Září 2010

Podzimní bazar v Klubu Rybička

30. září 2010 v 12:09 | Vlaďka
Klub Rybička
Vás zve na Podzimní
dobročinný bazar

dětského oblečení, obuvi,
sportovních potřeb a hraček
24. a 25. 10. 2010
24.10. 10 - 14 hod. příjem věcí, 14 - 18 hod. prodej
25.4. 9 - 12 hod. prodej, 14 - 16 hod. vyúčtování
a vyzvednutí neprodaných věcí
Koná se v prostorách budovy nakladatelství
Advent - Orion, Roztocká 5, Praha 6 - Sedlec
20% ceny bude věnováno činnosti Klubu Rybička
Nevyzvednuté věci budou
darovány na charitativní účely.
Pro děti máme dětský koutek.
Kontakt: Jarešová V. 732 311 927

Posvícení na Suchdole

28. září 2010 v 18:41 | Zuzka |  Akce pro celou rodinu
V sobotu 25.9. se konalo na Suchdolském náměstí Posvícení. MK Rybička se opět podílel na přípravě her a rukodělné dílničky pro předškolní děti. I přes nepřízeň počasí se nakonec náměstí zaplnilo návštěvníky, kteří si mohli zasoutěžit, projít zajímavé rukodělné dílny, zaskákat si v nafukovacím hradu, koupit nějaký suvenýr u stánků či ochutnat posvícenskou polévku a koláče.
Dobrovolnice z MK Rybička vymyslely a připravily zajímavé hry jako slalom s vařečkou a koláčkem, krmení hladových dětiček koláčky či zdobení koláčků mandličkami, rozinkami, oříšky, což symbolizovaly barevná PET víčka a děti je strkaly malými otvory do malovaných koláčků.
Po sportovním vyžití a (díky dešti)se návštěvníci uchýlili pod stan naší výtvarné dílny. Tam si ti nejmenší mohli vymodelovat z domácí modelíny koláčky, ale nakonec vznikaly pod šikovnými prstíky různé dobroty jako zmrzlina v kornoutu, vánočka, dorty, ale také zvířátka nebo vláček.
modelování
Starší dětičky si vyrobily koláče i z papíru, posloužil dortový kulatý tácek a barevný krepový papír. Stačilo už jen lepidlo a různé posvícenské koláče byly brzo na světě. No a co takhle si vyrobit voňavou pouťovou růžičku? O tu měly zájem hlavně děvčata a tak se vyráběla jedna růže za druhou, ale ani pánové se nenechali zahambit a vyrobili růžičky pro své drahé protějšky.
I když bylo dosti mokro, odpoledne jsme si užili a těšíme se na další Suchdolské akce.

Želvičky 23.9.2010

27. září 2010 v 9:17 | Zuzka |  Želvičky
V dnešním divadélku jsme přivítali podzim. Ježek vylezl s listí a byla mu už nějaká zima, navíc listí už se začíná zbarvovat a žloutnout a najednou mu na hlavu cosi spadlo. Byl to kaštánek a co jich na zemi bylo. Tak si řekl, že je nejvyšší čas vyrazit na zásoby na zimu. A že v lese toho našel. Děti mu ochotně pomohly sbírat kaštany, žaludy, šípky, jablíčka a při sbíraní přiskočila veverka a chtěla od ježečka taky nějakou dobrůtku a tak děti přišly na to , že veverce nejvíc budou chutnat oříšky a tak jí nějaké našly.
 Pak přiklusal zajíček a ten by zase nějakou mrkvičku, děti opět pomohly a došly na pole, kde už krásně vyrostla zralá mrkvička. Zajíček dětem poděkoval a odběhl ze svojí zásobou do lesa. Pak mu ale bylo děti líto, že on má všechnu mrkvičku a tak se vrátil a nabídl všem dětem mrkvičku.
potrava na zimu
mrkvička

Tak jsme si udělali hada s mrkvičkami do kuchyně, tam jsme je omyly a už jsme si na ní pochutnávaly. Po zdravém mlsání jsme se protáhly a šli jsme si vyrobit ježečka s bodlinkami jak si nese zralá jablíčka do svého pelíšku.
Příští čtvrtek naviděnou....
ježek s bodlinami

Jak se léčí žabička

23. září 2010 v 8:06 | Ilona, Lucka |  Žabky a pulci
Zpívánky a pohoupání, vzájemné okukování mezi ostatními miminky, ale hlavně si užít vlastní maminku, mít ji chvíli jen pro sebe (i když výjimka potvrzuje pravidlo) - to vše si dnes prožila miminka v Rybičce. Při hovorech H, tentokrát na téma kosmetika, bezplenková metoda, dovolená a plavání, jsme dětem vystřihovali zvířátka do vany z pěnového papíru. Zalít čaj se nám ani tentokrát nepovedlo, ale rozhodně to stálo za to.
Ivana s dětmi
Žabička nám dneska onemocněla. Chtěla přivítat děti a místo toho jen chraptila, kýchala a teklo jí z nosu. Tak jí děti změřily teplotu a také ukázaly jak se smrká, a že si při kýchání musí dát ruku před pusu. Pak žabku přišla vyšetřit paní doktorka, která ji poslechla, podívala se jí do krku a předepsala medicínku.
nemocná žabička
A zatímco se žabička kurýrovala v postýlce, děti jí vyprávěly o polámaném mravenečkovi a také zazpívaly a zatancovaly.
polámal se mraveneček...
 A pak už se všechny děti proměnily v malé doktory, když si na čelenky namalovaly červený lékařský kříž. A žabičku všechny společně vyléčily.
lékařské konzilium
Zdravá žabka se šla podívat jak děti probíhají opičí dráhu a protahují si tělíčka.
hod míčem
Na závěr, při malé svačince, každý ještě namaloval obrázek pro maminku.
Příště zkusíme miminka namasírovat a jsem moc zvědavá, co zas žabku napadne:-)

Hvězdičky 21.9.2010

22. září 2010 v 11:35 | Růža,foto Míša H. |  Hvězdičky
Týden utekl jako nic a my se opět sešli v  našem klubu. Po tradičním představování písničkou
představování
jsme kromě obvyklých písní a "pohybovek" nově vyzkoušeli také taneček mazurku
měla babka, čtyři jabka...
 a "zajíčka v své jamce" , který děti zaujal a chtěli ho hned také předvést.
chutě skoč - a vyskoč!
Ale teď už honem na židličky - bude divadélko!
malí diváci
V tom dnešním se kamarádi Ježek, Žabka a Zajíček radili, co by se dalo venku dělat, když je sice hezky, ale hodně fouká? "Ukažte děti, jak ten vítr fouká..." No, sedět na písku už není tak příjemné. Tu si Ježeček vzpomněl, že má doma létacího papírového draka.
to je můj drak
To byl prima nápad - jenže pro 3 kamarády je jeden drak  málo, byla z toho jen tahanice. A tak se Zajíček s Žabičkou i s dětmi dohodli, že si takového také vyrobí.

 Po malé aktivní ( příp.i posilňovací ) pauze ...
sbíráme víčka
jsme se dali do díla ...
vyrábíme draky
...a takovéto veselé dráčky si  pak děti odnášely domů.
jen odletět...
Příští týden ( 28.9.) je státní svátek, proto tedy kroužek není a sejdeme se až za 14dní (5.10 .)Těšíme se naviděnou!

Další foto k prohlédnutí najdete na: http://misahoracek.rajce.idnes.cz/Hvezdicky_21.9.2010/

Delfínci venku

21. září 2010 v 19:00 | Kamila
Delfínci 20.9.

Delfínci 2 20.9.

Výtvarné dílny 16.a 17.9.2010

19. září 2010 v 20:38 | Zuzka |  Výtvarné dílny
MC Rybička opět otevírá všem příznivcům ruční tvorby svoje výtvarné kurzy. Na září si Zuzka Krumpholcová připravila techniku - Malovaná mozaika. Už název hodně napovídá, že se bude hlavně malovat a nakonec z toho vznikne krásná mozaika. Jako předmět k dekorování jsem zvolila dřevěné rámečky nebo zrcadlo, jelikož nám skončily prázdniny a čas dovolených, tak si aslespoň krásné vzpomínky uchované na fotografiích vyvěsíme do ručně malovaného originálního a přesně do bytu padnoucím rámečku. Nejprve jsme si rozvrhly tužkou na rámeček motiv dekoru, poté už jsme se chopily štětce a jednotlivé obrazce vybarvily. Po uschnutí jsme použily konturu a obtáhly barvy a abychom docílily vzhledu mozaiky, konturou jsme jakoby rozpraskaly jednotlivé barevné obrysy. Nakonec jsme do malých okýnek nanesly speciální 3D lak, který nám dodá ten vzhled vypouklého skla. No a mozaiky byly na světě a výsledkem se účastnice pokochají až druhý den, jelikož to opravdu dlouho schne.
modrá mozaika
mozaika had
mozaika rámeček
mozaika zrcadlo
Jsem ráda, že jsme si to užily, trochu zrelaxovaly od každodenních povinností a ještě jsme si udělaly radost dekorací. Těším se na další setkání v říjnu, to už se nám ozve podzim a tak si uděláme podzimní aranžmá Stromy z provázku. ZK

Želvičky 16.9.2010

19. září 2010 v 20:37 | Zuzka |  Želvičky
Týden utekl jako voda a já jsem se  Vašíkem vypravila do klubu a těšila jsem se na nové dětičky, které přijdou na Želvičky. A radost byla veliká, protože přišli i nové tváře. Žába si vzala svůj oblíbený domeček a už se písničkou se všemi seznámila. Začali jsme hned příběhem o sourozencích. Žabička našla míček a hledala svoji malou žabičku Kuňku, aby jí ho ukázala a hned si začaly spolu házet. Malou Kuňku hrála bravůrně Karolínka a tak nám házení šlo opravdu dobře. Později se z listí vyhrabal ježeček, který vyčmuchal jablíčko, jenomže už měl plné bříško, tak si vzpomněl na svého malého brášku Pepíka (toho hrála Eliška), že by mu jistě jablíčko přišlo vhod. Z povzdálí to pozorovala želvička a byla nějak smutná. Zjistila, že ona nemá žádného sourozence, žabka i ježek jí ale hned vzali mezi sebe a řekli jí, že to nevadí, že má plno kamarádů. A tak si hrály všichni společně. Ale za chvilku zase želva posmutněla, no jo, vy odejdete domů, bráška a sestřička půjde také a já tu zase zůstanu sama i děti odejdou z klubu... a tak nás napadlo, že ji sestřičku namalujeme. Společně s říkankou jsem postupně namalovala želvičku a děti pak měly ji obtahovat. Toho se chopily s velkou chutí a za chvilku malovaná želva zmizela, jak byla hezky maskovaná za klikihákama. No hlavně, že byla legrace.

krunýř
želvičky
 Pak jsme se protáhli, zazpívali
včeličky
a nakonec jsme si jednu želvičku ještě vyrobili domů, postačila nám k tomu suchá houska, jako krunýř, vystříhli jsme silné nohy a hlavičku a želva byla na světě.

Příště budem v malování pokračovat, když vás to tak baví, tak se na vás těšíme.

Žáby a pulci skáčou po blátě - 15. 9. 2010

15. září 2010 v 21:06 | Lucka, Lenka, Ilona |  Žabky a pulci
Dnešní sychravé počasí nalákalo do klubu spoustu dětí s maminkami.
Zatímco maminky cvičily se svými miminky v herně, jejich starší sourozenci se sešli ve vedlejší místnosti. Všech sedm statečných dětí přivítala žabka a už se jich ptala na jméno. Pak jsme si povídali o tom, že venku prší, a že žabky mají rády vodu. Za mohutného doprovodu všech malých bubeníčků jsme zazpívali Prší, prší a další písničky pro radost. Zkrátka nepřišla ani žabka s tanečkem Žabička zelená.
ahoj žabky
Vedle v místnosti si pěkně v teploučku hověla miminka a maminky jim ukazovaly všelijaké zajímavé věci - měkké, tvrdé, lesklé, chlupaté.. Co se jim asi nejvíc líbilo?
spokojená mimi
Ať už to bylo sypké, hranaté, kulaté nebo hooodně dlouhatánské, miminka to evidentně zaujalo. Nebo že by to byl mámin veselý škleb?
čáry máry, co to je?
Žabka vyprávěla dětem o počasí, o sluníčku i mracích, a tak si mohly ve výtvarné části zahrát na rosničku a namalovat předpověď počasí na tento týden. Děti nalepily na čtvrtku sluníčko a mráčky a štětcem jsme domalovávali déšť, některé děti nakreslily i červánky nebo duhu. Obrázky jiných vypadaly jako nebe před bouřkou.
V tělocvičně se pak děti posilnily piškotama, aby měly energii na házení míčem a kutálení obručí.
Hodina utekla jako voda a děti běžely do herny za svými maminkami.
zaujatí prací
Maminky zatím vyráběly miminkům závěs nad postýlku. Hodně barevný a chlupatý, to se bude pozorovat jedna radost.
závěs pro Viktora
Příští středu zase na hopsanou v Rybičce:-)

Hvězdičky 14.9.2010

15. září 2010 v 15:50 Hvězdičky
 Dnes byla Rybička doslova plná "hvězdiček"

nové děti a maminky
 - dorazily totiž další nové maminky s dětmi, takže takové "kolo mlýnské" bylo  pak už opravdu
  obrovské a  zajetí zlaté brány se nedalo uniknout.
zlatá brána

dětí jako smetí
 V dnešní scénce Zajíček zjišťoval, zda má Ježek vůbec uši - volal ho,volal a nic. Tak zatím alespoň
 vyzkoušel děti, zda ony vědí, kde mají svá ouška.
tady máme uši
Ježečka pak našel, jak spí. Ten mu ukázal, že i on uši má, ale o mnoho menší než Zajíček, ale že o to lepší má čumáček, který i ve tmě všechno vyčmuchá.
divadélko
  Povídali si i o očičkách a pusinkách a i to vše děti na sobě také našly.

  Po malém protažení na opičí dráze ...
to je zábava
...jsme šli zúročit své znalosti smyslů a začali tvořili obličeje z různých materiálů - vlna, knoflíky, filc, korek apd. Někdo vyrobil sebe , jiný třeba tatínka...
lepíme
No, že jim to ale sluší :-) !
kukuč
Tak příště zase naviděnou !

Další dnešní foto najdete na:

Želvičky 9.9.2010

11. září 2010 v 16:55 | Zuzka |  Želvičky
Dnes k nám přišly nové 2 holčičky a tak se s nimi nejdříve hezky želvička seznámila, jak je u nás zvykem. Potom už následovalo divadélko, bylo o výletě do lesa na houby. Želva se žabkou si lebedily u rybníka, když u nich zaskákal zajíček a sdělil jí novinku,že v lese roste hodně hub. Želvička hned chtěla jít na houby, ale zajíček jí nechtěl vzít s sebou, že leze moc pomalu, ale nakonec ji vzal na záda a všichni doskakali do lesa.
hura na zada

A opravdu rostly! Les byl plný hub, ale pozor i těch jedovatých! A tak jsme si vysvětlili, které to jsou a už se děti pustliy do sbírání a za chvilku měly plné košíky.
sbíraní hub

Potom jsme se protáhly, zazpívaly a výtvarně vyžily. Děti vymalovaly papírové košíky a z brambor jsem měla připravené razítka houbiček, tak už stačilo jen nabarvit a za chvilku byl malovaný košík také plný houbiček.
malovaný košíkmalování
Příště budeme opět něco zajímavého vyrábět. Přijďtě se podívat!!

Hvězdičky 7.9. 2010

10. září 2010 v 7:50 | Pavla |  Hvězdičky
Ahoj VŠICHNI po prázdninách,
sešli jsme se opět v hojném počtu. Objevila se i spousta nových tváří.
1


Úvodem jsme si zazpívali a zatancovali.
3

Při divadelní scénce všechny děti ochotně pomohly tátovi a psovi Alíkovi nasbírat houby do košíčku.
4

Cvičili jsme s Ruženkou a současně se naučili několik říkanek.
5

Na výtvarce jsme si hráli s modelovacím těstem a vytvořili zvířátka, stromy kytičky a jiná zajímavá stvoření.
6

Na kroužku i letos fotí Míša Horáčková, které tímto děkujeme. Všechny fotky z kroužku naleznete zde: http://misahoracek.rajce.idnes.cz/MK_RYBICKA_HVEZDICKY_7.9.2010/
Těšíme se na Vás všechny příští úterý!

Předpis na modelovací těsto:
2 hrnky mouky, 2 hrnky vody, 1hrnek soli, 1 až 2 lžíce oleje, 1 lžičky prášku "cream of tartar" (nechávame si dovézt z Anglie) a 1 až 2 sáčky potravinářského barviva. Suroviny smícháme do hladka dáme vařit nejlépe v teflonovém hrnci, za stáleho mícháni se vytvoří spojitá tuhá hmota, kterou necháme prohřívat asi 5 min. Přeji všem hodně zdaru!
Přidávám ještě odkaz na modelovací hmotu, do které se místo cream of tartar dává ocet: www.brydova.cz/napady/ostatni-/117-domaci-modelina-pro-deti

První žabky s pulcema 8. 9. 2010

8. září 2010 v 14:42 | Lucka a Lenka |  Žabky a pulci
Středy budou od nynějška patřit nejen miminkům, ale i jejim sourozencům. Miminka si hověla na koberci, zatímco starší brácha nebo ségra cvičili ve vedlejší místnosti. Tentokrát byla mezi miminky převaha kluků, ale nejmladší byla dvouměsíční Štěpánka.

miminka si hoví
žabky navlíkají korálky
Žabky a žabáci byly bez maminek ve vedlejší místnosti. Na úvod jsme oprášili staré vypalovačky Kočka leze dírou a Skákal pes. Po pár tanečkách  jsme se přesunuli do jiné místnosti, kde jsme si protáhli tělíčka, zajezdili jako na kole a zacvičili s míčem. Zatímco jsme navlékali korálky, maminky si ve vedlejší místnosti povídaly - o zkušenostech porodních a taky trochu o sourozeneckých konstelacích.
veselá historka
Miminkům jsme na památku obtiskly tlapky do památníčku.
Viktorova tlapka
Příští středu se opět těšíme na viděnou se všema mrňatama!

Pondělí s Delfínky

8. září 2010 v 10:47 | Kamila
DelfínciDnes se v kroužku sešly jen 2 holčičky. Nejprve si pohrály v herně, potom jsme si chvíli hrály s míčem, učily se naše jména, povidaly jsme si o prázdninách a o letním houbaření.
Následovalo hraní s anglickými slovíčky, holčičky se učily 5 názvů zvířátek.
Po svačince jsme začaly vodovými barvami vybarvovat klobouky hub, nechaly jsme je schnout a vyrazily ven. Protože bylo krásně, tak jsme pobyt venku prodloužily, i závěrečnou pohádku jsme si přečetly na zahradě. Na houbičky už nezbyl čas, tak si je doděláme příště...
Delfínci

Den otevřených dveří 1.9.2010

1. září 2010 v 16:17 | Jitka, foto Michaela Horáčková |  Akce pro celou rodinu
První den školního roku se dveře Mateřského centra Rybička otevřely dokořán rodičům s malými dětmi.
Zuzka a Lenka hrají žirafí rodiče
Děti už čekají na divadlo
Celé dopoledne bylo na žirafí téma: vše začalo divadlem: dvě velké žirafy zahrály spolu s malým opičátkem a žirafínkem scénku o tom, že chlubení se nevyplácí podle jednoho z příběhů nové dětské knížky, kterou ilustrovala Hana Jedličková.
Hanka Jedličková podepisuje dětem knížky
Kniha, která inspirovala naše dnešní dopoledne
Ta byla také naším hostem a připravila pro děti výtvarnou dílničku, kde si ti nejmenší zkusili vymalovat ptáčka a nalepit na velký strom. Zuzana Krumpholcová zase pro ty zdatnější malé umělce nachystala tisk přes šablonu, tak vzniklo spousta barevných žiraf. V herně si mohly děti prolézt opičí dráhu a pak už jen zkoumat hračky a batolit se.
Pro maminky byly k dispozici informace o osvědčených kroužcích i letošních novinkách, které nabízíme. Nejvíce zaujal nový kroužek "Žabky a pulci", který je šitý namíru rodinám s miminkem a starším sourozencem, ve středu dopledne bude totiž v Rybičce souběžně program pro maminky s miminky a ve vedlejší místnosti připraví lektorky zajímavou činnost pro děti 2-3 roky.
Maminky zaujala i nová služba, kroužek formou školičky pro děti bez přítomnosti rodičů- "Delfínci". Přihlášky a bližší informace podávala Kamila Šímová, která celý projekt Delfínků koordinuje. Maminky se mohly seznámit i s Annou Študentovou, která obohatí program Delfínků o výuku angličtiny.
Zatímco děti tvořily žirafy a malovaly ptáčky, prošlo Klub Rybička také několik hostů. Pan Pavel Zvolánek, zástupce Českého sdružení CASD, které je letos naším hlavním sponzorem, paní Andrea Holasová, kronikářka MČ Praha 6, která  monituruje kulturní a volnočasové aktivity na území Prahy 6, pan Edvard Miškej, zástupce majitele budovy, Petr Kafka za zřizovatele, pan Petr Hejl, starosta MČ Praha- Suchdol a Věra Štěpánková, místostarostka MČ Praha -Suchdol.  
Hosté i děti si na památku odnesli samolepky s obrázky z knížky, některé děti dokonce i knížku Žirafí příběhy s vlastnoručním věnováním Hanky. MK Rybička si dnes prohlédlo 62 osob a díky vstřícné nabídce nakladatelství Advent - Orion jsme na prodeji knih získali na provoz klubu 800 Kč.
Děkuji všem, kdo dnešní uvítání školního roku připravili, ať už přípravou divadla, občerstvení, dílen pro děti, úklidem administrativním zajištěním akce, focením nebo nás podpořili svou návštěvou.
Letos se na chodu centra podílí 15  dobrovolníků z řad rodičů ze Sedlce, Suchdola i Roztok.
Díky jejich mnoha hodinám dobrovolné práce, která je na profesionální úrovni, Vám můžeme nabídnout kvalitní kroužky za velmi příznivé ceny a příjemnou atmosféru kolektivu lidí, které baví to, co dělají.
Přeji Vám i Vašim dětem hodně krásných zážitků v MK Rybička:) 
Více foto ze Dne otevřených dveří si můžete prohlédnout zde.