Prosinec 2011

Vánoční prázdniny v Rybičce

29. prosince 2011 v 9:20 | Jitka

Dveře MK Rybička se po vánočních pázdninách pro Vás opět otevřou v úterý 3. 1. 2012.

želvičky a zvoneček 15.12.2011

22. prosince 2011 v 21:29 | Zuzka |  Želvičky
Na dnešních želvičkách to pěkně cinkalo. Nejprve Krištýnka zvonečkem nalákala dětičky na svá místečka, abychom se hezky představily a pak už následovalo divadélko. Krtek pod zemí pilně pracoval a najednou o něco zavadil, našel zajímavý předmět s kuličkou na šnůrce a vůbec nevěděl co to je, a když s tím tak kymácel, začalo to vydávat hlasité zvuky. Až to vzbudilo myšku. Ani myška nikdy tu věc neviděla, ale moc se jí libilo, jaké zvuky to vydáva, a tak cinkala až vzbudila zajíčka, ježka a taky medvěda... A pak na to přišli, i děti to poznaly - to je přeci zvoneček! A krtka napadlo, když bude s ním dlouho cinkat, že to uslyší všechny zvířátka v lese a až nastanou Vánoce, tak je všechny svolá k štědrovečerní hostině..
A u nás to asi dopadne stejně - "Až zacinká zvoneček, rozsvítí se stromeček, dárky leží dokola a maminka zavolá, pojd´te děti honem sem, máme přeci Štědrý den!"
A zazvonil zvoneček a divadélku byl koneček a začalo zajímavé tvoření. Šárka Abelová přinesla na vyzkoušení kouzelné fixy Blendypens, které si dávají pusinky a kreslí duhově. Děti dostaly veliké šablony zvonečků a zkoušely různé kombinace barev, dokonce malovaly i tříbarevným fixem najednou a to se jim moc líbilo.
Děkujeme Šárce za milé výtvarné zpestření a jistě nejeden stromeček bude zdobit malovaný zvoneček...Usmívající se
Vánoční zvyky

21. prosince 2011 v 15:49 Žabky a pulci
Vánoce, Vánoce přicházejí a děti do Rybičky nee? Asi je v tom předvánočním šrumci maminky nechtějí cpát do autobusu, který veze davy lidí shánějící na poslední chvíli ještě nějaké dárky. A tak i když nás nebylo moc, o to víc jsme si tu dnešní předvánoční seanci užili. Napřed samozřejmě čekalo na děti malé pohoštění...
... potom žába s tučňákem šli do lesa pro vánoční stromek, který jim děti pomohly ozdobit...
Ten byl ale krásný! Pak už jenom čekali na první hvězdičku, aby mohli začít hodovat štědrovečerní dobrůtky.
Zazpívali jsme si se žábou a tučňákem koledy a pustili do světa lodičky. Naštěstí žádná nevyplula na širou vodu, všechny se pěkně držely při kraji, takže budeme mít děti doma a nepojedou nikam do světa, uf:-)
Děti si namalovaly vánoční dekoraci - stromečky, vločky a srnečky.
A nakonec jsme si vyzkoušeli i vánoční úklid v herně:-)
Přejeme vám všem krásné vánoční svátky, v novém roce hodně pohody, zdraví a dětských úsměvů a těšíme se zase na viděnou!

Perníčkové pondělí v Lososu

15. prosince 2011 v 22:10 | Vlaďka a Sabine |  Losos
Na pondělní ráno se Kristýnka moc těšila, protože se chystala s dětmi v Lososu péct!
Blíží se Vánoce, tak přece to musí i v Klubu Rybička vonět pěkně vánočně!
A tak jen co se s dětmi Kristýnka pozdravila, začala se chystat na přípravu perníkového těsta.
Oblékla si zástěrku, připravila místo přípravy a pak spolu s dětmi jmenovali co všechno vlastně do těch perníčků patří. Mouka, med, máslo, koření, voda... Vše se to zamíchalo až vzniklo těsto.
A protože opravdové těšsto jsme už neměli, tak si děti tvořili "perníčky" z modelíny.
Tu jsme pak dali do trouby a upekli.
"Čekání" jsme si krátili písničkami a říkankami třeba jako:

Kolo, kolo mlýnský, za čtyři rýnský,
kolo se nám polámalo, mnoho škody nadělalo,
udělalo BÁC!
Vezmeme si hoblík, pilku,
zahrajem si ještě chvilku.
až to kolo spravíme, ták se zatočííííméééé!!! :-)
Bublina
Velká novina, nafoukla se bublina,
bublina se nafukuje a přitom se roztahuje.
Podívejte děti, jak bublina letí,
letí, letí nad náš dům - udělala PRÁSK a BUM!

A když byly perníčky "upečené" tak jsme je šli zdobit a nejlepší na tom všem byla ta zdobící poleva, jak děti zjistily...

Příští týden si vyrobíme vánoční přání, zazpíváme si vánoční koledy a jednu i německy!
Těšíme se na Vás!

vánoční dílnička

14. prosince 2011 v 20:53 | zuzka |  Výtvarné dílny
Dneska přicházely maminky s miminky a staršími dětmi na svůj oblíbený kroužek, ale už ve dveřích na ně dýchla příjemná vůně. "Jé, tady to hezky voní..", to nealko svařáček voněl z kuchyňky a tělocvična byla plná nejrůznějšího tvoření vánočních ozdob. Pro děti jsem nachystala andělíčky z těstovin a lektorka Eva donesla drátky a plstění.
My otrlé maminky jsme se hned pustily do díla, jelikož víme, jak ten čas letí. Bohužel né všem maminkách nechaly jejich ratolesti volné ruce. Ale alespoň mohly ochutnát svařáček, vánoční cukroví a nahlížely na zajímavou tvorbu a odnášely si alespoň inspiraci na dlouhé zimní večery.
Tak jsme se hezky naladily, poklábosily a můžeme se těšit na ježíška.
zuzka

Vánoční stromeček pro zvířátka

13. prosince 2011 v 13:51 | Lenka |  Hvězdičky
13. prosince 2011

Milé děti,
jestlipak víte, jak se dnes měly Hvězdičky v Rybičce? Pohrály si, přivítaly mezi sebou dva nové kamarády - Marušku z Ruska a Vilémka, zazpívaly si - zazněly známé písničky jako Holka modrooká nebo Poštovský panáček, ale jelikož už jsou za dveřmi Vánoce, nechyběly tentokrát ani vánoční koledy. Ty musí Hvězdičky ale ještě trochu lépe natrénovat!
Terezka dnes přivedla Honzíka a společně vzali děti do lesa ozdobit stromeček pro zvířátka. Pročpak to? K Vám domů určitě přinese stromeček Ježíšek, ale zvířátkům musíme ozdobit stromeček my lidé! A co se zvířátkům na ten stromeček pověsí? Jablíčka, žaludy, kaštany, oříšky, starý chleba - podívejte se, jak Hvězdičky pomáhaly!
Za chvíli do Rybičky přicupital ježek a měl obrovskou radost! Dětem moc děkoval a pověděl jim, že to rozhlásí po lese, brzy se ke stromečku přijdou podívat srnky, zajíčci, možná i divoké prasátko a přiletí určitě i ptáčci. Děti, ozdobíte s maminkou a tatínkem i další stromečky v lese, aby měla zvířátka také krásné Vánoce?
U zdobení stromečku Hvězdičkám hrozně vyhládlo, takže se musely posilnit - teta Lucka upekla pro všechny perník (mňam a děkujeme!), nechyběla ani jablíčka, křupky a piškoty - no hladem nikdo netrpěl!
A pak už honem do tvoření vánočních přání - bílou čtvrtku pomalovat voskovkami, přetřít je vodovkami a přebytečnou vodu vysušit - tvořili všichni, podívejte:

A že byste měly radost, kdyby Vám někdo poslal takovéhle přáníčko?
Tak neváhejte a také podobné vytvořte!
A přijďte se k nám za týden zase podívat, budeme moc rádi!


Proč pes honí zajíce a dílna s fixami

13. prosince 2011 v 10:27 | Pavla Máčová, foto Pavla Máčová

Letošní prosincový čas zatím vůbec nevypadá, že by se blížila zima. Sem tam sice fouká studený vítr z polí, ale sněhu ze zatím mezi nás moc nechce. Vánoce na nás spíše dýchají z výkladních skříní obchodů, sdělovacích prostředků a při pečení vánočního cukroví. My jsme si v tomto vypjatém předvánočním čase našli trochu času a sešli jsme se u stínového divadla.

Maminky z MC Liška s Lenkou Navrátilovou si připravily divadelní jeviště a předvedly krátký příběh ze života zvířat.
Děti s rodiči sledovaly pradávný příběh, který si téměř nikdo již do dneška nepamatuje. V dávných dobách ještě byli pes a zajíc ještě přátelé, a když se potkali, popovídali si spolu. Jednou šel zajíc na nákup do města, bylo již studený podzim a cestou potkal psa. Zajícovi byla zima a pes byl spokojený. Když se pes zeptal zajíce, proč se jen třese zimou, zajíc mu odpověděl: "Mě je zima, protože nemám boty, jako máš ty. Půjčil bys mi jednu, abych mohl zjistit, zda mi bude lépe?" Pes po chvilce přemýšlení souhlasil a půjčil zajícovi botu.
Zajíc byl v jedné botě moc spokojený a tak na psovi vyloudil i botu druhou. Nejprve se psovi předváděl, jak mu boty pěkně sluší a jak je mu v nich dobře. Pak kamsi odběhl. Pes se po chvíli zamyšlení začal po zajícovi shánět, běhal, štěkal a volal na zajíce. Ten však nebyl nikde. Když zajíce později pes zase uviděl, se štěkotem se za ním rozběhl a zajíc jen utíkal, protože nechtěl boty psovi vrátit. Od té doby pes neustále běhá za zajícem a honí ho, ale proč tomu tak je, na to už se dodneška zapomnělo.
Dětem se představení velmi líbilo, hrálo se za šera, aby byly dobře vidět stíny zajíců a lesa na pódiu.

Po tomto příjemném začátku jsme se přesunuli přes chodbu do společných místností Rybičky, kde byla připravena výtvarná dílna Šárky Ábelové s fixami Blendypans a TRIO a ozdobnými šablonami a třpytkami.

Děti za pomoci Šárky a maminek se pustily do zdobení vánočních zvonečků fixami Blendypans, které se svou zvláštní konstrukcí jsou schopné vytvářet velmi neobvyklé barevné kombinace a odstíny.

Dále se mohlo fixami Blendypens, pomocí takzvané foukačky, foukat barvy na zvonečky dle fantazie tvůrců.

Posledním zajímavým výtvarným pomocníkem byly fixy TRIO s třemi různě barevnými hroty dohromady. Daly se tak tvořit zvláštní trojbarevné ozdoby na zvonečky jedním tahem. Po namalování zvonečků děti, s dopomocí či samy, zvonečky vystřihly a Šárka jim je pomohla dokončit svázáním barevnou stužkou.

Všem se na výtvarce moc líbilo, tvořili všichni dle chuti včetně rodičů. Děti se mohly po tvorbě zvonečků ještě vyřádit v herně plné hraček. Na rozloučenou dostaly děti od Šárky omalovánky se dvěma Blednypans fixami, aby si mohly doma vyzkoušet podobný styl tvorby. Pro nás všechny to bylo velmi příjemné uvolněné odpoledne, kdy jsme mohli trochu opomenout předvánoční starosti a trochu si společně i popovídat. Přeji všem z Rybičky krásný předvánoční čas, a pokud se již neuvidíme i příjemné Vánoce a šťastný nový rok 2012. Těším se na další podobné setkání! Pavla

O pyšné vločce

13. prosince 2011 v 9:51 | Lucka |  Žabky a pulci
Dneska po ránu poletovaly sněhové vločky a k nám do klubu se také jedna zatoulala. Ale o tom až za chvíli. Napřed jsme si samozřejmě trochu pohráli, nasnídali se a zazpívali pár písniček - nesmělo chybět Kolo, kolo mlýnský, Myška tanečnice a Pásla ovečky.
Pak už si děti posedaly na židličky jako v divadle a pohádka začala. Byla jedna vločka a ta byla sice moc krásná, ale taky náramně pyšná. Všude se vytahovala, že je ze všech nekrásnější! Jenomže padala a padala, až dopadla - spadla rovnou do komína. Šel kolem ježek kominík a zrovna se chystal komín vyčistit. Jak ho vymetl, vyletěly nejen saze, ale i vločka. Už nebyla krásná, ale černá jako ty saze. Ježkovi jí bylo líto, nakonec se spolu spřátelili, vločka už nebyla pyšná, a tak to dobře dopadlo.
Děti pomohly uklidit po kominíkovi saze...
... a sebraly si pár vloček, které omalovaly...
... z jedné strany krásně barevně a z druhé černě. Schválně, jestli si děti pohádku doma ještě zopakovaly s maminkami?

Příští středu, tedy 14. 12. 2011, se na vás těšíme s vánočními zvyky a cukrovím!

Dotazník pro Vás

10. prosince 2011 v 18:37 | Jitka |  Novinky

Vážení návštěvníci Mateřského klubu Rybička,
rádi bychom dali prostor pro Vaše názory na naši činnost a získali zpětnou vazbu o Vašich přáních.
Prosím, věnujte chvíli času vyplnění dotazníku, který najdete na https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dExrb0NYUTJ3aVE2WHMxY21XYTEtX2c6MQ.
Dotazník může vyplnit každý, kdo Klub Rybička v roce 2011 navštívil.
Na vyplnění formuláře máte čas do 23.12. 2011.
Pro ty z Vás, kterým je milejší papírová forma, budou k dispozici formuláře přímo v Klubu Rybička.
Počátkem ledna 2012 výsledky ankety zveřejníme.
Děkujeme Vám za Váš čas a ochotu a těšíme se na Vaše odpovědi.
Jitka Kafková

želvičky a zimní radovánky

8. prosince 2011 v 20:45 | zuzka |  Želvičky
Dnes k nám do klubu zavítala pouze maminka Míša se svým synkem Matýskem. Ještě, že jsem měla s sebou své kluky, kteří s gustem obsadili hernu a udělali si v ní svůj domeček. Dostat je z něho dalo nemalé úsilí. Nakonec přeci jenom k divadlu usedli a musela jsem je začarovat a kouzlem přilepit k polštářku, aby neměli zaječí úmysly.
Kristýnka ráno zjistila, že konečně napadl sníh (asi byla na horách) a nemohla se dočkat, až se svými kamarády zvířátky půjde užívat zimní radovánky. Ale co to, zajíc nikde, ježek někde spí, veverky zalezlí, no prostě nikdo. Všechna zvířátka přeci v zimně spí, ale pozor, né všechna. Třeba takový lední medvěd nebo tučňák, ti přeci sníh hrozně milují. A tak jsme je na tu zimní nadílku pozvali. A už se klouzali a sáňkovali a také začali bruslit na zamrzlém rybníku. A když Kristýnka upadla na ledu, uslyšela nějaké volání o pomooc. Byli to kapříci, kteří pod ledem nemohli dýchat a tak jsme se rozhodli je zachránit. Kluci vzali kladívka a tloukli a tloukli, až nakonec led prorazili a kapříci vypluli nad hladinu. Sláva, dobře to dopadlo. Pak jsem se trošku protáhli a krásný ledově zamrzlý rybník jsme si i vyrobili. Tak příště holky, přijdte zkrotit ty naše raubíře. ahoj


želvy a mikuláš 1.12.

8. prosince 2011 v 20:28 | zuzka |  Želvičky
Poslední a nejkrásnější měsíc v roce právě odstartoval a první krásný zážitek máme za dveřmi - Mikuláš. A tak i Kristýnka s dětmi trénovala básničky a zimní písničky, aby se děti předvedly před andílkem a dostaly nějakou sladkou nadílku.
A aby tu nadílku měly kde hledat, vyrobily jsme si krásné mikulášské květináče a pod vousy jistě každé dítko něco najde.
Tak si setkání s mikulášem, adělem a možná i čertík užijte.
zuzka
http://misahoracek.rajce.idnes.cz/Zelvicky_Mikulasovske_1.12.2012/

Hvězdičky a čertíci

6. prosince 2011 v 23:01 | Lucka |  Hvězdičky
Blllll..blllll.....znělo úterním kroužkem Hvězdiček.
Stále čekáme na sníh, a tak jsme začali zpívat zimní písničky a vánoční koledy. Děti s rolničkami zajistily energický doprovod! Znělo to jako sobí spřežení daleko na severu....

V divadelní chvilce seznámil maňásek Terezka děti s čertíkem a mikulášem. Ukázalo se, že děti jsou úžasně šikovné, a tak měl mikuláš pro všechny malou odměnu. Čertík trochu brblal, ale nikdo se nenechal vystrašit!


Po malé svačince (děti musely sníst tu dobrotu! a po setkání s takovými bytostmi potřebovaly malou přestávku) jsme se pustili do vyrábění čertíků vlastních.
Stačil nám černý karton, barevné papíry a špejle.
A protože máme šikovné střihače a vášnivé lepiče, byla to hračka!

Pak už jsme jsme na sebe mávali čertovskými mávátky a dělali blllll..........


Losos na Ukrajině

6. prosince 2011 v 20:28 | Vlaďka a Sabine |  Losos
Dnes jsme měli v plánu docela nabitý program, tak jsme to vzali zkrátka.
S dětmi jsme si udělali Kolo, kolo, mlýnský a zazpívali "rozvičku" Hlava, ramena, kolena, palce... a taky jsme se přivítali s Kristýnkou. Ta všechny děti pozdravila a dnes se i přivítala s novými holčičkami - Ilonkou a Sofinkou.

Krteček zavzpomínal na příhodu, která se mu stala, když byl navštívit svou kamarádku Žabku na Ukrajině.
Ráno, když vesnice vstávala, z každých vrat vyrazila na pastvu jedna kráva a pěkně spolu v řadě šly na pastvu a co bylo nejdivnější - večer když se vracely, každá trefila do těch správných vrat a sama zašla až do stáje.
No zajímavý úkaz to mají na tom Ukrajinském venkově!

No a pak už jsme předaly slovo našim třem maminkám původem z Ukrajiny.
Alina si připravila povídání i fotky z jejich obrovské a jistě velmi krásné země.
Inna se Zinou ji doplňovaly a tak z toho bylo velmi zajímavé povídání.
Dozvěděly jsme se, že Ukrajina má 46 mil. obyvatel, hlavní město je Kyjev, které zároveň leží na nejdelší řece Dněpru, která má v určitých místech šířku až 16 km!
Oficiální řečí je ukrajinština, která prý ale není zas tak podobná ruština, jak jsme si mysleli.
Jinak je tam velmi úrodná zem, takže se skoro všude pěstuje obilí.
Barva a obilí a nebe jsou zároveň národní barvy.
Kvůli nestabilitě v zemi skoro 8 mil. obyvatel cestuje za prací mimo svou zem.
Těch zajímavostí bylo víc než dost, holky se opravdu připravily na výbornou!

Alina nám uvařila domácí pirohy s bramborovou náplní a omaštěné cibulkou - jedlo se to ze zakys. smetanou a bylo to vynikající!
Inna si pro nás připravila velké překvapení.
V kufru, který přivezla měla harmoniku, na kterou nám moc hezky zahrála a k tomu zazpívala.
Připadaly jsme si jako někde na dovolené na Ukrajině! :-)
Moc jim za milé dopoledne děkujeme a těšíme se někdy brzy naviděnou!

Kurz angličtiny od ledna!

6. prosince 2011 v 10:16 | Jitka |  Novinky

Kurz angličtiny pro pokročilé leden až červen
ČT 14,30-15,15 Start 5. ledna 2012. Cena 1600 Kč.

Kurz angličtiny pro falešné začátečníky a velmi mírně pokročilé leden až červen ČT 15,15- 16,00 Start 5. ledna 2012 Cena 1600 Kč.

Lektorka Radka Škarvadová, přihlášky a informace na rebeccalynn@seznam.cz nebo tel.: 777852815 V případě potřeby je možné zajistit hlídání dětí.

Pokud byste měli zájem rozvíjet či udržovat své jazykové schopnosti a nenašli jste odpovídají úroveň, obraťte se na uvedený mail a můžeme zkusit otevřít i kurz jiné úrovně.

Mikulášská besídka 4.12.2011

5. prosince 2011 v 19:29 | Jitka,Vlaďka, Pavla, Zuzana...a Mikuláš :) |  Akce pro celou rodinu
V neděli večer jsme jako hosta pozvali Mikuláše, abychom s ním zažili pěkný večer plný malování, zpívání, příběhů a hlavně nadělování dobrot.
Protože se hlásilo 22 rodin, celkem 80 lidí, uspořádali jsme takové besídky dvě za sebou, aby pro všechny bylo dost místa a mohli jsme si to užít v klidu a pohodě.
Pro Vás, kteří jste byli nemocní nebo jste nemohli přijít, aspoň malé nahlédnutí:

Jako rozehřívací aktivita byla připravena výtvarná dílnička.
Zuzka rozdala dětem psotavičky Mikulášů, čertíků a andělů a děti vybarvovaly a lepily na špejle.
Poté nás Vlaďky seznámila s legendou o Mikuláši a jeho dobročinných aktivitách, abychom věděli, proč je spojován s dáváním dárků.
A pak jsme zpívali a volali Mikuláše tak dlouho, až se v doprovodu andělů objevil. Každé dítě pozdravil, poslechl si písničky a básničky, které mu někteří odvážlivci předvedli a andělé rozdávali dárkové balíčky.A nakonec se zase zpívalo a vybalovaly se balíčky a mlsalo se...
a pak už dobrou noc, je čas jít na kutě:) a za rok třeba zase nashledanou!

Ježci

4. prosince 2011 v 21:26 | Jitka |  Žabky a pulci
Tentokrát jsme se sešli opravdu v hojném počtu. Kromě pravidelných stálic dorazili i nové maminky s dětmi, tak nás bylo všude plno, jestli jsem dobře počítala, tak se sešlo 12 maminek a 22 dětí. Když jsme se u bubínku vítali,
pěkně to v Rybičce dunělo.Ještě jsme si zazpívali a zatančili a při říkance Had leze z díry, vystrkuje kníry, jsme v hadovi dojeli do herny, kde byly na zdi pověšené papíry a pro děti nachystané pastelky, kterými měly Ježíškovi napsat nebo namalovat vzkaz, co by si od něj přály k vánocům.


Pak už byla pohádka. O smutném čertíkovi, který neměl žádné kamarády. Nikdo si s ním nechtěl hrát, protože se ho všichni báli, hlavně těch jeho rohů. Když potkal velikého statného medvěda, který se ho nebál, vyprávělmu o svém trápení a vysvětlil, že ty své růžky může použít třeba na vyhrabávání červíků a žížal ze země. Medvěda tedy napadlo, že by mohl četíka seznámit s ježkem a myškou, kterým by se čertíkova pomoc mohla hodit. A také že ano! Nakonec vše dobře dopadlo, čertík našel kamarády, se kterými si mohl hrát a zvířátka užitečného pomocníka.


A protože ježčí rodinka čekala miminka, rozhodli jsme se jim s těmi ježečky trochu pomoci. Šli jsme si je vyrobit z jablíček, hrozinek, brusinek a mrkviček...


... a super bylo, že se všechny ty ozdobičky, co se na párátka napichovaly, daly jíst :-)


Pilates

4. prosince 2011 v 18:39 | Kamila |  Cvičení pilates
Pondělní cvičení - 5.12. je zrušeno!!!!!!!

Přiletěla vrána.. 24.11.

1. prosince 2011 v 21:14 | zuzka |  Želvičky
Dnes to vklubu pěkně krákalo, příběh byl totiž o vránách a havranech.Začalo to tak, přiletěla vrána, sedla na trní, přiletěla druhá, sedla vedle ní... no a už tu byl zamilovaný páreček a zanedlouho přišly na svět havraní mláďátka. Jenomže jak to i u zvířecích dětiček chodí, pěkně zlobí rodiče. Pořád jen, my máme hlad, já si chci hrát... a tak už toho měla maminka vrána dost a chtěla volno, hlídat musel táta havran. Jak tak lítal pro zrníčka na pole, zjistil, že ho pozoruje starý havran. Dali se do řeči a starý havran si stěžoval, že je na větvi sám, že se nudí...v tom tátovi svitlo - pojď k nám, tam je veselo. A tak se taky stalo, starý havran se stal strýčkem, který s radostí občas pohlídal zlobivá havrančata a maminka s tatínkem si mohli občas vylítnout z hnízda...
No nepřipomíná vám to něco maminky, taky bychom někdy mohly svěřit svá dítka tatínkům...
Pak jsme si i takovou havraní rodinku vytvořili...
zuzka