Prosinec 2010

Vyrábíme svíčky, zdobíme stromeček…

27. prosince 2010 v 20:30 | Daniela Krausová |  Hvězdičky
V adventním kalendáři jsme si dnes mohli sníst čokoládu z okénka 14 a vyrazit na úterní dopoledne plné písniček, zábavy a hlavně výroby svíček z pravého včelího vosku a zdobení vánočního stromečku
zpíváni
Přivítali jsme se zpěvem koled. Velkou posilou nám byla Pavla, která nejenže znala výborně texty všech koled, ale i několik nám naprosto neznámých slok ke každé z nich. Prozpívali jsme se až k divadlu, které bylo o zdobení vánočního stromečku.
stromecek
Hlavní postavy tučňák a holčička kupovali a hlavně zdobili stromeček. Hvězdičky vydatně pomáhaly.
divadlo
Výroba svíček nadchla děti i maminky. Prostory klubu Rybiček provoněly pláty pravého včelího vosku, ze kterých nejdříve vznikaly lodičky. Ořechové skořápky se napěchovaly voskem, přidal knot a na štědrý večer mohou všichni zjišťovat komu dopluje lodička od kraje a kdo zůstane ještě doma…
svicky

Rozhovor o MK Rybička na Hope TV

21. prosince 2010 v 20:59 | Jitka
  V prosinci jsme měly s Vlaďkou  příležitost být hosty v křesťanské internetové televizi Hope TV a představit činnost Mateřského klubu Rybička. Záznam rozhovoru je již zveřejněn a můžete ho shlédnout zde.

PF 2011

20. prosince 2010 v 22:16 | Ilona
Milé maminky a příznivci Mateřského klubu Rybička,

náš program je už pro letošní rok vyčerpán. Opět na viděnou s vámi se budeme těšit od pondělí 3. ledna 2011.

Všem vám přejeme krásné prožití vánočních svátků a hodně štěstí a zdraví v novém roce!
PF 2011

Na Vánoce se těší nejen tučňák

17. prosince 2010 v 21:00 | Lucka |  Žabky a pulci
Vánoce, Vánoce přicházejí a s nimi i kouzelný čas dětských přání a vánočních tradic. Tučňák dneska uvítal děti místo spící žabičky a pak se jich vyptával, co by si přály k Vánocům od Ježíška. Kuchyňku, vláček, auto, kočárek..? Malé děti jsou celkem skromné:-)
přání
Potom jsme zavzpomínali na vánoční koledy, ale nezapomněli jsme ani  na kolo mlýnský a napást ovečky. A protože jsme byli pěkně pohromadě - miminka se sourozenci, tak si maminky raději držely svoje miminka, zatímco větší děti zpívaly a tancovaly.
Gabča s Ladou
rozeberte si nástroje
Potom si děti nabarvily vánoční ozdobičku na stromek a aby toho barvení nebylo málo - děti ohromně baví:-), tak si ještě společně pomalovaly stromeček.
malování ozdobiček
co my na něj namalujem?
už se maluje
Miminka se zatím spokojeně povalovala a rozdělila se na klučičí a holčičí skupinku:-)
mimi kluci
mimi holky
Před Vánocemi jsme nemohli vynechat vánoční zvyky, a tak si děti přišly na své - pouštěly skořápky po vodě.
pouštění lodiček
Přejeme všem krásné Vánoční svátky a těšíme se na viděnou v příštím roce!
stromeček

Kytarový mamaklub 17. 12. 2010 ruším

17. prosince 2010 v 0:04 | Pavla Máčová
Vážené maminky a kolegyně!
Z důvodu neúčasti mých pátečních spoluhráček ze zdravotních důvodů, ruším poslední letošní
páteční kytarový mamaklub.
Nemám ani klíče od Rybičky, tudíž bychom se nikam nedostaly.
Zájemkyním o zpívání s kytarou se omlouvám a doufám, že budeme příští rok pokračovat.
Přeji Vám všem krásné, letos snad i bílé Vánoce a úspěšný nový rok 2011.
Pavla Máčová s Janou a Eliškou

Želvičky 16.12.

16. prosince 2010 v 22:35 | zuzka |  Želvičky
Dnes si Kristýnka opět připravovala na vánoce, velký úklid už má sebou, napečíno také, vánoční výzdobu i kapra, tak co ještě zbývá, no přece už jen - vánoční stromeček. A tak se teple oblékla a vyrazila s pilkou do lesa pro stromek. Jenomže kde se vzal, tu se vzal myslivec. Kampak kampak děvenko a co to máš za zády a Kristýnka musela s pravdou ven. To se ale nedělá chodit do lesa pro stromeček, káral jí myslivec, to kdyby udělal každý tak mám místo lesa pařezovou mýtinu.
myslivec
Po chvilce kárání přiskočil zajíček a pozdravil Kristýnku, myslivec se divil, že jí zajíček zná a pak zajíček myslivci říkal, jak je Kristýnka hodná k lesním zvířátkům, jak jim nosí v zimě krmivo a tak se myslivec slitoval a zavedl jí na místo, kde byly vysázené stromky určené pro vánoční ustrojení. Jeden uřízl a dal ho Kristýnce a ona poděkovala a slíbila, že pozve všechna zvířátka k tomu jejímu vánočnímu stromečku. Zvířátka přišla a společně s dětičky jsme nazdobily větvičky oříšky, jablíčky, hruštičky a zazpívali vánoční koledy.
zdobení
hvězdička
 Pár jablíček jsme rozkrojily, aby jsme viděli hvězdičku a pak jsme je s chutí snědli. Protáhli jsme se řikačkami a zahráli jsme si s dětmi na rybáře a kapříka. Udělali jsme z toho novou verzi, kdo měl kapříka v ruce utíkal před rybáři a všem se to moc líbilo.
stromek vanoční
lizani
hotoví stromky
No a pak už jsme si sedli ke stolečku a pustili jsme se do vyrábění vánočního stromečku, udělali jsme šablonku a děti svými jazýčky olízali lepicí barevný papír a nazdobili si svůj vlastní vánoční stromeček. Tak štastné a veselé a v novém roce u želviček zase naviděnou.

Hvězdičky se připravují na ŠTĚDRÝ VEČER

13. prosince 2010 v 20:39 | Daniela Krausová |  Hvězdičky
jablko
Dnešní Hvězdné dopoledne jsme si ukázali zatím ,,nanečisto" štědrovečerní zvyky.
Za okny nám pořádně nasněžilo a možná proto jsme se tentokrát sešli v menší skupince Hvězdiček a jejich maminek. Bohužel nám velmi chyběla i fotografka Míša s Matýskem a proto je fotodokumentace Hvězdiček chudší.
jablka

Jako vždy jsme se nejdřív rozezpívali. Dnes přibyly k Nanynce v zelí i rolničky, rolničky…
Koledami jsme navodili sváteční atmosféru a klasické divadélko jsme tentokrát dělali všichni.
Sesedli jsme se do kruhu k pomyslnému štědrovečernímu stolu a vyprávěli si, co budeme o ten opravdový Štědrý večer dělat. Držet půst a vidět zlaté prasátko se nikomu nechtělo, proto přišly
na řadu jablka. Po jejich rozpůlení jsme hledali hvězdičky. Měli jsme štěstí. Jablíčka byla nejen výborná, jak nám děti předvedly, ale schovávala v sobě i ty hvězdičky…
Další zábava nastala, když jsme šli házet střevícem - bačkorou. Toho se Hvězdičky účastnily s nemalým zájmem.
Následovalo cvičení. Hvězdičky si hrály na ovečky, které musejí přes zlého vlka doběhnout až domů k mamince. Aby běhání nebylo málo, zpívala lektorka Pavla dětem písničku o gorile co má chuť na kuřátko na grilu. Tuto hru jsme hráli už na minulých Hvězdičkách a dětem se moooc líbí…

Příště budou Hvězdičky vyrábět svíčky z ořechových skořápek...Těšíme se na setkání.

Ruské byliny a bohatýři v Rybičce

13. prosince 2010 v 15:07 | Jitka, foto Pavla Máčová |  Akce pro celou rodinu
V neděli odpoledne pro všechny, kteří chtějí zažít něco nevšedního, přišli do rybičky Suchdolští ochotníci předvést divedelní představení.
Na své si přišli milovníci hokeje, siláckých řečí, kráských kostýmů, koní i napínavých pohádek:)
Bohatýři nastupují
Zápasící ruští bohatýři
A takhle na ně zahrozím!
Sláva vítězům...
Bohatýři na koních jedou za dobrodružstvím


Hostina

Vdova se loučí se synáčkem
Slovní souboj Ďuka a Čurily
Zachráněná kněžna

Záchrana kněžny

Vánoční dílna 10.12.

12. prosince 2010 v 14:40 | Zuzka |  Výtvarné dílny

Dnes jsme v klubu relaxovali při poslechu a zpěvu vánočních koled, mlsali jsme móóóc dobrý vánoční cukroví, popíjeli jablečný nealko svařáček a zaměstnali jsme se výrobou různých vánočních ozdobiček. Zuzka se vrhla na klasiku  - vizovické těsto, použili jsme i vykrajovátka a vznikali krásní andělíčci, kapříci, ptáčci nebo jsme upetli copánky a dělali takové svícínky.
vizovické
výrobky
 Ilonu zase nadchly polystyrénové koule a tak je krásně nadekorovala a ozdobila zlatou stužkou.
malba koulí
koule
 S Lenkou jsme se pustili do zdánlivě jednoduchých andělíčků z těstovin, ale byla to také pěkná piplačka, všechno nabarvit, slepit, udělat hlavičku, dozdobit zlatou barvu a tak jsme měli ruce pěkně upatlané.
andělé
andelé2
hotoví andílci
 Naše ratolesti lítaly v herničce nebo nám pomáhaly s výrobou a užili jsme si dopoledne. Děkujeme Iloně za krásné PF a přejeme Vám krásné vánoce....

Želvičky 9.12.

12. prosince 2010 v 14:34 | Zuzka |  Želvičky
Dnes se nám klub hodně zaplnil, to má Kristýnka ráda, se všemi se uvítala a už se dětí ptala, jak si užívají zimních radovánek.
uvítání

Kristýnka byla trošku smutná, že většina zvířátek teď spinká a ona nemá s kým bobovat. Tak jsme přemýšleli, které zvířátko má rado sníh - a kde se vzal tu se vzal objevil se tučňák a ten zimu miluje.
Tak šli s Kristýnkou na kopec a sáňkovali, klouzali se a u toho jsme si říkali říkanky - Padá sníh, klouzačka pak jsme stavěli resp. malovali sněhuláka opět s říkankou  a nakonec jsme zavítali na zamrzlý rybník, kde bruslili. Ale najednou někdo zasténal a oni to kapříci pod ledem. Tak silní kluci vzali kladiva a bouchali do ledu, až udělali díru a kapříci se mohli nadechnout. A když jsme ty kapříky zachránili, tak jsme si je
sněhulák
kapřík
adventní kapřík
malování
šli ještě namalovat, resp. vybarvit a přilepit šupinky a pod ně jsme schovali malé dobrůtky a adventní kalendář je hotový. Tak příště naviděnou u zdobení vánočního stromečku....

VÝROBA SVÍČEK

10. prosince 2010 v 8:33 | Pavla |  Hvězdičky
Zveme všechny na úterní doúpolední klub, kde se budou vyrábět svíčky ze včelího vosku a to i lodičky z ořechových skořápek. Materiál je zajištěn. Dětičky samozřejmě s sebou. Začínáme v 9:30 hod. Těšíme se na Vás!

svíčky

Drátkování vánočních ozdob

8. prosince 2010 v 17:52 | zuzka |  Výtvarné dílny
To že nám vánoce klepou na dveře, to si každá maminka jistě uvědomuje, čeká nás velký úklid, pečení cukroví, shánění dárků, výzdoba a jiné maličkosti, které dělají ten vánoční čas krásným. Já mám ze všeho nejraději tu vánoční výzdobu a dekorace, jelikož to krásně navodí vánoční atmosféru a každý rok je trochu jiná...
A tak jsem do našeho klubu pozvala lektorku drátenického řemesla paní Evu Valušiákovou, která nás seznámí se starodávnou drátenickou výrobou - tentokráte vánoční ozdoby.
 Přinesla několik různě silných drátků a plnou krabici barevných korálků. Začali jsme "jednoduchou" hvězdičkou, jak říkala. Aby cípy hvězdy byly krásně pravidelné, má na to speciálně vyrobený stojánek s hřebíky, podle nich se drát přesně ohne a za chviličku jsme měli připravený základ hvězdy. Pak slabším drátkem jsme ji omotali a přidali ozdobné drátky. To nám vcelku šlo, pak přišel na řadu andělíček, který byl už o hodně náročnější, zvlášť se připravovaly jednotlivé díly ze silného drátku, které jsme pak slabým drátkem spojily a přidaly krásné korálky. Mám radost, že se ruční výroba vrací zpátky do našich domovů, a že si vše jen nekoupíme v supermarketu, ale že si najdeme v tom shonu i čas na potěšení z vlastního malého dárečku.
Krásné vánoce...
paní lektorka
Lucka a spící Tomášek
hotové hvězdičky a mističky na korálky
Zuzka vyrábí hvnězdičku

Spící žabička a drátkující miminka

8. prosince 2010 v 16:02 | Ilona |  Žabky a pulci
Venku leží plno sněhu a většina zvířátek teď spí dlouhým zimním spánkem, tak jsme nechali spát i žabičku a místo ní jsme si povídali s tučňákem, který má zimu rád. Ten náš tučňáček na ni byl také náležitě vybavený teplou čepicí, šálou a rukavicemi. Tak jsme si s dětmi povídali jak se v zimě teple oblékáme, jakou kdo máme čepici, a taky že zvířátka, která přes zimu nespí mají často hlad. Třeba takové kačeny nebo labutě na Vltavě jsou za pár starých rohlíků vděčné.
O tučňákovi jsme si řekli a předvedli taky básničku "Tučňák to je kabrňák, nosí dlouhý černý frak, otáčí svou hlavičku, notuje si písničku.". A pak už jsme zpívali a tancovali naše oblíbené hity jako Pásla ovečky nebo Skákal pes přes oves.
Miminka tentokrát neodpočívala v herně, ale v tělocvičně s maminkami drátkovala vánoční ozdoby na stromeček.
Vikor taky pomáhá drátkovatLucka a spící Tomášek
Žabky tak měly volnou hernu a mohly se tam pěkně vyřádit.
dovádění v herně 2

Ale ještě předtím jsme obarvili polystyrénové stromečky na zeleno a místo sněhu jsme je polepili vatou. Na druhou stranu jsme pak přidali magnetek, takže máme další ozdobičku na ledničku.
Jen na to focení tentokrát nebylo moc času - tak alespoň fotka jak nám doma zkrásněla lednička :-).
stromeček

Mikuláš 5.12.2010

6. prosince 2010 v 17:02 | Jitka, foto Pavla Máčová |  Akce pro celou rodinu
V nedělní podvečer - právě v den, kdy na ulicích můžete potkat Mikuláše s čerty a andílky - jsme pro malé návštěvníky Klubu Rybička pozvali také jednoho Mikuláše.
Děti se svými rodiči navzdory nepěknému počasí a mrazu dorazili v dobré náladě a plni očekávání, jak bude Mikuláš vypadat, co asi dětem přinese a jak budu malí neposedové na Mikuláše asi tvářit...
Jakýpak asi bude Mikuláš?
Když jsme se usadili, ještě s námi Vlaďka zkusila písničku a říkanku a pak jsme již najatě očekávali, jestli se na naše zavolání opravdu Mikuláš objeví. 
A objevil...Už jde
Už jdeS dárkyPomáhali mu i andílci a statečné děti předváděly své básničky a písničky a přijímaly balíčky s dobrotami.
Rozdávání dárků
Pak jsme jim zamávali a Vlaďka dětem dala vybrat z vany plné plyšáku nějakou hračku pro radost.
Hračky z vany pro radost
Zpíváme se Zuzkou
Pro velký počet jsme měli dvě skupiny dětí, po první ještě Zuzka Krumpholcová s dětmi zpívala  s nástroji a kdo se ostýchal Mikuláše, stačil se ještě předvést Zuzce, někteří si postavili domečky z matrací v herně a mlsali dobroty.
Druhá skupina si také zazpívala, ale pak se ještě sedělo a povídalo a nakonec si všichni odnášli prskavku, aby jim vzpomínka na pěkný večer rozzářila na chvili ještě doma.
Prskavky svítily na cestu k domovu
Více foto zde.

Děkuji Vlaďce, Zuzce L., Zuzce K., Jirkovi, Tomášovi a Pavle, kteří pro děti připravili pěkný večer.

želvičky 2.12.

3. prosince 2010 v 23:00 | zuzka |  Želvičky
mikuláš a anděl
mikulášové
další mikuláš
Dnes nás trošku zaskočila sněhová kalamita, ale tří maminy se nakonec v klubu sešly. Mikuláš je za dveřmi a to i zjistila Kristýnka, když otočila kalendář. Začala hned s vánočním úklidem a výzdobou. Děti nosily kouličky a věšely je na větvičky. Pak jsme se učili básničky pro Mikuláše - "Mik, mik Mikuláš, přišel s čertem na koláč, čerte , čerte chlupatý, nechej pytel za vraty..." a on ho opravdu za vraty nechal, opravdobý čertův pytel !! Pojďte děti se podívat, co tam čert má - no byly trošku zaražený, ale nakonec do pytle šáhly a zjistily, že je tam samé uhlí a dřívka. No raději jsme ještě znovu zazpívali a řekli básničky, aby přeci jenom ten Mikuláš za námi do klubu přišel. Za doprovodu nástrojů jsme dali i nějaké vánoční koledy a už jsme se pustili do tvoření. Jelikož byli samí kluci, tak jsme vyráběli mikulášskou čepici, přesně klukům na hlavy. No a jelikož pro holčičky jsem měla nachystanou hvězdnou čelenku, tak jsme si ji vyrobily pro sebe. No a teď už může ten mikuláš přijít!!! Tak v neděli naviděnou...
výroba čepice

Zrušen kurz drátkování 3.12.!!

2. prosince 2010 v 14:59 | Zuzka
Lektorka drátkování musela zrušit páteční kurz z důvodu nemoci obou svých dětí. Uvažujem o náhradě kurzu dne 8.12. od 9.30 v rámci kroužku žabky a pulci. Pokud se vám hodí.,nahlašte mi účast. Děkuji za pochopení.
Zuzka Krumpholcová tel. 720 145 435

Mrazivé žabičky koulí kouli

1. prosince 2010 v 21:34 | Lenka, Lucka |  Žabky a pulci
Sněží, sněží, mráz kolem běží,... Tak přesně takhle nějak to dneska začalo.
hrajeme
A o čem si dneska žabička s dětmi povídala? O sněhu, sáňkování, koulování, stavění sněhuláků a dalších zajímavých lumpárnách, které se dají se sněhem vymyslet. A ve stejném duchu se neslo i naše cvičení, míč jsme kouzelným zaklínadlem proměnili ve sněhovou kouli a o zábavu bylo postaráno. Nejzábavnější asi bylo koulování, zvlášť když tahle koule vlastně nestudí.
cvičíme
Ve výtvarné části jsme prstovými barvami zmalovali sněhuláka, pak jsme taky trochu zmalovali sebe, stůl, dveře, umyvadlo a tak.
malujeme sněhuláky
hotovo
Nechyběla sváča a přehlídla dětí v maminčiných botách.
kocouři v botách
Tak zase příště na viděnou. Kvak.

Hvězdičky a sněhulák

1. prosince 2010 v 16:12 | Daniela Krausová |  Hvězdičky
A je tu úterý po prvním adventu. Venku nám krásně nasněžilo a proto budeme s Hvězdičkami ,,stavět" sněhuláky…
sněhulák
 Na začátek se zahřejeme tancem a zpíváním…
tanec
tanec2
Když jsme se řádně vytancovali s kolem mlýnským, popásli ovečky a protáhli se s hadem co leze z díry…Usadíme se - začíná divadlo.

divadlo

V dnešním divadle ukáže zajíc s ježkem dětem jak správně stavět sněhuláka. Než ale se samotným stavěním začneme je třeba se řádně obléci a proto Hvězdičky napovídají zajíci co všechno si musí vzít na sebe aby mu nebyla venku zima…
divadlol 2
A máme sněhuláka!
výtvarka

A když  se nám povedl jeden v divadle tak si ho uděláme ještě ve výtvarce z vaty!

Další fotky ,,sněhuláků" najdete na

Hvězdičky a rukavice plná zvířátek

1. prosince 2010 v 15:41 | Daniela Krausová |  Hvězdičky

Listopadové úterní dopoledne jsme prožili s Hvězdičkami stálicemi i s novými - ročními, které si přišly zazpívat, pohrát a shlédnout divadélko. Zpívali jsme se zajícem, který jako každé úterý vítá hvězdičky písničkou ,,kluci a holčičky". Ukazovali jsme si obrázky, kde holku modrookou tahá vodník za copánek a hádali co je to asi za písničku, potom jsem si ji zazpívali a pokračovali myslivcem se zabavenou sekerou. Děti už písničky krásně poznávají a ještě raději zpívají…
zpívání
tancování
kolo, kolo mlýnské...

divadlo
Potom přišlo na řadu divadlo. Hvězdičky se usadily na židle a sledovaly jak se pán vydal lesem s pejskem na procházku. Cestou ztratil rukavičku a netrvalo dlouho a přiběhla myška, která si v rukavičce udělala domeček…
Potom přiběhl k rukavičce ježek a už se ptá: ,,Rukavičko, rukavičko, kdo v tobě přebývá?"
To se za celou pohádku ozvalo ještě několikrát, to jak postupně rukavičku našla žabka, medvěd
a další zvířátka…
výtvarka
Po takové dlouhé pohádce se Hvězdičky nasvačily a trochu si i zacvičily…

Ve výtvarné výchově jsme dnes pro změnu lepili. Hvězdičky měly připravené tvary nastříhané z barevného papíru a už se tvořilo…

DALší ,,rukavičkové" fotky najdete na adrese: http://misahoracek.rajce.idnes.cz/Hvezdicky_MK_Rybicka_23.11.2010/