Listopad 2009

Výtvarná dílna FIMO 26. a 27. 11. 09

29. listopadu 2009 v 19:28 | Zuzka |  Archiv
Na další výtvarnou dílnu jsem si připravila tzv. FIMO polymerovou hmotu, je to taková modelína pro dospělé, s kterou se dají vykouzlit moc zajímavé věci. Jelikož je Mikuláš za dveřmi, vyrobíme si originální lžičku. O tuto techniku byl velký zájem a tak jsem vyhověla všem maminkám a udělala dílnu jak v podvečer, tak i dopoledne s dětmi, aby se mohly zúčastnit i ty, co nemají hlídání. Navíc i starší děti se těšily, jak si budou modelovat svoji lžičku či svícen.
Fimo hmota, nebo lépe Cernit hmota, která je ryze s přírodních surovin a zdravotně nezávadná, se prodává ve velmi pestré paletě barev a navíc s různými třpytivými a mramorovými efekty. Takže bylo opět z čeho vybírat a pro inspiraci jsem vzala zajímavou knížku, kde byly ukázky práce s hmotou a postupy jak vyrobit třeba spirálku, kytičku, šachovnici či zajímavý šperk. S chutí jsme se pustily do díla a s napětím čekaly, co nám vznikne za zajímavý efekt. Netrvalo dlouho a první výtvory originálních lžiček byly na světě, a jelikož naším motivem byly děti, tak na jedné lžičce lezly berušky, jinde jela mašinka či autíčko a nechyběl ani pilný mravenec Ferda. Když se povedla nějaká pěkná spirálka, ozdobily jsme s ní i svícen a když zase vyšla kytička, tak jsme navlékaly korálky pro naše malé parádnice. Dokonce jsme zvládly i nádherné šperky.
Nakonec ještě musíme zapéct v el.troubě 110st 30 min, aby hmota ztvrdla a pak už se z ní můžeme jen radovat.
Děkuji všem zúčastněným a přeji krásný advent.

Zoubkový den 25. 11.

27. listopadu 2009 v 14:32 | Jitka
Ve středu odpoledne bylo v Rybičce vše plné kazů, vrtaček, kartáčků a zubů.

To proto, aby se i malé děti mohly seznámit hravou formou s prevencí zubního kazu a aby pro ně případné vrtání a trhání nebylo tak nepředstavitelně strašné.

Pro rodiče s dětmi bylo připraveno několik stanovišť s zajímavými činnostmi:
  • trhání malých zoubků (kamínků) pinzetou a velkých zubů (kostek cukru) kleštičkami

  • třpytivý úsměv si mohly děti vytvořit nalepením barevných skleněných korálků

  • Na chodbě čekal na děti zábavný kvíz. Jestlipak poznají, která pasta se hodí pro děti, které jídlo zoubkům prospívá a které škodí nebo který kartáček by byl ten pravý?

  • Studentky Vyšší odborné zdravotnické školy 5. května Veronika Píchová a Veronika Jakubcová na maňáscích ukázaly dětem zkažené zuby krávy Emilky,

    a jak se zoubky správně čistí...

Na závěr si děti ještě zahrály na kazík a schovávaly se maminkám mezi velkými zuby a maminky je honily velkými kartáčky. Poté si ještě mohly zkusit varazit zub ořechem nebo bonbonem, ne doopravdy samozřejmě, jen na kelímku...


  • Během akce nás navštívila redaktorka Mirka Pašková a pan Jan Juřica, kameramen a producent regionální televize TV6, která přináší zpravodajství o kulturních akcích a dění v regionu Prahy 6.
Natáčeli u nás krátkou reportáž, která by měla být ke shlédnutí ve pondělí na www.tv6.cz

Děkuji Lence Navrátilové za přípravu materiálu, Zuzce Krumpholcové za pomoc při přípravě stanovišť, studentkám Veronice Píchové a Veronice Jakubcové za jejich čas, které měly připravené zajímavé stanoviště s maňásky a věnovaly se individulně všem dětem A nakonec také všem, kteří pomohli s úklidem.
Teď už nezbývá než popřát, ať se vám zuby nekazí! :)
Jitka

Želvičky 26. 11. 09

27. listopadu 2009 v 13:07 | Jitka, foto Zuzka |  Archiv
V zimě to nemají se sháněním potravy ptáčkové snadné. Proto byl dnes celý kroužek o ptáčcích, krmení a krmítku.
  • příběh o ptáčccíh, kteří hledali červíky a krmení a nenašli, dokud jim děti nenasypaly do krmítka semínka
  • Zpívání s kytarou
  • Výtvarná činnost: malujeme ptáčky a lepíme jim krmítka


Little fish 26. 11. 09

27. listopadu 2009 v 13:01 | Jitka |  Archiv
Dnes jsme se naučili "What is your name?" a nacvičovali to se všemi zvířátky a postavičkami z večerníčků. Došlo také na cvičení při písničce a na zpívání o autobusu, kterému se točí kola a sviští stěrače.

AJ s Radkou Škarvadovou 24. 11. 09

27. listopadu 2009 v 12:57 | Šárka |  Archiv
Už jsme se naučili hodně nového, proto se Radka rozhodla, že si nás taky trochu procvičí, a že si hodně popovídáme. Sešli jsme se jen ve třech, takže na každého zbylo hooodně času a byla to pěkná fuška ;-). Sportovní terminologie a všechny formy minulého časy není jen tak něco, takže příště v tom budeme ještě pokračovat.

A jen tak na odfouknutí jsme si popovídali o nové vědecké studii, která zkoumala, jaký denní/noční čas je pro člověka nejefektivnější na různé aktivity a činnosti. Tak například víte, že injekce od doktora bolí nejméně mezi 9-10 ráno? Že toho nejvíc vymyslíte mezi 10 a 12 dopoledne? Že úkoly by si děti měly dělat mezi 16-18 a vy si dát pleťovou masku v 18 před večeří? Tak s chutí do toho!

Mimiklub 25.11.2009

26. listopadu 2009 v 20:44 | Kaťa |  Archiv
Na středeční mimiklub zavítalo jedenáct dětiček. Velice nás tak vysoká účast překvapila a byly jsme moc potěšeny, že nejsou děti nemocné.
Než nás přivítal domeček, tak se nám představily nové děti s maminkami. Po písničce s domečkem jsme si sedly do kroužku a maminky vytáhly ze sáčku básničky nebo písničky. Po společném zazpívání a protažení dětských tělíček jsme se rozdělily na dva tábory.

Něktéré děti šly vybarvovat dráčky s prstovými barvičkami a ostatní zůstaly s maminkami a Bárou a cvičili na overbalu.

S maminkami jsme též probraly téma "Jak zvládáme domácí práce s dětmi." Schodly jsme se, že nám děti rádi pomáhají, akorát umývání podlahy a žehlení občas i vaření nám zůstane na večer , když děti zavřou svá očka.
Na konec se děti rozprchly po celé rybičče a stihliy si i pohrát v herničce s hračkama.
Těšíme se, na Vás 2.12. 09. Budeme vyrábět čerty z papíru a téma pro maminky bude "učení dětí na nočník".
Kata a Bára

Nabídka - mimibazar

26. listopadu 2009 v 13:27 | Barbora

Nabídka - mimibazar


1. Prodám klasickou dětskou postýlku, materiál borovice, masiv, 3 polohy roštu, 2 tyčky vyndavací, včetně matrace, cena 650Kč.

2. Prodám klasickou dětskou postýlku, 3 polohy roštu, jedna bočnice stahovací, používaná, vhodná spíše na chalupu..., k tomu držák nebes, 2x nebesa, 2x povlečení (polštář + peřinka), mantinely + povlak na mantinely, nová nepoužívaná matrace, deka na hraní, kterou lze použít i jako peřinku. cena: 950 Kč

3. Prodám nosítko- klokanku Chicco, nosnost cca do 9kg, modrá barva. Málo používaná, nepoškozená, bez zn. opotřebení.
cena 350 Kč.

4. Prodám ohřívačku na mléko a kojenecké výživy, zn. Reer. Je vhodná i na širší lahvičky (Avent). V sadě je držák kolem hrdla konzervy - pro pohodlné vyndání a dále adaptér k připojení do zásuvky v autě. (původní cena 750Kč) , cena 410Kč.

5. Prodám kojenecké lahve: Avent, 125ml, 5ks, k tomu 4x savička velikost 1 a 2x s variabilním průtokem. Cena 50Kč/lahvičku.

6. Velikost 92, cca 1,5-2 roky, zn. Next, světle šedá barva, uvnitř tmavě šedý fleece, rukávy dole na stažení suchým zipem, dlouhá pod zadek. Lze prát v pračce. Nepoškozená. cena: 490Kč.

V případě zájmu pošlu fotografie
Kontakt: tel. 603184824, pekate@seznam.cz
Kateřina F.

Hvězdičky 24. 11. 2009

25. listopadu 2009 v 12:39 | Lucka |  Archiv
Hvězdička Jája přivítala děti v klubu a ani je nemusela pobízet, aby zabubnovaly na buben:-)
Potom přiběhla hladová ovečka, která chtěla všechno ochutnat. V lese, kde žije, roste dokonce i takový zvláštní strom, jako je jabloňohrušeň. Děti napřed očesaly jablíčka a hrušky a pak nechaly ovečku pořádně nažrat. Co pořádně, dokonce si ukousla i jedovaté muchomůrky a pak se jí udělalo zle! Děti jí naštěstí nasbíraly bylinky pro zdraví a uvařily jí bylinkový čaj. Ovečka po jeho vypití vesele vyskočila z postele a hned si s dětmi zazpívala Pásla ovečky. Pak jsme zazpívali každému jeho oblíbenou písničku a zatancovali si.
No a nakonec jsme vyráběli ovečky s ovčí vlnou...
... docela se přitom pobavili...
... až jich bylo celé stádo!
Příští úterý budeme zase zpívat a tvořit něco vánočního, abysme se už naladili na dobu adventní.

Pilates s Kamilou

24. listopadu 2009 v 8:34 | Jitka |  Archiv
Pokračujeme v pravidelném cvičení, dnes to bylo opět něco pro uvolnění a protažení páteře, posílení břišních svalů a jiných neposlušných partií, uvolění kyčlí... a tak dále.

Pokud budete mít chuť se po novém roce přidat, můžete si místo rezervovat už nyní u Kamily Šímové kaka.simova@seznam.cz, či byste měli zájem o jiný druh zdravotního cvičení napište Jitkae Kafkové na klubrybicka@centrum.cz.

Žabky 23.11.2009

23. listopadu 2009 v 15:58 | Vlaďka |  Archiv
Na začátku se děti přivítaly s Žabkou a seznámily se s novými kamarády - Emičkou a Jáchymkem.
A pak už se zvířátky spěchaly do lesa na další příběh.
Tentokrát se na výlet vypravil pejsek, prasátko a ježek.
Byl už podzim a všude bylo spousta listí. A ježeček dostal chuť na opečená jablka.
Jedno za chvíli dokonce našel a už chtěl rozdělávat oheň. Ale to se prasátku a pejskovi nelíbilo. To se přece nesmí jen tak někde. Ale ježek si nedal říct a zlákal i ty dva kamarády, že není nic lepšího než pečená jablka.

A tak zapálili oheň, dali na něj suché listé a šli si mezitím hrát. Zabrali se tak do hry, že na jablka zapomněli. Když v tom najednou pejsek ucítil zápach kouře. A už bylo zle!
Hořel nejen ohýnek, ale i tráva okolo a zvířátka si už s tím neuměla poradit.
A tak pejsek běžel co nejrychleji pro pomoc a zavolal HASIČE.
Naštěstí přijeli rychle a požár brzy uhasili.
A ježek měl veliké ponaučení, že nesmí rozdělávat oheň kde se mu zamane.
A i s dětmi jsme si řekli jak může být oheň nebezpečný a jak je potřeba si s ním nezahrávat.

Zpívání písniček bylo dnes zpestřeno krásnými obrázky, podle kterých si děti zvolili písničku.

A nakonec nás čekalo protažení s Kamilou. Děti byly moc šikovné a cvičení bylo moc prima.

Žabička zelená

21. listopadu 2009 v 17:00 | Lucka a Lenka |  Písničky a říkanky
Žabička zelená zjara celá blažená,
žabička zelená zjara celá blažená.

Vypere si košiličku, usuší ji na sluníčku,
kvaky kvak, kvaky kvak, je to žabka, je to tak.

Žabička zelená zjara celá blažená,
žabička zelená zjara celá blažená.

Nožičky si protahuje, na sluníčku poskakuje,
kvaky kvak, kvaky kvak, je to žabka, je to tak.

Košík na mimi

19. listopadu 2009 v 15:35 | Krumpholcová
Nabízím světle modrý košík na mimi s medvídkami, cca do 7 měsíců. Dřevěný pojízdný. Součástí je peřinka, polštářek a nebesa. Cena komplet 1000,-. Více info na mail: klara.m@centrum.cz

Želvičky 19. 11. 09

19. listopadu 2009 v 12:25 | Jitka, foto Blanka Šefčíková |  Archiv
Děti se usadily na polštářky a už zvědavě sledují příběh: Kristýnka jde nakupovat na trh. Zvířátka, prodavači se předhánějí ve vychvalování svého zboží, smlouvají a nabízejí. Kristýnka nakonec koupila zelí, pórek a kedlubnu a jablíčko.
Když doma nákup vybalila, a rozkrojila jablíčko vykoukl na ni velký červ a začal se rozčilovat, že mu poničila domek.
Tak nám nezbude, než mu nějaké nové jablíčko namalovat... ale to bude až za chvíli, nejdřív si zazpíváme.

Little fish čt 19. 11. 09

19. listopadu 2009 v 12:14 | Jitka |  Archiv
Na začátek jsme opakovali zvířátka a jejih zvuky a pak části lidského těla při písničce, která člověka docela zahřeje.
Pak přibyla do našeho repertoáru úplně nová písnička o autobusu, který troubí, cinká, točí se mu kola a šustí stěrače...

Dopolední tvořeníčko

19. listopadu 2009 v 7:28 | Zuzka |  Archiv
Milé maminky, reaguji na vaše ohlasy a připravuji pro vás dopoledni výtvarnou dílnu a to v pátek 27.11. od 9.30hod. Uděláme si FIMO lžičky a ozdoby pro naše ratolesti - skvělý dárek na Mikuláše!!! Kdo nestihne čtvrteční odpolední kurz, doražte dopoledne v pátek. Donesu vše, co mi zbyde z kurzu, vč. lžiček a svícnů. Cena 50,- (poloviční materiál, poloviční cena). Děti samozřejmě s sebou, můžeme si je navzájem pohlídat a nebo budou něco taky tvořit.
Těším se na setkání.
Zuzka Krumpholcová

Mimiklub

18. listopadu 2009 v 18:55 | Zuzana |  Archiv
Dneska Bára ani Katka nemohla, tak byl mimiklub v trochu netradičním obsazení. Přišly dětčky, maminky, ale taky spoustu zvířátek a velký pes. Zlý slon nám chtěl všechna zvířátka odnést do pasti, naštěstí chytrá myška slona pokousala a zvířátka se nám vrátila. Některé děti z takové mely byly trochu rozpačité, ale naštěstí nebrečel nikdo. Zpívání se ale líbilo snad všem, také proto, že nás vydatně podpořila Pavla. Nakonec jsme se připravily na sezónu hovorem o nemocech, jak je kdo prožívá, jak snáší horečku a co na to naše doktorky.
Příští týden zase s Bárou a Katkou
Zuzana

Žabky 16.11.2009

17. listopadu 2009 v 10:40 | Vlaďka, fotky Pavla M. |  Archiv
Žabka na začátek děti přivítala a pak se zeptala, jestli si děti pamatují o jakých povoláních jsme si vyprávěli minule.
Děti si vzpomněly na kuchaře a zahradníka.
A dnes nás čekal někdo jiný! Kdopak nám do schránek nosí psaní a dopisy?
Ano - pošťák!
A dnešní vyprávění bylo přímo pohádkové. Byla to Poštovská pohádka.
Na jedné poště pracoval pošťák Kolbaba. Měl svoji práci rád, ale jednoho dne už byl z toho věčného běhání a chození, šlapání do schodů a z kopce dolů, celý unavený.
Sedl si na poště na židli a za chvíli usnul.Nikdo si toho z dalších pošťáků nevšiml a zamkli ho na poště.
O půlnoci ho probudilo tichounké šramocení. Myslel si, že mají na poště myši.
Náhle uviděl poštovské skřítky. Jeden třídil poštu na druhý den, druhý kontroloval balíky, třetí razítkoval atd.
Když to všechno udělali, začali hrát s těmi dopisy karty.
Pošťák nechápal jak to dělají, už to nevydržel a šel k nim. Skřítkové ho pozdravili a pozavli ať si s nimi zahraje.
Vysvětlili mu co, která karta znamená.
Dopis, který je psaný z "musu", na příkaz je nejstudenější, teplejší je ten co je pro kamarády a nejvřelejší je z lásky. Takový píše maminka svému dítětí nebo milý milé.
A tak si spolu hráli. Nakonec z toho Kolbaba opět usnul a ráno jej probudili kolegové pošťáci, když přišli do práce.
Ten den se Kolbabovi dostal do rukou dopis bez adresy. Komu ho má doručit, když neví kam?
Třeba je to důležitý dopis?
Domluvil se s poštmistrem, kterému pověděl co v noci zažil se skřítky, že se zase nechá zamknout na poště a vyzví od skřítku co a jak s dopisem.
A tak se i stalo. V noci opět přišli skřítci a zase hráli společně karty a když nakonec vynesl Kolbaba svůj dopis, všichni mu gartulovali - vynesl srdcovou kartu.
Skřítkové věděli, že je to dopis od Frantíka šoféra, Mařence, kterou má moc rád a chce si ji vzít.
A čeká na odpověď od ní.
Tak takový dopis musí přece ta Mařenka dostat!
A tak se milý Kolbaba vydal hledat slečnu Mařenku, která čeká na dopis od Frantíka, šoféra.
Prochodil spoustu měst, městeček i vesnic, ale žádnou Mařenku, která čeká na dopis od Frantíka šoféra nenašel. Už to byl přesně rok a den. A pan Kolbaba byl už moooooc unavený.
Sedl si na zem u silnice, když v tom jelo kolem auto. Bylo to náramné auto - bugatka, ale jela nějak moc pomalu.
Když u něj zastavila a pan Kolbaba poprosil o svezení, zjistil, že tam sedí vzadu smutný pán a vepředu smutný řidič. Zeptal se co je trápí. A pán odpověděl, že je smutný proto, že jeho auto jede pomalu. A proč jede pomalu? Proto, že jej řídí smutný řidič. A ten je smutný proto, že už rok a den nedostal dopis od své milované.
V tom Kolbaba vykřikl jestli se náhodou ten řidič nejmenuje Frantík? A on to opravdu byl Frantík.
"Člověče, vždyť vy jste poslal dopis bez adresy a ještě v něm bylo asi 8 hrubek! Já mám ten dopis pořád u sebe!" Jé, to byl Frantík rád. Rychle zavezl pana Kolbabu před dům, kde bydlela slečna Mařenka. Pan Kolabab jí ho hned doručil. Mařenka byla taky moc smutná, protože už rok a den čekala na dopis od Frantíka, myslela si, že už ji nemá rád, a tak pořád plakala.
Nejprve nechtěla dopis otevřit, protože tam nebylo žádné jméno ani adresa, ale pak ji pan Kolbaba přemluvil a když jej přečetla, věděl, že je pro ni od milovaného Frantíka.
To ji pak pan Kolbaba řekl, že Frantík čeká před domem na její odpověď.
To bylo rázem všude veselo a zanedlouho se konala veselka.
A do té doby nosil pan Kolbaba poštu ještě hrději, protože věděl, že každý dopis může být pro někoho moc důležitý.

Po pohádce jsme se s dětmi naučily písničku o pošťáku Patovi, a že nám to šlo!

A nakonec jsme se protáhli, zacvičili si a pohráli.

Tak příště se na Vás zase těšíme!!!

Divadlo "O tlustém pradědečkovi a loupežnících"

16. listopadu 2009 v 7:50 | Jitka, Pavla M.-foto |  Archiv
Děti se usadily na polštářky a židličky a dospělí za ně aby každý dobře viděl (toto uspořádání vymyslel jeden zkušený loupežník)
a pak už se dopředu přikolébal pořádně vypadená pradědeček a banda nastrojených loupežníků.
Zanedlouho nabral děj na dramatičnosti, když se loupežníci ukázali v pravém světle
a pradědečka, který k nim omylem zavítal do nastražené hospody začali učit loupežnickému řemeslu.
Pradědeček totiž, aby se z loupežnického ohrožení vykroutil, předstíral, že je také loupežníkem
a barvitě líčil svou kriminální minulost, až stydla krev v žilách.
Loupežníci však rychle zjistili, že si pradědeček vymíšlí a chtěli jeji zkušebním úkolem odhalit jako lháře a podvodníka a pak se mu vysmát, že o loupežničině jen mluví, a neví co to ve skutečnosti je.
Z nepohody pomohla tlustému pradědečkovi zahraniční návštěva detektiva z Británie v oné loupežnické hospodě.
Tlustý pradědeček pomohl díky své nečekané pohotovosti celou bandu loupežníků zatknout.
Loupežníci se nezmohli na nic jiného, než jen na pláč nad tím, že je dostal onen detektiv s pradědečkem.

Všichni byli odvedeni do arestu...

Po divadlo nás ještě čekaly dobroty a možnost popovídat si nebo se pohonit s kamarády po chodbě...
Dobrovolné příspěvky, které jste věnovali a to ve výši 1611 Kč jsou určeny na zakoupení sportovních potřeb pro pohybový kroužek dětí. Děkujeme Vám!

Beseda o magickém myšlení dětí...13. 11. 09

16. listopadu 2009 v 7:37 | Kamila W. |  Archiv
Přednáška s tématem magické myšlení aneb strachy a úzkosti přiblížila účastníkům možnosti, jak se tvořivě vyrovnat s vývojově podmíněným dětským strachem. Nejprve jsme hovořili o tom, jak malé děti přemýšlejí a jak se jejich styl myšlení výrazně liší od dospělého. Ukázali jsme si sílu pohádek, kouzelných bytostí a vytváření příběhů k překonání běžných dětských úzkostí. Seznámili jsme se s tím, co by se malým dětem nikdy nemělo říkat a přiblížili jsme si strategie zvládání konkrétních strachů, jako je například běžný dětský strach z brouků. Znovu jsme zavzpomínali na dětství a jak bylo krásné věřit na Ježíška.Výtvarná dílna pletení z papíru

15. listopadu 2009 v 19:04 | Zuzka |  Archiv
Na dnešní odpolední dílničku k nám zavítala paní Hana Cmíralová, která úplně propadla ručnímu pletení košíků z papíru a ráda se podělila o svoje zkušenosti. Její cestovní kufřík byl plný nádherných upletených vzorků, papírových ruliček mnoha barev a ostatních pomůcek. A já jsem si sedla ke stolu a tešila jsem se, že si taky nějaký hezký košík vyrobím. Vybrali jsme si tvar dna (ovál, kolečko, obdelník) a k tomu odpovídající "kopyto" o který budeme zaplétat osnovu. Na kartonové dno jsme nalepily připravené papírové ruličky a přilepily druhým dnem a vzniklo nám krásné sluníčko.
To jsme daly schnout a už nás paní lektorka seznamovala s výrobou krátkých a dlouhých ruliček. No nutno dodat, že je to poctivé umění, trefit správný úhel, aby vyšel na konci pravoúhlý trojúhelník a ruličky aby se nerozpletly, no bojovaly jsme statečně. Na jeden košík je potřeba asi 80 ruliček, takže jsme byly moc rády, když už jsme je měly od paní Cmíralové připravené. Sluníčko nám zaschlo a už jsme se pustily do pletení, opletly jsme dno a přikolíčkovaly jsme osnovu pro pletení a už jsme jely jednu řadu za druhou.
Chvilku to trvalo než jsme tomu trošku přišly na chuť, ale díla jsme všichni zdárně dokončily.
Pak jsme to zakončily, dolepily a nakonec se celý košík přelakoval a hurá první košíky byly na světě.
Paní lektorka nám celou dobu vše krásně vysvětlovala a blíže nám představila svoje umění a nám se to tak zalíbilo, že jsme všichni souhlasily s dalším pokračováním. Vánoční věnec prostě nesmí na našem adventním stole chybět. A proto kdo se mohl zúčastnit nyní, tak budeme 10.12. opět plést z papírových ruliček a prý to zvládnout i nový "motalinky". Tak sledujte dění v rybičce a těším se opět na příjemné tvořeníčko.
Zuzka