Duben 2011

Rej čarodějnic na Suchdole

30. dubna 2011 v 18:21 | JK+fotoPavla Máčová |  Akce pro celou rodinu
Poslední dubnový večer patřil všem malým i velkým čarodějnícím a čarodějům, kteří se tentokrát sešli za školou před sokolovnou...Pro četné návštěvníky připravily místní spolky několik stanovišť s hrami, mlsáním, skákáním, výtvarné dílny i stánek s předměty, jejichž nákupem mohl každý přispět na dobrou věc...Čarovné želvičky 28.4.

28. dubna 2011 v 21:52 | Zuzka |  Želvičky


Velikonoce už máme za sebou a hned je tu další akce - čarodějnice, a tak jsme museli malé návštěvníky pořádně vyzbrojit. Kristýnka se toho ujala v divadelném přestavení.
Koukala se na Malou čarodějnici v TV a hrozně chtěla být čarodějnicí a umět čarovat, pak přisla domů maminka a trochu jí v tom pomohla.... vyndala staré šaty, klobouk nazdobila třpytkami, stará kniha posloužila jako kniha kouzel a tak se Kristýnka začala převlíkat na čarodějnici. Čarování jí pořád nešlo, chyběla jí kouzelná hůlka a tak jsme si na čarování jenom hrály. V truhle jsme ukryly poklady, děti jen rukama pohmatem prozkoumávaly obsah a měly uhodnout, co to je, moc nám to nešlo, tak jsme zvolili jinou variantu, prohlédly si obsah a pak si měly vzpomenout, co tam bylo. No to už bylo lepší...
Pak jsme zpívali čarodějnici dlouhou jako jitrnici a trošku se procvičili. No a nakonec jsme si vytvořily čarodějné kloboučky, to bude rejdění ---tak v sobotu za školou v 16hod. na Suchdole, těším se.

http://misahoracek.rajce.idnes.cz/Carodenicke_Zelvicky_28.24.2011/


Jak Žabky barvily vajíčka (20.4.)

27. dubna 2011 v 21:05 | Ilona |  Žabky a pulci
Děti se potkaly se zajíčkem, který máchal něčím podivným - velikonoční pomláskou. A pak dělal ještě podivnější věci - tou pomláskou šupal na zadeček žabičku, zaječici i kočičku! A naíc u toho říkal "Hody, hody doprovody, dejte vejce malovaný, nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý, slepička vám snese jiný". S dětma jsme si vysvětlily, že zajíc to vůbec nemyslí zle, ale právě naopak - ta pomláska pletená z proutků předává všem holčičkám sílu a zdraví do dalšího roku. A to bouchání je taky jen spíše symbolické - takže se toho vůbec nemusí bát.
A protože zvířátka měla pro zajíčka pouze bílá vajíčka - šly jsme je s dětma obarvit. V kuchyňce jsme si připravily hrnečky s vodou a octem a postupně jsme do nich namáčely všechna připravená, natvrdo uvařená, vajíčka.
Děti nadšeně přihlížely. A pak se ještě chopily tubičky s glitrem a vajíčka dozdobily třpitivýma "hovínkama" :-)
Zatímco vajíčka osychala zadováděly jsme si jako hadi, kočičky nebo pejsci v tělocvičně.
A nakonec jsme některá vajíčka i ochutnaly :-)
A také nesmím zapomenout, že osení, co jsme s dětmi zasadily a poctivě vždy zalévaly, nám krásně vyrostlo - akorát včas na Velikonoce.

Nejlepší chůva

26. dubna 2011 v 8:39 | Lenka |  Mamakluby
Již zítra, ve středu 27. 4 od 10:30 do 12:30
seminář o Vzdělávacím programu pro pečující o malé a předškolní děti určený především rodičům na mateřské nebo rodičovské dovolené, kteří se chtějí vzdělávat jako odborní pečující nebo hledají tu nejlepší chůvu pro své děti. Seminář o tom, jak získat kvalifikaci Pečující o malé děti a o náplni vzdělávacího programu.
Přednáší Mgr. Karolína Nedělová - předsedkyně sdružení Prostor pro rodinu o. s.
http://www.prostorprorodinu.cz/
Seminář je zdarma. Děti můžete vzít sebou.
Bližší informace: Lenka Navrátilová, email: lenka@navratil.cz, mob: 777 224 247

Želvičky 21.4

21. dubna 2011 v 22:54 | Zuzka |  Želvičky
Dnes jsme se opět přivítali s naší partou a seznámila jsem dětičky s dalším symbolem velikonoc a to - Beránek. Zahráli jsme divadélko s beránkem - jak šel do světa, zazpívali a protáhli u říkaček a dětičky si vyrobili svého beránka a maminky ještě velikonoční aranžmá.
Tak krásné velikonoce, počasí nám bude přát, tak holky, ať vás kluci pořádně vymrskají.

http://misahoracek.rajce.idnes.cz/Velikonocni_zelvicky_21.4.2011/

Velikonoční tvořeníčko

21. dubna 2011 v 22:50 | Zuzka |  Výtvarné dílny
V našem klubu jsme si mohli vyrobit krásné dekorace s velikonoční či jarní tématikou, sice to s dětmi bylo více náročnější, ale určitě to stálo za to, povedli se vám opravdu krásné kousky. Ať vám doma dělají radost a krásné velikonoce. V květnu budeme zkrášlovat sebe - šperky a kytičky.

Žabky si dělaly jarní kloboučky

19. dubna 2011 v 22:07 | Ilona |  Žabky a pulci
Po už tradiční snídani a rozehřátí nad bubnovací krabicí jsme se učili básničku - Byl jednou jeden domeček, v tom domečku stoleček, atd..... Projeli jsme to několikrát, aby si to děti zapamatovaly a navíc jsme si to názorně předvedli.
Pak už jsme se vrhli na zdobení elegantních jarních kloboučků z papírových talířů. Zvláště práce s lepidlem děti moc bavila.
A protože se zdálo, že všichni přetékají energií, dali jsme si na chodbě pořádné běžecké závody. A to nejen po nohou jako "lidi", ale také jako čápi, pejsci, hadi...
Osení z minula nám na okně v kuchynce krásně roste a sílí, tak příště do něj ještě nabarvíme nějaká vajíčka.

Mašinky - Losos 15. 4

18. dubna 2011 v 22:45 | Lenka |  Losos
Zahájily jsme tradičně snídaní, která se trochu zvrtla (Pepa převrhnul misku s piškoty), takže jsme musely hned uklízet.


Náš repertoár českých a finských písniček se stále rozšiřuje. Stejně tak roste i zájem našich dětí o tanec, hlavně o "BÁC!"

"Kolo kolo mlýnský, za čtyři rýnský.
Kolo se nám polámalo, mnoho škody nadělalo,
udělalo bác.
Vezmeme si hoblík, pilku, zahrajem si ještě chvilku,
až to kolo spravíme, tak se tatočíme."
Dnešní pohádka byla o smutné mašince, která jezdila po kolejích a byla sama. Ale potom k ní připojili jeden vagónek, druhý, třetí... až pátý, a už vůbec nebyla mašinka smutná a vesele si zpívala "ššš" a "hů, hů".
Naučily jsme se říkanku, jak inženýři vyměřují koleje. A tak jsme je také vyměřily a postavily, chvíli jezdily vláčky a potom jsme koleje společně bouraly.
I při tvoření jsme malovaly a matlaly vagonky. Děvčátka si malování náležitě užila, kluci nechápali, proč to děláme. Pepík to pochopil až za 20 minut, kdy byl čas uklízet.

22.4 Losos nebude, takže se uvidíme po velikonocích.

Kašička - Losos 8. 4.

18. dubna 2011 v 22:31 | Lenka |  Losos


Kluci a holčičky, zpíváme si písničky... a je nám při tom veselo.
Myšička dnes vařila kašičku a se všemi se podělila. Aby jsme se říkanku naučily a děti mohly pomáhat, nasypaly jsme do hrnce víčka, vesele je míchaly a rozdělovaly do misek.
"Vařila myšička kašičku na zeleném rendlíčku.
Tomu dala, tomu víc, tomu málo, tomu nic
a ten nejmenší frrr do komůrky na homolky, tam se napapal."
A protože to bylo pořád o jídle, dostaly jsme také hlad a pochutnaly jsme si na kaši z ovesných vloček s rozinkami.

Nakonec jsme ještě všelicos jedlého (kroupy, čočku, fazole) nalepily na papírové talířky i se lžičkou, abychom si je odnesly domů.

Naschledanou za týden.

Kam jít v dubnu

18. dubna 2011 v 22:17 | Lenka |  Zajímavé akce
Čtyřlístkománie začne 20. dubna ve Středočeském muzeu v Roztokách. Info http://www.muzeum-roztoky.cz/.

12. veletrh neziskových organizací se bude konat V pátek 29.dubna se v Národní technické knihovně v Dejvicích s názvem NGO Market. Návštěvníci se budou moci seznámit s pestrostí aktivit neziskových organizací a s možnostmi, jak se do projektů zapojit, a to buď jako klienti, dobrovolníci či jako dárci. Novinkou letošního veletrhu je rozšíření doprovodných aktivit pro širokou veřejnost. Zvláštní pozornost bude věnována dobrovolnictví a jeho možnostem pod mottem "Udělejte něco pro sebe!" Více informací http://www.forum2000.cz/cz/projekty/ngomarket/2011/

Pálení čarodějnic 30. dubna na bývalém atletickém hřišti za základní školou, sraz je na Suchdolském náměstí v 15:30.

Hvězdičky se připravují na Velikonoce

17. dubna 2011 v 22:13 | Lucka |  Hvězdičky


Úterní Hvězdičky na úvod zpívaly...

... A já do lesa nepojedu....a Jak roste mák..........


Po úvodních zpívánkách a tanečcích se v Hvězdičkách (12. dubna) hrálo o divadélko o veliké šišce. Paleček ji sám uzvednout nemohl, a tak zavolal Ukazováčka, Prostředníčka, Prsteníčka a nakonec Malíčka, aby mu pomohli. Společně se jim šišku podařilo zvednout a odnést mamince.

Děti pak doplnily energii při svačince, kterou provázelo skotačení s kruhy a míči, a pak se s maminkami pustily do zdobení velikonočních věnečků.


Věnečky se rozzářily barvami jara, zelenými a žlutými mašličkami a na některé věnečky dokonce usedli motýlci, kuřátka nebo ježci. Když uvidíte krásný jarní věneček v okně nebo na dveřích, určitě za nimi bydlí malá Hvězdička!Do Velikonoc stále zbývá několik dní, a tak si příště vyrobíme stojánky na vajíčka a originální papírová vajíčka.

Velikonoční aranžmá 13.4.

14. dubna 2011 v 20:43 | Zuzana,foto Pavla Máčová |  Výtvarné dílny
Velikonoce jsou za dveřmi a to "doslovně", za dveřmi našeho klubu vznikla krásně barevná aranžérská dílna. Přišli jsme si totiž vytvořit věnce na stůl či na zavěšení, květináče s jarní a velikonoční tématikou a k tomu různé zápichy a samozřejmě nechybělo zdobení kraslic.
A bylo z čeho vybírat - pestrá škála mašliček, barevná lýka, sisal, pentle, peříčka a samozřejmě motivy velikonočních ubrousků, bylo těžké vybrat si, ale jak maminky, tak školáci si vybrali.
Nejlepší na vlastním tvoření je, že si uděláte přesně "Váš" styl, který máte doma v interiéru, jelikož paleta barev a dekoračního materiálu byla opravdu pestrá. Tak jsme míchali barvy na vejce a na květináče, poté následovaly třpytky, nebo ubrousky, využili jsme i 3D techniku s tvarující hmotou, krakelovali jsme
a až to všechno zaschlo, pustili jsme se do aranžování.
Některé dámy to zvládli samy, jiným jsme poradila, jak to nejlépe zkombinovat, aby výsledek nebyl přeplácaný a dělal nám radost. I když se někomu něco hned nepovedlo, nevadí, vše se dá znovu do pořádku. Nakonec byli všichni svými kousky nadšení a hrdě si je nesli domů.
Tak neváhejte, materiálu mám dost, v pondělí dopoledne to opakuji. Ať máte také svojí výzdbu doma. Těším se na Vás.

želvičky rybaří

14. dubna 2011 v 20:06 | zuzka
Dnes se Kristýnka přivítala s klučičí partou, ale zrovna dnes to nevadilo, že nepřišly holčičky, protože budeme rybařit, a to jak známo dělají kluci.
Nejprve jsme si zahráli divadlo o Zlaté rybce, pak jsme si zacvičili s vodními říkankami, zazpívali písničky o vodě a nakonec jsme šli na výlov rybníku.
Kluci lovili rybky, házeli je do kádě a nakonec ještě chytali prutem. To se jim moc líbilo. Po náročném programu následovalo občerstvení a usadili jsme je ke stolku, kde si nabarvili svoji zlatou rybku se třpytícimi šupinkami. Pak šli "řádit" do herny, kde můj synek udělal "Dráhu drtivé porážky", kterou pravidelně sleduje v TV, tak si dovedete představit jak herna vypadala.
ahoj příště a holky doražte, ať ty kluky trošku zkrotite!!

http://misahoracek.rajce.idnes.cz/Zelvicky_14.4.2011/

Pletení z pedigu

14. dubna 2011 v 19:00 | Zuzka |  Výtvarné dílny
Dnes jsme si přisly vyzkoušet novinku od lektorky Evy a to pletení z pedigu - jak jinak než velikonoční tématika - vajíčka. Eva přinesla různě barevný pedig a polystyren vejce.
Začaly jsme vytvořením osnovy a pak jsme opletly vajíčko opletkem dvěma. Pedig, aby byl hezky pružný se musí namočit a pak se s ním plete. Je silnější a slabší, tak jsme to různě kombinovaly a moc se nám povedly.
Teď už stačí jen pořádná mašle a zavěsit na vchodové dveře a vítat koledníky.
Na květnové tvořeníčko připravujeme drátkované šperky a naušnice a ozdoby z organzy. Tak sledujte informace na webu, mailu a v klubu. Těším se na další dílničku.

Zajíčkové dopoledne

12. dubna 2011 v 21:01 | Ilona, Jitka |  Žabky a pulci
Nejdříve to vypadalo, že nikdo nepřijde, ale nakonec nás bylo docela dost - stará známá parta :-) Ostatně byla by to škoda - program jsme měli naplněný.
Po bubnovacím pozdravu děti přivítal zajíček. Měl radost, že venku už je pěkně a mohl se tak probudit po zimním spánku a vylézt z nory. A taky už se na poli dá najít sem tam něco dobrého k papání - třeba mrkvička (tu má obzvlášť rád) nebo jablíčko. A co nesnědl zajíček s tím mu pomohly děti.
A abychom to jarní zrání taky trochu podpořili, zasadili jsem si velikonoční osení. Děti na hlínu nasypaly zrní a pak to taky jeden po druhém důkladně zalily.
Pak přišli na řadu opět zajíci - vykrojení ze samoschnoucí modelíny. Děti je pěkně vesele vybarvily a pomalovaly temperama a tak jsme je mohli pověsit na věnec mezi velikonoční vajíčka z minula.
No, není to krásný věnec?
A ještě nám zbyl čas na dovádění v herně.
Tak nashledanou příště!

Ateliérové focení

11. dubna 2011 v 23:15 | Míša Horáčková |  Ateliérové focení
Minulý pátek 8.4. proběhlo v MK Rybička Ateliérové focení dětí. Zde přinášíme několik ukázek z focení. Další focení je plánováno až na září, ale v případě zájmu maminek je možno ho realizovat v červnu. Kontakt na fotografku: michaela@unlimited-design.cz

Zajíčci 7.4.2011

7. dubna 2011 v 20:27 | Zuzka |  Želvičky
Dnes to bylo celé o zajíčcích, a že jich do klubu přišlo, opět převaha kluků, chudák Viktorka tam byla na ně sama. No naštestí jí to vůbec nevadilo
Začali jsme malovanou říkankou o zajíčkovi
a pak už jsme přešli k divadélku, bylo o zajíčkovi jak šel na výlet, zabalil si svačinku, teda resp. děti mu ji zabalily, aby zjistily, co vše má zajíček rád. A tak sklidily mrkvičku, daly jablíčka, chleba, vodičku a pro mlsný jazýček i koláček. Zajíček se vydal do hor, za chvíli dostal hlad a vybalil sváču, to ale netušil , že ho pozoruje hladová medvědí rodinka, a chtěl samožřejmě koláček.Zajiček se chlupáčů polekal a utekl do lesa. Medvědi mu všechno snědli a nakonec se styděli a chtěli mu to nějak vrátit, ale jak, když už to z bříška nešlo vyndat. A tak táta medvěd slíbil zajíčkovi jinou pochoutku - kapříka, skočil do vody a pěkného vylovil. Zajiček pěkně poděkoval a odešel, pak si ale vzpomněl, že ryby nejí a tak kapříka vrátil zpět do vody.
Pak jsme dali pár písniček a zajíček v trávě nesměl chybět.
Protáhli jsme se na zajíčkovy skákací dráze a nakonec jsme si udělaly pěknou zaječí rodinku a každý se pyšně chlubil tím svým...

Na návštěvě ve SDM Sedlec

6. dubna 2011 v 15:08 | Jitka, Lenka, Zuzana |  Akce pro celou rodinu
V úterý 5.dubna jsme s divadelním představením "Jak pejsek a kočička vařili dort" navštívili Speciální domov mládeže v Sedlci, který sídlí jen nedaleko od Rybičky.
Klienti SMP byli opravdu pozorným a spolupracujícím publikem, pro které je radost hrát.
A tak Pejsek a Kočička s chutí vybalili své kuchařské náčiní v tělocvičně, diváci si s radostí a smíchem vybrali z velké nákupní tašky ingredienci do dortu. A pak už všichni nabízeli, co by se dalo ještě do těsta přidat. Je libo okurku, sýr, kostičku, prášek do pečiva nebo myšku?
Pejsek s kočičkou vše ochotně zapracovali do těsta. Když dort upekli a nechali vychladnout, zaběhli ještě do jídelny pro talířky a lžičky, aby měli dost nádobí na servírování pochoutky nejen pro sebe, ale pro všech 25 diváků. Jenže to byla právě příležitost pro velkého tlustého mlsného psa, který hledal, co by si dal.
Zkoušel něco najít mezi mezi diváky, ale když nic k jídlu nenašel, zaujal ho dort. Diváci byli pěkně naštvaní, že si pes dovolil se do dortu pustit, ale i přes jejich hlasité protestování se nenasytný pes cpal dortem, až se zcela přežraný odplazil do kouta. To už se ale vraceli pejsek a kočička a hned poznali, kam dost zmizel!
Psovi vyhubovali, ale ono už mu bylo stejně tak špatně, že bylo jsné, že nebylo o co stát a dobře, že dort nedostali diváci... Na zaplašení rozčarování ze snědeného dortu dostali herci nakonec krásný keramický dárek.
Děkujeme za vřelé přijetí, sympatické obecenstvo a těšíme se na další příležitost, kdy se setkáme.

Jarní bazar 2011

6. dubna 2011 v 12:51 | Vlaďka |  Akce pro celou rodinu
Tuto neděli a pondělí proběh další bazar Klubu Rybička.
Žel bazaru asi nepřálo počasí, protože venku nás sluníčko hřálo skoro jako v létě a tak se to odrazilo i na menší účasti.
Ale věřím, že skoro každy mohl najít něco hezkého pro své děti (spíše ty menší) a dovybavit se na letní sezónu.
A tak výtěžek pro Klub Rybička nakonec činí 1430,- Kč. A to i díky jedné paní, která se vzdala svého výdělku ve prospěch Klubu.
Především chci poděkovat všem maminkám a dobrovolnicím, které tyto dva dny trávily na bazaru - bez Vás by to nešlo - VELKÝ DÍK!!!
A tak snad na podzim zase Bazaru ZDAR!

Hvězdičky a zvířátka

5. dubna 2011 v 12:24 | Lucka |  Hvězdičky
5. dubna 2011
Dnešní kroužek jsme začali trochu netradičně. Poté co jsme se přivítali, jsme si zahráli pohádku o řepě. Řepa byla veliká, společně ji tahali děda, babička, vnučka, pejsek, kočka i myš. A za chvilenku byla venku! Děda vpředu, myška vzadu, svalili se na hromadu.
Po divadélku jsme si zazpívali a zatančili, to mají Hvězdičky rády! Na řadu přišly Ovečky, Kolo mlýnský i Zlatá brána.


Pak už jsme se pustili do tvoření, vyrobili jsme z papíru si masky zvířátek.
A pak už následovalo rejdění lišek, myší a zajíčků po herně a celé Rybičce.

Příště si vyrobíme velikonoční dekorační věnečky. Máte - li nápady, jak věnečky ozdobit, vezměte je s sebou!