Říjen 2010

Jak žabky vytvářely podzimní dekorace

31. října 2010 v 18:06 | Ilona |  Žabky a pulci
Na začátku jsme si s dětmi trošku popovídaly o počasí - sice dnes bylo venku jasno a slunečno, ale v posledních dnech se nám sluníčko často schovalo za mraky. Tak jsme si vyjmenovaly, že už musíme nosit čepice, šály a rukavice, a když prší tak i holiny a rovnou jsme si k počasí řekly i několik básniček. A abychom na to počasí i na sebe lépe viděly - vyrobily jsme si z papíru kukátka a zarecitovaly jsme: "Vyrobím si zakrátko kouzelné kukátko. Rozhlédnu se po kraji, co dnes všichni dělají."
kukátka
Pak jsme naladily hudební nástroje a pustily jsme se do zpívání a tancování.
bramborabásničky
Výtvarka byla velká zábava - Lenka přinesla polystyrénové šablony podzimního ovoce a lístečků a děti je vybarvovaly houbičkama namočenýma v barvě.
malování
Děti se do toho tvoření tak zabraly, že šmouhy od barvy neměly jen na šablonách, ale i na obličeji a ve vlasech :-).
Terezka a Alex malují
Vznikly ale krásně a originálně barevné výtvory, které pak maminky doma můžou třeba napíchnout na špejle a oživit tak rostlinky v květináči.
Markétka maluje
Po závěrečné opičí dráze a cvičení s míči přišel velký hlad, a tak Zuzčina bábovka přišla k duhu!
opičí dráha
míče
bábovka
U miminek dneska vládla naprostá pohodička. Protože jsme byli jen my dvě se Zuzkou, tak jsme nakojili děti a lebedili si s bábovkou.
s bábovkou
Zuzka kojí
Nakonec přeci jen přišlo několik miminek, ale zůstali jsme jen u povídání, příště si to vynahradíme:-)

Prázdninová výtvarná dílna

30. října 2010 v 18:59 | Zuzka |  Výtvarné dílny
Na páteční výtvarnou dílnu jsem nalákala školáky a předškoláčky k dopolednímu tvořeníčku. Ti co zůstali přes prázdniny doma mohli využít moji dílničku a vyzkoušet si zase něco jiného než se učí ve školce či ve škole a pozadu nezůstaly ani maminky. Připravila jsem různé techniky a každý si mohl vybrat tu svoji, která se mu líbila a kterou zvládne vyrobit. Mohli si vybrat malovanou mozaiku na fotorámeček, koláž na plátno, velmi oblíbený špachtličkový obrázek či nějaké prostírání na stůl. Každý si našel to své a už jsme se pustili do díla,
prostírání
obrázek

menší děti si vybraly hezký motiv ubrousku a namalovaly pozadí obrázku, větší se zase pustily do stromu z provázku na plátno.
koláž strom
mozaika

Já jsem mezi všemi poletovala, jelikož své vlastní děti jsem poslala na prázdniny k babičce, tak jsem měla volné ruce a všem jsem pomáhala dokončit zdárně vlastní díla. Všichni byli moc šikovní a i těm nejmenším se to povedlo. Tady vidíte, že není nutné umět malovat, ale hlavně se zůčastnit!!  a krásné dílo máte zaručené!! Tak se podívejte, jak nám to šlo.
výtvory

Příště se sejdeme ve středu odpoledne 3.11. na pletení zvonečku z papíru, ještě je pár míst volných, tak si nenechte ujít originální výrobu vánoční dekorace.
ZUZKA

Hvězdičky a spadané listí

27. října 2010 v 7:43 | Růža |  Hvězdičky
Dnes se nás sešlo v Rybičce o něco méně, nejspíše některé děti "skolilo" nachlazení, jako např. Matýska  . Jeho maminka Míša tedy tentokrát nemohla přijít a fotit nám - dnes tedy bez obrázků   ;-)

Začali jsme jako vždy písničkou a přivítali mezi sebe dvě nové holčičky - Terezku a Magdalénku. I ty si mohly vybrat nějakou svou oblíbenou písničku, kterou jsme si společně zazpívali. A tak jsme "běželi k Táboru", skákali jako pejsci, spravovali mlýnské kolo apd.

V divadelním příběhu Zajíček pozoroval Ježka, co to dělá - sbírá spadané listí a nosí je na hromádku. S dětmi přemýšleli, nač to asi má? A tak se raději Ježka zeptali. Ten jim vysvětlil, že brzy bude zima a jelikož ježci nemají žádnou noru jako zajíci, kam by se před sněhem schovali, musejí si udělat domeček například z listí. "Tak to my Ti pomůžeme!", řekl Zajíček a s dětmi nasbírali tolik listí, až z toho byla pěkná hromádka. V ní bude Ježečkovi pěkně teploučko.

Po divadélku jsme se v tělocvičně trošku protáhli se známými říkankami ( spící ježek dnes nesměl chybět) a pak již jsme se dali do výroby ježků z listí.
ježci z listí

Tak přijďte zase za týden, bude se na vás spolu s Pavlou Albrechtovou těšit nová lektorka Daniela Krausová. Růža Bednářová se tímto loučí - pracovní povinnosti čekají .

Kurz hry na kytaru

26. října 2010 v 11:12 | Pavla, Jitka
V rámci pondělních Mamaklubů  jsme zavedli kytarová setkání pro všechny, co rádi vezmou kytaru nebo jiný nástroj do ruky a mají chuť si zahrát a zazpívat jen tak pro radost.

Setkání připravuje Pavla Máčová (tel.: 606 160 155, pajamace@seznam.cz), setkávat se budeme cca 1x za 14 dní a to v pátek dopoledne. Termíny najdete zde.

Není třeba si předem rezervovat místo, svůj nástroj vemte s sebou. Můžete přijít is dětmi, je jim k dipozici herna.
Na prvním setkání jsme si vybrali několik písniček ze zpěvníku Já písnička, které budeme postupně trénovat: Ptáčata, Bláznova ukolébavka, Anděl, Červená řeka, Kde ty kytky jsou, Růže z Texasu, Zelené pláně, Ten vítr to ví a Stánky.

A jak vypadalo naše první společné hraní 22. října ?

Příjemné sluncem prosvícené páteční dopoledne jsme se sešly v mateřském klubu Rybička v Sedlci. Nejprve jsme byly tři hráčky na kytaru. Během hodinového setkání s kytarou se k nám postupně přidávaly další kolegyně, které přišly na výtvarnou dílnu, ta následovala po schůzce s kytarou. Začaly jsme sladěním donesených kytar.
Pavla Máčová ukázala kolegyním, jakým způsobem je možné kytaru ladit a pak ji i sladit s ostatními. Následoval výběr písniček pro rozehrání a počáteční omačkání prstů. Protože většina z nás nemá normálně pro hraní na kytaru příliš mnoho času a prostoru. Ukázaly jsme si, které základní akordy známe. Pavla kolegyním ukázala jakým způsobem lze hrát akordy v barré stylu, budou mít alespoň možnost si to doma trénovat a zkoušet na společných setkáních.
            První písničkou pro naše rozcvičení byla Bláznova ukolébavka. Má pro nás snadné akordy i pomalejší rytmus. Pavla nám ukázala jakým způsobem ji hraje a ostatní kolegyně se brzy připojily a vhodně doplnily svou hrou i zpěvem. Následoval pak výběr dalších vhodných písniček pro společné hraní.
Dohodly jsme se pro vytvoření vlastního výběrového zpěvníku, abychom měly z čeho trénovat. Písně budeme dodávat postupně. Určitě se budeme také snažit připravit si několik vánočních koled za doprovodu kytar a flétny.
Již na první setkání dorazily kolegyně, které sice na kytaru nehrají, ale rády si při hře na ni zazpívají a setkají se s kolegyněmi a známými z Rybičky na přátelské posezení a rozptýlení.
hrajeme

Hromadné focení malých čertíků

25. října 2010 v 9:40
Kroužek Hvězdiček spolu s fotografkou Míšou Horáčkovou pořádá první tématické ateliérové focení - focení pomocí ateliérových světel a na fotografickém plátně.

 Vybrali jsme ( předmikulášský ) námět čertíků. Na dané plátno se vejde zhruba 6 čertíků, ale je možno vytvořit třeba i dvě skupinky. Samozřejmostí je také samostatná fotografie vašeho čertíka - čertice :-)

Kdo tedy máte zájem pořídit si netradiční vzpomínku na vaši ratolest, můžete přijít v pátek 12.11.2010 v 9.30h do MK Rybička. Cena 50,- Kč ( či 1 políčko na permanetce )

Pěkný kostým čertíka s sebou!

Přikládáme ukázku kostýmů, ale kreativitě se meze nekladou! Od chlupatých kožíšků po začerněné tváře -  cokoli v barvách ČERNÁ a ČERVENÁ, ať nám to společně ladí :-)
čertíci
Účast prosím hlaste na tento e-mail:
michaela@unlimited-design.cz

Těšíme se na vás!

( Jelikož se vyskytl  zájem i o civilní ateliérovvé fotografie, ale v jeden den to oboje není možné uskutečnit, plánujeme do vánoc uspořádat ještě jedno samostatné focení - sledujte tedy informace na webu. )

Jak zachránit život a nepanikařit

24. října 2010 v 15:46 | Ilona |  Kurz První pomoci
Jak zachránit život a nepanikařit

Stokrát jsem četla o tom, jak resuscitovat zraněného pomocí umělého dýchání a masáže srdce, ale nikdy jsem si to nevyzkoušela a kdyby na to přišlo, asi bych jen zoufale lovila v paměti. S narozením dítěte moje obava z toho, že neumím správně reagovat v krizové situaci jen vzrostla. Co když se bude dusit? Co když upadne do bezvědomí? Co když se vážně zraní? Bude záchranka na místě včas?
Zúčastnila jsem se 1. části kurzu první pomoci zážitkovou metodou zaměřeného na děti, který uspořádaly lektorky ZDrSEMu (to je zkratka zdravotních seminářů) v Mateřském klubu Rybička.
Usedla jsem do řady dalších pěti podobně neznalých maminek a hned po krátkém představení a úvodu jsme dostaly za úkol předvést, co bychom dělaly, kdyby naše auto srazilo dítě. Zpočátku jsme nad panenkou ležící na zemi seděly trošku bezradně, ale pak jsme společnými silami zajistily vše potřebné - označení auta trojúhelníkem, vyšetření dítěte a poskytnutí pomoci i zavolání záchranky. Další vypjatá situace přišla, když se z kuchyňky ozvalo zoufalé volání o pomoc. Popadly jsme připravené lékárničky a utíkaly jsme obhlédnout situaci. Jedna z lektorek se jakoby pořezala. Umělá krev na zápěstí i na vedle pohozeném nožíku vypadala hrozivě, ale přesto jedna z účastnic statečně stiskla tepnu vlastní dlaní a my ostatní jsme jí sekundovaly při přikládání tlakového obvazu a uklidňování pacientky na pokraji mdlob. Tento úkol už jsme zvládly docela dobře, jen příště by to chtělo použít rukavice, protože riziko nákazy žloutenkou je obrovské.

Lektorky - Lenka Navrátilová, DiS. - zdravotnický záchranář a MUDr. Jana Vávrová - lékařka záchranné služby první pomoci, obě zkušené maminky, s námi každou nasimulovanou situaci pečlivě probraly, a naučily nás nejen základy resuscitace, ale také základní tři roky postupu první pomoci:
 • rozhlédni se (na první místě zajisti vlastní bezpečnost - mrtvý už nikomu život nezachráníš),
 • reaguj (zjisti stav zraněného, zajisti jeho základní životní funkce, zavolej záchranku),
 • rozmýšlej (co nejlépe umožni přístup záchranářům, hlídej stav zraněného.
Za týden následovala druhá část kurzu. Po zopakování hlavních bodů z minula jsem probraly, jak volat Záchrannou službu. Zajímavou informací pro mě bylo, že na číslo 112 se dá z mobilního telefon volat i bez signálu nebo SIM karty, nebo že je možné volajícího, který nezná svou polohu zaměřit. Velkou výhodou volání na linku 155 jsou zase vyškolení dispečeři, kteří dokáží navádět a radit při záchraně života.
Dalším tématem byly popáleniny. Stačí hrnek horkého čaje na stole, pár minut nepozornosti a neposedné batole si odnese upomínku na celý život. Viděly jsme fotografie malých popálených dětí, které si na sebe strhly vařící nápoj a naše debata se přenesla i k tomu, jak je ošetřena prevence opaření ve školkách a dalších zařízeních, kam posílám své děti.
Prevence byla vůbec ústředním tématem celého dopoledne. Věděli jste, že se batole může utopit i v kbelíku s vodou? Obrovským rizikem utonutí pro malé dítě pak jsou zahradní bazény a jezírka. Zahrada a domácnost vůbec skýtá plno nebezpečí - dalším z nich je otrava. Ať už se jedná o plody jedovatých rostlin, které děti snadno zamění s vedle rostoucím rybízem, léky, které dětem připomínají bonbónky nebo různé saponáty a chemikálie, někdy nebezpečně přelité i do obalů od nápojů. První pomocí
v případě otravy je podání co největšího množství živočišného uhlí, které omezí vstřebávání jedů v žaludku.
Je třeba myslet také na prevenci úrazů a vždy používat autosedačky, helmy (hlavně při jízdě na kole, na lyžích i na bruslích) a zábrany do bytu (schody, okna, dveře, atd.). Hrozí úrazy hlavy, páteře, vnitřní krvácení. U malých dětí je život ohrožující ztráta krve už 2 -3 dcl.
S dalšími znalostmi si člověk uvědomí další rizika. Přestože byl kurz veden zábavnou formou a v příjemné atmosféře, stejně mi většinu času běhal mráz po zádech a hladinu adrenalinu jsem měla vyšší než obvykle - v sázce může být lidský život, někdy i život vlastního dítěte!

Další kurz První pomoci se bude konat na vyžádání. Pokud máte zájem zúčastnit se, kontaktujte prosím Lenku Navrátilovou na e-mailu: lenka@navratil.cz, nebo na telefonu: 777 224 247.

Žabky přecházejí na zelenou

24. října 2010 v 15:15 | Ilona |  Žabky a pulci
Zpočátku to vypadalo, že do studeného a uplakaného počasí se nikomu nechce a tak jsme Žabky a Pulce spojili v jedné místnosti, a i když se po chvíli začali trousit další miminka i předškoláčci už jsme to tak nechali a užili jsme si to společně.
Žabička tentokrát řešila přecházení přes ulici - a tak jí děti poradily, že na červenou se musí stát a na zelenou se může přecházet. A když nefunguje semafor, tak se před vstupem do silnice musíme pořádně rozhlédnout na obě strany. Měli jsme opravdový blikající semafor a tak si děti vyzkoušely jízdu na zelenou a stání na červenou s autíčkem.
semafor a děti
děti jezdí autama na zelenou
Pak už ale nastal čas na básničky, zpívání i tancování, a že to všem krásně šlo. Zazněla Pec nám spadla i Skákal pes, nezapomněli jsme na kutálející se Bramboru a zařadili jsme i Zlatou bránu otevřenou.
zpívání a hraní
Aby děti nezapomněly, co se s žabičkou naučily o přecházení, daly se do vybarvování semaforu. Každý si tam také nalepil jednu z dopravních značek a panáčka s panenkou.
výtvarka
V tělocvičně si děti rozebraly barevné balóny a s Lenkou si protáhly tělíčka.
A jako sladká tečka na závěr přišla velmi vhod Zuzčina višňová buchta. Ven do deště se nikomu nechtělo, tak bylo plno času na probírání zážitků a zkušeností s našimi ratolestmi.
povídání u buchty

Grafika suchá jehla

22. října 2010 v 22:36 | Zuzka |  Výtvarné dílny
Tento týden jsme na výtvarné dílničce vyzkoušeli novinku - grafiku suchou jehlou. Je to vlastně kresba na křídový papír, která se pak vyryje a do rytiny se vetře barva a vystínuje terpentýnem.
stínování

Jelikož jsme v tomto úplný začátečníci, zvolili jsme si jako předlohu různé motýli, brouky, listy, jelikož jsou hodně členité a na přesnosti se tam neklade velký důraz. Trošku nás pozlobily barvy, tiskařské barvy na vodní bázy se vůbec neosvědčily a tak jsme vyzkoušely olejové a s těmi už to bylo o něčem jiném. Myslím, že se nám to povedlo a některé kousky byly jako od zkušeného výtvarníka. No posuďte sami. Zde je ukázka děl.
motýl na listě
motýl
motýlci
čáp
ryba
podzimní listí

Komu se to líbilo a chtěl si také něco vyzkoušet, sledujte termíny a techniky naší výtvarné dílničky. Těším se na vás. Zuzka

Želvičky 21.10.2010

22. října 2010 v 22:25 | Zuzk |  Želvičky
Dnes přivítala dětičky želvička a hned začala s hádankami. Nejprve dětem vysvětlila, co je to hádanka a už na děti spustila, co je to za zvířátko? Má veliký rypák, zakroucený ocásek a bydlí v chlívku, a když spustila chro, chro, už Dominik věděl, že je to prasátko. A tak ještě pár zvířátek uhádly a nakonec byla jedna těžká hádanka - leze leze po železe, nedá pokoj až tam vleze, no s věcnou ukázkou to nakonec uhodly - Klíč!! A o klíči byl i následující příběh z lesa. V jednom hezkém stromě měla komůrku veverka a ta když šla na procházku, pečlivě si zamkla svuj domeček.
hledání oříšků
A jak je to v té říkance? "šla veverka na procházku, měla klíček na provázku, hopy skoky přes javory, ztratila klíč od komory, naříkala bědovala, že jsem pozor nedávala, klíček našel nakonec, náš kamarád mravenec. A v tomhle duchu jsme i hráli příběh. Děti hrály mravenečky a nakonec jsme ten ztracený klíček našly.
klíče
otevirani

A aby si vyzkoušely, jak se s klíček odemyká a zamyká, přinesla jsem jim zajímavou naučnou hračku - domeček s barevnými dvířky a klíči a každý měl najít tu svou barvičku a správným klíčem ji otevřít a zavřít. Chtělo to trošku zručnosti, ale na první pokus to nebylo špatné a dětem se hra moc líbila. Pak už jsme si tradičně zazpívali, zatancovali a nakonec jsme si vytvořili košíček z plastelíny, do kterého jsme daly nasbírané oříšky od veverky.
košík

Příští čtvrtek je státní svátek a želvička odpočívá a bude se těšit na další setkání v listopadu. 

Hvězdičky tahají řepu

21. října 2010 v 1:23 | Růža,foto Míša H. |  Hvězdičky
Je podzim a dozrává nejen ovoce, ale je čas sklízet i zeleninu. Proto po úvodním muzicírování
kluci a holčičky zpíváme si písničky...
dnes přišla vhod pohádka "O veliké řepě". Pejsek a kocourek v ní samozřejmě nesmí chybět.
pejsek a kocourek
Tentokrát jsme se na divadélko přesunuli do prostornější herničky
divadlo v herničce
pejsek za vnučku...
- řepa byla opravdu veliká a bylo potřeba mnoho pomocníků. Když nestačili děda, bába, vnučka,
pomáhají i děti
děti, pejsek ani kocourek, přiběhla na pomoc ještě myška
myška za kocourka...
- a ejhle, bác, řepa už je venku!
a řepa je venku!
Uf, ta nám ale dala. Posilněni a protaženi jsme si jednu takovou stihli ještě namalovat.
Kubík a Matýsek malují řepu
Tak za týden zase naviděnou!


Hvězdičky a kolotoč 12.10.10

21. října 2010 v 0:39 Hvězdičky
Letos vyšlo na Břevnoské posvícení opravdu krásné počasí a tak některé děti už poznaly, jaké to je svézt se třeba na kolotoči. Ale Ježek se Zajíčkem posvícení ještě nezažili. Dumali, odkud jde takový hluk? Přišli blíže a nestačili se divit - všude plno hraček, cukroví , balónky a také kolotoč. Také by si něco dopřáli, ale neměli žádné peníze. Tu je paní u stánku vybídla, že mohou alespoň soutěžit - třeba ve skákání. No, v tom je Zajíc mistr. Vyhrál a mohl si vybrat hračku. Ale co Ježek? Také se na něho usmálo štěstí - našel jeden zakutálený penízek. Přál si moc lízátko a když zjistil, že mu vyjde penízek dokonce na dvě, dal jedno i Zajíčkovi a oba byli moc spokojení. Aby nebylo zvířátkům a dětem líto,že se tentokrát třeba na kolotoč nedostali, jeden takový jsme si po malé pauze vyrobili. A jak se pěkně točí !

Kurz hry na kytaru- v pohodě i s dětmi!

19. října 2010 v 11:35 | Pavla Máčová
V Pátek 22.10. 9.00 - 10.00hod zahajujeme Kurz hry na kytaru s Pavlou Máčovou.
 • Hráli jste kdysi na kytaru a chcete si svou dovedost osvěžit? 
 • Chcete se naučit nové akordy a vychytávky?
 • Chcete i ostaní naučit to, co umíte vy?
 • Hrajete rádi, ale s dětmi se o žádného kytarového kurzu hlásit nedá?   
Pak to přijďte v pátek společně zkusit:)
Co s sebou?
 • svou kytaru
 • vaše oblíbené songy, zpěvníky...
 • vaše nápady a přání
 • a klidně i vaše dítě...
Zkusíme společné hraní a zpívání pro radost. Vstup 50 Kč.  
Kontakt Mgr. Pavla Máčová, tel.:606 160 155, pajamace@seznam.cz.

Jak zkrotit divočáky

19. října 2010 v 11:15 | Jitka, Kamila W.
V pátek 5. listopadu 11.00-12.00 hod. se koná beseda s dětskou psycholožkou Kamilou Wawroszovou  na téma "Hyperaktivita u dětí" aneb přednáška pro všechny, kteří mají doma malé "divočáky" a chtějí se dozvědět více o tom, jak poznat hyperaktivní dítě, co znamená diagnóza ADHD, kdy a jak se stanovuje, jaká jsou diagnostická kriteria jaká je
léčba a přístup k dětem s touto poruchou, jak organizovat volný čas učení  a jaké panují o syndromu ADHD mýty.
Cena 70 Kč. Přijďte i se svými dětmi
Rezervace a informace u lektorky na tel.: 606 467 775, e-mail andrtka@centrum.cz.

Žáby cvrnkají kaštany

15. října 2010 v 18:34 | Ilona |  Žabky a pulci
Mezi staré známé žabky tentokrát přibyly dvě nové holčičky: Markétka a Míša, tak se jim všichni představili. Pak už se slova ujala žabička a vyprávěla dětem, jak se na podzim s ostatními zvířátky dobře baví, když si cvrnkají kaštánky. A protože jich měla pro děti nasbíranou velkou hromadu, tak si to taky zkusily. Pak jsme všechny kaštany uklidili do kelímku a zazpívali si Běží liška k Táboru a další písničky na přání. Nechybělo ani oblíbené Kolo, kolo mlýnský a Žabička zelená.
 A protože je venku plno krásného barevného listí, téma výtvarky se přímo nabízelo. Děti si mezi sebou rozebraly listy a pomalované vodovkama je obtiskovaly na čtvrtku.
hromadná
Nakonec jsme tam přilepili i samotné listy a umělecké dílko bylo hotovo.
obrázky
A víte, že s kaštany se dá i cvičit? Pěkně jsme je vzpírali i přibližovali k zemi, házeli i houpali na bříšku. Na některé disciplíny byly kaštany příliš malé, tak jsem je vyměnili za míče.
s míčem
na zemi
Úspěch měla i závěrečná disciplína v závodě po zadku - v cíli spolu statečně bojovali Markétka a Kubík, nakonec o fous zvítězila chlapská síla.
To u miminek všechno probíhalo pěkně v klídku - zazpívali jsme si,...
Adélka hraje
procvičili ručky a nožky s kováříčkem, ševcem a pěti ježibabama...
kováme
... a pak jsme miminka pěkně namasírovali. Tentokrát jsme kromě nožiček masírovali i obličejíky.
masírujeme
A bylo to zřejmě příjemné:-)
masáž obličeje
Pak už jsme jenom relaxovali a jedli makovec, pili čaj a povídali si, jak jinak než o jídle, o prvních příkrmech. Docela mě překvapila změna v názoru lékařů, že se má našim nejmenším zařadit do jídelníčku lepek už mezi 4. - 6. měsícem věku! Potvrdila mi to i moje doktorka, že prý můžem v pěti měsících nechat žvýkat rohlík nebo piškot. My tedy zůstaneme prozatím u kojení.
Viktor
Příště zkusíme vyrobit závěs nad postýlku, aby měli děti na co koukat. Origami jeřábi Tomáška i Viktora naprosto fascinují, ale my si zkusíme něco jednoduššího, co můžeme skládat mezi plazícími se dětmi. Příště na viděnou!

Želvičky 14.10.2010

15. října 2010 v 14:49 | Zuzka |  Želvičky
Co se to děje, proč je v klubu bílo a nevidíme náš domeček ani Kristýnku? To mlha zavalila stromy a domy a není vůbec vidět.
mlha

Co budeme dělat? Zavoláme na pomoc sluníčko, děti volaly, volaly a sluničko svými paprisky a s říkanku rozmetlo mlhu a my jsme se mohli s domečkem a Kristýnkou přivítat. A že se nás dneska sešlo! Tolik nových dětiček, to byla Kristýnka moc ráda.
dvě řady

Pak jsme u slunička zůstali a s malovanou říkačkou si děti vzali pastelku a už si sluničko obtahovaly a daly mu krásně žlutou barvičku.
sluníčko

Pak už se usadily na své polštářky a poslouchaly příběh, co se v lese děje. Mraveneček Ferda pilně pracoval a sbíral do svéhé mraveniště samé dobrůtky na zimu, v tom ale otýpka z jehličí, kterou sotva zvedl, mu poradila záda a nemohl se pohnout. Volal lesní zvířátka o pomoc. Děti měly v rukách lesní zvířátka a už mu běželi na pomoc.
doktor

Jak mu pomůžem? Co mu asi je? Musíme zavolat doktora.! Doktor rychle přijel a už vytahoval kufřík s pomůckami. Děti se do toho hravě vrhly a už začaly Ferdu vyšetřovat. A my zpívaly písničku "Polámal se mraveneček" Nakonec to dobře dopadlo a Ferda byl zase zdráv a tak děti jásaly a volaly Ferda už je zdráv hurá!! Pak jsme ještě zpívali a cvičili a jako výtvarku jsme vyráběli z jehličí a podzimních obrázků na ubrouscích opravdové mraveniště.
mraveniště
obloha


Pak jsme celý vysílení trošku posvačili a pohráli v herně. Těším se na příště.

Stromy z provázků

15. října 2010 v 14:43 | Zuzka |  Výtvarné dílny
Ve středu odpoledne jsem se sešla v klubu s příznivci ručního tvoření. Připravila jsem pro ně koláž na plátno - Stromy z provázků. Není to těžká technika, proto také přišly školní děti, které také rády malují.
děti malují
lepení provázku

Nejprve jsme si zvolili, zda budeme dělat podzimní či zimní koláž a podle toho jsme zvolili barevný podklad.Když nám to uschlo, už jsme se vrhli na provázek, namočili do speciální pasty Malgel a už jsme pěkně patlali rukama a vytvářeli z provázků kořeny, kmen a větve. Do toho jsme přidali listy, plody či nějaké zvířátko z ubrousku a už vznikala krásná díla.
provázek
ježci v listí

Tomáš si to pojal po svém a vznikl i vojenský bungr z provázků. Myslím, že každý byl na svůj výtvor náležitě pyšný a jistě bude zdobit stěnu v pokojíčku.
s plody
strom
budgr

Příští středu budeme dělat grafiku suchou jehlou, můžete si donést svůj obrázek, nejlépe černobílý.
Opakování Stromy z provázků bude 29.10, v pátek dopoledne od 9hod.
Těším se na vás.

Hernička

14. října 2010 v 23:12 | Káťa
Volná herna - vždy ve čtvrtky 15.30-17.30hod.

Možnost strávit čtvrteční odpoledne v  útulném prostředí mateřského klubu a to bez předchozí rezervace, vstup 50 Kč za rodinu. 

Přijít můžete kdykoliv bez předchozí rezervace od 15:30 do 17:30 hod.. 

K dispozici Vám jsou 3 místnosti.
V první místnosti budou hrát na CD dětská říkadla, básničky, písničky a postavíme opičí dráhu.
V druhé místnosti ¨můžete využít možnost malování. Malování bude volné a dvakrát do měsíce na určité téma (malování čertů, výroba lesa, ZOO, atd.) termíny zde. Určeno pro všechny děti, neboť budeme malovat pastelkami, vodovkami, prstové barvy.
V poslední místnosti - herně - jsou hračky a klouzačka a velká matrace. 

V případě dotazů se můžete obrátit na Katku Červenclovou na tel.: 734 320 037, e-mail kacerv@centrum.cz.

Jak taková hernička vypadala v úterý 12.října, kdy jsme volnou hernu nabídli poprvé?
Děti mohly přijít a pohrát si a vytvořit nějaký výrobek- dráčky mráčky.
Malování draka
Dráčci
Chvilku si Terka také pohrála v herničce s kuchyňkou.
Terka v herničce
A pak jsme též utíkaly chytit sluníčko, které krásně hřálo celý den.

Delfínci plují bez maminek

12. října 2010 v 21:56 | Zuzka
AJ Delfínci

V pondělí a ve čtvrtek je pro Vás a šikovné dětičky otevřen kroužek DELFÍNCI, kde si můžete vyzkoušet, jak se děti budou chovat bez vaší přítomnosti. Je pro ně připraven 3 hodinový pestrý program, v pondělí se Delfinci seznamují pomocí her a písniček s anglickým jazykem, hrajou různé naučné hry,cvičí s Kamilou a je čas i na krátkou pohádku třeba i na dětském hřišti, když nám to počasí umožní.
Ve čtvrtek si spolu se želvičkami poslechnou a zahrají krátké divadélko, zazpívají písničky, učíme se i malované říkanky a něco zajímavého si vyrobí nebo namalují. Minulý čtvrtek jsme například vyráběli dráčky a jednoho neposedu jsme hned vypustili na louce a děti koukaly a běhaly za jeho barevným ocáskem. 
Pokud se vaše dítě bude chystat příští rok do školky, vyzkoušejte si jeho chování a začlenění do kolektivu s naším kroužkem, pomůžeme vám i jim o pohodové a radostné vyplutí....
cvičení Delfínci
tanečky Delfínci
modelování Delfínci
Delfínci venku

Drakiáda 10.10.2010

12. října 2010 v 10:52 | Vlaďka, fotky Pavla M., Jan M. |  Akce pro celou rodinu
Jen co jsme v neděli otevřeli oči, koukli jsme ven jaké je počasí. Bylo sice mrazivo, ale sluníčko se na nás usmívalo a slibovalo pěkný den.

Květinový páv na Ladronce
Na Ladronce nás přivítal květinový páv, zvědaví jak nám půjde dnešní pouštění draků.

Větříku se moc nechtělo, ale snad taky dorazí.
Na Ladronku přijelo 11 rodin a hned se dali do pouštění draků. Žel se dnes tomu větru opravdu foukat moc nechtělo, tak se do toho museli opřít víc děti nebo rodiče.
Zuzka a Jana prohání draky
Zuzka i Jana se musely rozeběhnout, aby draci létali

Hold, muselo se běhat.
Někdo si přinesl draků víc, aby zjistil, kterému to půjde líp.
Testování různých drakůZkouška létavosti draka, poletí také více nahoru?

Nakonec se do vzduchu dostali všichni draci a naše tříčlenná porota měla těžký úkol rozhodnout, kdo je vítěz.
Nakonec zvítězili dva draci. Lucinka Kracíková měla opravdu nejvytrvalejší nožičky a vydržela běhat s drakem asi nejdéle ze všech dětí.
Lucinka Kracíková prohání svého draka
Lucinka Kracíková proháněla svého zeleného dráčka, až si vyběhala diplom za takovýhle velký běhací výkon.

A druhým vítězem byl Sam McLean, jehož drak byl nejdéle někde pěkně vysoko.
Lucinka Kracíková a Sam McLean
Lucinka a Sam s diplomy za výkony v drakiádě

Odměnu za létání s draky dostaly všechny děti
Všichni uhonění vodiči draků z řady dětí dostali za snahu také nějakou drobnost

Po drakiádě jsme se přesunuli ke hřištím a pokračovali ve sportování.
Už tradičně se běžel závod dětí,
Závod starších dětí v běhu
Průběh závodu starších dětí v běhu, situace nedaleko cíle, závod skončil v tomto pořadí.

maminek i tatínků.

Děti mohly zkusit "bowling" do pet lahví.
Bowling do plných pet lahví
Všichni byli velmi zaujati hody do plných pet lahví
Karolínka Šímová byla také úspěšná v hodu
Karolínka Šímová byla ve cvičném bowlingovém házení také úspěšná
Veronika Šímová háže míč do pet lahví
Děti prožívaly každý hod do pet lahví a úspěch odměnily potleskem

Zkoušeli jsme i honění hada, ale to se nějak neujalo.
Zkouška na honění hada
Děti zkouší, jak se jim bude honit had, ale nakonec jsme toto běhání raději vynechali

A tak nakonec vyhráli přece všichni a mohli se pochutnat na sladké odměně.
Závěrečná konzumace odměny pro všechny děti
Závěrečná konzumace sladké odměny z dnešní drakiády.

Jeden náš kamarád nafotil opravdu spoustu fotek, najdete je zde.

Mamakluby a volné herny pro vás

9. října 2010 v 17:20 | Jitka
Máme pro Vás novinku:
- volná herna- v některé pátky dopoledne, úterky a čtvrtky odpoledne bude klub Rybička otevřen pro volné hraní a povídání rodičů s dětmi. Plánujeme doprovodný program (jednoduché výtvrané dílny). Vstup je bez předchozí rezervace, cena 40 Kč/1hod pro rodinu.

- pravidelné páteční mamakluby - každý pátek dopoledne bude program pro rodiče s dětmi (výtvarné dílny, diskuze, ukázky vázání šátků, a zcela nově pravidelně

- zpěv a hra na kytaru spolu s Pavlou Máčovou pro ty z vás, co si chcete zazpívat známé lidovky či koledy, pokud jste hrávali na nástroj (kytaru, flétnu...) vemte ji s sebou. Zkrátka hraní a zpěv pro radost. Vstup bez rezervace. Vstup 50 Kč.

Termíny otevřené herny, mamaklubů i zpívání s Pavlou najdete zde.