Říjen 2011

Želvičky 27.10.

28. října 2011 v 21:46 | Zuzka |  Želvičky
Dnes nám přišli do klubu samí kluci, to se nám ale trochu hodilo, jelikož jsme si to udělali trochu strašidelné. Kristýnka koukla svým kouzelným dalekohledem daleko do vzdálených zemí a viděla děti převlečené za strašidla a jak chodí od domu k domu, říkají koledu a venku dýně, uvnitř svíčka...
Tak se jí to zalíbilo, že to chtěla udělat taky, neměla ale dýni, a tak se vydala za ježkem, zda jí nemá ve spíži. A neměl, šli hledat na pole a tam jich bylo a těch různých tvarů a pak ji našli - velká oranžová dýně. Byla tak těžká, že ji musel odválet sám medvěd a pomocí svých drápků ji i vydlabal. A pak už jsme si říkali básničku - ůJednou večer při setmění, děti v strašidla se mění, v okně dýně, uvnitř svíčka, halloweenská mají trička, od domu k domu běhají a koledu všem říkají. Dejte nám sladkou koledu, nebo vám něco provedu!"
Dýni jsme měli, tak ještě ty převleky, pustily jsme se do díla a udělaly dětem masku dýně. Pak začalo to pravé strašení, v klubu se setmělo, rozvítila se dýně a hůůů, hůůů.
Nakonec si děti ustřihly i svoji koledu a bylo to prima. Tak zase příště.
Zuzka

Výtvarná dílna Kaleidoskopy

28. října 2011 v 21:33 | Zuzana |  Výtvarné dílny
Na dnešní dílnu přišla malířka Jana Procházková, která nás seznámila s výrobou, respektive skládankou kaleidoskopu. Petra s dcerkou Barčou dostaly materiály a pustily se do zdobení dalekohledu. Pomohly nám samolepicí folie, zrcadlová sklíčka a šlo jim to pěkně od ruky. Nakonec si vybraly, co si vloží do vnitřku a už se prohlíželo, to je na to nejhezčí. Pokaždé je to jiné a tajúplně krásné.Usmívající se

Kouzelné houbičky

26. října 2011 v 13:52 | Jitka |  Žabky a pulci
Dnes jsme se sešli v hojném počtu, takže když jsme všihni u přivítání a pak i při zpívání písniček chřestili a bubnovali, parádně to znělo! Usmívající seNajednou jsme se ocitli v lese, kde žila hodná babička, která sbírala kořínky a bylinky a léčila s nimi zvířátka, když se jim stal nějaký úraz nebo je trápily jiné neduhy.


V lese panoval pořádek a klid a všichni tam žili rádi. Všechno se ale změnilo, když se do lesa přistěhovala smečka vlků, kteří v lese dělali nepořádek, zvířátkům bořili hnízda a pelíšky, kradli jídlo. Nešťastná zvířátka přišla za babičkou, aby jim pomohla. Ta na louce, kde bydleli vlci, nechala pomocí bylinek vyrůst kouzelné houby. Když je vlci snědli, každému z nich se změnilo něco na těle. Jeden byl celý holý, tak mu byla zima, druhému narostl ocas tak veliký, že ho ani neunesl, dlaší se změnil v malinkatého vlčka a tak dále.


Protože věděli, že v lese žije babička kořenářka, šli ji žádat o pomoc. Ta vlky poslala, ať nejpre napraví všechny škody, které v lese udělali a omluví se zvířátkům. Vlci v lese uklidili, opravili zvířátkům domečky a slíbili, že se polepší a už se budou chovat hezky, aby se vlese líbilo všem a mohli tam s ostatními zůstat.


A my jsme si takové kouzelné houbičky vyrobili. Papírové houby jsme potřeli barevným lepidlem a posypali barevnou rýží. Nakonec jsme jim přilepili na nožky špejle, aby si je děti mohly zapíchnout třeba do květináče nebo na zahrádku.Hvězdičky a Halloweenka

26. října 2011 v 0:08 | Lenka |  Hvězdičky
25. řijna 2011

Hvězdičkám se dnes moc líbilo v herně - Terezka si pro ně musela dojít, protože už se jich nemohla dočkat. Společně si zazpívaly a zarecitovaly, zatancovaly a - těšily se, až jim Terezka vysvětlí, co je ta velká oranžová věc, co s sebou přinesla. Dýně Halloweenka! A je strašně smutná! Lidé na ni zapomněli - večer ji nikdo nerozsvítí a tudíž o ní nikdo neví. Děti, pomůžete jí najít svíčku, aby mohla být každou noc pěkně strašidelná?
Hvězdičky našly svíčku, ale zapálit ji mohla jen maminka Aničky, to děti nesmějí! A Halloweenka se úplně rozzářila, dětem hrozně děkovala a dala jim za odměnu každému jednu malou dýničku.
Takhle jsme je ozdobili:
Někomu to bylo málo, tak si ještě namaloval obrázek:
Pak se Hvězdičky nasvačily, proběhly se v tělocvičně a vrátily se opět do herny, kde maminkám v kuchyňce uvařily bramborovou kaši - všechny na ni dostaly chuť a pospíchaly domů uvařit kaši opravdovou, ne jen takovou jako.

Hvězdičky a skřítek křivoklátský

25. října 2011 v 23:53 | Lenka |  Hvězdičky
18. října 2011

Představte si, Terezka dnes vyprávěla dětem o svém nedělním výletě na Křivoklát! Nebyl to jen tak obyčejný výlet, protože tam potkala podivného skřítka, který vyráběl z oříšků postavičky. Pak je prodával na jarmarku na nádvoří.
Terezka si hned řekla, že by tomu skřítkovi mohly Hvězdičky pomoci. Podívejte se, jak jim to šlo!
Takhle vypadaly postavičky z oříšků!
Samozřejmě si Hvězdičky také zazpívaly a pohrály v herně - bez toho by to v Rybičce nebylo ono!

Odlet ptáků

25. října 2011 v 23:29 | Lenka |  Hvězdičky

11. října 2011
Dnes si Hvězdičky nejprve pohrály v herně, pak s Terezkou mezi sebou přivítaly nové kamarády (sešlo se tu dnes 8 dětí!) a společně si zazpívaly a zatancovaly.
O čem byla dnešní pohádka? O tom, jak někteří ptáci odlétají do teplých krajů a někteří ne.
Podívejte, jak děti poslouchaly! Ani nedutaly!
Po pohádce se musely posilnit a trochu se protáhnout.
A pak už hurá do dílny - každý si chtěl vytvořit vlastního ptáčka:
Nakonec jsme jich měli celé hejno!
Tak snad všichni ptáčci odletí včas!

Losos v Americe - 24.11.2011

25. října 2011 v 15:36 | Vlaďka |  Losos
Dnešní pohádku vyprávěl Krteček.
Dostal dopis od svého kamaráda až z Ameriky a ten ho v něj pozval na návštěvu.
A tak se Krteček vydal za kamrády poradit jak se tam vlastně dostane.
Radili se jestli se tam dostane, autem, vlakem, autobusem, ale děti jim poradily, že to asi nepůjde.
Mezi Amerikou a Evropou je veliký a hluboký oceán a tak přišli na to, že nejlepší a nejrychleší to bude letadlem.
A tak se krteček vydal na cestu.
Na letišti v USA ho čekal Myšák a ukázal mu své velké město. Krteček byl celý "paf" z velkých mrakodrapů. Doma Myšák připravil samé dobroty - jako "pop corn" a koláčky"cookies".
Krtečkovi se v Americe moc líbilo, ale doma je doma. A když se vrátil domů, moc se těšil na své kamarády a všechno co prožil jim povyprávěl.

Nám dnes přišla vyprávět Angela, která je ze státu Indiana, jak jsme se dozvěděli.
A tak mezi běháním a potřebami našich dětí :-) jsme se dozvěděli jak se sem s manželem dostali, co dělají a jak se jim tady líbí. Angela nám přinesla ještě teplý Apple pie, který byl vynikající a k tomu chlebíčky s peanut butter a džemem. No samé dobroty!
A protože jsme toho ještě dost nestihly, necháme pokračování někdy na příště!

Příští pondělí (31.10.) přivede Veronika svoji tchýni z Bulharska, takže se máme opět na co těšit!

želvičky 20.10.2011

22. října 2011 v 13:23 | Zuzana |  Želvičky
Dneska jsme si povídali s hádankami, děti dle nápovědy měly uhodnout, jaké zvíře mám na mysli. Nakonec hádaly klíč - Leze leze po železe, nedá pokoj až tam vleze. A o klíči byla i pohádka o veverce, která měla hezkou komůrku ve stromě, ale chtěla si ohlídat svoje oříšky, tak si ji zamkla a šla na procházku, a jak to bylo v té říkance - Šla veverka na provázku, měla klíček na provázku, hopy skoky přes javory, ztratila klíč od komory: Naříkala, bědovala, že jsem pozor nedávala, klíček našel nakonec, náš kamarád mravenec. Mravenci opravdu přišli veverce napomoc a klíče se našel. Pak si i děti vyzkoušely,jak se odemyká takový dětský domeček. Pak jsme si zazpívali a protáhli při veverčí dráze. Nakonec jsme vyráběli podzimní ježečky. Na příště se těším naviděnou. Zuzka

http://misahoracek.rajce.idnes.cz/20._10._2011_Zelvicky/

Podzimní aranžmá

22. října 2011 v 13:09 | Zuzka,foto Pavla Máčová |  Výtvarné dílny
Podzim už nám vybarvil listy a tak by bylo škoda toho nevyužít, proto jsem při podzimních procházkách sbírala všemožné dary přírody. Co s tím budeme dělat? No přece podzimní aranžmá, moc hezky vypadají stromečky (polystyrenové koule obalené listy břečtanu, mechem, doplněné bukvicemi, šípky, žaludy) a když se to spojí dohromady, dá do květináče, je to bomba, navíc hodně trvanlivá. Na menší koule se dají nalepit drobné plody- jako bukvičky, malé čepičky od žaludů, kukuřičky a jiné. Pavla si vybrala dekoraci na stůl, hodily se různé větvičky, kytičky a mašle z lýka či sisalu tomu dodaly šmrnc. I věnec z barevných listů a ozdobený žaludy udělal velkou parádu. Škoda, že si tuhle parádu nevytvořilo více zájemců. Tak to můžete napravit při vánoční dílničce 25.11. od 17hod.!!

Host v Lososu

20. října 2011 v 12:13 | Vlaďka |  Losos
Srdečně vás všechny zveme na příští pondělí 24.10. 2011 od 9:30 na kroužek Losos.
Naším "hostem" bude Angela Staedtler a bude povídat o své domovině - USA.

Losos plný větru a větrníků

20. října 2011 v 12:06 | Vlaďka |  Losos
Dnešní pohádka nás zavedla do bukového lesa, kterým se proháněněl pyšný vítr a chlubil se, že umí nejlépe zpívat.
Stromy se ohradily, že nejlépe zpívají ptáčci, kteří kolem všude prozpěvovali a poletovali.
Ale jakmile uviděli ten nafokaný vítr schovali se do korun dubů.
Zlý vítr je chtěl odehnat, a tak začal co nejvíce foukat, ale duby ptáčky nedaly a chránily je co mohly.
A nakonec je ubránily.
A od té doby si všimněte, že dubové listí je na stromech co nejdéle, i když už je zkroucené mrazem a zhnědlé.
Dub je totiž velmi moudrý a uctyhodný strom. :-)
S dětmi jsme si pěkně zazpívali i řekli pár říkanek a pak už nás Radka pozvala na vyrábění větrníků.
Na papír jsme foukali barvy a pak jsme z toho udělali větrník.
Příští týden nám Angela bude dělat HOSTA a bude mluvit o své zemi - USA.
Přiďtě se podívat, bude to určitě moc zajímavé!

Podzimní bazar

20. října 2011 v 11:53 Novinky
V neděli a pondělí se uskutečnil další bazárek Klubu Rybička.
Díky pomocnícím Jitce, Janě a Zuzce jsme zvládli dopolední příjem věcí a odpolední prodej.
Jendovi Kubíkovi děkuji za odvoz věcí do domečku diakonie Broumov na Zličíně!
I když věcí i lidí bylo méně než obvykle, nakonec si Klub Rybička "vydělal" 2063,- Kč.
Všem účastníkům a pomocníkům ještě jednou moc děkuji!

Kůzlátka

20. října 2011 v 9:36 | Zuzana |  Žabky a pulci
Dneska bylo na kroužku plno nových tvář, tímto je zdravím. Ale něco nám přece chybělo, zapomněla jsem foťák, tak si to veselí miminek a starších dětí musíte představit bez fotek.
Po již tradiční snídani jsme si zazpívaly. Některé děti už mají svou oblíbenou písničku a celou dobu čekají jen na tu svou, jiné se ještě trochu stydí. Miminka se pak protáhla při říkačkách.
S pohádkou potřebovala dneska stará koza pomoct a díky Sofince, Terezce a Markétce na to nebyla sama a svůj příběh o tom, jak její kůzlátka zlobila a jak je chtěl vlk sežrat a jak to všechno dopadlo, mohla hezky vyprávět. Díky, holky.
Vyrábět mohly děti kozičky, ale když si mohly vybrat, jestli nebudou radši patlat prstovými barvami, bylo rozhodnuto a patlalo se a prasilo a pak se umejvalo a čistilo. Tak jsme kozičkám aspoň pěkně vymalovaly chlívky.
Příště se sejdem snad už v plném počtu a užijem si s miminky trochu toho slibovaného klidu.

Kaštany

15. října 2011 v 15:47 | Jitka |  Žabky a pulci
Nejprve jsme vydatně posvačili. K čaji se výborně hodil domácí koláč. Pak už jsme se šli přivítat se žabkou a zopakovat si naše oblíbené básničky a písničky. Nechyběl ani pohyb, trochu jsme se protáhli u Zlaté brány a Zajíček v své jamce.


Dnešní pohádka byla i se zpěvem. Kačenka si chtěla na zimu uplést svetr, ale nemohla najít klubíčko, nacházela spoustu kulatých předmětů, např. jablíčko, pomeranč, mandarinku,... Ale žádný z nich nebyl klubko vlny, a tak se jí hodilo, že jí děti pomohly.


Když už si sedala k práci a pomalu začínala plést, ozvalo se kocouří zamňoukání. To se ale Kačka pořádně vylekala, protože jeden divoký kocour ji čas od času chodí vylekat a poděšená Káča před ním musí utíkat. A jen co se kocour vynořil, Káča se dala na útěk. A už tady byla i písníčka,se kterou nám děti ochotně pomohly.
Kačce se i tentokrát podařilo utéct, vlastně ji zachránil Tomík, který se rozplakal tak nešťastně, že kocour nechal Kačenku být.


Tak jsme se přesunuli ke stolkům, kde na nás čekaly dva pytle s kaštany, ze kterých se nám s pomocí dětí podařilo vytvořit panáčky, zvířátka, šperky i hračky pro mimi (kaštany jako korále navlečené na bužírce).


Kromě kaštanů a špejlí, jako hlavního materiálu, jsme použili zbytky barevného filcu, kousek krepového papíru a také chundelaté filcové bambulky. Výsledek byl parádní! :-)


Tvoření nám zabralo spoustu času, který nám hrozně rychle utekl. Tak rychle uklidit a honem do herny, aby si děti ještě pohrály.Želvičky 13.10.

13. října 2011 v 20:53 | Vlaďka a Míša |  Želvičky

Místo Zuzky dnes do klubu přijela se zpožděním Želva Vlaďka a jak byla z toho celá rozpačitá, tak pohádku trochu pozměnila než měla znít. Tady ji máte, jak měla vypadat... :-)

Pohádka o moudrých dubech a nafoukaném větru


Před dávnými a dávnými lety, kdy ještě na světě nebyla města a vesnice, jen velký zelený prales, přiletěl do toho pralesa vítr. Vítr byl úžasně nafoukaný, nosil nos nahoru a řval na celé kolo, že nikdo neumí lépe lítat než on a nikdo neumí tak pěkně zpívat jako on.

"Je pravda," uznaly stromy, "že zpíváš hodně nahlas, ale podle našeho názoru lépe zpívají ptáci."
"Ptáci? A kde jsou?" divil se vítr.
"Schovali se před tebou v našich zelených větvích, protože se báli, že jim potrháš peří. Foukal jsi totiž hrozně silně."

"Hned zafoukám ještě silněji," rozzlobil se vítr. "Tak silně, že otrhám všechno listí a vyženu všechny ptáky z lesa. A pak už nikdo nebude říkat, že ptáci zpívají lépe než já."
Tohle vítr prohlásil a hned začal oškubávat se stromů listí a vyl při tom, jak mohl nejsilněji:


A tu se ptáků zastaly duby:
"Nedovolíme, aby vítr oškubal naše listí, protože by ptáci ztratili úkryt", řekly odhodlaně. A tak pevně držely listí ve větvích, že ho vítr opravdu nemohl servat. Celý podzim foukal a škubal, foukal a škubal - a nic. V říjnu neurval ani jeden dubový list, v listopadu taky ani jediný. Dokonce ani v prosinci se mu to nepodařilo.


Dubové listy se zkroutily, svraskaly a zešedly od jinovatky a mrazu, ale ani vítr ani zima listí z dubu nemohly shodit. A každého dne sedali na větvích pod ochranou dubového listí ptáci a veselou písničkou děkovali dubům za to, že jim poskytly útočiště a ochránily je před zimou a větrem.


S dětmi jsme si zapívali pár písniček, zaskotačili při říkánkách a nakonec i zasportovali na chodbě.
Dětem to krásně šlo a nakonec jsme vyráběli podzimní lampičky - tedy lépe řečeno jejich "stínítka" z papíru.
Děti dostaly za úkol, když půjdou domů nasbírat spadane barevné listí, které si vylisují a na lampičky nalepí.
Tak ať se podaří a dělají vám doma radost!

http://misahoracek.rajce.idnes.cz/Zelvicky_13.10.2011/

Posvícení u želviček

9. října 2011 v 14:39 | Zuzka |  Želvičky
Opět jsme se sešli ve čtvrtek dopoledne v naší stálé sestavě a abychom si to hezky užili, zavzpomínali jsme na posvícení. Krtek s ježečkem zjistili, že už dozrály švestky, a že jich je opravdu hodně, tak šli na sběr, děti s chutí vypomohly, ale co s těmi švestkami urobíme? všechny přece nesníme!
Uvaříme z nich povidla, a tak jsme vařili, míchali, váleli těsto a plnili koláče, děti daly koláče do trouby a mezitím jsme si zazpívali. Pak už se linula koláčová vůně, koláče se upekly a my jsme si na nich pochutnali. Aby nám z toho neprasklo bříško, museli jsem se protáhnout a jak jinak než se švestkami. Švestková dráha se dětem moc líbila a po vyběhání koláčůjsme si šli ještě zamodelovat.
Dětem pod rukama vznikaly opravdu zajímavé kousky. Mrkněte na fotky. Zase příští čtvrtek naviděnou a těšíme se na nové tvářeUsmívající se
http://misahoracek.rajce.idnes.cz/Zelvicky_6.10.2011/

Hvězdičky a draci

9. října 2011 v 14:07 | Lucka |  Hvězdičky
4. 10. 2011

Tentokrát se Hvězdičky po úvodním hraní a zpívání seznámily s drakem létavým. Draka přinesl podzimní vítr až za maňáskem Terezkou. Terezka spolu s dětmi se ho vyptávala, jak se létá v oblacích, co všechno odtamtud vidí a co tomu říkají ptáci...
Pak si Hvězdičky vyrobily draky vlastní a naučily se o tom básničku:
Udělat si dráčka,
to je přece hračka.
Papír, nůžky, provázek, drak je jako obrázek.
Vítr fouká, už nám letí,
honem do přírody, děti.

Když byli draci hotoví, nechali jsme je proletět a pověděli jim básničku od Jana Čarka:
Jeden, druhý, třetí,
vzhůru draci letí.
Smějí se jim ptáci:
kampak, páni draci?


Za takovou práci jsme si zasloužili svačinu (křupky jsou nejlepší!)

a nakonec jsme si ještě zacvičili a trochu pohráli.

Hvězdičky a dědeček Podzimník

8. října 2011 v 0:03 | Lenka |  Hvězdičky
27.9.2011

Hvězdičky si nejprve zazpívaly a zatancovaly - podívejte, jak už jim jde Kolo, kolo mlýnský:


Divadélko bylo tentokrát o tom, jak Terezka seznámila děti s dědečkem Podzimníkem. Že nevíte, kdo to je? No to je kouzelný dědeček, který každý rok maluje všechny listy na žluto, červeno, oranžovo...
Hvězdičky si sice myslely, že za tohle kouzlo může sluníčko, ale když se dozvěděly, že je to takhle, honem utíkaly dědečkovi pomoct - nabarvily pár lístečků a obtiskly je na papír:

A tohle byl výsledek:

A ještě se k tomu naučily tuhle básničku:
Zase k nám zavítal podzimní dědeček
a na zem spadl první barevný lísteček.
Dědeček Podzimník hůlkou svou čaruje
a svými barvami na listy maluje.

Také se protáhly v tělocvičně a společně se nasvačily, no ale pak už byl čas jít domů na oběd. Schválně, co je čeká v Rybičce za týden?

Kurz první pomoci začíná za týden!

7. října 2011 v 6:57 | Jitka
Kurz první pomoci zážitkovou metodou pořádáme většinou jednou ročně v podzimních měsících, v případě většího zájmu i častěji.
Kurz je dvoudenní, dopolední.
Cena cca 900 Kč, počet účastníků 4-12 osob umožňuje individuální přístup lektorů a komorní atmosféru kurzu.
Pokud máte předběžný zájem, přihlaste se na tel.: 603 461 893 nebo e-mailem jitkakaf@centrum.cz.
Sejde-li se dosttek účastníků, budeme předběžné zájemce informovat o teemínu kurzu.