Leden 2012

Zima u želviček 26.1.

29. ledna 2012 v 20:35 | zuzka |  Želvičky
Venku pořád není sníh a Kristýnce se stýskalo po pořádné koulovačce, bobovačce a tak se rozhodla vyrazit s kamarádem medvědem na výlet. No kam jinam, než na hory. Nasedli na vlak a uháněli do kopců. A na horách - tam byla pořádná bílá peřina. A tak hned vyrazili na kopec sáňkovat. Kristýnka dostala od ježíška nové lyže, a tak se těšila, jak to vyzkouší. Ale na lyžích to je dřina a hned to nejde, tak se musí pilně trénovat. Dokonce vyrazili na lanovku. Děti ochotně nakládaly lyžaře a vezli je na kopec. Z kopce už to svištělo samo.
A tak jsme si pořádně zimně zařádili - zkoulovali jsme se, zabobovali, postavili sněhuláky, učili jsme se správně držet lyžařský postoj. V tělocvičně jsme se klouzali, kouleli koule a dokonce jsme i jeli na opravdických bobech!! Pak, že zima nepřišla...
Tak zase ahoj ve čtvrtek.

Sněhuláci u žabiček

29. ledna 2012 v 8:57 | Lucka |  Žabky a pulci
Zima, zima tu je, snížek poletuje! [:Stromy - domy, stromy - domy bíle zahaluje.:]
Sněhuláka máme, ještě hůl mu dáme. [:A pak na něj a pak na něj koule naházíme!:]
Sáně, rychle sáně, sedneme si na ně! [:A pak z vršku a pak z vršku dolů uháníme!:]
A pak se svalíme a pak se oprášíme.

Tuhle písničku si žabky dneska zazpívaly a zacvičily. Samozřejmě jsme každému zazpívali jeho oblíbenou písničku a protáhli se při říkankách.

A pak už divadlo hrej! Děti si pěkně posedaly na židle...
... a taky si s námi trochu zahrály. Zvířátka si v zimě chtěla hrát a dělala, co je napadlo - klouzala se po sněhu, koulovala se, bruslila...
... děti jim pomohly postavit sněhuláka...
... pak si zaskákaly sněhuláčí panáky...
... a nakonec sněhuláky nabarvily a nasněžily jim barevné vločky.

Matlání bavilo malé i menší:-)
Ahoj zase příští středu!

Den s myslivci

28. ledna 2012 v 8:17 | Zuzana, Jitka |  Akce pro celou rodinu
Do MK Rybička zavítali myslivci: pan Laštovka a pan Pařízek.
Přinesli ukázky trofejí, zbraní, trusu a také předváděli vábničky na zvěř.
Vyprávěli o divokých prasatech na Suchdole, ukazovali co umí vycvičený myslivecký pes, děti si mohly prohlédnot zblízka lebku lišky, kuny, chrup ryby, paroží a dokonce i nohu srnčí a černé zvěře.
Hosté ochotně odpovídali na otázky maminek i dětí.
Poté jsme se rozešli na stanoviště, kde byly nachystány výtvarné činnosti i něco na protažení těla.
Na jaře se můžeme těšit na ukázky dravců, které nám naši hosté slíbili.
Losos 23.1.2011

25. ledna 2012 v 10:08 | Vlaďka a Sabine
Dnes se v Lososu s dětmi přivítala Hanička a všechny pěkně přivítala.
A povyprávěla pohádku o Palečkovi, který byl moc šikovný a spoustů věcí uměl, jen co se narodil.
A své mamince a tatínkovi moc pomáhal.
S dětmi jsme se naučili novou básničku, u které jsme používali své palečky jako malou holčičku:
To je malá holčička,
večer zavře očička,
do postýlky zapluje,
peřinkou se přikryje.
Jen se ráno probudí,
svou peřinku odhodí,
usměje se vesele
a už skáče z postele.
Už má šaty, ty jí sluší!
Jestli víte nač se těší?
Dneska, přece, kluci, holky,
půjde do pondělní školky!

Jako obvykle jsme si zazpívali české písničky pro děti a Sabine a Kristýna přidali jednu německou a ruskou.

Děti mají rádi Kolo, kolo, mlýnský, Bramboru, Bublinu atd. - tak jsme to všechno zopakovali a pak se vrhli na svačinku.
Chvíli jsme si odpočinuli a nakonec jsme si obkreslovali naše ruce, abychom z nich udělali velkého Lososa.
A když nám teď napadl sníh, tak bychom mohli příští týden udělat nějakého sněhuláka, jestli nám ten sníh vydrží! Uvidíme, každopádně se na vás moc těšíme!

Domeček pro sněhuláka

25. ledna 2012 v 8:12 | Lucka |  Hvězdičky
V Hvězdičkách se sešlo dětí jako sněhových vloček. Na rozdíl od vloček se ale děti neroztály, a tak si mohly pěkně pohrát.
Jako vždy jsme si vesele zazpívali a zatancovali a pak už nás čekalo divadélko.
Maňásek Terezka vyprávěla o tom, jak se setkala se sněhulákem, kterého mrzelo, že nemá domeček. Terezka mu vysvětlila, že kdyby ho vzala k sobě domů, zbyla by z něj jen kaluž vody a že bude tedy lepší, když zůstane na kraji lesa.

Aby mu tam bylo veseleji, Terezka s dětmi mu vyrobí spoustu malých kamarádů.A tak děti prstíčkem namočeným do bílé barvy "koulely" krásně koule pro své sněhuláky, které pak ozdobily šálkami a hrnci. A všichni ti mali sněhuláčci byli v malém domečku...Mrazivý efekt

22. ledna 2012 v 17:01 | Zuzka |  Výtvarné dílny
Na páteční odpolední výtvarné dílně jsme si vyzkoušeli práci s leptací pastou a zdobení skla - tzv. Frost efekt. Vzhledem k tomu, že venku je spíše jarní počasí a okna nemáme orosená mrazíkem, tak jsme si alespoň trochu té ladovské zimy vytvořili na svícnu, váze či misce.
Nejprve jsme si vybrali a nadekorovali sklo nějakou samolepicí šablonkou. Pak jsme nanášeli leptací pastu, nechali chvíli působit a ona nám vyleptala místa, která nebyla zakryta. Je to taková imitace broušení skla. Druhá metoda - frost efekt je jednodušší, pouze jsme přes šablony nanesli houbičkou speciální barvu, měla jsem více odstínů a houbičkou se vytvořil krásný mrazivý vzor. Nakonec jsme mohli přidat trochu falešného sněhu. No prostě jsme si vytvořili falešnou zimu, která nám v interiéru neroztaje. Jsem ráda, že i šikovné školačky se zájmem tvořily a maminky si trochu odreagovaly.
Kdo si chce ještě kousek zimy vyrobit, v pátek 27.1. od 9hod. je v klubu další dílnička.
Těším se na setkání.

Želvičky 19.1.

20. ledna 2012 v 15:34 | Zuzana |  Želvičky
Kristýnka přivítala nové i staré želvičky a pustili jsme se do práce. Měli jsme za úkol procvičit všechny prstíčky. Pomocí nejrůznějších básniček jsme popisovali prstíky na rukou a zjistili jsme, že i s prstíky se dá zahrát hezké divadlo. První pohádka byla o Palečkovi a druhá o Palečkovi a jeho kamarádech, jak šli na šišky, aby jim maminka napekla koblížky.
Pak jsme si zazpívali a v tělocvičně jsme protahovali ručičky a nožičky v různých drahách. Nakonec jsme si vytvářeli prstové maňásky, abychom si divadlo mohli hrát každý den i doma...
Tak zase za týden.

Losos 16.1.2012

19. ledna 2012 v 8:06 | Vlaďka
Dnešní Losos byl ryze holčičí a užili jsme si ho taky moc pěkně.
Příběh byl o Žabce, která si chtěla hrát, tak se vydala za svými kamarády, aby s nimi hrála.
Jenže Krtek prováděl právě jarní úklid a neměl čas. Ježeček se dal do umývání okýnek a taky nemohl ven. A Myška pekla koláče a měla plno práce v kuchyni.
A tak byla Žabka moc zklamaná, že na ni nikdo nemá čas. Ale pak dostala nápad...
Zeptala se Myšky jestli by jí nemohla nějak pomoc a ona, že ano. A tak spolu rychle dopekly koláče, uklidily kuchyň a šly ven. Ježečkovi pomohly umýt poslední okno a nakonec pomohli ještě Krtečkovi uklidit co bylo ještš potřeba. Tak byli rychle všichni hotovi a mohli si jít společně hrát. To měli všichni velkou radost!

My jsme si ještě společně zazpívali, česky i ukrajinsky, zopakovali si říkanky a nejvíc se holčičkám líbila Zlatá brána, kterou jsme opakovali několikrát.
Zkusily jsme se naučit nebo zopakovat si základná barvy pomocí barevných knoflíků a obrázků.
Nakonec jsme malovali "kouzelné" obrázky - namalovali jsme bílými voskovkami něco na papír a pak to přemalovali vodovými barvami, a "kuk" obrázek byl venku.

Hvězdičky a nemocná Terezka

17. ledna 2012 v 14:44 | Lenka |  Hvězdičky
Terezka dnes přivítala děti s šátkem na krku a zpívat musely děti, protože ona sotva mluvila. Hvězdičky ji chtěly potěšit, a tak zpívaly jako o život!
A co to bylo s Terezkou? Celý víkend proležela v posteli, měla teplotu, kašel a rýmu. Už jste to někdy, děti, zažily? To je ten den nekonečný, že? Za Terezkou přišla naštěstí na návštěvu babička a jak víte, babičky a dědečkové mívají často výborné nápady! Terezka mohla zůstat v postýlce a i tak mohla s babičkou vyrábět prstové maňásky - zvířátka. Hned měla o zábavu postaráno a hlavně získala nové kamarády!
Hvězdičky se po jejím vyprávění posilnily, trochu se protáhly a pak si samozřejmě chtěly vyrobit také takové maňásky.
No podívejte se, jaká krásná zvířátka jsme vytvořili!
Každá Hvězdička může doma hrát maňáskové divadlo!

Medvědi u želviček 12.1.

14. ledna 2012 v 20:29 | Zuzka |  Želvičky
Dnes se nám klub hodně naplnil, přišli i nové želvičky, tak se s nimi Kristýnka přivítala a hned jsme se pustlili do divadla. V zimních měsících většina zvířátek spinká, ale Kristýnka přesto chtěla do zoo. A tak s maminkou přece jenom vyrazily. A opravdu zjistily, že výběhy jsou prázdné - želvy spaly, ježurové, opice byly líné a tak byla Kristýnka zklamaná, že všichni spí nebo lenoší. A maminka jí říkala, že si potřebují přes zimu odpočinout, je jim zima a dny jsou tmavé a krátké. Nakonec se přeci jenom dočkali zvířátek. U pavilonu ledních medvědů a tučňáků to opravdu žilo. Medvědi se koupali a dováděli ve výběhu, tučňáci se klouzali a tak jsme si povídali, že některým zvířátkům sníh a mráz naopak vyhovují, jelikož je to jejich domovina a mají na to uzpůsobena tělíčka. Tak jsme si na medvědi zahráli, abychom nelenili, zopakovali jsme básničky a písničky a nakonec jsme pořádnou medvědí tlupu výtvarně ztvárnili. Tak se podívejte a zase ve čtvrtek naviděnou. Mrkající


Dotazník - Mateřský klub Rybička 2011

13. ledna 2012 v 14:08 | Jitka |  Novinky
V prosinci 2011 proběhlo dotazníkové šetření spokojenosti a potřeb našich návštěvníků. Formulář byl k dispozici v elektronické podobě na internetu a v tištěné formě v Klubu Rybička. Dotazník byl anonymní a šetření se zúčastnilo 34 osob (8 tištěný dotazník a 26 elektronický formulář).

1. Jak často navštěvujete Klub Rybička?
Navštěvuji pravidelně 18 osob....53%
Navštěvuji občas 8 osob...23%
Jen několikrát v roce 7 osob...21%
Jiné...1osoba..3%
2. Čím vás navštěvování Klubu Rybička obohatilo?
Byl to smysluplně strávený volný čas. 24…71%
Seznámil/a jsme se s novými maminkami a získal/a nové přátele. 20…59%
Dítě se učilo být v kolektivu. 19…56%
Získal/a jsme nové podněty a vědomosti. 19…56%
Dítě našlo nové kamarády. 11...32%
Zapojil/a jsme se do přípravy kroužků (jako lektor či dobrovolník). 11…32%
Je to pro mě relaxace, která mi pomáhá být doma více v pohodě. 8…23%
Jiné:
- rozvoj dítěte, hrátky a písničky
- obohatilo mě to, něco nového jsme se naučila
- místo pro setkávání s lidmi s podobnýmiživotními osudy

Všichni respondenti vybrali nejméně jednu možnost, v čem je návštěva obohatila.
Odpovědi nám potvrzují, že uživatelé oceňují to, co jsme chtěli nabídnout: především smysluplný volný čas prožitý společně, prostor pro vznik přátelství a vzájemné pomoci.
Necelá třetina respondentů se v tomto roce nějakým způsobem aktivně do tvorby programu zapojila.
Více než polovině respondentů přináší návštěvy Klubu nové vědomosti a jejich dětem pomáhají s adaptací v kolektivu a vzniku vazeb mezi dětmi.
Osm účastníků dokonce zaškrtlo, že pobyt v MK Rybička má pozitivní vliv na jejich pohodu doma.
3. Které aktivity by podle vás měl Klub Rybička poskytovat, aby to naplňovalo Vaše potřeby?
- pravidelné kroužky (Hvězdičky, Žabky atd.) 22…65%
- jednorázové akce na veřejnosti 14…41%
- společné dílny s dětmi i seniorů 14…41%
- besedy s psycholožkou 13…38%
- kurzy angličtiny pro děti 12…35%
- besedy s odborníky 12…35%
- cvičení pro děti 11…32%
- kurzy angličtiny pro dospělé 9…26%
- cvičení pro dospělé 8…24%
- volná herna 7…21%
- výlety 7…21%
- výtvarné dílny 6…18%
jiné:
-vše je velmi milé a přínosné, a záleží na času
-kurz první pomoci byl výborný
-španělština
Těžištěm aktivit pro klienty je nabídka dopoledních kroužků. Více než třetina žádá jednorázové akce a překvapivě výtvarné dílny pro seniory a děti. Tyto společné výtvarné dílny jsme pilotně zavedli na podnět ředitele Penzionu Horizont pana Mgr. Přeučila. Více než třetina by měla zájem o cvičení pro děti a čtvrtina respondentů by uvítala i angličtinu pro děti. To je pro nás signálem pokračovat v nově otevřeném kroužku Story telling a realizaci pohybového kroužku nebo rozšíření pohybové náplně již stávajícího kroužku.
4. Spokojenost klientů:
.
vynikající
jsem spokojena
průměrné
ne zcela vyhovující
nedostatečné
vybavení a vzhled prostor
8…24%
23…68%
2…6%
1…3%
.
kvalitu nabízených služeb
7…21%
27…79%
.
.
.
práci lektorů realizačního týmu
14…41%
18…53%
1…3%
.
.
atmosféru na kroužku
12…35%
22…65%
.
.
.
informovanost klientů a plánovaných akcích
9….26%
20…59%
4…12%
1…3%
.
ceny služeb
12…35%
21…62%
1…3%
.
.
Jako vynikající označili respondenti nejčastěji práci lektorů, atmosféru na kroužcích a ceny.
Celkově hodnocení vyznívá kladně. Je třeba zaměřit se na informovanost klientů o plánovaných akcích. Protože zde se vyskytlo několik upozornění na pozdní uvedení akce, či přání o zasílání informací e -mailem.

5. Co byste nám doporučila změnit, vylepšit?
Respondenti měli možnost uvést vlastní přání:
- s větším předstihem informovat o akcích, viz např. bazárek se objevil na webu cca 2-3 dny před začátkem, což je velmi málo,
- určitě by byla zajímavá i nabídka cca. 40min. kroužku cvičeni s říkankami pro děti, klidně mix. 1-3roky,
- včasnější upozornění na akce, např. malé letáčky pro maminky, které bychom mohli rozdávat třeba i těm, co do klubu nechodí a na web se nepodívají,
- vybavení herny: míň hraček, ale větší a bytelné,
- "půjčovna hraček", zavést možnost půjčit si hračku a zase vrátit (hračky pro mimina a batolata, nebo skládačky pro starší,…).
Na pracovním setkání realizačního týmu Rybičky zvážíme, co jsme schopni realizovat.

6. A nyní nám pomozte s výběrem jednorázových akcí, které můžeme nabídnout v roce 2012:
Jakou novou akci byste navštívili?
- tématické odpoledne se soutěžemi v prostorách MK Rybička (den u lékaře, poznávání zemí) 25…74%
- turistické, cyklistické výlety za poznáním okolí 11…32%
- společná návštěva muzea, divadla, kulturní akce 8…24%
- víkendový nebo vícedenní společný pobyt mimo Prahu 8…24%
- prázdninový příměstský tábor v prostorách MK Rybička 5…15%
- jiné:
- setkání bývalých uživatelů Klubu Rybička, abych je zas viděla, jak se jim daří, třeba na zahradní slavnosti, u ohně
Tři čtvrtiny klientů si přejí jednorázové akce, třetina uvítá výlety, čtvrtina kulturní akce. Překvapivě necelá čtvrtina by byla pro vícedenní pobyt mimo Prahu a reakci vzbudila i myšlenka příměstského tábora, což jsou aktivity, které jsme dosud nezkusili. Tým Rybička zváží, co je v našich siláchJ realizovat.

7. Sbor Církve adventistů sedmého dne Praha 6 - Sedlec má knihovnu s tituly z oblasti křesťanství, psychologie, výchovy, mezilidských vztahů a zdravého životního stylu. Měl/a byste zájem služby knihovny využívat?
Ano 10 osob...29%
Ne 21.....62%
Jiné 1...3%
Téměř třetina respondentů by měla zájem knihovnu využívat. Téměř dvě třetiny předpokládají, že tuto službu nevyužijí. Nyní záleží na zvážení sboru, jak bude tuto informaci interpretovat.
8. Společnost Country Life nám nabízí několik služeb, zaškrtněte, o co byste měl/a zájem:
-společný týdenní rekondiční pobyt s programem, přizpůsobeným rodinám s dětmi 7…21%
-besedy na téma zdravé vaření, bio potraviny, s ochutnávkami 16…47%
-beseda na téma role výživy a životního stylu prevenci onemocnění 6…18%
-beseda na téma kojení 0…0%
-besedy na téma zdravá redukce váhy 5…15%
V jiných městech či volnočasových centrech jsou realizovány tzv. Kluby zdraví s besedami, ochutnávkami, či sportovními aktivitami. U nás by se jednalo o novou aktivitu. Vzhledem k zájmu respondentů oslovím pana Roberta Žižku a jeho manželku Jiřinu, aby připravili konkrétní nabídku aktivit.
Zejména se jeví, že zájem respondentů vzbudilo zdravé vaření a ochutnávky.
9. Navrhněte témata výtvarných dílen:
obrázky do interiéru (ubrousková technika) 5…15%
výroba šperků (z drátků, korálků, organzy) 14…41%
malování na textil 11…32%
tmely a pasty na plátna - obrazy 4…12%
imitace terakoty 3…9%
plstění z ovčího rouna 8…24%
mozaika ze skla a keramiky 9…27%
pletení z pedigu nebo papíru 5…15%
velikonoční a podzimní aranžování 17…50%
falešná vitráž 10…30%
leptání skla, ledový efekt 6…18%
malování na hedvábí 8…24%
adventní věnce 12…35%
jiné:
-mám zájem, ale nedostává se čas
V roce 2012 pro Vás bude Zuzka Krumpholcová připravovat opět zejména sezónní výtvarné dílny, o které je mezi respondenty největší zájem, některé techniky bychom spojily s konáním jednorázových akcí a jiné na výt. dílnách v Penzionu Horizont pro rodiny i seniory.
10. Vyberte témata besed s Mgr. Wawroszovou, která by Vás zaujala:
dětské strachy a úzkosti 9…27%
zvyky a zlozvyky 11…32%
jak připravit dítě na školku 5…15%
raný psychomotorický vývoj1…3%
jak naučit dítě na nočník 5…15%
agresivita a vzdor u malých dětí 16…47%
V roce 2012 opět zařadíme do nabídky několik besed na témata, která jste nejčastěji volili nebo na témata, která jejich potřebnost se během besedy ukáže. Pokračovat bude i nabídka individuálních konzultací s psycholožkou, jež bude mít v MK Rybička své místo v rozvrhu (čt a pá odpoledne/večer).
11. Prostor pro Vaši připomínku, komentář či vzkaz:
-Děkuji, ze děláte tak výbornou práci. Hodně jste nám pomohli!!!!!
-Děkuji, že jste aktivní.
-Doufám, že budete fungovat i dále.
-Jsem senior.
-Děkuji za práci, kterou zde děláte, moc rádi sem chodíme.
-Prosím posílat termíny výtvarných akcí na můj email…

Děkujeme za Vaše vzkazy, kladná zpětná vazba vždy potěší a povzbudí. Jsme rádi, že naše služby využívají i senioři.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Děkujme za Vaše podněty a názory, budeme se snažit, co to bude v našich silách, vytvořit pro vás program, který by pomáhal vašim rodinám, prostředí, kde byste se cítili doma a mohli prožívat pohodové zážitky a vztahy, na které budete ještě po letech vzpomínat.

Váš kolektiv MK Rybička.

Losos 9.1.2012

12. ledna 2012 v 9:03 | Vlaďka
Hurá, zase jsme se sešli po prázdninách.
I když ne všichni, ale bylo nás taky dost.
Povyprávěli jsme si jak se kdo měl přes Vánoce a jak je slavil.
A pak už jsme se přivítali s Kristýnkou a čekaly na příběh, který se stal krtečkovi a jeho kamarádce žabce.
Jednou se oba ráno probudili a zjistili, že na zemi leží sních. Krteček navrhl, že půjdou sáňkovat, to on velmi rád.
Jenže Žabce byla na sněhu velká zima, a tak ji krteček půjčil čepici, rukavici, šálu a teplé ponožky.
Hezky jsme si to s dětmi zopakovaly, abychom věděli jak se co správně jmenuje.
Žabku s Krtečkem jsme pak už nechali dovádět a my jsme šli zpívat písničky a naše oblíbené říkanky.
A nakonec jsme vyráběli z vlny bambule na naše papírové čepice.
Tak snad už brzy napadne sních a bude opravdová česká zima!
Těšíme se na Vás, mějte se krásně!

Tříkrálové žabky

10. ledna 2012 v 20:14 | l |  Žabky a pulci
Tři králové se zatoulali i k žabkám a pulcům, ale napřed jsme si společně zazpívali a trochu se protáhli při říkankách.
Děti potom napjatě sledovaly známý příběh o třech králích, kteří cestou k Ježíškovi potkávali různá zvířátka. Ta poslala Ježíškovi do Betléma také nějaké dárky.
Děti pomohly králům najít cestu v mapě a vyřešit pár zapeklitých úkolů...

... až se králové nakonec šťastně dostali k malému miminku Robinovi coby Ježíškovi:-) Dali mu dary a my si s nimi zazpívali o třech králích.
Děti se pak usadily kolem stolu a vyrobily si tříkrálovou korunu, jako ostatně tenhle týden snad všechny děti v Rybičce.-)

Hotové koruny byly ze zlata a blyštěly se na nich démanty:-) Nádhera!
Příště se pojedeme podívat do zoo, tak se zase těšíme na viděnou!

My tři králové jdeme k Vám...

10. ledna 2012 v 14:09 | Lenka |  Hvězdičky
Minulý týden byly v Rybičce jen samé holčičky. Dnes se kluci nenechali zahanbit a Terezka mohla při zpívání dokonce přivítat dva nové klučičí kamarády - Daníka a Milánka. Ti se hned oba s radostí zapojili do zpívání, ukazování a tancování, takže jsme moc rádi, že rozšířili naše řady.
Terezka vyprávěla Hvězdičkám o pátečním překvapení. Byla doma s rodiči, trochu se nudila, protože cukroví už všechno snědli, stromeček uklidili, Vánoce už byly prostě pryč. A v tom zaslechla zpěv: "My tři králové jdeme k Vám..." Honem se běžela podívat, kdo to zpívá - a naše Hvězdičky s ní:
U dveří zvonily tři legrační postavičky. Byly to děti, na hlavě měly korunu a přišly koledovat. A vysvětlily překvapeným Hvězdičkám s Terezkou, že jsou Tři králové, kteří se kdysi šli poklonit Ježíškovi do Betléma a oni dnes chodí od domu k domu, koledují a píšou křídou na dveře K+M+B (to jsou počáteční písmena jejich jmen - Kašpar, Baltazar a Melichar), která by měla všem lidem přinést štěstí a zdraví v novém roce. Hvězdičky si s nimi zazpívaly krásnou tříkrálovou koledu.
Koruny, co měli tři králové na hlavách, se Hvězdičkám moc líbily, takže chtěl každý také takovou. Ale nejprve se musely děti posilnit a trochu se proběhnout. A pak se stříhalo a stříhalo...
Ale kupodivu si jen málokdo chtěl tu krásnou korunu dát na hlavu:
Jen Terezka se usmívala, když jí děti půjčily všechny své koruny:
Co si asi myslela? Že si každý den vezme jinou? Tak to zase ne, Hvězdičky si je odnesly domů a hrají si na krále, královnu či princeznu tam!

Tři králové u želviček

6. ledna 2012 v 21:30 | Zuzana |  Želvičky
Vítám vás v novém roce a těším se s vámi na setkání na kroužku želviček.
Dnes jsme se přivítali s novou želvičkou Eliškou. Začali jsme povídáním o vánocích a o skončení starého roku a příchodu nového a nakonec o Třech Králích. Děti bedlivě poslouchaly a najedou Kristýnka uslyšela z okna nějakou písničku... "My tři králové jdeme k vám, štěstí zdraví, vinšujeme vám..." a na dveřích uviděla nápis K+M+B 2012. Tak jsme třem mudrcům poděkovali za jejich požehnání a jelikož krásně koledovali, taky jsme jim zazpívali. Pak jsme si vyrobili slušivé korunky a hned se z nás stali králové, vyrazili jsme na dlouhou cestu plných překážek a bravůrně jsme je sdolávali.
Bohužel nám chyběla Míša fotografka, tak mám jen foto z telefonu. Zamračený
Tak zase ve čtvrtek naviděnou.

Povánoční setkání u Hvězdiček

6. ledna 2012 v 21:16 | Lucka |  Hvězdičky
Na prvním povánočním setkání si Hvězdičky povídaly o tom, jaké byly Vánoce, kdo a jak zdobil stromeček a jaké dárky přinesl Ježíšek.
Na úvod jsme si ještě připomněli koledy a vzývali sníh cinkáním rolniček.

Při divadélku nám babička s dědečkem vyprávěli o tom, jak prožili Vánoce, babička dětem dokonce schovala i voňavé cukroví.

A protože všechny dárky už jsou rozbalené, rozhodli jsme se ještě malé dárečky vyrobit- třeba pro tatínky, babičky nebo kamarády....


....podívejte se, jak jsou krásně zabalené!

A co je uvnitř? přece překvapení!

Vánoční LOSOS 19.12.2011

3. ledna 2012 v 10:35 | Vlaďka a Sabine
Dnešní kroužek se nesl ve znamení blížících se Vánoc.
Dnes byly mezi námi maminky s dětmi i z Ruska, tak jsme slyšeli ruskou písničku k novému roku, zazpívali jsme i české koledy a Sabine přinesla i jednu německou koledu.
Tady jsou slova refrainu:

Kling, Glöckchen, klingelingeling,
kling, Glöckchen, kling!

S Kristýnkou jsme si přečetli vánoční příběh o narození Ježíše .

Zazpívali jsme si ještě pár písniček a protáhli se u známých říkanek.

Nakonec jsme vyráběli vánoční nebo novoroční přání.

Hezky si užijte vánoční svátky a do nového roku přejeme vše jen to nejlepší!

Moc se na Vás těšíme a další kroužek bude 9.1.2012, opět od 9:30 hod.!

Hvězdičky a vánoční zvyky

2. ledna 2012 v 14:57 | Lenka |  Hvězdičky
20. prosince 2011
Dnešní Hvězdičky byly neobvyklé. V tělocvičně byli totiž řemeslníci. Hvězdičky to bouchání a vrtání ale neodradilo, hudební nástroje, stoleček s židličkami a i všechny pomůcky k divadélku a tvoření si přenesly do herny a udělaly si útulnou předvánoční atmosféru tam. Zazpívaly si koledy,
procvičily hlavu, ramena, kolena, palce, ukázaly si, jak leze žába po žebříku.
Terezka je zavedla za babičkou a dědečkem do chaloupky u lesa,
a tak se Hvězdičky dozvěděly, jaké se dají o Vánocích dělat zvyky: babička s dědečkem si rozkrojili jablíčko, aby zjistili, jestli budou příští rok zdraví, házeli pantoflí a pouštěli si v umyvadle malé lodičky se svíčkou a pozorovali, jestli plují spolu a nebo každý zvlášť a komu ta svíčka dříve zhasne.
Hvězdičkám se tento zvyk líbil ze všeho nejvíc, a tak si s maminkou nebo tatínkem také vyrobili lodičku
a pustili si je v umyvadýlku. To byla krása!
Přejeme všem Hvězdičkám krásné Vánoce a těšíme se na ně v novém roce!