Únor 2010

Pochvala a odměna za dobré chování... to není zrovna šťasná volba...

26. února 2010 v 12:21 | Jitka |  Archiv
Závěrečná lekce pokračovacího kurzu Respektovat a být respektován vedená PhDr. Lucií Dobešovou otevřela téma důsledky odměňování a pochval, a jak jinak lze dítě ocenit, aby to mělo pozitivní dopad...
Velmi zajímavá byla i úvodní diskuze, kdy se účastníce dělily o své zkušenosti, pokusy, omyly a úspěchy v používání respektujících metod ve výchově jak doma tak i ve školce.
Při výkladu otevřela paní Dobešová problematiku známkování a slovního hodnocení ve školách, možnosti vyjádření uznání a ocenění bez hodnocení dítěte tak, aby rozvíjelo sebemotivaci a nepodporovalo nezdravou závislost na pochvale od autority.
Zajímavá diskuze se rozvinula okolo myšlenky platit či neplatit za domácí práce navíc, či jak je to s finančními odměnami za známky nebo vysvědčení...
Myslím, že každá z nás si odnesla nejen inspiraci do výhovy vlastních dětí, ale i podněty jak respektujíím přástupem jednat s vlastními partnety a možná jsme občas i porozumněly, příčinám vlastního chování. Děkujeme za podnětný kurz.

Pro ty z Vás, kteří jste základní a pokračovací kurz nemohli absolvovat nebo pro Vaše kamarádky, rodinné příslušníky a partnery je zde příznivá vyhlídka: za necelý rok 5. ,12.,19. a 26. ledna 2011 proběhne opět Základní kurz Respektovat a být respektován a 4. 5. a 11. 5. 2011 bude navazovat Pokračovací kurz RR,
tentokrát ovšem ve večerních hodinách.

"Rabbit " a jiné story...aneb angličtina s Radkou není nudná

26. února 2010 v 12:01 | Jitka |  Archiv
Kdo přišel včas, zahrál si hru na šibenici v angličtině, my opozdilci jsme na chodbě asistovali při demolici dveří od záchodu, aby byl chlapeček, který se tam zamkl byl osvobozen:)
Když vše šťastně dopadlo připojili jsme se k výuce...
Kromě úvodní hry byla moc zajímavátaké diskuze nad článkem o paní z Německa, která zkusmo žije zcela bez peněz. Pak jsme při procvičování nových frázových sloves vymýšleli věty na to čeho se vzdát a řeč se stočila na zážitky s králíky...
to jsme se nasmáli. A také domáí úkol zkontrolovat, samozřejmě... za týden naviděnou!

Pilně cvičíme pilates!

26. února 2010 v 11:45 | Jitka |  Archiv
V pondělí 22. 2. jsme si opět zacvičily pod vedením Kamily Šímové, pružná páteř a zpevněné břicho je náš cíl:)
Ale pozor! 8. a 29.3. cvičení nebude. Jinak každé pondělí 18.30-19.30 se můžete přidat i vy:)

Biblické příběhy 20. 2. 2010

24. února 2010 v 18:20 | Anita |  Archiv
Nejdřiv jsme si zazpivali a pomodlili se. Pak jsme se divali na to DVD na kreslený příběh. Potom jsme si nalepili obrázky do svých sešitů. Poté jsme zkusili složit verš jako puzzle. Až na konec jsme měli překvapení - hledali a uspěšně jsme našli sladkosti, schované speciálně pro nás.

Mimiklub 24.02.2010

24. února 2010 v 17:35 | Kaťa |  Archiv
Koukáme a hledáme, ale domeček s Vašíkem, Kubíkem a Terezkou nemůžeme najít. Tak si vezmeme maňáska berušku a přivítáme se naší písničkou "kdo to přišel dneska k nám". A pokračujeme v básničkách a písničkách. A co se to stalo? Aha děti vyděly, že připravujeme opičí dráhu, tak se musí na to posilnit a maminky si mužou trošku popovídat.
Tak jsme se napapaly, někteří stihly nakreslit obrázek a utíkáme se protáhnout.
Už slyšíme na chodbičce děti, kteří přicházejí na mimibatolata.
Ježeček přivítal dětičky v mimibatoletech, a krtek zahrál básničku "Potkal jsem dva ježky". Pak jsme si s dětmi procvičily básničky se zvířátkama. A hele už děti sedí moc dlouho, a tak utíkají se protáhnout na opičí dráhu,
a už sedíme, každý máme jedno zvířátko u ukazujeme, kde je pusa, nožičky atd. a už utíkáme si pohrát do herničky.
Papa a těšíme se na příští středu.

Hvězdičky 23.2.2010

24. února 2010 v 11:43 | Pavla,Růža,foto Michaela Horáčková |  Archiv
Barvy, barvy,barvičky, svět je krásně barevný, a proto jsme jim věnovali dnešek. Úvodem jsme si jako vždy zazpívali ( musíme pochválit Edu!)
a zatancovali.
V následující scénce Zajíc učil Myšku poznávat barvy (nebo to bylo naopak???)
a i děti se připojily a pomohly Myšce lepit ptáčky podle barev do
správných budek.


Myška si nebyla úplně jistá, ale naše šikovné dětičky neudělaly žádnou chybu.
Byla to ovšem náročná duševní činnost a proto jsme se šli proběhnout připravenou opičí dráhou a utužili naše těla.
Nabyté znalosti o barvách dítka záhy uplatnily, proměnily se v malíře a vybarvily si ptáčky ( a trochu i sebe ).
Ptáčci "PÍPÍ" přiletěli na zobání do krmítek, která jsme vyrobili minulý týden.
Příští týden budeme vyrábět hady, přijďte mezi nás, těšíme se!

mimiklub17.02.2010

18. února 2010 v 19:43 | Kaťa |  Archiv
Středeční mimiklub začal trošku smutně, neboť jsme s Terkou čekaly na miminka, ale nikdy nepřišel. Ale chápeme, že počasí a venkovní teploty neodpovídají pro vycházku s miminkami.
Ale od 10:15 začaly chodit mimibatolata, tak se školička rozářila. Přivítaly jsme se domečkem a vybraly jsme si na uvítání a pro pohádky maskota ježečka.
Když už přišly všechny děti a přivítaly jsme se na mimibatolatech a poznaly se z novými dětmi zaspívaly jsme si písničky, které si děti vytáhly na kartách. Po krásných písničkách se děti rozkoukaly a mohly se přemístit do další místnosti, kde byla připravená opičí dráha.
Ke konci jsme šly do herničky, kde čekaly plyšová zvířátka a děti měly poznat jak se jmenují a jaký vydávají zvuky. Zvířátka zaujaly hlavně děti , kteří byly ve školce poprvé, ostatní věděly, že jsme v herničce kam si chodí hrát, tak se vrhly hned na hračky, klouzačku a kuchyňku. Na konec si hrály všechny děti a maminky si mohly popovídat. S maminkama jsme probraly téma: co dělat, když se děti vztekají.
Těšíme se na další setkání ve st 24.02.2010.

Želvičky 18. 2. 2010

18. února 2010 v 13:49 | Jitka, Zuzka |  Archiv
Když jsme všechny děti přivítali písničkou objevil se Ježek a Beruška. Měli chuť si zaházet míčem. Nejprve s dětmi a pak je, nezbedníky, napadlo zajít k Berušce do obýváku a pokračovat v házení doma.
Netrvalo dlouho a schodili květináč a rozbilili ho...
Co teď?
Dalo by se to nějak opravit nebo alespoň napravit?
Zvířátka sice musela chvíli počkat až si děti zadovádí při říkankách, ale pak se dočkala opravy, protože právě dnes jsme lepili mozaiku- obal na květináč.
POZOR! Ve čt 25. února 2010 se kroužek nekoná, v Rybičce probíhá celé dopoledne kurz Respektovat a být respektován. Uvidíme se opět ve čt 4. března.

AJ s Radkou Škarvadovou 16.2.10

18. února 2010 v 6:32 | Jitka |  Archiv
Pokračujeme ve zdokonalování slovní zásoby v oblasti financí a cvičíme niance minulých časů...zajímavá byla i hra na závěr, kdy jsme měli popast slovo na kartičce, tak aby druzí uhádli, a přitom abychom nepoužili v popisu několik klíčových slov, která by nám samozřejmě při odhelení hádanky náramně pomohla...

Cvičení pilates 8. a 15. 2. 2010

18. února 2010 v 6:22 | Jitka |  Archiv
Zatímco minulý týden nás bylo na cvičení málo, toto pondělí jsme se sešly v takovém počtu, že nám byla rybičková tělocvičnička akorát tak na míru velká:)
Kamila bez milosti vyburcovala naše ochablé svalstvo k usilovné činnosti...ale když se takhle snažíte spolu s ostatními, jde to lépe, než když je čověk sám doma.

Pokud by se ještě někdo chtěl přidat, prosím kontaktujte Kamilu na tel.: 608 083 542, mail.: kaka.simova@seznam.cz

Biblické příběhy 13. 2. 2010

18. února 2010 v 6:21 | Anita |  Archiv
Dnešní příběh o králi Achabovi, který chtěl mít sousedovu vinici a nakonec ji získal velmi nekalým způsobem byl vlastně docela smutný příběh o tom, že lidská chtivost, které člověk dovolí růst a růst je moc nebezpečná a škodí lidem okolo, ale i tomu , kdo ji v sobě má...
My jsme si nejprve příběh pustili a pak o něm povídali a vyráběli a nakonec hodovali...

Biblické příběhy 6. 2. 2010

18. února 2010 v 6:21 | Anita |  Archiv
Tentokrát o Eliášovi. vyráběli jsme oltář z kusů papíru, lepili si obrázky d sešitu a nakonec byla malá hostina, mňam, mňam...

Hvězdičky 16.2.2010

18. února 2010 v 1:46 | Růža |  Archiv
Dnes se nás sešlo opravdu hodně - zavítalo mezi nás hned několik nových maminek s dětmi. Hvězdičce Jáje pomohla s představováním veselá písnička, kterou děti pěkně doprovodily na hudební nástroje. V malém divadélkovém příběhu jsme soucítili s hladovými ptáčky, kteří už při dlouho trvající sněhové pokrývce nenašli nic k jídlu, a i dobří lidé na ně tentokrát nějak zapomněli. Proto se daly děti do hledání a sbírání potravy pro ptáčky sami. Ty odvážnější si zahrály na vítr, jenž fouká (papírový)sníh přímo na ubohé ptáčky. Aby na ně příště tolik nefičelo a nechumelilo, vyrobili jsme jim, po krátkém protažení, krásná krmítka i se stříškou a bohatě jim do nich nasypali. Barevnému zobání neodolaly ani některé z dětí. No, snad se dočkáme a příště nám do krmítka přiletí i nějací "opravdoví" ptáčci. Opět se na vás budou těšit Pavla a Růža.

Žabky 15. 2. 2010

16. února 2010 v 23:31 | Pavla Máčová |  Archiv
Dnešní žabí sraz přišel prozkoumat nový žabák Petr, aby zjistil, jak to u Žabek skáče a zda to bude pro něj dobrý tréninkový prostor.
Po úvodní vítací písničce když se v domečku shlédli účastníci, následoval příběh o zvířecích zimních Olympijských hrách.
Děti mohly sledovat závod v běhu na lyžích mezi Pejskem, Ježkem a Želvičkou.

Závodníci se nejprve seznámili s tratí a pak se podle svých představ věnovali tréninku.
Pejsek se považoval za rychlého, a proto měl pocit, že ani trénovat nemusí. Ježek se jízdě na lyžích věnoval poněkud více - tušil své síly, ale zase to s jízdou nepřeháněl.
Zato Želvička, která nebyla ani bez lyží moc rychlá, se jízdě na lyžích věnovala ze všech nejvíce.
Dobře se seznámila s tratí, se sněhem, a samotným během zesílila a zlepšila techniku jízdy. Následoval samotný závod.
Pejsek na začátku běžel první a nešetřil síly, to se mu však nevyplatilo, v dalších kolech už jej ostatní doběhli a pak i předběhli. Podcenil přípravu a to neměl dělat. Naopak Želva, která trénovala na trati a dobře se připravila, doběhla první. Nakonec medaili získali všichni tři, protože se nebáli a závodili.
Je vhodné, když můžeme mezi sebou závodit. Měli bychom se na závod vhodně připravit, trénovat a zvládat sportovní disciplinu, ve kterém se bude soutěžit.
Zpěv písniček na přání za doprovodu kytary, oživil další část setkání Žabek. Když už jsme se věnovali tématu sportování a přípravě na olympijské hry, tak si děti šly samy zasportovat.
Sportovní aktivity byly proloženy výtvarnými přestávkami.

Tentokrát jsme se rozhodli vyrobit si z donesených předmětů Slunce, to které nám v zimě díky oblakům a chladu velmi chybí.

Tak jsme si alespoň nějaká Sluníčka vyrobili samy.


Želvičky 11. 2. 2010

16. února 2010 v 22:48 | Jitka, foto Pavla Máčová |  Archiv
Zvířátkoví maňásci Myška a Zajíček se dnes převlékli do strašidelných masek a přišli navštívit Kristýnku. Docela ji vylekali...
Dozvěděla se od nich, že si vyrobili takovéhle papírové masky na masopust a
půjdou v nich do průvodu.
Kristýnka ještě masku neměla, takže se jí jistě bude hodit, že na dnešním kroužku si všichni masky vyrobíme, abychom pak na masopustu vypadali opravdu vydařeně.
Ještě si pořádně zazpíváme a pak hurá ke stolečku a dáme se do vybírání masek a do stříhání a lepení.
Šlo nám to pěkně od ruky a před polednem už jsme se domů rozcházeli s připravenými maskami...

Suchdolský masopust 2010

14. února 2010 v 14:30 | Zuzka |  Archiv
První Suchdolský masopust vypukl v sobotu 13.2. Šlo několik průvodů masek a setkaly se na Suchdolském náměstí, kde byl připraven velkolepý program.
Náš klub Rybička se podílel na organizaci her pro děti, vytvořili jsme několik herních stanovišt, kde si děti i dospěláci mohli vyzkoušet třeba výrobu škrabošek a klaunovských kloboučků, přejít slalom s vejci na lžíci a krásně baletit se zátěží po laně (bylo na zemi, takže pády nehrozily), složit masku kočky - puzzle, najít večerníčkové dvojice a jako oříšek byla výprava po neznámých stopách Jettyho a krmení hladové gorily masopustními koblihami.

Byl to opravdu pořádný rej maškar a nemaškar a burácení bylo slyšet po celém Suchdole. Některé masky byly opravdu velmi vydařené a bylo se na co dívat.
Ani hlady jsme neumřeli, polévka nás zahřála a jitrnice jsme snědli v klidu doma a v hlavě se nám přemítal masopustní zážitek. Nakonec se musel starosta něčím vykoupit, aby dostal zpátky klíč od úřadu a tak dovezl pořádně macatý marmeládou plněné koblihy. To já jako klaun jsem měla výhodu, že moje červená pusa schovala marmeládu kolem pusy!!
Doufám,že jste si ho taky tak užili a že v tradici budeme pokračovat.
Foto z ateliéru Pavly Máčová najdete na

Díky všem, kdo se podíleli na přípravě stanovišt a organizaci akce.

A teď foto ukázka:

Pletení košíků 11.2.2010

12. února 2010 v 10:15 | Zuzka |  Archiv
Včera odpoledne do našeho klubu opět zavítala už známá tvář - paní Hana Cmíralová a nachystala pro nás další pokračovací kurz pletení z papírových ruliček. Sešlo se 5 motalinek a z toho 3 byly uplně začínající motalinky. Paní Hana nám přinesla barevné ruličky a vše potřebné a už nás seznamovala s novým pletení s dvěmi ruličkami. Začátečnice se nejprve naučily "sluníčko" a výrobu ruliček, aby mohly s tvořením pokračovat i doma. No a pak jsme opletly kartonové dno a nastavily dvě ruličky na oplet, bylo na výběr více stylu pletení. Takže jsme každá měly úplně jiný košík.
O občerstvení a zábavu se postarala malá Markétka a jako odměnu za výdrž dostane jako dárek od maminky - co jiného než krásný ručně pletený košík a hrdě se k němu hlásila - "moje, moje"!!
Večer byl moc prima, taková uklidňující motalinková terapie, takže jsme se opět rozhodly v tomto pokračovat. V březnu se nachystáme na blížící se jaro a velikonoce a košík přímo ušitý na vajíčka se bude určitě hodit.
a malá ukázka hotových dílek:
Děkuji všem zúčastněným motalinkám a těším se na další setkání.

Hvězdičky 8. 2. 2010

9. února 2010 v 18:30 | Pavla |  Archiv
Dnešek byl s batolaty ve znamení MASOPUSTU. Po úvodním zabubnování nám Lucka se Zuzkou a jejich maňáskové pověděly příběh o masopustním maškarním reji.
Pak se šly děti proběhnout a zahopkat si na překážkové dráze. Všechny doběhly s úsměvem a bez zranění do cíle, dokonce Kubík vymyslel nový způsob jak zdolat lavičku, všem se moc líbil a následovali jej.
Když se děti pořádně vyřádily, pokračovali jsme v masopustních přípravách a vyrobili si masky veselých zvířátek. Posuďte sami, jak se nám povedly!

Výtvarná dílna 4.a 5.2.2010

6. února 2010 v 18:44 | Zuzka |  Archiv
Únorovou tvořivou dílničku jsem věnovala výrobě zajímavých smaltovaných šperků. Proč bychom si také nemohly vyrobit něco elegantního k našemu šatníku a trošku se potěšit, že dámy!
Smaltované šperky vznikají pomocí speciálního smaltovacího prášku, který je v mnoha barevných a nově i v metalických či strukturovacích odstínech. Prášek se nanáší na měděný povrch a do prášku se dají přidat i korálky či udělat zajímavé vyrytí. Pak se to postupně zapéká na vařiči a to dílko je pomalu hotové.
Nejvíce času nám zabralo vybírání kombinace barev a jak to celé nakombinovat. Sporák nám ve čtvrtek vypověděl službu, zřejmě se unavil, a tak se to dopeklo druhý den ráno. To už naštěstí zase fungoval.
A tak jsme si vyrobily originální naušnice, řetízky či sponky do vlasů. Podívejte se sami, co lze udělat s troškou fantazie a chutí se něco zajímavého přiučit.
Mám v plánu toto ještě v březnu zopakovat, tak pokud vás to nalákalo, tak se mi ozvěte a já vymyslím další dílnu.
Na březnovou dílnu mám nachystanou falešnou terrakotu, takže opět něco velmi zajímavého a tentokráte něco do bytečku.
Zdraví Zuzka

Želvičky 4.2.2010

4. února 2010 v 20:30 | Zuzana Krumpholcová, Pavla M. |  Archiv
Dnes se na nás přišly podívat i menší děti z batolat, z čehož byla Kristýnka velmi potěšena a hned se s nimi písničkou přivítala.
Pak ale nějak posmutněla a nevěděla, co dnes podnikne, začala se nudit a tak šla vzbudit želvu, aby jí poradila co by mohla dělat, jak se zabavit.
Želva jí poradila, aby se vydala v tomto pochmurném zimním počasí za kamarády zvířátky a vyrazila s nima vlakem na výlet.
Kristýnka zajásala a hned běžela pro zvířátka, která v zimně nespí
a domluvila se se zajíčkem, myškou a nezimujícím medvědem, že vyrazí na nádraží na vlak. Vláček přijel a děti pěkně zahoukaly a zazpívaly a už se to svištělo krajinou.
Kristýnka se koukala z okénka a vůbec se jí ta pochmurná zimní krajina nelíbila a nevěděla, proč není tráva zelená, stromy nemají listí. Zvířátka jí vysvětlila, že v zimě odpočívá i příroda. Stromy a keře shodí listí, travička často sežloutne a zapadá sněhem, pole jsou pustá a holá. Na jaře se vše probudí a zase zazelená a na to se už všichni moc těšíme.
I tak se všem výlet líbil, protože viděli mnoho nových i když ne nejpěknějších pohledů na spící zimní krajinu, tedy měli mnoho nových inspirativních zážitků. Také Želvičky si z cesty nasbíraly inspiraci pro blížící se výtvarnou část schůzky.
Před ní jsme se protáhly a zazpívaly, abychom ze sebe tu lezavou zimu setřásly.
Želvičky ještě příjemně zabavila další hra "Najdi pohádkové dvojice", pro kterou Zuzka připravila - nakreslila - pěkné a pro děti dobře rozpoznatelné obrázky Večerníčkových postaviček.
Želvičky našly všechny rozdělené dvojice a dovedly i správně říci ze kterého Večerníčku jsou.
Ošklivou krajinu, kterou viděla zvířátka z oken vlaku, přenesly děti na papír.
Vodovkami jsme nakreslily pole, zasněžené hory a oblohu.
Tuší jsme udělaly kaňku a brčkem ji rozfoukaly jako holé zimní keře a stromy.
Dětem se to moc líbilo, jen jsme musely hlídat, aby to místo foukání nevypily.
Tak zase ve čtvrtek naviděnou a vyrobíme si masku na masopustní karneval.
Těšíme se na vás!
Zuzka