděli jak tomu psu není vůbec dobře, tak si řekli, že mu to patří a byli rádi, že je břicho nebolí. Zašli si do cukrárny pro svůj oblíbený zákusek a bylo jim moc hezky!

S dětmi jsem si jako obvykle zazpívali naše známé i méně známé písničky, udělali Kolo mlýnský a bublinu
a nakonec se protáhli v naší tělocvičně a herně.

Hvězdičky a kočičky

20. března 2012 v 14:46 | Lenka |  Hvězdičky
20. března 2012
Dnes měla Terezka velkou radost - do Rybičky za ní přišlo deset kamarádů! Společně si pohráli v herně, zazpívali si a zahráli na hudební nástroje, ukázali si, kde mají hlavu, ramena, kolena a palce, nafoukli bublinu a naučili se novou říkanku o strašidle.

A pak si takhle sedli na židličky a koukali na pohádku.

O čem byla? Představte si, čmeláček Brumla dostal od maminky za úkol, že má opilovat kočičky. Prozpěvoval si, aby nezapomněl, že má být do pěti zase u maminky v doupěti. Ale cestou narazil jen na opravdické kočičky, co mňoukají. Z nich přeci žádný med nevyrobí? Maminka kočička mu vysvětlila, že se teď na jaře rodí malá koťátka a u řeky že rostou keře, které když kvetou, tak se jim také říkají kočičky. Jakto? Ty květy jsou totiž heboučké jako kočičí kožíšek! Čmeláček nemohl ale žádné takové kočičky najít, ještě je na ně asi brzy, a tak opiloval alespoň kytičky, které cestou našel a pospíchal zase domů za maminkou.

Při dnešním tvoření to v Rybičce vonělo - Hvězdičky si vyrobily kočičky - z papíru vystřihly kočičku, polepily ji lepidlem a pak na její bříško sypaly prstíkama skořici a kmín, aby byl kožíšek kočiček krásně chlupatý!

Pak už jen dokreslit čumáček, oči a fousky a kočičky byly na světě!

Tatínkové se budou jistě divit, jak jim to doma krásně voní!

Hvězdičky se loučí s posledním sněhulákem

20. března 2012 v 14:31 | Lenka |  Hvězdičky
13. března 2012

Po zpívání s kytarou

si dnes Hvězdičky zatancovaly Zajíček v své jamce,

řekly si říkanku o panáčkovi s plecháčkem na hlavě

a napjatě poslouchaly pohádku o posledním sněhulákovi. Terezka jim vyprávěla, že slyšela sněhuláka, jak naříkal, že mu je moc teplo. Že jenom v noci je to pro něj příjemné, ale ve dne, když už sluníčko svítí čím dál víc, se potí a za chvíli se asi rozteče. No jo, ale co s tím? Na sluníčko se všichni těšíme, nemůžeme mu zakázat, aby svítilo, naopak, ať svítí a je konečně jaro! Hvězdičky sněhulákovi slíbily, že za rok, až zase napadne sníh, ho někde v lese pěkně postaví, že na něj nezapomenou. Sněhulák se zaradoval a už nebyl smutný. Asi brzy roztál, ale těší se na příští rok!

No a Hvězdičky dnes nevyráběly sněhuláky, aby měl ten skoro rozteklý sněhulák kamarády, ne, Hvězdičky si vyrobily sluníčko, aby jim doma svítilo a měly se doma s maminkou a tatínkem ještě veseleji!

Z papírového talíře vystřihly paprsky, voskovkami namalovaly oči, nos a pusu a žlutou temperovou barvou dobarvily sluníčko.

Některá Hvězdička si vyrobila měsíček, aby to měsíčkům nebylo líto!

Host z Rakouska - plánováno na 19.3.

17. března 2012 v 20:53 | Vlaďka
Je nám moc líto, ale díky nepředvídaným událostem, které potkaly Sabine (našeho hosta z Rakouska) nebude v pondělí 19.3., v rámci kroužku Losos, plánované setkání s dalším hostem.
Proběhne obvyklý kroužek a náhradní datum setkání se Sabine bude včas oznámeno.
Děkujeme za pochopení.
Vlaďka

Želvičky 15.3.2012

17. března 2012 v 20:48 | Vlaďka a Míša |  Želvičky
Želvičky dnes ráno postrádaly svoji milou a šikovnou tetu Zuzku, která onemocněla, tak se musely spokojit s náhradou, ale snad to byl i tak hezky prožitý čas a spolu s dětmi a maminkami jsme si to užili.
Kristýnka na začátku přivítala děti a že nás bylo hodně tak nám to zabralo nějakou tu chvíli, ale pak už jsme se pustili do dnešní pohádky, která byla vlastně bajkou.
V savaně žil lev, který je všeobecně považován za krále zvířat.
Jedno horké poledne si našel svůj oblíbený stín u stromu a usnul.
Ke stromu přiběhla malá myška, která si chtěla ze stromu utrhnout své oblíbené bobulky, aby lépe na ně dosáhla vyskočila na něco, co se náhle pohnulo. Myslela si, že je to nějaký velký balvan a on to byl lev.
Než se stačila nadát, lev ji chytil za ocásek a rozzlobeně na ni koukal a už už ji chtěl zhltnout.
Myška prosila o milost a slitování. Vždyť pro tak velkého lva bude jen jednohubkou, která ho ještě víc podráždí.
Myška lvovi slibovala, že mu jeho dobrotu určitě někdy vrátí.
Lev se tomu upřímně zasmál, ale nakonec myšku pustil.
Jedneho dne přišli ke stromu lovci a nastražili pod ním síť a když do jeho stíhnu přišel v poledne lev, chytil se do sítě a nemohl se z ní nijak dostat. Po mnoha pokusech už jen žalostně zařval.
Ten jeho řev uslyšela myška. Utíkala, aby zjistila co se stalo.
Uviděla lva jak se bezmocně houpá v síti na stromě.
Začala usilovně přemýšlet jak by lvovi pomohla a lev na ni koukal a říkal, že ona sama nic nezmůže.
Ale pak na to přišla. Vyskočila na síť a začala ji kousek po kousku svýmu ostrými zoubky prokousávat.
A tak lev za chvíli vyndal jednu tlapu ven, druhou, pak hlavu a nakonec vylezl celý.
Ten byl šťastný! A od té doby se ti dva - lev s myškou - stali nejlepšími kamarády.
Po pohádce jsme s dětmi zpívali spoustu oblíbených písniček a říkanek.
A dali jsme se do vyrábění myšek - podobných té z naší bajky.
A když už se nám nechtělo tvořit - dodělají to přece maminky - tak my jsme se vydali řádit do naší minitělocvičny a herny. Chodili jsme přes lavičku, dělali kotrmelce i váleli sudy, prolézali obruče a nebo házeli míče do bedýnky. Děti byly moc šikovné a všem jim to moc hezky šlo.
A nakonec už byl čas jít domů, tak jsme se rozloučili. Tak hezký týden a ve čtvrtek AHOJ!


Losos o ptáčcích 12.3.2012

13. března 2012 v 16:56 | Vlaďka |  Losos
Dnešní dopoledne jsme ze začátku věnovali ptáčkům.
My s Monikou jsme už dnes ráno dokonce slyšeli datla nebo strakapouda jak pilně pracuje na stroměch v nedalekém lesíku. A ráno už první zpěváčci probouzí naše sídliště.
Jaro je za dvěřmi a ptáčci k tomu patří.
A tak jsme si s dětmi ukázali jak vypadá ptačí krmítko, kteří někteří z nás mají doma a čím se ptáčci živí.
V knížkách jsme se pak koukli jak různí ptáčci vypadají.
Našli jsme i několik písniček o ptácích, tak jsme si je zazpívali a nakonec skončili u našich oblíbených říkanek.
Chtěli jsme si ptáčky i vyrobit, ale děti si to raději užili v tělocvičně a pak v herně a my si příjemně popovídaly.
Příští týden nás provede Sabine Rakouskem (alespoň na fotkách) a povypráví kam v Tyroslku s dětmi.

Hvězdičky objevují první jarní kytičky

12. března 2012 v 23:46 | Lenka |  Hvězdičky
6. března 2012
Hvězdiček bylo dnes v Rybičce jako hvězdiček na obloze! Terezka měla velkou radost, vždycky říká, že čím víc dětí, tím líp! A jak se jim společně zpívalo,

hrálo a

tancovalo!

A o čem jim dnes Terezka vyprávěla? O lesní víle, která po zimě probouzí k životu první kytičky.

Všimly jste si, děti, že už jsou občas v trávě nebo na záhoncích vidět kytičky? Musíte po lese a po louce běhat opatrně, abyste je nezašláply!

A co kdybychom si přinesli pár kytiček domů? Nalepit trávu na papír, vystřihnout kytičku a zasadit ji do trávy nebylo sice úplně jednoduché,

ale takovéhle jarní zahrádky si Hvězdičky nesly domů!
My máme jednu takovou stále doma na stole a hned nám je veseleji!

želvičky a sluníčko 8.3.

9. března 2012 v 14:59 | zuzka |  Želvičky
Dnes bylo vše o sluníčku. A zrovna dnes zataženo a deštivo, ale do klubu jsme dorazili!
Nejprve nás čekalo divadlo - Jak želva s ježečkem hledali sluníčko. Želva vystrčila z kruníře postupně všechny nožičky a zjistila, že už nemrzne a že zem už je měkká a tak vylezla na sluníčko, ale žádné nesvítilo. Zavítala za ježkem, ten samosebou ještě spal a tak jsme ho s básničkou vzbudili. Společně se vydali hledat sluníčko, našli zelený míč, kulatý byl, ale barva byla jiná, pak našli hranatou žlutou kostku, to zase seděla barva a né tvar, pak našli kulatý a žlutý míč, sláva to bude sluníčko. Ale kdepak, sluníčko přeci není na zemi a pálí. A tak volali daleko do hor,aby sluníčko vylezlo a přeci. Sluníčko se probudilo, na oblohu vyskočilo, umylo se v ranní rose, zamrkalo, protáhlo se. A tak jsme se i my hezky protáhli a jak jinak než s míčem i maminky se hezky protáhly. Pak jsme si jedno veselé sluníčko vyrobili i na cestu domů. Tak zase příště ahoj v klubu...

Losos 5.3.2012

6. března 2012 v 17:32 | Vlaďka
Kristýnka dnes přivítala dvě nové děti.Mezi nás přišli Amálka, Filípek s maminkami.
Tak jsme byli moc rádi, že nás bylo víc.
V pohádce ježeček, žabka a myška, kteří se probudili po zimě hledali sluníčko, bez kterého je na světě zima a tma.
A protože už se moc těšili na jaro, vydali se ho hledat.
Našli spoustu věcí co se sluníčku podobalo, jako balón, talíř, měsíc v tůňce, ale nakonec museli až za veliký kopec, ked konečně uviděli to sluníčko. Moc se z toho radovali, protože na světě se sluníčkem je hned veseleji.
S dětmi nám bylo taky veseslo, tak jsme si zazpívali pár písniček a říkanek.
A po malé svačince jsme si šli vyrobit sluníčko z papíru. Takovou koláž z barevných papírů.
No a nakonec jsme se pěkně vydováděli v naší malé tělocvičně.
Příští týden se na vás moc těšíme a připomínáme, že 19.3. bude Sabine povídat o Rakousku, konkrétně o Tyrolsku odkud pochází.

Hvězdičky vyrábějí krmítka pro ptáčky

6. března 2012 v 15:08 | Lenka |  Hvězdičky
28. února 2012
Jestlipak jste si, děti, všimly, že už venku prozpěvují ptáčci? Zpívají stejně krásně jako Vy! To už se blíží jaro, víte?
Ale než se Hvězdičky dozvěděly, jak je to s ptáčkama v zimě a na jaře, pořádně se protáhly:
Podívejte se ale, jak byly všechny zvědavé, proč že ti ptáčkové venku tak cvrlikají!
Terezka jim vysvětlila, že potkala dva ptáčky, kteří byli hrozně smutní. Nemohli nikde najít nic k jídlu! A tak Terezku napadlo, že pro ně vyrobí krmítko, nasype jim tam zrníčka a to že jim snad pomůže! Jak ti byli rádi! Cvrlikali ještě víc a najednou vesele!
No a naše Hvězdičky? Ty samozřejmě nechtěly zůstat pozadu a vyrobily si také krmítko pro ptáčky. Podívejte se, jak jim to šlo! Malovaly temperami a ne a ne přestat!
A tohle je výsledek! To se budou ptáčci mít, viďte?
O víkendu Hvězdičky s rodiči jistě své krmítko pověsí někam na strom a budou pozorovat, jak se k němu slítají ptáčci!

Grafika suchou jehlou 24.2.

5. března 2012 v 17:03 | zuzka |  Výtvarné dílny
Na dnešní dílnu jsem si připravila grafiku. Je to zajímavá technika rytí do křídového papíru. Vybrali jsme si motivy motýlů a brouků, které jsou krásně strukturovaný a grafika na nich dobře vynikne. Na dílnu přišli i kluci z 5 třídy ZŠ, kteří si přinesli jako předlohuí letadla a stíhačky. Nejprve jsme si tužkou načrtli obrázek a pak jsme špičatým rýdlem jemně vyškrabávali. Aby struktura dobře vynikla, vetře se do spár olejová barva, kterou pomocí ředidla vystínujeme. Museli jsme si nasadit ochranné rukavice a dobře větrat, ředidlo je dlouho cítit. Blanka rychle pronikla do techniky a vytvořila dvě krásné dílka. Kluci byli také velmi spokojeni se svými letouny a Milena si odnesla motýla a včelu a hlavně pár dobrých rad, jelikož je učitelka a nápady na výtvarku se vždycky hodí. Tak u březnových dílen naviděnou.

Želvičky a koťátka

2. března 2012 v 15:53 | Lucka |  Želvičky
Dneska přišel ježek za dětmi bez Zuzky, ale doufám, že jste si to i tak užili stejně jako já:-)
Nejprve se kamarád ježek se všemi přivítal a každému dítěti jsme zazpívali jeho písnišku, pak jsme si zajuchali společně a už tu bylo divadýlko.
Malé koťátko se ztratilo mamince a ježek spolu s dětmi mu ji pomáhal najít. Děti dobře poznaly, že kotě hledá mámu kočku a ne psa, lva, housenku nebo slona. Maminku jsme nakonec našli a děti si pak vyrobily vlastní koťátka k mámě kočce, kterou jsme už namalovali předešlý den u Žabek. Kočka spolu s koťátky poputuje na velikonoční výstavu do Roztok, která se bude konat na Květnou neděli 1.4. 2012 odpoledne v Husově sboru a na přilehlé zahradě. Jako každoročně tam na děti budou čekat živá zvířátka, divadýlka, stánky s hračkami, pletení pomlázek, dobrodružné hry pro malé i větší a samozřejmě také již zmiňovaná výstava všech mláďátek, které vytvoří děti ze školek a klubů nebo samy doma. Tak se přijďte taky podívat, budeme se těšit.