Květen 2009

Klub Rybička se prezentoval na křesťanském veletrhu

31. května 2009 v 21:23 | Vlaďka |  Archiv
V sobotu 30.5.2009 proběhl v prostorách modlitebny na Smíchově veletrh křesťanských organizací zaměřených na práci s lidmi a pro lidi.
Vystavovaly zde knižní nakladatelství, humanitární organizace, TV a rádio, komunitní centra, dobrovolnické centrum, asociace podnikatelů, aj.
Každá organizace, sdružení nebo centrum měla svůj "stánek", kde se mohli prezentovat a poskytovat informace zájemcům.
U našeho stolu jsme měli samozřejmě něco i pro děti. Za namalovaný obrázek jakékoliv ryby dostali jojo, které jsme v Klubu Rybička vlastnoručně zdobily logem, a pak si mohly odnést magnet. medvídka s rybičkou nebo bonbóny. Velký ohlas, zvlášť u dětí, sklidila i naše gorila, jejíž bříško děti zásobovaly míčky "ostošest."
V odpoledních hodinách probíhaly prezentace a pak i diskuzní kroužky jednotlivých zaměření.
Dozvěděli jsme se, kde je možné čerpat i finanční podporu pro naši práci a jak na to.
Za Klub Rybička jsme mohli nabídnout přehled našich dosavadních činností, naše úspěchy i nezdary.
A snad jsme i povzbudili další do této práce, protože to, že se naše práce daří je vidět ve vaší spokojenosti,úsměvech, aktivním zapojení a vůbec vaší přítomnosti v Rybičce.
Takže, díky Vám!

Mimiklub 27.5.2009

28. května 2009 v 21:57 | Barbora |  Archiv
Na každém setkání je vidět, jak nám miminka rostou jako z vody, každý týden je opravdu znát :) I tentokrát se hodně zpívalo a tančilo s miminky v náručí. Také jsme se naučily několik nových říkanek, abychom mohly obnovit náš "říkankový repertuár".

Miminka si hrála s plyšáky a nebo s dětskými hudebními nástroji, nepohrdla ani košíkem.

Povídaly jsme si o plánech na léto, o plavání miminek i o koupacích rituálech našich miminek doma.

Těšíme se na další setkání příští týden!

Porada dobrovolnického týmu Rybičky

28. května 2009 v 12:46 | Jitka |  Archiv
Čtvrteční dopoledne jsme strávili v příjemné pohodě plánujíc, co konce školního roku ještě připravit a jak si práci rozdělit. Také jsme si řekli, co se nám navzájem líbí na práci toho druhého.
1. Nové plakáty, prospekty si odnesla Vlaďka, která bude Rybičku prezentovat na veletrhu křesťanských aktivit pro užitečných pro veřejnost.

2. Mohli jsme si vybrat a zakoupit fotky nás dobrovolníků přistižených při práci.

3. Den dětí: Lenka doladila poslední detaily budulínkovsky pojatého dne dětí (1.6. od 16 hod) a rozdali jsme si úkoly při jeho organizaci (kdo bude Budulínek, kdo sežene ocas, kdo bude hlídat poklad a kdo nám pomůže vyrobit originální hudení nástroj...) To vše ale uvidíte, jen když přijdete:)

4. Školní rok bude zakončen zahradní slavností (předběžné datum st 24.6. od 15 hod) na téma indiánský den, Lucie a Zuzka domluví realizaci s maminkou v této oblasti zběhlou:)

Školní rok končí 26.5. poténám začínají prázdniny.

5. Zavedeme třídění odpadu na plast, papír a ostatní.Protože budova má popelnice na tříděný odpad a my máme nyní dostatek nových košů... Koše budou označeny v rámci klubu Batolat (Lucie, Zuzka)

6. V pondělí 22.6. od16 hod budeme mít v klubu brigádu
( třídění hraček, výtvarných potřeb a materiálu a úklid) Kdo má chuť pomoci, je vítán!

7. Z navrženého seznamu hraček jsme se rozhodli koupit sadu mašinek a kolejí (Vlaďka), míče ( Bára), Lenka nabízí skluzavku, provaz na přetahování, síť a malé máčky a ježky na masáž (Jitka) .
7. Poté jsme si vzájemně vyjádřily, co oceňujeme na práci druhého, dost jsme se nasmáli...

8 Po prázdninách plánujeme pokračovat v stejném obsazení, na rozvržení kroužků a lektorů se nic nemění.

Děkuji všem, kteří svou prací, nápady a časem přispíváte k chodu Rybičky! Bez vás y to nešlo:)

Úterní hvězdičky 26. 5. 2009

26. května 2009 v 18:40 | Lucka |  Archiv
"Ahoj děti!," přivítala mrňousky v klubu hvězdička Jája. To byste nevěřili, jak můžou být zajímavé plastové lžičky. Děti je sbíraly, dávaly do kelímků, krmily zvířátka, aby nepošla hlady..
Pak jsme jim taky vyčistili zuby a zazpívali jim na dobrou noc.
A protože dneska bylo venku tropické vedro, přišel nám k chuti chlazený dezert - kudlaninka. Jen ti, kteří dnes byli vědí, co to bylo za dobrůtku:-)
Místo původně plánované tvrdé práce jsme tentokrát jen seděli a debatili a děti si hrály. Zkrátka jsme dnešní klub prolenošili, přiznávám. Příště se polepšíme a vyrobíme dětem chrastivou hračku. Tak zase za týden v 9.30 hodin na viděnou!

Žabky 25.5.2009

25. května 2009 v 20:00 | Vlaďka |  Archiv
V naší pohádce jsme se ocitli uprostřed lesa mezi zvířátky.
Žil tam i zajíc, který byl moc namyšlený a také hodná želvička.

Zajíc se želvičce často škodolibě posmíval a narážel na její rychlost.
Prý aby nepřekročila povolenou rychlost, cha cha. Smál se zajíc.
Jednoho dne už toho měla želvička dost a vyzvala zajíce na závody.
Vyhraje ten, kdo bude první v cíli.
Zajíc se tomu jen zasmál, s jistotou že samozřejmě vyhraje.
Druhý den přišli na lesní paseku i další zvířátka, aby želvičku povzbudila.
Když bylo odstartováno vystřelil zajíc k cíli jako střela a želvička jako vždy ve svém tempu.
Za chvíli si zajíc uvědomil, že má spoustu času, a tak se po cestě zastavil u kamarádky myšky, která mu nabídla výbornou mrkvičku.
Cítil se nějak unaveně, tak si na chvíli zdřímnul.
Mezitím želvička postupovala vytrvale k cíli.
Zajíc se probudil a vyběhnul k cíli, ale už bylo pozdě.
Želvička byla v cíli jako první!


S dětmi jsme si udělali taky závody a bylo u toho pěkně veselo. Hlavně, že všichni nakonec dorazili do cíle!


S maminkami jsme ještě dodělávali joja. Děti si chvíli malovaly a pak už obsadili hernu.

Přednáška MUDr. Lebedové o komunikaci v rodině 20.5.2009

24. května 2009 v 17:50 | Lenka
Tentokrát jsme si s paní MUDr. Lebedovou povídaly, jak je pro maminky někdy těžké se domluvit se svými příbuznými.
Paní doktorka nám doporučila knížku o rodinné terapii autorů Dr. Chvály a Dr. Trapkové (psychoterapeutů z Liberce) a uklidnila nás, že v připadě potřeby je v Dejvicích psychterapeut, kterého může doporučit - tak to máme kousek :-)
U rodiny se prý rozlišuje 7 stadií podle věku dětí a jejich závislosti na matce. Je to rodina bez dětí (to si ani nevzpomínám), rodina s malými dětmi do 3 let (řídí se to nejmladším dítětem, takže já v tomto stadiu strávím 10 let), předškolní děti, školní děti, pubertální děti, opuštění hnízda a stárnoucí manželé bez dětí.
Vývoj rodiny je přirovnáván k trimestrům v těhotenství. Nejvíc si to budem užívat ve druhém trimestru, když děti chodí do školky a do školy. A až odejdou z domu to bude jako porod.
Problém v komunikaci s partnerem je zjednodušeně řečeno v tom, že každý vyjadřujeme slovy něco jiného. Muži řeší problémy a ženy vyjadřují emoce.
V komunikaci s tchýní se projevuje boj o teritorium a je potřeba vymezit hranice. Což se snadno řekne, v praxi je to horší.
A na závěr: je nesmysl být ideální, jak je prezentováno v médiích. Prakticky není možné, aby jedna žena byla zároveň obětavá matka, krásná milenka a úspěšná v práci. Takže buďme v pohodě a občas si s kamarádkama postěžujme.
Příští přednáška bude v říjnu.

Želvičky- čtvrtek 21.5.09

22. května 2009 v 18:20 | Jitka |  Archiv
Minule jsme si vyprávěli, co chystal zlý král na izraelce putující do jejich nové země, dnes si něco podobného zahrajeme ve zvířátkovém příběhu...

Po úvodní písničce se ocitáme v lese a děti s napětím sledují krtka, který si hledá nový domov. Les, který objevil se mu moc líbí. Chtěl by si tu vrtat nory a stavět krtiny.
Ale zapomněl si lopatku... a než ji našel a vrátil se s ní, hraboš a brouk, kteří ho v lese nechtěli, na něj podle rady mazané kuny nachystali past.
Zalehli v houští a čekali až se krtek do jámy chytí.

Čekání se dost protáhlo, takže nakonec usnuli.
Mezitím se krtek vrátil a do jámy spadl.
Jeho volání o pomoc sice nevzbudilo ani hraboše ani jeho komplice, ale přivolalo ježka, který ho z díry vysvobodil. Společně odešli do jiného lesa.

Když se hraboš s broukem probudili a rozespalí šli zkontrolovat svou past..co jiného...spadli do ní oba.
Prostě, kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá.

My ale nebudeme kopat jámu, budeme ve výtvarné části dnešního kroužku stavět školu.
Nachystali jsme si penízky, Zuzka a Markétka byly prodavačky ve stavebninách a Vítek nakupoval. Materiál na zdi, podlahu, izolaci a střechu.
Když jsme nakoupili a naházeli penízky do kasičky ještě jsme se posilnili zpěvem:) a pak se dali do lepení domečku na papír.
Lepidlo bylo místo malty a šlo nám to jedna radost.

Výtvarná dílna st 20.5. 09 Malujeme na tričko

22. května 2009 v 6:37 | Zuzka |  Archiv
Na květnovou výtvarnou dílničku jsem připravila pro tvořivé maminky a šikovné děti zdobení triček pomocí 3D barviček a ubrouskové techniky. Princip je velice jednoduchý, speciální textilní barvy se nanesou houbičkou přes šablonku a po zaschnutí se vypálí v troubě a barvy vyběhnou jako voňavý koláč. Ale to už píšu o samotném závěru, tak se vrátím na začátek.
Jako obvykle jsme se sešli v klubu, tentokrát byla rekordní účast a tak jsem byla ráda, že máme v klubu novou místnost, kam jsme se všichni vešli. Vybalila jsem potřebný materiál, 3D barvy a glittry, velký výběr šablon a ubrousků, textilní médium a speciální nažehlovací pásku. Maminky si donesly nejen nová trička, ale i s nevhodným logem nebo flekem, vše se dalo využít.

A už jsme začali pracovat, šablonku jsme páskou přilepili k tričku, vybrali vhodnou barvu a natupovali přes šablonu, pak se to různě dozdobilo třpytkami a bylo hotovo. Jelikož nás bylo opravdu hodně, došlo i k malým nehodám v podobě obtisku jiné barvy od špinavých rukou, či položením trička na jiný nezaschlý obrázek a tak jsme museli i experimentovat a zamaskovat vzniklé flíčky, takže kočka měla za sebou plno stop, žirafa zase ukusovala trávu, rybičkám okolo bublaly bublinky, no prostě vznikla opravdu zajímavá trička.
Z výsledného efektu jsme se mohli radovat až druhý den, až byly barvy opravdu dobře zaschlé a při zapečení v troubě se krásně barvy nafoukly. A dárek k blížícímu Dni dětí byl na světě. Moc mě potěšilo, když mi e-mailem přišly fotky dětiček, jak pyšně nosí nové tričko. A o to nám tu přece v naší dílničce jde, odpočinout si od všedních povinností, vyrobit něco zajímavého a nakonec potěšit své blízké hezkým dárečkem.
Mimiklub 20.5.2009

21. května 2009 v 21:30 | Barbora |  Archiv
Děti jsme tradičně přivítaly písničkou "Kdo to přišel dneska k nám?" Také jsme s maminkami dětem společně zazpívaly a nechyběly ani dětské říkanky.
Měly jsme v plánu trošku dětem procvičit a protáhnout tělíčka, ale příliš jsme neuspěly :)

A tak jsme se s maminkami vrhly na obtisky ručiček a nožiček našich drobečků.

Mezitím jsme si stihly vyměnit i mnoho zajímavých novinek a zkušeností, které souvisejí s mateřstvím a péčí o miminka.

Těšíme se na shledanou 27. května!

Batolecí hvězdičky 19. 5. 2009

19. května 2009 v 20:55 | Lucka |  Archiv
Hvězdička Jája uvítala děti v klubu - a že jich dneska přišlo opravdu hodně! Ráno totiž cedilo jako z konve, takže kam si jít jinam zadovádět než do Rybičky:-)
Hvězdička byla zase u rybníka a přišla se žábou, o které jsme vymysleli spoustu říkanek, vyčistili jí a ostatním zvířátkům zuby a pak zpívali o vodě, ale napadlo nás i pár suchozemských písniček.
Protáhli jsme se, procvičili dětem i sobě ruce a nohy...
...trochu se zapotili jako správní koňové se svými žokeji..
... a pak jsme se vyžili v kreativním tvoření. Složit z papíru parník a skákací žábu pro nás nebyla žádná věda:-)
Zvládly to všechny maminky a děti jim potom výtvory ještě vybarvily.
Tak to jsou naše dnešní origami - žáby opravdu skákací a parníky jedna radost:-)
Příště se na vás opět těšíme v úterý od 9.30 hodin! Děkuji Lence za focení a kdyby se chtělo někomu upéct buchtu na příště, tak neváhejte, ostatní to určitě ocení:-)

Žabky 18.5.2009

18. května 2009 v 16:44 | Vlaďka |  Archiv

Na začátku jsme se s dětmi přivítali a pak jsme zaplnili náš kouzelný strom ovocem. Kouzelný je v tom, že na něm roste více druhů ovoce.

Když jsme spočítali kolik nás je, pěkně jsme se usadili a poslouchali dnešní příběh.
Ten se odhrával někde v savaně. To je krajina, kde je spíš sucho a pěkné teplo.
Žije tam i spousta zvířátek a mězi němi je králem lev.
Ale také tam žijí myšky, které si vytváří své chodbičky pod zemí a běhají sem a tam.
Jednoho dne dostala myška chuť na bobulky na vysokém keři.
Aby na to snáz dosáhla, stoupla si na kámen a shazovala bobulky dolů.
Náhle se pod ní ten kámen pohnul a ona zjistila, že to na čem stojí nění kámen, ale lev!
Vypískla a chtěla rychle utéct, jenže lev byl rychlejší a chytl ji za ocásek.
Myška prosila, aby ji ušetřil, že by pro něj byla jen malý drobeček k snědku.
Lev to uznal, ale přece jenom chtěl vědět proč by té myšce měl zachranit život?
Myška mu řekla, že mu zase někdy příště může oplatit tu laskavost a pomoci jemu.
Lev se začal hrozně smát. Prý jak by mohla taková malá myška pomoci tak velkíému a silnému lvu.
Tuto chvilku využila myška, když lev zvedl svou tlapu, rychle mu utekla.
Po nějakém čase lev zavětřil stádo gazel a vydal se tím směrem, aby si jednu ulovil.
Při tom si nevšiml, že se mu jedna tlapa zamotala do provazu. Pak druhá, a když se snažil z toho dostat, ještě víc se zamotával. Nakonec byl chycený celý v té síti a jak se nemohl dostat ven, zlostí zařval. Tu síť tam nastražili lovci, aby lva chytili živého a odvezli ho pro potěšení jenomu králi.

Řev lva zaslechla i myška. Rychle utíkala, aby zjistili co se stalo.
Když uviděla lva zeptala se ho jak mu může pomoci? Ale lev jen smutně svěsil hlavu a řekl, že ona sama nic nesvede.
Myška, ale dostala nápad.
Vlezla za lvem do sítě a svými ostrými zoubky začala provazy překousávat. Postupně měl lev venku jednu nohu, pak druhou a nakonec se z toho dostal celý.
"Vidíš lve, i taková malá myška ti může být ku pomoci!"
Lev uznal, že myška je moudá a má pravdu. A od té doby byli myška a lev nejlepšími kamarády.

S dětmi jsme si vzpomněli na nějaké říkanky o myškách a naučili se i jednu o lvu:

Lev
Řval jeden lev, řval,
že má sílu, barvu zlatou,
že má hřívu chocholatou,
že je zkrátka král.

Za 14 dní se budeme jako Klub Rybička představovat na jednom křesťanském veletrhu, tak jsme vyráběli upomínkové rybičky a malovali je na "joja", která věnovala Zuzka Krumpholcová.

Výtvarná dílnička

15. května 2009 v 12:15 | Zuzka |  Archiv
Na čtvrteční výtvarné setkání se nahlásilo rekordní počet účastnic, tak jsem byla zvědavá na nové tváře. Ještě, že máme k dispozici novou velkou místnost, kam jsme se jen tak tak vešly. Vybalily jsme trička koupená i co dům dal a už jsme hledali hezký motiv na šablonách. Houbičkami jsme nanesly 3D barvy a třpytky a už jsme "patlaly". Komu se líbil ubrouskový motiv, tak jsme pomocí speciální pásky nažehlily mřížku na ubrousek a znovu přes žehličku daly na tričko, pak jsme to zafixovaly textilním mediem. Za nedlouho už se místnost proměnila v textilní manufakturu a hezká trička byla na světě. Vzhledem k málo místu se občas stala i nehoda, v podobě obtisknutí barvy na nežádané místo a tak jsme vymýšlely i originální maskování.
Nakonec byly všichni spokojené a těšily se domů, až si výrobek dají zapéct do trouby a barvičky naběhnou. Jen doufám, že to nějaký čas a praní přežijí a dlouho se budou dětičky radovat z originálních triček věnované od maminky.
Děkuji za účast a těším se na další setkání

Mimiklub 13.5.

14. května 2009 v 19:13 | Barbora |  Archiv
Na mimiklubu jsme se tradičně přivítali domečkem. Tentokrát mezi nás s maminkami zavítaly holčičky Terezka a Anežka. Nechyběli však ani chlapečci - Alex, Vašík a Prokop.Než se děti rozkoukaly, popovídaly jsme si s maminkami o svých zkušenostech s příkrmy a vyměnily jsme si nějaké osvědčené recepty.
Probraly jsme také plavání s miminky, šátkování i návštěvu kina s miminky.


Na závěr jsme si zazpívaly s miminky v náručí jejich oblíbené písničky, které jsme doplnily pohybovými hrátkami při dětských říkankách.

Těšíme se na shledanou s vámi ve středu 20. května!

Želvičky-čtvrtek 14. 5. 09

14. května 2009 v 13:27 | Jitka |  Archiv
Sluníčko už nás vytáhlo z postele a tak si při písničce protíráme očka, svlékáme pyžamo, oblékáme kalhoty...
A už je tu pokračování příběhu o cetě izraelců do slíbené země:
Sluníčko probudilo také krále, který bydlí na kopci a vidí, jak se zástup lidí blíží do jeho země.
A nelíbí se mu to. Radí se se svými rádci, co udělat...
Nakonec zvolili možnost pozvat si z daleké země kouzelníka, aby na jejich nepřátele poslal zlé věci.
Tak naložili peníze a vyjeli pozvat ho.
Kouzelník Balám by pro nabízenou odměnu udělal cokoli, kdyby to jen trochu šlo.
Ale, kdo se na Pána Boha spoléhá, na toho ani zlý kouzelník nemůže.
Balám si ale nedal říct, o odměnu a práci moc stál, i když věděl, že tam vůbec jezdit nemá. Nakonec mu to musela říct oslice. Oslice je někdy chápavější než člověk:)
A my jsme si pak oslici vybarvili a sestavili z jednotlivých dílů a taky si trochu zadováděli a zaběhali.

Hvězdičky 12. 5. 2009

12. května 2009 v 20:18 | Lucka |  Archiv
Je tu zase úterní ráno a batolata v klubu vítá Jája se svojí kamarádkou žabkou. Ta dětem vyprávěla o rybníce, kde žije - a že tam s ní žije spousta zajímavých tvorečků:-)
O těch jsme si pak zazpívali, ale protože jsme nemohli vymyslet žádnou písničku ani říkačku o želvě ani chobotnici, zpívali jsme i kolo, kolo mlýnský nebo zlatou bránu. Taky jsme si oprášili naše staré hity jako pět ježibab a dva raci - najdete je v rubrice Písničky a říkanky.
Potom se děti jako námořníci vozily v lodičkách a chytaly bubliny a taky je foukaly.
No a nakonec jsme dětem vystřihovali zvířátka z pěnového papíru, se kterými si můžou hrát třeba doma ve vaně. Karolína donesla skvělý perník, který jsme zapíjeli bylinkovým čajem, a tak nám šla práce od ruky:-)
Příští týden zase na viděnou v 9.30 hodin!

Žabky 11.5.2009

12. května 2009 v 10:08 | Vlaďka |  Archiv
V Klubu jsme si dnes připomněli včerejší svátek maminek.
V příběhu malý krteček, který žil se svými rodiči v krtině byl nespokojený se svojí maminkou.

Každý den po něm chtěla aby si vyčistil zuby, umyl pracky, šel s ní nasbírat bobulky do lesa nebo něco jiného.
Krteček měla dva kamrády - ježečka a žabičku - a myslel si, že u nich by mu určitě bylo lépe.
A tak se jednoho dne domluvili, že k nim půjde krteček na návštěvu.
Jak byl ale překvapený, když zjistil, že i ježeček a žabička mají své povinnosti a mamince pomáhají.
Nakonec byl moc rád, když se zase vrátil domů a uvědomil si, že ho maminka má moc ráda a všechno co po něm chce, je pro jeho dobro.

S dětmi jsme si zazpívali pár písniček a dokonce jsme si vzpomněli na pár o maminkách.
Naučili jsme se i novou básničku s písničkou o naší mamince.

Z obrázků zvířat děti vzpomínali jak se jmenují jejich maminky.


A pro maminky (maminky sobě ) jsme taky vyrobili papírový tulipánek v květináči.


Příští týden nás čeká další bajka se zvířátky a k tomu nová básnička.
Tak přiďte, těšíme se s Žabkou na vás!

Želvičky 7.5.09

7. května 2009 v 12:25 | Jitka |  Archiv
Zpíváme o vstávání, čištění zubů, chození na nočník, snídání a oblékání a pak se vítáme podíváním do domečku jako obvykle.
Kristýnka s Eliškou, Otíkem a Vítkem spolu s maminkami udělali dlouhého hada a prošli se mezi překážkami.
Pak jsme chvíli pozorovali, co nového zažil Mojžíš putující s celým národem z Egypta do nové země.
Dnes to zrovna bylo napínavé, protože v poušti narazili na jedovaté hady....
Po příběhu byl čas pro mašinku - kasičku.
Nakonec jsme si vyrobili hadí doupě s jedovatým hadem... naštěstí jen papírovým.
A za týden, to už budou naši poutníci skoro u cíle se setkáme s jiným zvířátkem. Říká se o něm, že je hloupé, ale v příběhu, ktrerý vám budu vyprávět bylo chytřejší než jeho pán:)
Tak za týden na viděnou.

Mimiklub 6.5.2009

7. května 2009 v 7:12 | Barbora |  Archiv
Tentokrát přivítal děti písničkou ježek. Protože některá miminka ještě vyspávala, věnovaly jsme první část programu maminkám. Mezitím si ostatní děti si hrály nejen s ježkem, ale i s dalšími plyšovými zvířátky.

Hodně jsme si povídaly o svých profesích, i o skloubení role maminky s prací. Probraly jsme i naše plány do budoucna a dozvěděly jsme se o sobě mnoho zajímavých informací, které se netýkají jen naší mateřské role.

Trošku jsme s maminkami potrápily naši fantazii a kreativitu a pohrály jsme si se jmény našich miminek. Maminky vymyslely spoustu krásných jmen, pojmenování, vlastností a přirovnání pro svá miminka začínající na stejná počáteční písmena jako křestní jména miminek. A že to někdy byla fuška 

Na rozloučenou jsme si zazpívaly několik písniček s miminky v náručí a zopakovaly si oblíbené dětské říkanky. Příště si budeme povídat o výživě miminek a vyměníme si zajímavé recepty pro miminka. Těšíme se na Vás ve středu 13. května!

Hvězdičky 5.5.09

5. května 2009 v 12:03 | Jitka |  Archiv
Lucka a Zuzka dnes nemohly přijít, ale daly mi skvělý návod na dnešní program, takže s chutí vítám všechny malé hvězdičky.
Nejprve se vítáme bubnováním na domeček.
Dnes to bude o ptáčcích, takže posazujeme ptáčky na strom a pak je zase strháváme, jako že odlétají, protože na ně jde kočka.
Jen mláďátka z hnízda uletět nemohla, nakonec musel medvěd a hvězdička ptačí dětičky vychovávat.
Hlavně krmit "červíky", které děti sbíraly.
Také měly žízeň. Všechny děti se musely nejprve samy napít, než dovolily aby se z jejich pitíčka ptáčci osvěžili...
Jistota, je jistota, co kdyby to ptáčci vypili do dna...
Pak jsme je učili létat.
A když byla ta práce za nám zpívali jsme, trochu si sami zalétali a zajezdili na koni a nakonec usedli a vyrobili si holubičku.

Žabičky 4.5.2009

4. května 2009 v 23:29 | Vlaďka |  Archiv
Dnešní ráno bylo docela uplakané a dost studené, proto se asi dětem nechtělo tak brzy z pelíšků, když na 9. hod přišla jenom Lenka s Eliškou. Ale na tu další skupinu už dorazilo hodně dětí a maminek, a tak jsme si to hezky užili.

Příběh byl o prolhaném pasáčkovi.
Pasáček pásl ovečky a někdy se při tom nudil, tak si vymýšlel různé "vylomeniny".
Nedaleko od pastvin byla pole, na kterých rolníci obdělávala svou půdu.
Pasáček jednoho dne začal volat: "Medvěd, medvěd!!!"
Rolníci podli rýče, hrábě, lopaty a utíkali pasáčkovi pomoci.
Jak se divili, když k němu doběhli a zjistili, že si z nich pasáček dělal legraci. Strašně se tomu smál, jak je napálil. A takhle to opakoval dokonce několikrát.
Rolníci byli už na pasáčka nazlobeni.
Jenže co se stalo jednoho odpoledne. Pasáček ležel pěkně ve stínu stromu, když najednou uslyšel praskání větviček a nějaké funění. Hrozně se vylekal a ještě víc, když zjistil, že se k jeho ovečkám blíží opravdový medvěd.
Začal volat o pomoc jak nejvíc mohl.
Ale tentokrát nikdo nepřiběhl na pomoc. Rolnící si mysleli, že si z nich pasáček zase "střílí".
A tak pasáček díky svým lžím přišel o celé své stádečko oveček.

S dětmi jsme si vzpomněli na nějaké písničky o ovečkách, trochu jsme se protáhli a pak už se dali do vyrábění oveček. Lenka si pro nás připravila opravdové ovčí rouno, do kterého jsme ovečky oblékali.


Příští týden vás čeká další bajka s poučením, písničky a prima vyrábění, tak přiďte - těšíme se na Vás!